Ritli Ladislau: FMI insista si ne-a recomandat sa continuam elaborarea noii legislatii a sanatatii. Ne-am angajat sa avem un proiect pana la mijlocul anului

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2012, 15:20 Actualitate | Esenţial


Fondul Monetar International a recomandat Ministerului Sanatatii sa continue elaborarea unui nou proiect al legii sanatatii, acesta urmand sa fie pus in pagina pana la mijlocul anului, a anuntat, duminica, ministrul Sanatatii Ritli Ladislau, potrivit Agerpres.

"FMI insista si ne-a recomandat sa continuam elaborarea noii legislatii, cu o prudenta mai mare decat pana acum si cu o consultare mai larga a profesorilor si a bolnavilor. Noi ne-am angajat ca pana la mijlocul anului sa avem un proiect", a declarat Ritli Ladislau cu ocazia inaugurarii noii Unitati de Primire Urgente a Spitalului Judetean Satu Mare.

Potrivit ministrului Sanatatii, se va face o mai buna promovare a propunerilor noii legi pentru a nu exista interpretari gresite.

"Pachetul de baza va functiona pe doua niveluri, reglementarea consumului, respectiv prescrierii medicamentelor strict pentru afectiunile pentru care a fost autorizat medicul. De asemenea reducem numarul de zile de spitalizare, unde cu foarte mult depasim media europeana. La interventiile chirurgicale in alte zone oamenii stau doar doua zile pentru spitalizare", a explicat Ritli adaugand ca proiectul noii legi va fi trimis la Parlament, urmand sa fie introdusa o suma mica pentru asigurarea coplatii.

Duminica, la ora 16:00, va avea loc conferinta de presa ocazionata de incheierea misiunii comune a FMI- CE -Banca Mondiala, la sediul Reprezentantei Comisiei Europene, ocazie cu care vor fi anuntate concluziile vizitei in Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1259 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    iesirea pe sticla (Duminică, 5 februarie 2012, 15:28)

    Mircea [anonim]

    Si de ce nu iese "pe sticla" acest Ritli si sa spuna acest lucru?! Sa spuna ca FMI ne cere in mod imperativ o lege clara a sanatatii? De ce? De ce nu au curajul si lasa totul pe seama lui Traian Basescu? Vai de capul nostru de curajosi !
    • +1 (3 voturi)    
      De ce ar vrea Ritli sa anunte hotararile lui Base (Duminică, 5 februarie 2012, 18:09)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      sau ale stapanului sau de la FMI? Pai Base chiar doreste sa anunte ceea ce se va face la nivel guvernamental in primul rand pentru ca el vrea ca toata lumea sa stie ca el e jupanul (chiar daca unele lucruri sunt hotarate de niste jupani mai mari ca el de la FMI sau UE).
  • +5 (7 voturi)    
    O LUME NEBUNA (Duminică, 5 februarie 2012, 15:31)

    evoque [utilizator]

    sau interese peste interese.
    Saotamana trecuta,parca, circula pe aici o stire care spunea ca fmi nu recomnada schimbarea legii sanatatii in an electoral si ca trecerea caselor de asigurari spre sectorul privat in unele tari nu este o reusita.
    Acu' dupa ce a tacut ca rahatu' in iarba se trezeste vorbind si mascariciul asta de ministru care isi lasa copilu' sef in locul lui ca sa ii pastreze locu' cald la oradea.
    Are credibilitate. NEM.
    • -2 (6 voturi)    
      FMI și un ministru al sanatatii (Duminică, 5 februarie 2012, 16:28)

      carutasul [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Sa-l lasam pe d.Ritli ,sau cum ii zice un modest birocrat ! Daca vrem sa scadem multimea zilelor de internare dupa interventii chirurgicale ar trebui sa avem acelasi nivel profesional la adeptii lui Hipocrar ca in vest .Daca exista cumva cativa ca acolo sa nu uitam ca de multe ori in sala de operatii pacientul este pus sa semneze ca nu va recupera in justitie consumabilele pe care tot el le-a platit cu mii si sute de euro- stenturi,proteze etc - de la spitalul in cauza.ASA CA DE UNDE CALITATE PI.actul medical?
      Sa nu o luam nici in sus cu miile de medici ajunsi peste noapte in vest cu salarii de mii de euro/luna.Pana la dreptul de practica sunt si asezaminte de batrani,sanatorii pentru cei cu handicap ce cer asistenta medicala la nivel de felcer.Dar cu o noua lege a sanatatii scumpa si exclusivista vom omora mai repede pe cei saraci sau pensionari rezolvand lipsa banilor.Asa ca domule ministru Traiasca Ungaria Mare !
    • -4 (10 voturi)    
      legea sanatatii (Duminică, 5 februarie 2012, 16:40)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Experti lui peste prajit au nevoie de jumatate de an pentru a face un nou proiect al legi sanatatii (bineinteles gratis). Apoi mai jumatate de an pentru dezbateri publice cind va fi facut, conform bunului obicei romanesc televizat, harcea parcea. Daca va ramane ceva din el va fi votat peste vreo doi ani.
      Desigur, toate acestea se fac pentru marea grije a politicienilor nostri pentru cei cu salarii si pensii mici.
  • -1 (9 voturi)    
    .F.M.I. insista? (Duminică, 5 februarie 2012, 16:30)

    adrian88000 [utilizator]

    Dar pacientii din spitale care nu au medicamente nu insista? Mancarea cu mult sub cea din puscarii, curatenia precara, dusuri care mai mult nu functioneaza, caldura din cand in cand, analize putine si CU PLATA. Personal dezinteresat de suferintele pacientilor.
    Medici platiti mai prost, ca salariatii din salubritate si platiti LA FEL! Indiferent de volumul si calitatea muncii.
    Din acest motiv multi medici buni pleca si raman....ce mai ramane.
    Numai F.M.I. Insista?
    Sau situatia catastrofala in care este medicina ne face PE TOTI sa insistam?
    P.S. Eu credeam ca actualul ministru e un bleg .Dar se pare ca se pricepe sa strecoare " soparle".
    Apartine de UDMR, nu ?
    DE fapt acest UDMR e prartid, sau asociatie culturala ? Are dreptul legal sa participe in alegeri parlamentare sau nu?
    Cine imi raspunde ?
  • +1 (3 voturi)    
    Prostia nu este a politicienilor. (Duminică, 5 februarie 2012, 18:11)

    Alin_N [utilizator]

    Evident ca FMI tocmai a zis ca NU AR MODIFICA legea sanatatii, dar polticienii cleptocrati chiar au un ciolan gros de ros la Sanatate. Cleptocratii alaturi de ciracii din domeniul asigurarilor au tot interesul sa pradeze banii din sanatate si toti conclucreaza pentru ca furtul sa se savarseasca cu orice pret. Dar, cum spuneam, ei nu sunt prosti, noi suntem. Pentru ca noi ce facem? Protestam pe net, si parasim tara, lasand sa prolifereze minorritarrii, sau ne lasam omorati si violati de acesti minorritarri care ulterior sunt eliberati de justitia aservita in cazul in care politia aservita catadicseste sa-i sanctioneze. N-am vazut niciodata cladirea Guvernului in flacari. N-am vazut niciodata cladirea Parlamentului in flacari in fata unor furturi evidente - vezi Petrom si multe altele. Noi parasim tara. Ca-n Miorita. Deci repet, de ce sa ne suparam acum ca urmeaza sa murim cu zile pentru ca niste ciraci din asigurari sa ia prime grase si niste politicieni sa bage un tun de un miliard in buzunare? Mai bine ne asteptam moartea mioritic. Poate va fi mai bine pe lumea cealalta.
  • +1 (3 voturi)    
    tot (Duminică, 5 februarie 2012, 20:57)

    saabo [anonim]

    corifei de aici le propun la cei de la FMI..cam ce pot face..si aia zic ..da faceti..si ramane cu propunerea astora!! dare bine pt popor?
    NU! dar ce conteaza poporul! elsa dea dijma si atat!