Emil Boc a anuntat Coalitia ca este pregatit sa demisioneze

de Luminita Pirvu, Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 10:04 Actualitate | Esenţial


Emil Boc  a anunta la finalul sedintei de Guvern de luni dimineata ca a luat decizia de a depune mandatul guvernului. El a spus ca guvernul trebuie sa treaca intr-o alta faza din punct de vedere politic.

Premierul Emil Boc a anuntat, luni dimineata, in sedinta Coalitiei de guvernamant ca este pregatit sa isi dea demisia din fruntea executivului.


In Coalitie se discuta la aceasta ora despre decizia premierului. La ora 11:00 este programata sa inceapa sedinta conducerii PDL.

Anca Boagiu ar putea asigura interimatul in fruntea Guvernului,
transmite TVR Info. Guvernul s-a reunit in sedinta de urgenta.

In ultimele zile, mai multi lideri ai PDL au vorbit public despre recredibilizarea partidului si a Guvernului, iar altii i-au sugerat demisia lui Emil Boc. Democrat-liberalii asteapta o decizie in ceea ce priveste strategia viitoare a partidului. Potrivit surselor HotNews.ro, in interiorul PDL se dezbat intens doua variante: demisia lui Emil Boc din fruntea Guvernului sau o remaniere profunda. Solutia este asteptata dupa consultarile de la Cotroceni cu presedintele Traian Basescu.

stirea se actualizeaza








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6687 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Aleluia (Luni, 6 februarie 2012, 10:09)

    Zamolx11 [utilizator]

    Era si timpul !!!
    • +13 (15 voturi)    
      Emil Boc, un soldat credincios Romaniei (Luni, 6 februarie 2012, 10:35)

      Disciplina si respect [anonim] i-a raspuns lui Zamolx11

      Acest ardelean provenit dintr-o familie modesta si numeroasa, de romani harnici si cinstiti, s-a comportat absolut atipic pentru un politician roman sau maghiar din actuala clasa politica: nu are afaceri personale, nici cu statul, nu a dat drumul la robinetul cu pomeni electorale, nu si-a batut joc de banul public, a fost consecvent si disciplinat.

      Intr-o tara in care majoritatea electoratului care voteaza cu centru-stanga vrea pomeni si asistanat social non-stop, in care majoritatea politicienilor si-ar da jos pantalonii in public daca i-ar ajuta sa creasca in sondaje, apare unul ca Boc si aplica o atitudine de tara vestica nordica: disciplina, respect de contract, perseverenta si ignorarea sondajelor de opinie.

      Emil Boc, fiu de muncitor, ajuns profesor universitar de drept, si-a sacrificat pozitia politica pentru a trece Romania cu bine prin reforme si printr-o criza europeana grava.

      Intr-o Romanie cu doar 4 milioane de activi, din care 3 milioane sunt cei din sectorul privat care ii sustin pe toti ceilalti romani (inclusiv bugetari), sa vorbesti de munca si corectitudine e un suicid politic, electoratul vrea ghiftuit si distrat, nu pus la munca.
      Platon zicea de om ca e un 'animal social' (zoon politikon), sa nu uitam ca inainte de 'social' e 'animal'.

      M-as bucura si cred ca ar fi spre binele Romaniei si al nostru tuturor daca Boc va fi inlocuit de un premier cel putin la fel de consecvent, nemilos cu coruptia si foarte hotarat in ce priveste reformele.
      • -3 (3 voturi)    
        Il faci pe Boc sa semene cu Iliescu (Luni, 6 februarie 2012, 10:43)

        G [anonim] i-a raspuns lui Disciplina si respect

        Esti sigur ca vrei asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Ai uitat de anul 2009? (Luni, 6 februarie 2012, 10:54)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Disciplina si respect

        care a fost an electoral? ai uitat de leagea cresterii salariilor la profesori cu 50% pe care Boc o sustinea sus si tare inainte de alegerile din 2008? Cam scurta memorie ai.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu stiu de ce se bucura Usl-istii (Luni, 6 februarie 2012, 10:36)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Zamolx11

      Boc a fost de o mie de ori mai bun ca adrian Nastase si Tariceanu. Boc a muncit pentru Romania, in timp ce indivizii ceilalti au furat tot din tara!
      • -1 (1 vot)    
        Boc a dat din gura pt Romania (Luni, 6 februarie 2012, 10:43)

        G [anonim] i-a raspuns lui roman

        Confunzi munca cu datul din gura, dar nu ma mira, pt ca asta stiu sa faca romanii, sa dea din gura.
  • -10 (16 voturi)    
    ieee (Luni, 6 februarie 2012, 10:10)

    Hiksos [anonim]

    Prima veste buna pe anul asta si rezultatul manifestatiilor. Dupa ce vine caldura ne ocupam si de Beshescu !
    Sper ca le place fasolea de la cantina inchisorii :)
  • -8 (14 voturi)    
    oh, nuuuuuu ! :P (Luni, 6 februarie 2012, 10:12)

    Bogdan [anonim]

    Nu se poate, cum vom supravietui fara Boc ?!?! Va ramane tara neguvernata, nuuuuuu !!! :P
    P.S.
    Ipoteza: PDL vine cu o varianta de premier si Basescu il desemneaza tot pe Boc :)) Urmeaza guvernul Boc nr. 124875 ... :D
  • +9 (17 voturi)    
    Ciudat... (Luni, 6 februarie 2012, 10:16)

    Ali Star [anonim]

    Inaintea premierului ar fi alti pe lista.
    Daca E. Boc se autosacrifica in acest moment se bucura opozitia.

    Nu cred in hei rup-uri politice.
    Mai trebuie si discernamant.

    De fapt cu ce a gresit ca sa-si dea demisia?
    • -2 (2 voturi)    
      Este in minoritate, ca principii, (Luni, 6 februarie 2012, 10:28)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ali Star

      intr-o majoritate covarsitoare.
    • -2 (2 voturi)    
      Eu zic ca se bucura mai multi decat opozitia (Luni, 6 februarie 2012, 10:30)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Ali Star

      Iar hei-rupul politic a fost inventat de pdl prin toate masurile pompieristice care le-au marcat guvernarea
    • -1 (1 vot)    
      ce a facut bun astefel incat sa ramana? (Luni, 6 februarie 2012, 10:31)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Ali Star

      tot ce a facut el a fost raul necesar pe care l-ar fi facut-o orice premier: de la putere sau din opozitie!

      dar un lucru bun si care sa nu starneasca scandal?

      singurul lucru bun al guvernului boc a fost acum cateva zile: Funeriu a anuntat ca nu se mai retin bani pentru sindicate din salariul profesorului.
      chiar am aplaudat masura asta!!
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Luni, 6 februarie 2012, 10:39)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Doar atata ai gasit bun?
  • -5 (7 voturi)    
    no, (Luni, 6 februarie 2012, 10:17)

    ara [anonim]

    a fost un "boc" bun.
    • 0 (0 voturi)    
      Vaaai - eu nu sunt pregatit ! (Luni, 6 februarie 2012, 10:28)

      Bla bla [anonim] i-a raspuns lui ara

      Anul trecut prin ianuarie (2011) tot depre demisia lui Boc se vorbea ...
      Chiar nu se pot scoate pe piata si alte gogosi ?
      Fie ele si ”pe surse” ?
      In ultimul discurs - cu ocazia implinirii a 5 ani de la aderarea la UE
      Traian Basescu a spus clar ca Boc ”a fost,este si VA FI partenerul” său in implementarea
      reformelor .
      Ce nu e clar in verbul ”VA FI” ?
  • -7 (13 voturi)    
    Doamne ajuta ! (Luni, 6 februarie 2012, 10:19)

    Eu [anonim]

    Daca are nevoie de ajutor, de redactare, ceva...
  • +13 (19 voturi)    
    Trist. Este cel mai bun Prim Ministru de pana acum (Luni, 6 februarie 2012, 10:19)

    mircea [anonim]

    Reformele pe care el le-a facut in Romania pentru prima data in 20 de ani au salvat tara de la faliment. A redus salariile nesimtite de zeci de mii de euro pe luna pe care le daduse Tariceanu sustinut de PNL si PSD, a redus munca la negru, evaziunea fiscala.

    Dar presiunea massmediei USL arata ca statul si mai ales moralitatea romanilor este fragila.
    • +6 (6 voturi)    
      De acord cu tine ! (Luni, 6 februarie 2012, 10:27)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Nu-mi vine sa cred! Boc a fost piesa de sacrificiu, mizeria si mizerabilii din opozitie nu l-au putut ataca aproape cu nimic, decat in stilul lor mizerabil cu josnicii tipice pt cei din opozitie. Nu e corupt, nu e un lenes sau incompetent, dimpotriva a demonstrat ca e cinstit, harnic si foarte pus pe treaba.
      Ce-aveti fratilor toti cu el?! E cel mai bun prim-ministru al Romaniei! In loc sa scrieti articole gen: ''Vrem mai multi ca Boc in guvern, in parlament'', voi vreti sa il dati jos? Ori suntem un popor de sinucigasi, ori cineva face jocul opozitiei. Eu, ca simplu cetatean, sper si doresc ca Boc sa ramana prim-ministru.
    • -3 (3 voturi)    
      Trist e ca sunt romani care cred asta (Luni, 6 februarie 2012, 10:31)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Daca sunt. Tu esti doar platit sa spui asta.
    • -1 (1 vot)    
      remember salariile profesorilor? +50%? (Luni, 6 februarie 2012, 10:34)

      marius [anonim] i-a raspuns lui mircea

      nu poti fi un bun prim-ministru, daca lumea nu te vrea! Romania inseamna totusi oamenii ei!
      Oamenii EI, nu oamenii LOR!
      • +1 (1 vot)    
        ... (Luni, 6 februarie 2012, 10:41)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Nici pe Cuza nu l-au vrut si tot au plans. Your point is ?
    • 0 (0 voturi)    
      Statul, nu tara! (Luni, 6 februarie 2012, 10:35)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Romania se confunda din ce in ce mai putin cu statul.
    • +2 (2 voturi)    
      review (Luni, 6 februarie 2012, 10:36)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Boc - un prim ministru care s-a sacrificat politic. A avut ghinion cu criza si cu ostilitatea unor trusturi de presa. Timpul va arata adevarata valoare a acestui om, a muncii depuse pentru tara.
    • -1 (1 vot)    
      Plecarea lui Boc, o mutare benefica (Luni, 6 februarie 2012, 10:36)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui mircea

      In 2009 Guvernul nu a facut mai nimic din pdv economic in fata crizei economice care se adancea. Mai rau, a introdus impozitul forfetar, care a pus pe butuci cel putin 100.000 de firme mici. Iar in 2010 pierderile din economie au fost reglate cu imprumuturi masive de la FMI si BM (20 mlde Euro), reducerea salariilor si pensiilor, cresterea TVA.

      Masuri concrete de crestere economica si incurajarea muncii nu au fost luate in ultimii 3 ani de Guvern.

      Ajustarile structurale din economia de stat au fost facute mai mult la presiunea FMI decat la initiativa Guvernului. Dar si aici, adevarata reforma se afla abia la inceput.

      Presiunea USL si massmedia conteaza prea putin in povestea asta. Vinovata pentru modul defectuos de gestionare a crizei este echipa guvernamentala aflata in exercitiu, indiferent de culoarea ei politica.
    • 0 (0 voturi)    
      si bune, si rele (Luni, 6 februarie 2012, 10:38)

      angel [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Da, a facut multe, dar in acelsi timp a crescut taxele.
      Din pacate a abordat problema contabiliceste, ca si Ceasca, sa plateasca datorii, in loc sa incerce sa stimuleze economia. Necazul e ca desi platesc taxe,
      eu nu stiu unde se duc banii mei. Pot doar banui ca sint directionati catre anumiti oameni de afaceri.
      Nu asta e problema, cineva trebuie sa faca treaba si sa cistige profit, ca doar asta e rolul businessului, dar nu sint convins ca licitatiile sint corecte si in interesul cetateanului - adica pret minim la calitatea asteptata.
    • 0 (0 voturi)    
      Romanii se lasa mintiti. (Luni, 6 februarie 2012, 10:41)

      mvm [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Demisia lui Boc arata ca trebuie sa ai si aplaudaci ca sa poti combate contrele dusmanoase.Unii din USL au acumulat averi colosale din furatul companiilor de stat si curmarea acestei hotii ii face sa fie dusmanosi si amenintatori.Daca citesti comentariile unora si iti dai serama de ce grup de mafioti vor plecarea lui Boc.Pacat ca nu avem o justitie dreapta.Astia din justitie ne mananca zilele mai rau decat politicienii.Nu vedeti,pentru libertatea lui Nastase sunt in stare sa dezmembreze Romania.
    • -1 (1 vot)    
      Retragerea ... la poruncă ! (Luni, 6 februarie 2012, 10:55)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Politicienii mor atunci când devin ridicoli sau când nimeni nu îi mai ascultă.

      Din acel moment - devin morţi vii - o umbră a atotputernicii de demult.

      Dl. Preşedinte Băsescu este pe cale să devină o astfel de "mătreţă umbră", deoarece a vorbit prea mult într-o seară al televizor.

      Precum Geoană, Năstase şi câţi alţi prostănaci ... dl Băsescu a reuşit finalmente să-şi "câştige" opozanţi în România profundă, aceea care tace, care munceşte, care plăteşte taxe, impozite, accize, beilicuri ... mizilicuri pentru politicieni.
      Dl preşedinte Băsescu a reuşit în câteva minute, la conferinţa de presă din acea seară - să-şi clarifice poziţia de laş şi poltron.

      Prin retragerea la poruncă din dezbaterea publică a noii legi a sănătăşii publice, însoţită de comentarii de genul "oricine mă critică este cu hoţii din sănătate" - dl. Preşedinte Băsescu ne-a arătat că nu îi pasă deloc de interesele cetăţenilor, ci numai de propriul interes.

      Prin retragerea la poruncă de le şefia guvernului a creaturii sale - dl. premier Boc, preşedintele PDL - l. Băsescu ne arată că are instinct de supravieţuitor, atunci când se debarasează de cel mai credincios câine al său, mai credincios decât însuşi Vasile.
      Credeam că va fi mâncat de câinii din partidul său, însă se pare că el este câinele cel mare, care îi va mânca pe alţii.

      Dl. Boc se poate intoarce liniştit la primăria din Cluj, mânjită recent de înlocuitorul său la comandă - dl. Apostu, unde poate rămâne pe perioada nedefinit de lungă într-o slujbă comodă. În fond merită acest lucru, pentru credinţa cu care l-a slujit pe Traian Băsescu.

      Interesant este ce va mai sacrifica dl. Băsescu viermilor şi ciumpalacilor - pe d-na Ridzi, de d-na Roberta sau pe d-na Udrea ?

      Probabil că nu este suficient să arunci o otreapă din balcon, ca să spună lumea că ai făcut curăţenie de primăvară, deci odată cu încălzirea vremii vom avea multe de aflat de la Palatul Cotroceni. Tare sunt curios să-i aflu agenda de Paşti ....

      "Patria şi Dreptul Meu!"
      .
  • -3 (3 voturi)    
    datorii de miliarde euro in urma (Luni, 6 februarie 2012, 10:25)

    vigni [anonim]

    Ce lasa Boc in urma?
    datorii de miliarde de euro pe care sa le plateasca tara multi ani
    -unde sunt acesti bani imprumutati? nici BOC nu stie
    Va trebui sa raspunda si penal candva pentru toate cele facute in aceste mandate si ruinarea tarii din 2009 incoace. Si nu singur! daca nu se face dreptate in tara asta mai pleaca 2-3 milioane din populatia activa intre 25-50 ani si sa vedem atunci ce se alege de tara, de pensii, de sanatate. e mai grav decat isi poate imagina lumea, si nici strainii sau tehnocratii nu ne pot salva nici macar in gluma
    Aduc 9 experţi japonezi pentru posturile de miniştri!

    Deoarece nu se mai poate cu actuala echipă guvernamentală, primul ministru al Romaniei s-a gândit să aducă, pentru început, 9 experţi japonezi, pe care să-i instaleze în cele mai "sensibile" posturi de miniştri. Iata numele lor:

    1. Nimika Nuimoka

    2. Yaspaga Shidute

    3. Vreypostu Daybanu

    4. Undeypliku Katesparg

    5. Winoakuma Kuosuma

    6. Furatzara Kutotu

    7. Bagabany Labayatu

    8. Totkumita Madeskurk

    9. Nufurytu Furyo
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns (Luni, 6 februarie 2012, 10:45)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui vigni

      unde se duc banii:
      -deficit fonduri de asigurari sociale (someri) - sustinut de buget
      -deficit fonduri pensii - sustinut de buget
      -deficit asigurari de sanatate - sustinut de buget
      In plus deficitul bugetar trebuie asigurat de undeva. Tu de unde crezi?
      Asta nu inseamna insa ca nu ar exista furturi din acesti bani. Grosul insa se duce pe deficite.
  • +1 (1 vot)    
    bucurie... (Luni, 6 februarie 2012, 10:27)

    dragos [anonim]

    bucurati-va...se va schimba doar papusa, papusarii milionari din spatele atelor, care sug tara, raman la locul lor :)
  • +3 (3 voturi)    
    Mai gandeste-te (Luni, 6 februarie 2012, 10:33)

    Emile nu pleca [anonim]

    ...ar fi un mare pacat daca pleaca Boc. Emile, ai fost, esti si sper sa ramai in continuare, premierul acestei tari. Ai facut multe, dar mai sunt imens de multe de facut. Mai gandeste-te, cei care vor sa-ti ia locul indiferent de partid, sunt doar lingatori (nici macar mancatori) de ciolane.
  • +2 (2 voturi)    
    EMILEEEEEEE !!!! NU AVEM ALTUL MAI BUN !!!! (Luni, 6 februarie 2012, 10:39)

    cineva [anonim]

    EMILE !!!! Motivele nu sunt suficiente pentru o demisie !!! Nu da cu demisii doar pentru ca au iesit 3 oameni in strada !
    • -1 (1 vot)    
      vorba lui Base :P (Luni, 6 februarie 2012, 10:55)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Cand l-a nominalizat pe Boc in locul lui Stolo care n-a mai vrut sa fie premier si toata lumea se uita stramb la nefericitul premier desemnat (care habar n-are de economie, ce sa mai zicem de viziunea financiara necesara intr-o asemenea perioada de criza....) Basescu intr-un acces de sinceritate a zis: " Altul mai bun n-am gasit!!" :))
    • 0 (0 voturi)    
      Demisia ... este la porunca Basescului ... (Luni, 6 februarie 2012, 11:38)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui cineva

      .
  • 0 (0 voturi)    
    Mircea,mai trist e ca nu esti singurul care gandes (Luni, 6 februarie 2012, 10:42)

    anonim [anonim]

    a taia ca macelarul nu inseamna reforma.Ar fi salvat tara de la faliment daca incerca ceva pe langa acele taieri(nu constructii de stadioane si piscine,nu achizitii mai mari ca niciodata,nu telecabine).
    O tara merge inainte daca are: profesori(pe care i-a aliniat la cei slabi, corupti si tampiti),medici(pe care i-a incurajat prin atitudine sa plece)...samd.
    Unde-i performanta??Unde-i reforma?Unde-i lupta cu coruptia?(cati zac in puscarie?)..REZULTAT =minus cateva zeci de miliarde imprumutate cheltuite pe nimic
  • +1 (1 vot)    
    Hotul alearga mai iute ca pagubasul (Luni, 6 februarie 2012, 10:49)

    dorin bretan [anonim]

    Sa dea Dumnezeu romnanului mintea cea de pe urma pana la alegeri sa nu dea tara pe mana HOTILOR.
  • +1 (1 vot)    
    incepe "pe loc repaus" sau alergatul inapoi (Luni, 6 februarie 2012, 11:30)

    zoe [anonim]

    Boc si-a dat demisia , Romania nu putea accepta un prim ministru cinstit si nici un guvern -in ansamblu -apreciat de mine ca cel mai onest , cel mai urmarit , cel mai haituit din istoria Romaniei .Nu avea cum .Daca ar fi fost papusa lui Base , reformele ar fi fost mult mai adanci !Boc a mers pe linia lui Basescu pentru ca asta era singura posibila ca alternativa la dezastru .Iata ca la ora asta Robert Turcescu e primul jurnalist care -cu alte cuvinte-spune acelasi lucru .Peste maxim 3 ani o sa spuna si ultimul dintre cei care ma contrazic acum , acelasi lucru !Aceasta "victorie"(demisia) se poate transforma intr-o catastrofa . p.s."cat de idiot trebuie sa fie cineva sa accepte acum postul de prim ministru pana in aprilie sau iunie?"