UPDATE Toate scolile din Bucuresti si Ilfov, inchise luni si marti

de R. Pantazi, A. Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 10:24 Actualitate | Esenţial


Inspectoratele scolare Ilfov si Bucuresti au decis suspendarea cursurilor in aceasta dupa-amiaza, din cauza conditiilor meteo, au declarat surse din sistem pentru HotNews.ro. Sudul si sud-estul tarii, inclusiv Capitala, se afla sub incidenta unei avertizari de cod portocaliu pentru ninsori, intensificari ale vantului, viscol si polei, care vizeaza 19 judete. Codul portocaliu este valabil pana miercuri la ora 10.00.

Potrivit ANM, in intervalul mentionat, va ninge viscolit in sudul Moldovei, Dobrogea, Muntenia si Oltenia, viteza vantului va depasi la rafala 70- 80 km/h, iar vizibilitatea va scadea sub 50 m.

Ministerul Educatiei anuntase, duminica seara, suspendarea cursurilor in 1.195 de unitati de invatamant din tara, insa oficialii din minister au avertizat ca, "avand in vedere ca situatia este dinamica, numarul scolilor care nu isi vor desfasura activitatea ar putea fi mai mare."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9423 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    din bucuresti ? nu sunteti intregi la cap .... (Luni, 6 februarie 2012, 10:43)

    g [anonim]

    din bucuresti ? nu sunteti intregi la cap ....
    • +3 (7 voturi)    
      da, din bucuresti (Luni, 6 februarie 2012, 10:53)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui g

      da, ce te miri? copiii din bucuresti trebuie sa se chinuie prin viscol si pe polei, si sa inghete in scoli? poate tu nu esti intreg/eaga la cap...
    • +3 (5 voturi)    
      Sunt de acord cu inchiderea scolilor (Luni, 6 februarie 2012, 10:57)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui g

      Sunt de acord cu inchiderea scolilor si in Bucuresti... am deja 2 colegi care si-au rupt cate un picior din cauza poleiului + alti copii cu maini rupte
    • +2 (6 voturi)    
      Inchiderea scolilor (Luni, 6 februarie 2012, 11:04)

      Anisya [anonim] i-a raspuns lui g

      Probabil tu nu ai copii si nu stii ce inseamna pentru ei sa stea pe drumurile inzapezite si sa inghete.
      Ma mir cum de nu le-au inchis pana acum, ar fi trebuit sa se ia masuri in aceasta privinta, nu sa inghete copii pe drumuri si in scoli.
      Cred k tu nu ai avut parte, in copilaria ta, de astfel de situatii pentru k mai mult k sigur ai parinti de bani gata kr te duceau la scoala cu mertzul sau cine stie ce masina de lux.
      De ce deputatilor li se aproba o zi de stat aks si pe noi sau pe copii sa-i chinui, ce avem, nu suntem tot oameni sau poate k in viziunea lor ar trebui sa ne deplasam chiar si pe jos la serviciu k sa le facem fundu' mare platindu-le salariile, rusine sa le fie, sunt niste ordinari fara pereche!!!
      Toata stima si respectul Gheorghe, se vede ca ai copii care sunt nevoiti sa indure viscolul pentru a putea participa la cursuri!
      • 0 (4 voturi)    
        M-am oprit din citit (Luni, 6 februarie 2012, 11:15)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Anisya

        La primul "k".
  • +2 (6 voturi)    
    Ar fi o decizie inteleapta (Luni, 6 februarie 2012, 10:58)

    RP [anonim]

    Sunt copii care trebuie sa mearga 3-4 statii cu mijloace de transport in comun. E foarte greu. Si in urma cu vre-o 30 ani cand a mai fost o asemenea vreme scolile s-au inchis. E pericol de accidente in primul rand. In al doilea rand mijloacele de transport in comun trebuie sa fie libere ca sa poate lumea sa se duca la munca

    Intrebare pentru cel care a scris articolul - De la Ce ora????
  • -1 (1 vot)    
    Si cresele si gradinitele ? (Luni, 6 februarie 2012, 10:59)

    merlin [anonim]

    si cresela si gradinitele ?
  • +1 (3 voturi)    
    URAAAAAAA (Luni, 6 februarie 2012, 11:11)

    hazard [anonim]

    se inchid scooolileeee!!!!
    uuuraaaaaa :)))))
  • -1 (1 vot)    
    Weather EuroNews (Luni, 6 februarie 2012, 11:18)

    Rosca [anonim]

    iata temperaturile: Timisoara -12 feeling -19,,
    Bucuresti -7 feeling -12. Ministerul greseste cand considera ca la - 19 grade celsius scolarii pot merge la scolile din Timisoara, din Banat.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa se inchida scolile si in Bucuresti ! (Luni, 6 februarie 2012, 11:25)

    Marcel [anonim]

    Ar fi o decizie buna sa se inchida si in Bucuresti scolile, deoarece este foarte frig si multi copiii au racit, asteptam mijloacele de transport in comun, le ingheata mainile si picioarele. Sunt viroze respiratorii datorate frigului, vantului!
  • +2 (2 voturi)    
    Astept interviul HotNews (Luni, 6 februarie 2012, 11:39)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Cu domnul ministru
    sa il intreb de ce nu este regula ca in momentul in care este declarat cod portocaliu, invatatamantul sa se opreasca
    eu unul il respect pe dl ministru, dar am intrebarea asta!
    se termina gerul, si se inchid scolile...cam aiurea....imi amintesc din copilaria mea din focsani, unde mai da crivatul de la rusi...cum era ger cumplit si cum mergeam prin el spre scoala....nu e normal...
  • 0 (4 voturi)    
    inchidere permanenta (Luni, 6 februarie 2012, 11:44)

    ion [anonim]

    Propunerea mea este sa se inchida de tot. Nu ne mai trebuie scoala. Avem nevoie de elevi cat mai cocolositi care atunci cand vor fi adulti si vor da de greu sa dea bir cu fugitii.
  • 0 (2 voturi)    
    GAME OVER (Luni, 6 februarie 2012, 12:01)

    noname! [anonim]

    Da chiar de ce nu se inchid de tot ! Oricum copii merg la scoala ca sa invete eventuale injuraturi sau ce prostii sa mai faca iar profesorii vin la scoala doar pentru a-i chinui pe elev in scopul obtinerii unor meditatii banoase ! De ce sa ne mai chinuim unii pe alti ?