FOTOGALERIE Mii de oameni, izolati de aproape o saptamana in case acoperite de zapada de sase metri - reportaj Mediafax

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 19:44 Actualitate | Esenţial


FOTOGALERIE Cosmarul alb de la Glodeanu
Mii de oameni din localitatea buzoiana Glodeanu Silistea sunt izolati de aproape o saptamana din cauza zapezii care ajunge pana la sase metri. Oamenii spun ca nu au mai vazut nameti asa mari de ani de zile si se plang ca nu au mancare, energie electrica si nu pot sa isi ingroape mortii, relateaza Mediafax.

Sase sate din comuna Glodeanu Silistea, respectiv Corbu, Casota, Cirligu Mic, Cirligu Mare si Vacareasca sunt izolate de duminica, iar casele sunt acoperite de zapada, in unele cazuri abia daca se mai poate vedea hornul caselor. De asemenea, multi stalpi de electricitate au cazut din cauza viscolului, fiind acoperiti cu zapada.

In satele din comuna Glodeanu Silistea, oamenii nu mai au nici cu ce se hrani. In magazine mai sunt putine alimente, insa nici vorba de paine, drojdie, lumanari sau apa.

Vineri, dupa cinci zile, la magazinul din centrul comunei a ajuns masina cu paine, iar oamenii au dat navala pentru a-si face provizii.

In satul Vacareasca, trei persoane care au decedat nu pot fi ingropate din cauza troienelor. Una dintre acestea este preotul din localitate, decedat luni, care nu poate fi ingropat, intrucat reprezentatii Serviciului de Medicina Legala nu au putut ajunge in zona pentru a face necropsia. Tot in satul Vacareasca, o batrana sta in casa cu cadavrul sotului ei, decedat, in urma cu trei zile, cand incerca sa curete zapada din curte. Din cauza drumurilor inzapezite, femeia nu a putut ajunge in oras pentru a cumpara cele necesare inmormantarii. Femeia este disperata si plange continuu, in timp ce trupul sotului sau a fost asezat pe un pat din casa.

La Carligu Mare, situatia este cu atat mai dramatica cu cat cei mai multi locuitori sunt batrani. Putinele persoane mai tinere din sat au sapat culoare prin zapada pentru ca oamenii sa poata iesi din case. Unii dintre localnici au reusit sa sape in zapada si sa ajunga la animale, insa cei mai multi nu stiu daca le mai traiesc animalele, pentru ca de trei zile nu au reusit sa ajunga la ele.

Traian Balan locuieste la marginea satului Carligu Mare, alaturi de sotie, de fiica si de un nepot de cinci ani si jumatate. Copilul se bucura de zapada, insa cei mari sunt disperati. Casa familiei Balan este complet acoperita cu zapada, barbatul facandu-si griji pentru animale care nu au mai primit hrana de patru zile. Joi, barbatul a reusit, cu ajutorul catorva sateni, sa-si croiasca drum prin nameti si sa scoata de sub zapada cele 100 de pasari pe care le-a dus la un vecin care nu este atat de afectat de nameti. Hambarul este sub zapada, astfel ca nu poate ajunge sa ia hrana pentru animale.

"Am intrat la porc si zici ca este turbat de foame, daca nu ii dau bataie e in stare sa ma muste. Abia mai sta acolo pentru ca din cauza greutatii zapezii acoperisul s-a prabusit, nu prea mai are loc, dar nu am ce sa fac. Calul si vacile sunt dincolo, noroc cu copiii astia mici ca i-am pus sa le duca ceva mancare ca eu nu incap pe gaura aia pe care am facut-o. Sigurele pe care am reusit sa le salvez sunt pasarile pe care tot astia mici le-au scos si le-am dus la un vecin care sta mai in mijlocul satului si pe care zapada nu l-a coperit ca pe mine", s-a plans nea Traian.

Tot la Carligu Mare, doi batrani de 74 si 78 de ani au crezut ca vor fi inghititi de zapada dupa ce s-au trezit cu omat chiar si pe holul locuintei.

Oamenii nu mai au baterie la telefon pentru a-si anunta rudele ca sunt in viata, butelia este pe sfarsite si nici lemne pentru soba nu mai au.

Batranii spera ca cineva sa vina sa-i ajute ca sa nu moara inghetati in case.

"Ne-a acoperit zapada, e bine ca am reusit sa ies, m-a ajutat preotul de aici cu cativa tineri sa ies, sa ajung la sopronul cu lemne. De o saptamana suntem blocati in zapada, nu mai avem paine, apa mai avem pe fundul unei galeti. Pentru spalat am folosit zapada pe care am topit-o, dar de baut nu se poate zici ca este blestemata zapada asta. Cand o topesti apa se face neagra, e plina de pamant cum a fost adusa din camp. Am 78 de ani dar de cand sunt nu am vazut asa ceva. A fost si in '54 zapada mai mare, dar nu ca acum", ne-a spus Iancu Dumitru, un barbat de 78 de ani din Carligu Mare.

Sotia batranului spune ca se teme sa nu ninga din nou.

"Am trait cu ce am avut, dar suntem rupti de lume, nu mai avem curent, nu mai putem vorbi cu copiii, telefonul fix nu merge, mobilul nu mai are baterie stau si ma gandesc cu groaza ce va urma. Daca vine iar ninsoarea nu stiu ce ne facem. In '54 eram tanara si stateam tot in marginea satului, insa nu a fost urgia care este acum", a adaugat sotia barbatului, Iancu Filofteia de 74 ani.

Tot la Carligu Mare, o familie cu doi copii de sase si noua ani, a ajuns sa-si dramuiasca putina paine pe care o mai are astfel incat sa mai ramana si pentru ziua de maine.

Oamenii de aici nu stiu cand vor putea ajunge la magazin sa cumpere alimente, intrucat nametii depasesc patru metri. Mama celor doi copii, Georgeta Alexandru, povesteste ca painea pe care o mai are o tine pentru copii, insa si ei primesc cu portia pentru ca nu se stie ce ii asteapta.

"Uitati-va cum a intrat zapada in casa, am doi copii de sase si noua ani pe care ii tin acasa, ce sa fac cu ei. Nu am nevoie de nimic degeaba vreau paine si pe aia o platesc, uitati-va la mainile mele, am palmele batatorite de munca, am 65 de hectare de teren nu astept nimic degeaba, m-am rugat de viceprimar cu milioanele in mana, i-am zis ca-i dau bani pentru motorina, nu a vrut sa trimita utilajele si in capatul asta de sat. Strazile din Glodeanu le-a curatat pe toate si acolo a ajuns si masina cu paine prin Urziceni. Pe noi ne lasa sa murim aici. Am ajuns intr-o situatie de nedescris. Va dati seama cum suntem daca copiii de sase si noua ani au ajuns sa constientizeze ca trebuie sa manance mai putina paine ca sa le ramana si pentru a doua zi", a povestit femeia.

O alta femeie de 85 de ani este blocata in casa de luni. Tanti Georgeta nu are pe nimeni, nu are lumina, casa ii este inconjurata de nameti care ii ajung pana la streasina. Satenii si-au facut mila de ea si i-au deszapezit geamul de la o camera si i-au sapat o poteca pana la usa. Din cand in cand vecinii vin si o striga la geam, iar daca nu raspunde ocolesc casa si intra sa vada daca batrana mai este in viata.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12329 vizualizari

  • -22 (28 voturi)    
    in timp ce ei faceau Guvernul ..... (Vineri, 10 februarie 2012, 19:52)

    lili [anonim]

    o parte de tara traia o drama pe care nu o doresc nimanui.... autoritatile se uitau la TV, pleca Boc si venea MRU.... cui ii mai pasa de zapada, de avertizari ??!!!
    RUSINE!!!!!!!!!!!!
    Guvernarea MRU a inceputu cu stangul, din pacate..
    Ei cu Guvernul, oamenii cu tragediile vietii lor..
    Cui ii pasa ?!!!!

    Toate atentionarile ANM au existat, numai ca autoritatile au fost ocupate cu facutul Guvernului, cine mai avea timp de Tara ?!
    Afirmatiile Dnei Boagiu arata dispretul pentru ADEVAR al Guvernului recent incheiat, au mintit tot timpul si continua sa minta si acum.
    RUISNE!!!!!!!!!!!!
    Toti am auzit avertizarile ANM, numai voi erat ocupati cu noul Guvern, ce va pasa de amaratii ai acoperiti de zapezi de care ati aflat abia acum dupa 3 zile ?!
    RUSINE!!!
    • +29 (35 voturi)    
      sublim (Vineri, 10 februarie 2012, 20:28)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui lili

      n-am inteles, cu ce au gresit? trebuiau sa amane investirea noului guvern? sa opreasca ninsorile din buton? autoritatile locale din judetele alea nu stiau ca o sa ninga iarna asta?
      • -2 (2 voturi)    
        sublim (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:04)

        vista [anonim] i-a raspuns lui pehash

        ei sublime esti subliminat de nu intelegi cu ce au gresit???Poi era kiar asa de prioritar sa faca la fiecare minister ceremonie de investire???Nu se putea sa treaca direct la treaba sa lase draku aceste ceremonii???Oare oamenii,tara, de asta au nevoie???eu cred ca importanti sint in primul rand oamenii nu panarama asta numita "investire de guvern"!Rusine tovarasi fosti si actuali...nu va ridicati nici macar la nivelul inaintasilor vostri!!Tovaras MRU rusine din prima zi de functionare!!
    • +29 (33 voturi)    
      De ce sa aflat asa tarziu? (Vineri, 10 februarie 2012, 20:32)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui lili

      In comuna este primar,care avea dreptul sa ceara ajutor de la armata,ISU,jandarmi.De ce nu a facut o.Tu ,daca ai stiut ,de ce nu ai spus?Stii ca niste oameni au necazuri,dar nu-ti pasa ca nu-i treaba ta.E treaba altora.Atunci de ce te mai bagi?
    • +26 (32 voturi)    
      Serios?! (Vineri, 10 februarie 2012, 20:38)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Cand Igas a spus ce a spus, ai sarit de sezut in sus!
      Si tu si latrinele ati facut spume!
      Acum ca s/a adeverit, de vina e Basescu!
      Cand ai nevoie de ochelari de cal, sa/mi spui!
      Mi/am deschis o firma pentru cei ca tine!
      Si am vanzare, frateeee.... Sunteti multi, cred ca o sa trec peste criza cu cei ca tine!
    • +12 (16 voturi)    
      sindrom postcomunist (Vineri, 10 februarie 2012, 23:02)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui lili

      Stimata @lili, sint consternat ca si dupa 22 de ani multa lume, inclusiv dvs, invocati statul, guvernul, presedintele sa dea, sa faca.

      Dar entitatea aceea nu contine si primar, si politai, si preot, si tinerii si maturii satului/comunei? Ca doar n-o viscolit non stop.

      Cine i-a oprit sa puna mina pe lopeti, de ce nu au fost solicitate ajutoare din satele alaturate - cind inca mai functionau telefoanele mobile - mai putin atacate de splendida furie alba a naturii?

      Stiti ce lipseste in aceasta tara de 237.500 kmp? Solidaritatea umana!

      Stim doar sa dam vina pe altii, dar nu ne uitam la noi, de fapt nici nu ne pica fisa ca impreuna am putea sa facem ceva, de exemplu sa ajutam, in special, pe cei batrini, bolnavi etc.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 7:09)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui bizonul

        nu degeaba te cheama bizon bizoane...e putin spus ca a viscolit nonstop. Voi credeti ca a fuilguit ca la voi in bucuresti sa va innecati in zapada de 10cm. EI bine, timp de mai mult de 24 de ore a "nins" cu "fulgi" cat palma. Cum crederti voi ca s-a format stratul ala de zapada? Practic cadea zapada din cer, la care la putin timp s-a adaugat viscolul. Vizibilitatea era de cativa metri. Realitatea e ca guvernul a parasit barca in timpul unei situatii de urgenta asa cum sunt sigur ca ar face-o si in caz de cutremur sau razboi. Nu va mai amagiti, fiecare e pe cont propriu in tara asta.
    • +16 (18 voturi)    
      Bai frate.... (Vineri, 10 februarie 2012, 23:34)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui lili

      ..nu ati sarit toti (care ati sarit), impreuna cu USL ca "acum", vreti voi "acum" si alegeri anticipate si demisie de presedinte, de premier, de guvern? Acum vedeti cat de prosti puteti sa fiti sa va luati dupa Antonescu ala si antenele lui Felix. Asta e binele pe care vi-l vor si pe care-l vor tarii "acum"!!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu va suparati, (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:18)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui lili

      dar satele alea mai au primari si alti functionari platiti, aia ce fac? trebuie sa vina guvernul, mai nou si OTV-ul sa le dezgroape casele si sa le aduca painea la usa? Acuma, nu vreau sa par cinica dar parca la sat unde se produce painea, daca ai si 65 de ha. ar trebui sa ai putina faina si malai in casa, nu ei totul de la butic...
  • +20 (26 voturi)    
    fieful USL.. (Vineri, 10 februarie 2012, 20:02)

    pehash [utilizator]

    primarul (PNL) a fost arestat anul trecut pt trafic de influenta. USL are majoritatea in consiliul local...
    a taste of things to come pentru batranii care vor vota USL in toamna...
    • -6 (8 voturi)    
      Prefectul e cumva portocaliu?! (Vineri, 10 februarie 2012, 22:34)

      vio [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Ce RESPONSABILITATE are Prefectul, adica Reprezentantul Guvernului in teritoriu ?!
      Fiindca tot le stii tu p-astea cu responsabilitatile!!
      Vezi ca MRU a tinut videoconferinta cu Prefectii, nu cu altii....
      • +2 (2 voturi)    
        draga Vio (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 6:31)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui vio

        prefectul nu este portocaliu, rosu, galben sau violet. prefectul este om, roman ca si noi.
        atributiile prefectului sunt reglementate in constitutie - art 123 - el este reprezentantul administratiei centrale in teritoriu. in romania nu exista un minister al deszapezirii! in nici o tara nu exista. autoritatile locale (primarii si consiliile judetene) isi organizeaza fiecare separat propriile servicii pentru astfel de cazuri. ministerul transporturilor, prin cnadr se ocupa doar de autostrazi si drumurile nationale.
        in cazul de fata, responsabil era mai intai primarul. care din pacate e un caz notoriu de 'afaceri' PNL.. se ocupa cu defrisarile ilegale. poate de aceeas si sunt nametii aia si bate vantul la greu. apoi urmatorii responsabili ar fi fost cei de la consiliul judetean. tot USL.. cu baronii lor locali milionari si/sau miliardari. or fi facut ponta si crin conferinta cu baronii? nu cred. au stat la caldurica.
        abia atunci cand astia nu-si fac treaba se poate instituti starea de urgenta si atributiile lor sunt preluate de administratia centrala, reprezentata in judet de prefect.
        data viitoare incearca sa te informezi singura inainte sa comentezi.
        • -1 (1 vot)    
          Si ce FACE reprezentantul asta numit Prefect? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 15:51)

          costica [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Ce FAC subprefectii platiti la fel degeaba, ce FAC acei Inspectori guvernamentali, bagatori de seama si taietori de frunza la caini inca de pe vremea lui Tariceanu protejati prin Legi aiurea dupa ce nu mai au functie si platiti degeaba de Guvernul Romaniei?!
          Spune-ne ce TREBUIE sa FACA si ce au FACUT ??!!
          Lasa-ne cu vorbele goale portocalii, ca suntem satui dupa 3 ani cu Bocul de care am scapat, Doamne ajuta!!!
  • +22 (26 voturi)    
    da, da (Vineri, 10 februarie 2012, 20:05)

    mem [anonim]

    Acum va ies pe nas copacii pe care i-ati taiat.
    Si care formau perdele de protectie, care tineau zapada pe camp.
    • -6 (10 voturi)    
      da (Vineri, 10 februarie 2012, 22:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui mem

      Care copaci mai, aia in care te propteai cu masina dupa o curba periculoasa nesemnalizata??? Bai, voua nu va este rusine???
      Copanii nu fac perdea impotriva zapezii, ci sunt arme ucigase atunci cand sunt plasati pe marginea soselelor. Impotriva zapezilor se pun parapeti, si doar acolo unde exista pericol de viscolire...
      • +1 (1 vot)    
        perdele (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 10:32)

        mem [anonim] i-a raspuns lui alex

        Copacii de pe marginea șoselelor nu sunt perdele de protecție. Perdelele sunt pâlcuri de copaci, late de câțiva metri și lungi de kilometri, așezate la anumite intervale pe câmp.

        Dar ca să vezi, au fost distruse atât de rapid după revoluție, încât cei mai mulți habar n-au că au existat.

        Ca idee, lipsa copacilor de pe marginea șoselelor nu împiedică șoferii imprudenți să intre cu mașina în șanț și să se dea peste cap.
        • 0 (0 voturi)    
          Copacii (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:26)

          Ana [anonim] i-a raspuns lui mem

          de pe marginea drumului sunt pentru - micsoararea poluarii! si cand iesiti la un popas sa u fiti gazati!
      • +1 (1 vot)    
        confunzi... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 10:35)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui alex

        Copacii de pe marginea soselelor n-au fost plantati ca perdele de protectie forestiera ci principial pentru reducerea zgomotului, deci complet alt rol. Acestia au fost taiati tocmai din motive de siguranta si e de preferat a fii inlocuiti cu tufisuri cum e si in vest. Perdelele de protectie forestiere sunt de fapt paduri plantate special in jurul unuei localitati pentru a o proteja tocmai de asemenea stihii... Astea au fost "rase" in cele mai multe cazuri chiar de locuitorii care acum plang... sad but true!
  • -16 (18 voturi)    
    mda (Vineri, 10 februarie 2012, 20:29)

    ginel din nameti [anonim]

    taman potrivit pentru schimbat guverne...
    carmaciu' nu se descurca pe zapada, la fel ca pe mare...
    • +23 (25 voturi)    
      Si ce vrei (Vineri, 10 februarie 2012, 20:36)

      je [anonim] i-a raspuns lui ginel din nameti

      Sa vina Basescu sa-ti raneasca zapada din fata curtii?

      Mai puneti mana la munca putorilor...si lasati carcoteala pe forumuri!
      • +14 (16 voturi)    
        mainile in buzunar si gura mare! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 0:25)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui je

        Am vazut la TV cum 4 militari curatau zapada in curtea unei case iar proprietarul, cu mainile in buzunare, se uita la ei.
        Mi-am adus aminte de inundatii, cand soldatii lucrau la diguri iar satenii erau la crasma.
        Nu Basescu trebuie sa-ti poarte de grija!
        • 0 (0 voturi)    
          vezi ce tzi se arata (Luni, 13 februarie 2012, 16:10)

          yeti [anonim] i-a raspuns lui q1953

          si io ama vazut azi, o batrana, cu o lopata in mana, dand zapada, singura, pe un morman pena la streasina casei.

          se pare ca nu'l astepta pe base !
      • 0 (0 voturi)    
        basele (Luni, 13 februarie 2012, 16:08)

        yeti [anonim] i-a raspuns lui je

        n'ai sa pricepi ce'i aia decenta.

        n'am nevoie sa'mi dea base zapada,
        de base, pur si simplu n'am nevoie.
        si asta dupa ce l'am votat.

        in vremuri de restriste, sefii de state trebuie sa iaba demnitate, sa fie alaturi de popor.
        un sfert de tzara este sintistrat, iar el se ocupa de treburi ce puteau fi amanate.
        cred ca boc cu igas si boagiu, se descurcau. nu erea cazul sa'i schimbe, in plina actiune.

        dar, ca si azi, base a dat cu mucii in fasole.
        interesul lui de gashca este mai mare decat al cetatenilor.
        semnarea tratatului european se poate face oricand, pana la sfarsitul anului sa fie cel putin 12 state semnatare, pentru a intra in vigoare.
        base vrea sa arate stapanilor sai, de-afara, ca e zelos.
        e zelos, ca de obicei pe spinarea celor multi, cu cocoasa incovoiata.
        uitate cine este in guvernul asta nou, a doua generatie de nomenclaturisti, base fiind el insusi un nomenklaturist.
        toata tzara a ajuns, deja, in mana catorva incuscriti, incumetriti.
        base este in stare, pentru interesul "politicii" sale, sa mai dea odata mana cu ai lui ilici.
        veti vedea.
        de cand cu vremea asta rea, n'a iesit odata sa zica doua vorbe de bine, sa se adreseze poporului.
        a iesit pm sa ne faca pe toti, puturosi.
        daca toti suntem puturosi, 'ce'tzi'va in alta parte, emigrati. luati'l si pe base :-)
        pe mare !

        cat despre jignire, nu ma atinge, imi dau seama dela ce sluga vine.
  • +15 (15 voturi)    
    zapada (Vineri, 10 februarie 2012, 20:56)

    maria [anonim]

    presupun ca cei care au prezentat greutatile celor din Glodeanu Silistea si satele apartinatoare au vazut la fata locului ce se intampla si nu au scris fantasmagorii in lipsa unor sursa de informatii . (telefoanele nu mai functioneaza, nu-i asa si comunicatii prin satelit ma indoiesc ca exista?).atunci ma intreb: daca ei au ajuns acolo atunci de ce autoritatile ( prefectura, armata, pompieri, elicoptere si orice altceva) nu sunt in stare sa intervina in ajutorul celor de acolo? i-as intreba pe cei responsabili daca au fost vreodata intro astfel de situatie extrema-de genul celei de acum- si ce au simtit atunci?
    oare ce ne blocheza capacitatea de reactie: egoismul. indiferenta, nepasarea, indolenta, lipsa empatiei, surprinderea, jungla si ideea ca tu esti unic si restul e spectacol si nu te doare de ce se intampla?
    treziti-va, oameni buni, daca mai sunteti buni!
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i duc e capul (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:32)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui maria

      Spune destule si numele acestei asezari: Glodeanu provine de la glod, adica noroi. Astia s-au asezat intr-n loc nefericit, noroios toamna si prafuit, vara.Stau ca fraierii intr-un loc neprielnic si asteapta sa vina guvernul sa-i ajute.Jumatate din populatia tarii traieste in mediul rural, dar nu plateste nicio taxa. Ei se fac ca pacalesc statul , isi vand produsele fara niciun impozit, dar vor ca statul sa le dea pensii, ajutoare.Dau un ex. In comuna Reviga, jud.Ialomita s-a introdus apa curenta. Santurile pt tevi au fost facute cu muncitori adusi de o firma din Tulcea, pt ca localnicii nu au vrut sa faca gratis ceva folositor pt ei. Aia munceau si ei se uitatu peste gard si noaptea, furau tevile. Cand au auzit ca trebuie sa plateasca apa, au spus ca nu au nevoie de ea, pt ca au fantani. Lucrarea a fost facuta degeaba, iar copiii mici se imbolnavesc de diferite afectiuni digestive si sunt tratati gratuit. N-ar trebui sa le plateasca tratamentul acesti inconstienti? Asta-i taranul roman.
  • +7 (25 voturi)    
    Ca in povestil;e cu Pacala (Vineri, 10 februarie 2012, 21:02)

    Olli [anonim]

    Sa stai in casa si sa astepti sa-ti creasca zapada la geam mi se pare ori prostie ori lene . Am inteles treaba cu vintul si nameti adusi de vint dar sa stai tu in casa , sa nu pui mina pe lopata sa-ti cureti din fata casei,sa-ti sapi un tunel era treaba de 1/2 ore la fiecare doua ore ,toti satenii sa se uneasca sa faca macar o potecuta, va spun sincer nici nu mi-e mila de ei. Sunt femeie singura, stau la casa si de cind s-au anuntat caderi masive de zapada si noaptea imi pun ceasul si ies sa curat zapada iar primariile si prefecturile din zonele afectate sunt varza ! Ar trebui toti destituiti din functie si sa le fie si rusine !Uite asa ca m-am enervat !
    • -3 (11 voturi)    
      daca aveti in jur... (Vineri, 10 februarie 2012, 22:44)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Olli

      4-5 metri inaltime de zapada unde mai arunci zapada pe care o curatati dvs?

      cum faceti curatenia asta daca aveti 74 de ani?
      • -1 (1 vot)    
        Galule, a nins cateva zile... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:11)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

        ... in tot timpul asta privesti pe fereastra? Se vede ca esti nascut la bloc...
    • -3 (9 voturi)    
      Aloo!! (Vineri, 10 februarie 2012, 23:11)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Olli

      Pun pariu ca nu batea viscolul din curbura carpatilor acolo unde dadeai tu zapada nu? Sau o intrebare si mai logica: unde mai aruncai tu zapada daca tot imprejurul casei tale era pana la acoperis? Esti Superwoman?
    • -5 (9 voturi)    
      nu e chiar asa (Vineri, 10 februarie 2012, 23:18)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Olli

      vorbesti de la gura sobei, nu? de la caldurica, nu?
      Daca te uitai atent pe imaginile de la tv vedeai ca cei ce au zapada cit casa stau la marginea satului, unde vintul bate cel mai tare. Crezi ca la 100 km/h tu poti sta in vint sa dai zapada? Iti spun eu, nu poti! Da, asa e, oamenii trebuie sa isi curete singuri zapada din curte/fata casei, insa cind viforul e asa mare nu prea mai ai ce face. Deci mai bine taceai.
      • +6 (10 voturi)    
        ! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 1:11)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Hai lasati prostiile! Femeia are dreptate! Cand au fost (si tot vor fi)inuntatii tot timpul taranii care isi faceau casa la 2 metri de rau stateau la birt cu berea in fata si cu rachiu de pufoaica si se plangeau ca nu-i ajunta nimeni cu nimic. Aceiasi oameni strigau la soldati si voluntari veniti din alte parti sa se miste mai repede sa le scoata apa din casa...romanu nu pune mana el sta si comenteaz ca vai saracii...vai saracu...sa ne dea...sa se faca...dar rar gasesti oameni care si fac ce spun si isi vad de treaba lor!
        • -1 (1 vot)    
          ai citit? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:17)

          andimi [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          ai citit ce am spus eu? oameni la 80 de ani pot da zapada pe un vint de 100 km/h? sa nu exageram, sa te vad si pe tine la varsta asta, la margine de cimp. Din gura e usor!
          In plus, am spus clar ca nu sunt de acord cu cei ce stau pe margine si nu fac nimic, dar aici tre sa vezi si situatia concreta.
    • +2 (8 voturi)    
      6 metri de zapada (Vineri, 10 februarie 2012, 23:39)

      R M R [anonim] i-a raspuns lui Olli

      La 85 de ani nu e chiar simplu sa cureti 6 metri de zapada. E o catastrofa cu care nu te intalnesti de multe ori in viata si care, mai ales in Romania, nu se poate remedia cu usurinta.

      Mi-e mila de oameni, de animale...
    • 0 (0 voturi)    
      tare.. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 15:51)

      clausro [anonim] i-a raspuns lui Olli

      ce stiti voi ! merge la sala femeia :)) ridica lopata cum n-a vazut Arnold !! mi se pare ca am vazuto si la stiri pe doamna Olli. E adevarat ce spune, daca are muschi ea poate, batranii nu pot !
  • +9 (15 voturi)    
    NU mi-e mila de ei ! (Vineri, 10 februarie 2012, 22:27)

    calinsab [utilizator]

    Cand spun asta ma refer la primarii aceia care nu si-au luat masurile necesare, nu s-au organizat din timp.

    Apoi in zona mea cand omul vede ca ninge puternic iasa afara si matura zapada, daca e nevoie inca o data iar daca vede ca nu e de glumit atunci suna la primarie, sa ia masuri si primaria isi afce treaba! aaa se poate sa fie o calamitate... da vin pompierii perefctura si v-a lua masuri ...iar pina vin aceste ajutoare... ma intreb acei oameni nu sunt vecini? nu se ajuta reciproc nu exista o idee adhoc luata sa vada fiecare ce e de facut? sa se organizeze oamenii pina una alta?

    Au stat asa in casa linga soba sa vada pe geam cum le astupa casa zapada... e prea de tot !!!

    Nu mi-e mila de ei .. am inteles ca nu mai au lemne de foc... pai cum asa? a venit aceasta zapada in plina vara sau cum ? ei nu stiu ca iarna e lunga? pai nu te pregatesti pentru asa ceva in fiecare toamna ? pe lume traiesc acesti oameni?
    Va meritati soarta ... ati taiat padurile si le-ati bagat pe foc ... Astea mai opreau din viscol din puterea lui... Va meritati soarta... de ce numai in zonele unde sunt primarii USL se intampla? Asta spune mult despre cat de gospodari sunteti !
  • +7 (11 voturi)    
    Realitatea alba (Vineri, 10 februarie 2012, 23:23)

    anonim [anonim]

    Dincolo de cazurile tragice exista grave greseli in pozitionarea locuintelor fata de vantul dominant. Practic toata casa e o imensa parazapada. In plus gardurile si copacii au creat zone in care zapada a fost depusa in cantitati mari.
    Nu stiu cate sate au avut perdele de protectie, dar stiu sigur ca si episodul acesta va fi uitat repede. Fatalismul si uitarea sunt doua tare ale societatii.
    Toata lumea plange, oameni de 60 de ani nu sunt in stare sa dea la lopata...asta e rezultatul indobitocirii si subdezvoltarii.
    PS
    Autoritatile sunt complet depasite de situatie, postacii portocalii de mai sus mai bine ar iesi la dat zapada.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 7:52)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Las-o balta cu politica , pls .Autoritatile cele mai apropiate de cetateni in acea zona sunt cele de la USL si au dat gres .Crezi ca de la Cotroceni se poate organiza deszapazirea unor sate de la Focsani mai bine decat pot sa o faca oamenii din judetul respectiv ? . Ia sa vedem cum facem... , in spititul dictaturii as da ordin ca toti reprezentantii locali ai opozitiei sa deszapazeasca manual satele de acolo si sa nu intre la caldura pana ce nu termina treaba (adica niciodata) .Chiar si asa deszapazirea nu se face ,chit ca dpdv politic e o miscare magistrala lol .
    • 0 (0 voturi)    
      Vin fiert si haznale tv (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 12:38)

      Crivatul [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Postacii portocalii sa iasa la zapada si voi, postacii uslamisti sa va uitati pe fereastra, sa vedeti daca -si fac treaba bine. Intre timp mai dati pe gat cateva dusti de tuica sau vinisor fiert, ca , de!, e iarna si va zgaiti la TV felix sau irealitati .
  • +9 (15 voturi)    
    In loc sa.... (Vineri, 10 februarie 2012, 23:42)

    Soso [anonim]

    ............iesiti in strada sa scandati jos cutare, sus cutare, mai bine puneti naibii mana de la mana si mergeti si ajutati bietii oameni ingropati de vii!!!! Daca nesimtitii aia va dau cate o sapca de prune sa scandati impotriva cuiva, sunteti dispusi sa stati in frig, vant, ploaie....dar daca ar trebui sa faceti ceva din suflet pt amaratii aia, sunt sigur ca preferati atingerea telecomenzii......
  • 0 (0 voturi)    
    Cum putem ajuta oamenii (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 8:58)

    Mika Nestor [anonim]

    Si noi cum putem ajuta concret aceste familii? Sa strangem mancare, apa si haine? Si unde sa le ducem? Nu ati putea, va rog, sa actionati si sa putem si noi ajuta? Ca pana se duc autoritatile mai mor oameni pe- acolo si e pacat de Dumnezeu!
  • 0 (0 voturi)    
    se strang de catre armata (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:36)

    Anna [anonim]

    si de catre supermarketuri din Romania - au aratat la realitatea ...uau si mai nou a venit Andr M. sa ne dea lectii de moralitate ca stati in casa la caldura! dar ea unde a stat? cand si-a facut ditamai blocul ? si cate carti de munca le-a facut acelor muncitori ”saraci” si cu copiii acasa? ah da ne facem ca facem bine si ne facem contracte de sifonare din TVR - si acum TVR are datorii - adica tot noi astia care stam in casa platim datoriile...sa ne mai lase si sa creeze locuri de munca si sa se mai plimbe mai putin prin Africa pe banii acelor donatii catre saraci....vai ce etalon de adevar si dreptate...viloaie, masini straine, si culmea nesimtirii acum si bloc! si voi astia care stati in casa si muriti de foame in casa ...mai tampitilor de ce nu donati si voi din putinul vostru ....ca sa isi achite si ea blocul in continuare ...nu v-ati saturat de fufele astea? Vai ce haine de firma pe ea ...si vai ce dreptate imparte ea...bani de coafor, masaje, depresii...uau si ce tare in gura ...nu le-ar fi rusine....de ce nu se duc ziaristii sa ia familiile care au muncit la blocul asteia ce salarii au avut si daca oamenii au avut banii necesari sa isi repare o carie la un dinte sau sa isi plateasca transportul catre copii! Pe brate s-o tineti in continuare! Mult succes si cat mai multe donatii dar facute direct catre armata si nu catre fufe si firmele astora!
  • 0 (0 voturi)    
    Aveti grija unde donati (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:41)

    Ana [anonim]

    sa fie oameni abilitati pentru donatii si catre Armata sau catre centre de asistenta sociala...si nu-i mai promovati pe astia sa isi umple ei conturile cu bani ...sa isi mai faca eventual inca un bloc! Sa le duceti la Biserici si Bisericile care sunt platite de catre STAT sa se implice...adica Biserica si Armata si nu firma unei FUFE sau altei fufe! Nu v-ati saturat sa vedeti aroganta lor si sfidarea lor? pe munca dvs?
  • 0 (0 voturi)    
    Din stiinta mea (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 15:06)

    Ana [anonim]

    exista niste depozite cu alimente...conserva...apa...in pamant sau prin locuri speciale...si aceste depozite au alimente pentru Situatii de Urgenta ! de ce nu se folosesc acele depozite? si astfel acolo se schimba marfa care oricum dupa un numar de ani nu mai este in termen de garantie??? Hai sa ne mai lase A. M. ca eu una m-am saturat de ea si de ifosele ei! De ce nu i-a asa niste familii sinistrate sa le duca la ea in BLOC? si sa le dea caldura daca este asa mare sufletista si mama deosebita....mi-ar fi rusine sa deschid gura in locul ei sa vorbeasca de saraci cand ea sta prin coaforuri si restaurante! Mai deschideti si voi ochii romani!