Fostul senator PSD Emilian Cutean a fost condamnat definitiv la cinci ani de inchisoare

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2012, 15:46 Actualitate | Esenţial


Emilian Cutean (arhiva, 2009)
Foto: Agerpres
Fostul deputat PSD Emilian Cutean a fost condamnat definitiv, de catre Curtea de Apel Bucuresti, la cinci ani de detentie pentru fraudarea Guvernului cu peste 200 de mii de lei, intr-o perioada in care a condus Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor (SSPR), relateaza Mediafax.

Curtea de Apel Bucuresti a respins, marti, recursurile lui Emilian Cutean si a fostului director economic al Secretariatului, Daniela Sbarcea, astfel ca acestia raman cu pedepsele aplicate de Judecatoria sectorului 1 Bucuresti.

Judecatoria l-a condamnat, in 15 iunie 2009, pe Emilian Cutean la cinci ani de detentie, iar pe Daniela Sbarcea la trei ani de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei.

In ziua in care Judecatoria sectorului Bucuresti 1 a dat solutia in acest dosar, premierul de atunci Emil Boc a semnat decizia de eliberare a lui Emilian Cutean din functia de secretar de stat la SSPR.

Cei doi au facut apel la Tribunalul Capitalei, care a mentinut pedepsele aplicate, astfel ca acuzatii au declarat recurs la Curtea de Apel Bucuresti.

In aprilie 2006, procurorii anticoruptie i-au trimis in judecata pe cei doi.

Potrivit acuzarii, in cursul lunii decembrie 2004, cand Cutean nu mai avea calitatea de secretar de stat la SSPR, fiind eliberat din aceasta functie in data de 20 decembrie 2004, a dispus plata unei sume de 2,995 miliarde lei vechi (ROL) in contul unei asociatii de revolutionari, intitulata Asociatia "Club 22", al carei presedinte era. Plata s-a facut in conditiile in care nu exista un angajament legal care sa justifice efectuarea platilor si utilizarea fondurilor ori vreun program structurat adoptat de guvern la propunerea SSPR si care sa apartina revolutionarilor. Din aceasta suma inculpatul, fiind singurul care avea drept de semnatura in numele asociatiei, a achitat 945.778.886 lei vechi (ROL) cu titlu de chirie restanta, pentru imobilul detinut de asociatie, imobil in care locuia si el, iar diferenta a folosit-o pentru constituirea unui depozit bancar.

Toate acestea s-au petrecut in contextul in care inculpatul a solicitat de la bugetul de stat sumele de bani necesare pentru un program de actiune al SSPR care se referea la problemele sociale ale revolutionarilor (autoturisme pentru raniti, materiale sanitare, subventii pentru investitii, tabere pentru copiii revolutionarilor etc.) si la aniversarea a 15 ani de la Revolutia Romana din decembrie 1989. Aceste subventii erau destinate cinstirii memoriei Revolutiei si nu aveau in vedere acoperirea cheltuielilor de personal, de intretinere si reparare a mijloacelor fixe, cheltuieli administrative ori alte cheltuieli proprii ale beneficiarului subventiei.

In ce o priveste pe inculpata Sbarcea Mihaela Daniela, in calitatea sa de inalt functionar public, raspunzatoare de gestionarea fondurilor publice, a actionat in asa fel incat l-a ajutat pe Cutean Emilian Vasile sa efectueze operatiuni financiare incompatibile cu functia sa.

Aspectele sus mentionate au fost constatate si de Curtea de Conturi a Romaniei, Sectia de Control Financiar.


















4616 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Deci..fara recurs? (Marţi, 7 februarie 2012, 16:03)

    Cataleya [utilizator]

    Chiar va intra la puscarie?
    Daca e asa, inseamna ca DNA si-a facut datoria!
    • +14 (14 voturi)    
      hotararea este definitiva... (Marţi, 7 februarie 2012, 16:25)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      fiind pronuntata in solutionarea cererii de recurs,

      destul cu revolutionarii ce au supt o galeata de bani direkt din bujet;

      toata stima pt. cei care au pierdut pe cineva drag sau au ramas cu o infirmitate in urma lovilutiei din `89 - acestia merita pe durata vieti sa primeasca o suma de bani proportionala cu pierderea suferita, restu` la munca ca sunt deja destui ce stau cu mana intinsa, tara are si alte nevoi decat de a da pomeni pt. revolutionarii cu patalama produsi pe banda rulanta.
    • +5 (5 voturi)    
      _ (Marţi, 7 februarie 2012, 16:32)

      v [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      "Curtea de Apel Bucuresti a respins, marti, recursurile lui Emilian Cutean ..."
    • +10 (10 voturi)    
      deci... (Marţi, 7 februarie 2012, 16:39)

      mutu [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      uau! chiar si-a facut datoria! sa vezi si sa nu crezi!
      si da, fara recurs, ca asta spune in articol: a respins recursul, mentinand hotararea judecatoriei! dang!
  • +2 (2 voturi)    
    articolul este neclar (Marţi, 7 februarie 2012, 16:36)

    nae [anonim]

    "Judecatoria l-a condamnat, in 15 iunie 2009, pe Emilian Cutean la cinci ani de detentie, iar pe Daniela Sbarcea la trei ani de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei."

    eu nu pricep - Cutean a primit cu executare, iar Sbarcea cu suspendare? sau amandoi cu suspendare?
  • +10 (10 voturi)    
    Se strange latul, ilici! (Marţi, 7 februarie 2012, 16:37)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Hoaca batrana, sper ca va "atarna" in sfarsit in lat!
    • +6 (6 voturi)    
      amice (Marţi, 7 februarie 2012, 17:32)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      il urasti atat de mult pe iliescu incat imi vine..... sa-ti dau o bere :)
      nu pot sa inteleg cum de este liber, cum de exista revolutionari care in acelasi timp sunt si sustinatori ai lui. e un oximoron...
      si mai da si lectii pe la tv-uri.
      asta este o rusine, ar trebui sa ne doara fiecare zi in care el este liber,cu pensie de fost presedinte, cu garzi de corp asigurate de stat si un ranjet larg pe mecla.

      ah, daca ar ajunge si la el!
  • +14 (14 voturi)    
    Inca o condamnare cu executare, definitiva (Marţi, 7 februarie 2012, 16:38)

    Republica lui Basescu [anonim]

    Asa ceva era de neconceput pe vremea regimului PSD-PNL, Nastase si Tariceanu ar fi musamalizat totul contra unor voturi de la falsii revolutionari.

    De asta au iesit nemernicii in piata Universitatii, pentru ca le e frica de catuse, pt ca li se vor controla certificatele de 'revolutionari' !

    Acesti ordinari sunt gata sa voteze pe oricine le da pomana electorala si sa huiduie pe oricine vrea sa verifice cat de 'revolutionari' sunt ei..

    Felicitari tuturor celor care au contribuit la condamnarea definitiva la 5 ani de puscarie a acestui individ care 'si-a tras' 50.000 de euro in mod ilegal, cu un tupeu mizerabil. Ca el sunt multi si toti trebuie adusi, treptat, cu catuse la maini, in fata justitiei si apoi trimis printre infractori, acolo unde le este locul.
  • +9 (9 voturi)    
    Cum asa ????? (Marţi, 7 februarie 2012, 17:15)

    polonyca [utilizator]

    Inca un parlamentar de la USL intra la bulau ????!!! Asta e condamnare politica , e clar !!! Chiar acuma scriu la Bruxelles........ Inadmisibil asa ceva !!! Si ma duc si in Piata universitatii !! Zau......
    • +3 (3 voturi)    
      HAI pa! (Marţi, 7 februarie 2012, 17:30)

      marinica [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Tu de ce crezi ca vor sa (re)vina la putere USL-ul. Ca sa scape astia cercetati penal, sa se continue cu pomenile iar numarul de revolutionari sa creasca de la an la an!
  • +4 (4 voturi)    
    Jos Guvernu' Incompetent Ungureanu! (Marţi, 7 februarie 2012, 17:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Haideti fratilor o data cu Anticipatele alea, ca ne leaga astia pe toti!
    Jos Guvernu' Incompetent Ungureanu!
    • +2 (2 voturi)    
      tu (Marţi, 7 februarie 2012, 18:25)

      tu [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      tu glumesti sau... imi pare rau de tine?
      • +2 (2 voturi)    
        + (Marţi, 7 februarie 2012, 19:48)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui tu

        Ai un plus.
        Banuiesc ca glumeam... nici eu nu mai stiu... hmm...
  • +3 (3 voturi)    
    tot inainte.... (Marţi, 7 februarie 2012, 18:04)

    gigi n [anonim]

    La cat mai multi pesedei.Se pregateste a.nastase!
  • +1 (1 vot)    
    Inca o victorie impotriva dusmanilor poporului (Marţi, 7 februarie 2012, 18:09)

    gigi [anonim]

    Adica Iliescu, Antonescu, Ponta, Voiculescu, Vantu si minerii.

    Va multumim din suflet, Domnule Presedinte Traian Basescu, pentru ca ati apasat pe butoane exact acum cand ne trebuia cel mai mult.

    Ce coincidenta fericita, ca dupa 7 ani de mandat, tocmai acum cand nemultumirile nerecunoscatorilor din strada sunt mai mari ca oricand, sa fie condamnat acest membru al sectei ce se opune modernizarii statului
  • +2 (2 voturi)    
    Condamnare Cutean (Marţi, 7 februarie 2012, 18:19)

    costel [anonim]

    Vine USL la putere si-l amnistiaza Antonescu iar procurorii si judecatorii care au indraznit sa-l condamne,vor fi trimisi in puscarie de dl.,Ponta,care spunea ca la asta se pricepe.Asta urmeaza,conform declaratiilor USL sa se intimple dupa ce vin la putere USL-istii.
  • +1 (1 vot)    
    Doar atat? (Marţi, 7 februarie 2012, 19:29)

    MarianX [anonim]

    Doar 5 ani de inchisoare pentru 3 miliarde ROL ?

    Pentru o gaina se fac 3-4 ani de inchisoare ...

    E adevarat ca e un pas inainte, felicitari justitiei, dar cam timid.
    • 0 (0 voturi)    
      desigur, se lucreaza pe scara Mercalli (Marţi, 7 februarie 2012, 22:04)

      Simea I [anonim] i-a raspuns lui MarianX

      Spre exemplu, in cazul ELCOND, nimeni nu misca nimic; desi mafia cuprului a dus in Cipru echvalentul productiei de gaini a Romaniei din '90 incoace:

      http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1188%3Adespre-cum-au-fost-inelai-minoritarii&Itemid=87

      http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1657:geoan-a-invins-impreun-cu-nstase-cuprom-ul

      http://www.bursa.ro/exclusiv-un-pariu-pierdut-de-banci-cuprul-114052&s=banci_asigurari&articol=114052.html
  • +1 (1 vot)