Anca Boagiu: Nimeni nu se face vinovat de modul in care au fost deszapezite drumurile si calea ferata

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 12:59 Actualitate | Esenţial


Fostul ministru al Transporturilor Anca Boagiu sustine ca nimeni nu este vinovat de cum au fost deszapezite drumurile si calea ferata, desi unele trenuri au avut intarzieri de cateva zile, iar multe drumuri sunt inca inchise sau cu restrictii, insa acuza lipsa preavizelor de inrautatire a vremii.

"Ceea ce n-a fost chiar in regula a fost timing-ul in care noi am primit avertizarile, care au fost fara preaviz. Nu se face nimeni vinovat. Ne uitam la vreme si vedem cantitatea de zapada si vantul puternic care au afectat tara", a spus Boagiu, la conferinta de bilant a Ministerului Transporturilor, citata de Mediafax.

Ea a adaugat ca, in ciuda conditiilor meteo extrem de grele, drumarii si angajatii CFR care se ocupa de deszapezire si-au riscat viata pentru a debloca circulatia.

La inceputul saptamanii trecute Boagiu anunta ca responsabilii cu deszapezirea care nu si-au indeplinit atributiile, din Ministerul Transporturilor si companiile din subordinea institutiei, vor fi sanctionati.

Ceremonia de predare-primire a portofoliului Transporturilor va avea loc vineri, de la ora 16.45.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2205 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    "natura e de vină" (Vineri, 10 februarie 2012, 13:02)

    periscop [utilizator]

    întotdeauna...
  • +9 (11 voturi)    
    . (Vineri, 10 februarie 2012, 13:03)

    soso [anonim]

    corect. cu natura nu poti sa te pui, si nici nu se poate anticipa cu exactitate intensitatea! doar ca, niste vinovati ar fi totusi....cei care au permis trenurilor sa circule pe asemenea vreme! aici singura vina a naturii este ca i-a creeat.
  • +6 (12 voturi)    
    felicitari!! (Vineri, 10 februarie 2012, 13:04)

    vio [anonim]

    Meritati chiar felicitari, asa-i ?!!
    Ar trebui sa va adune iar TB la Cotroceni sa va felicite!
    Oamenii sunt izolati, voi meritati felicitari!!
    Dna Boagiu, uitati-va pe net cum arata soselele in Finlanda aia cu 8 luni de iarna pe an in zonele alea de la cercul polar !!!
    Bine ca am scapat de voi desi ma indoiesc eu ca cei nou veniti sunt altfel ..... toti o apa si-un pamant ....
    • 0 (0 voturi)    
      Finlanda? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:49)

      vali [anonim] i-a raspuns lui vio

      Cred ca e foarte frumos acolo, dar nu am fost sa vad. Ce am reusit eu sa aflu, absolut intamplator, este ca obtinerea unui permis de conducere presupune 3 anu de scoala. Ori acolo sunt sansele cele mai bune ca un posesor de permis sa fie chiar un bun sofer (pe masina personala sau utilajul de deszapezire). Sunt curios cati dintre ei sunt la fel de temerari ca soferii romani ce se aventureaza sa plece chiar si pe un drum inchis de autoritati; probabil nici unul. Cati din cei blocati avea macar lanturi pe masina si lopata in portbagaj? Rezerva de combustibil? Experienta de condus in asemenea conditii?
      Cat despre cei izolati ar fi bine sa se invete minte (nu vreau sa fiu rautacios, chiar sper sa tina minte si sa se pregateasca temeinic pentru data viitoare). Nu este prima iarna ce trece peste Romania si nici cea mai grea, doar ca pana acum ceva ani oamenii pareau mai pregatiti: aveau de mancare, aveau lemne taiate si uscate, activitati contructive in casa etc. Acum le place sa se vada la televizor (macar antena dolce/digi e curatata de zapada).
      E bine totusi ca ne mai uitam prin gradinile altora, chiar daca selectiv, poate mai invatam cate ceva...
      • 0 (0 voturi)    
        Adica, dupa mintea ta, (Vineri, 10 februarie 2012, 17:46)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui vali

        cind te sui in tren sa mergi vreo 4 ore ar trebui sa fi luat si o lopata cu tine si ceva mancare pentru 2 zile.
        • 0 (0 voturi)    
          Despre tren (Vineri, 10 februarie 2012, 18:24)

          vali [anonim] i-a raspuns lui gigel

          m-am abtinut sa comentez. Acolo oricum e mai trist decat ne putem inchipui, motiv pentru care evit modul asta de transport. In conditii normale de t si p, tot se spune ca "stii cand pleci la drum, nu si cand ajungi"; dar in conditii extraordinare ar fi bine sa te gandestu putin inainte. Oamenii sunt comozi, prefera sa lase grijile banale (cum ar fi siguranta lor) in mainile autoritatilor, in mainile companiilor. Daca supravietuiesc au dreptul sa se planga si sa devina vedete tv.
  • +5 (7 voturi)    
    logic (Vineri, 10 februarie 2012, 13:14)

    johndoe [anonim]

    ca nimeni nu-i vinovat; ar fi fost bizar sa fie altfel.

    Totusi, sa spui asta in conditiile in care CFR ar fi trebuit sa anuleze unele trenuri e absurd; but again, poate CFR tine de transporturi
  • +5 (9 voturi)    
    ASA ESTE (Vineri, 10 februarie 2012, 13:19)

    evoque [utilizator]

    "Iarna nu este ca vara"
    Traim in secolul XX si unii inca nu au inteles, decat sa se preocupe de modul in care sa isi pastreze puterea si imaginea.
    Cetatenii unei tari pot sa suporte orice pentru ca celor alesi nu le pasa de ei.
    Daca familia lui boagiu era sub zapada sigur existau si solutii, au dovedit acest lucru si altii. Restul pot sa astepte primavara si poate multi vor avea ghiocei pe piept si asta pentru ca autoritatile nu au nici o vina.
    Adevarat, autoritatile nu sunt vinovate pentru ca nu fac nimic si daca nu fac nimic nimeni nu este vinovat.
    Romani care vor sa scape de zapada sa puna mana pe lopeti si sa scape de zapada si cand au scapat de zapada poate scapa si de asemenea inepti si iresponsabili.
    • +3 (3 voturi)    
      x (Vineri, 10 februarie 2012, 14:25)

      SirRaven [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Suntem in secolul XXI cam de demultisor...
      • 0 (0 voturi)    
        Da, dar.. (Vineri, 10 februarie 2012, 15:17)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui SirRaven

        ...omul are cu siguranta circumstante atenuante puternice. In afara de calendar, alte indicii ca am trecut in secolul XXI nu prea ar fi...
  • +2 (4 voturi)    
    Vinovatul principal (Vineri, 10 februarie 2012, 13:54)

    Mihai [anonim]

    e chiar dumneaei, nu a fost in stare decat sa inchida drumurile, cfr nu tine de min. transporturilor, nu acest minister a incheiat contractele. Sunteti vinovati in mod direct alaturi de Igas. Nu e posibilca dupa o saptamana sa nu ajunga nici o masina de dezapezire in localitati, aici e indolenta si coruptie. Daca primeau amenda drumarii cat jumatate de contract in trei zile erau bec drumurile noastre, in schimb trebuie sa umble jandarmii pe jos carand bolnavii pe targa fiindca nimeni nu este vinovat ca nu putut ajunge ambulanta la ei si toata lumea si-a facut datoria. Alaturi de Igas si drumari sunteti principalii vinovati, nepasarea e in fisa postului. La meteo s-a anuntat de cateva zile ce urmeaza sa se intample dar voi trebuia sa formati guvernul si sa impartiti ciolanul. Macar Boc a mai dat o lopata de zapada dar dvs. nu ati facut absolut nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    Si acum? (Vineri, 10 februarie 2012, 14:19)

    rompompom [anonim]

    Am inteles, de vina e lipsa preavizelor... si acum? De ce sunt atat de multi oameni izolati, dupa mai bine de 3 zile de la oprirea ninsorii si a viscolului? Cand vor intra utilajele si acolo, in front de lucru comun? Cand vor intra utilajele si pe DN 23 si cand va fi deschisa circulatiei A2? Conteaza importanta strategica a transporturilor, fie feroviare fie rutiere, sau conteaza cine este vinovat?
  • +1 (5 voturi)    
    CFR 2012 - cartea recordurilor (Vineri, 10 februarie 2012, 14:44)

    Vrajitoarea Parbriza [anonim]

    Fenomene cu trenuri pierdute timp de 2-3 zile nu s-au inregistrat nici in timpul razboiului, nici dupa cutremurul din '77, nici in iarna din '54.
    Cinismul si tupeul doamnei Boagiu nu e depasit decat de incompetenta sefilor Domniei Sale.
    Drept care, ii doresc doamnei ex-ministru un ... calduros "hai siktir" si sper sa n-o mai vad niciodata prin guvernul Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    dezapezire (Vineri, 10 februarie 2012, 21:50)

    ion [anonim]

    de ce se asteapta la noi oprirea ninsorii si apoi se intra daca se intra pt dezapezire .peste tot in eu se intervine odata cu scaderea temp la 0.cu solutie antiderapant si cu utilaje adecvate.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia!!!!! (Vineri, 10 februarie 2012, 23:19)

    Costel [anonim]

    Demisia !! cat mai urgent impreuna cu toata ceata de incompetenti arondati!
  • 0 (0 voturi)    
    Ianuarie 2013 (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:57)

    Iarna [anonim]

    Stimata doamna esti cu temele nefacute.
    Seful tau spunea ca "Iarna nu-i ca vara".
    Ai lipsit de la lectia asta?
    Vezi ca in ianuarie 2013 o sa ninga. Iar o sa ninga.
    Vei fi pregatita atunci?