Patriarhia Romana spera ca statul roman sa conteste cu fermitate hotararea CEDO privind asocierea clerului in sindicate

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 22:23 Actualitate | Esenţial


Patriarhia Romana isi exprima speranta ca statul roman va contesta cu fermitate hotararea Curtii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) privind asocierea clerului in sindicate si convingerea ca Marea Camera a Curtii Europene a Drepturilor Omului va corecta "o hotarare pripita".

"Ne exprimam speranta ca Statul roman va contesta cu fermitate aceasta hotarare inadecvata si avem convingerea ca Marea Camera a Curtii Europene a Drepturilor Omului va corecta o hotarare pripita in cauza autointitulatului sindicat al preotilor din Mitropolia Olteniei 'Pastorul cel bun contra Romaniei', care nu tine cont de autonomia si de specificul organizarii si functionarii activitatii cultelor religioase, recunoscute si garantate ca atare in toate statele democratice", se arata intr-un comunicat de presa al Patriarhiei Romane transmis miercuri si citat de Agerpres.

Potrivit sursei citate, Patriarhia Romana a luat cunostinta "cu uimire" de hotararea in prima instanta a completului de judecatori din cadrul sectiei a III-a a CEDO si "constata cunoasterea trunchiata (insuficienta)" de catre CEDO a relatiilor dintre stat si culte in Romania si "ignorarea" prevederilor Constitutiei Romaniei, Legii Cultelor nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si a Statutului pentru organizarea si functionarea Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) care enunta cu "claritate" autonomia si libertatea Bisericii fata de stat.

De asemenea, Patriarhia Romana "constata confuzia intre specificul vocational al preotiei, care este chemare la misiune sfanta prin actul hirotoniei sau slujire liber asumata a comunitatilor de credinciosi", prevazuta in statut, pe de o parte, si raporturile de munca specifice angajatilor civili, pe de alta parte.

Potrivit Patriarhia, hotararea CEDO retine "total eronat" ca statutul "asa-numitului sindicat nu ar contraveni prin nimic Statutului BOR, Legii cultelor si canoanelor, insa, in realitate, sindicatul are obiective total incompatibile cu slujirea sacramentala si pastorala a preotilor".

Patriarhia reaminteste ca, "potrivit Sfintelor Canoane universale si Statutului pentru organizarea si functionarea BOR, preotii - asemenea magistratilor si militarilor - nu au dreptul sa se angajeze in politica partinica, sa desfasoare activitati economice, direct sau prin interpusi, si sa participe la alte forme de asociere, inclusiv de tip sindical pentru a fi impartiali si total angajati in slujirea binelui comun al populatiei".

"O eventuala adoptare finala a acestei hotarari de catre CEDO ar constitui un atac direct la organizarea constitutionala si legala a cultelor din Romania si din statele membre ale Consiliului Europei, asimiland vocatia sacerdotala misionara cu actiunea sindicala protestatara. De altfel, aceasta decizie a CEDO a trezit nedumerire in randurile unor reprezentanti ai altor Biserici europene care si-au exprimat intentia de a se solidariza cu Statul roman si BOR deoarece considera aceasta hotarare un precedent inacceptabil care submineaza autonomia tuturor cultelor religioase din Europa", se afirma comunicatul citat.

Potrivit Patriarhiei Romane, hotararea contravine si deciziilor anterioare, unele chiar recente (de pilda, in cauzele Muller, Reuter si Baudler contra Germaniei din 6 decembrie 2011), ale Curtii Europene a Drepturilor Omului, precum si opiniei separate a doi dintre judecatorii din aceasta cauza, care au confirmat ca statutul, drepturile si obligatiile slujitorilor unui cult religios fata de acest cult tin de competenta exclusiva a cultului respectiv.

Romania a incalcat dreptul la libera asociere a clerului din Biserica Ortodoxa Romana, care a dorit sa infiinteze un sindicat, a decis Curtea Europeana a Drepturilor Omului, care a publicat marti pe site-ul sau hotararea, care nu este definitiva, in cauza "Sindicatul 'Pastorul cel Bun' impotriva Romaniei".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2481 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:45)

    evoque [utilizator]

    Va este frica de ceva?
    De ce nu cereti statului roman sa nu va mai dea bani?
    Stiti cati enoriasi ar putea beneficia din aceasta economie.
    Sau burtile voastre nu suporta sa nu fie plimbate in masini de lux?
  • +8 (10 voturi)    
    ramane cum am stabilit (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:05)

    Canada. [utilizator]

    deci BOR este autonoma fata de stat, fac ce vor ei, fara sa-i traga nimeni la raspundere, vor 'libertate religioasa si de organizare', dar preotii n-au drepturi, n-au voie sa se organizeze, nu sunt liberi. curat-murdara atitudine. Nu e nimic suprinzator cand un preot 'tinut pe tusa' s-a saturat sa 'slujeasca' numai dupa cum se dicteaza 'de sus'.
    • +1 (1 vot)    
      Pretinsa autonomie (Joi, 2 februarie 2012, 1:03)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Canada.

      dece nu se refera si la bani . Dece banii dela stat
      poate sa umple buzunarele celor prea fericiti ?
  • +2 (6 voturi)    
    contestati in liniste (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:32)

    Marius [anonim]

    ma intreb cine sta sa citeasca un text asa lung si plictisitor. nu puteti contesta cu fermitate deciziile CEDO in liniste fara sa deranjati pe altii?
  • -3 (7 voturi)    
    Nebunie (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:33)

    Daniels22026 [utilizator]

    A innebunit complet lumea. Sindicate preotesti? Decizii CEDO privind sindicate preotesti?

    Intoarcem oare istoria cu 1000 de ani ca sa re-descoperim ca religia trebuie sa ramina in afara politicii? Cit timp va mai ramine religia in afara politicii daca o zgindarim cu procese si impozite? Vrem sa testam puterea politica a religiei? Vrem s-o umilim?

    Ce fel de semidocti ajung judecatori la CEDO?
    • +8 (10 voturi)    
      Sindicat = Politica???? (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:56)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      si ce are a face politica cu sindicatul ??
      e ca si cum ai spune ca un sindicat se constitue numai si numai pentru a face politica, prea esti ancorat in mineriada din 90....

      nu tin partea bisericii, au destui corupti si falsi preoti si furaciosi si farisei si gay si etc...dar un sindicat in primul rand va lupta pentru depruturile membrilor in fata angajatorului (BOR)

      pentru aceste motiv, eu sustin ideea unui sindicat in randul preotilor...
      • 0 (0 voturi)    
        Pace (Joi, 2 februarie 2012, 0:22)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui claudiu

        Esti de acord cu sindicat preotesc?

        Pai atunci ce argument mai avem impotriva politiei religioase? Nici unul. Zero. Sa luam aminte de la statele fundamentaliste, ca exemplu negativ, bineinteles.

        Biserica TREBUIE sa ramina separata fata de stat. Fara impozite, fara sindicate, fara inventii birocratice. Nu vrem sa repetam experientele istorice, nu vrem sa traim ca musulmanii. E atit de simplu: nu zgindarim biserica si traim in pace cu religia si credinciosii.
        • 0 (0 voturi)    
          separata de stat (Joi, 2 februarie 2012, 13:07)

          umoristu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          ooo daaaa..dar in primul rind separati-o prin autofinantare....adica fara "ochiul dracului" pt buzunarele popilor prin forma de salarii...
          Si platiti impozite pe veniturile BOR..ca orice pers fizica/juridica din tara asta..
          Sindicat? OK...ar fi necesar..asa se clarifica ca popii sunt si ei doar niste salariati oarecare, nu niste speciali si mai egali decit altii. E o kestie de statut.
          Mai ramine de rezolvat partea cu finantarea lor..deci stabilim ca is niste angajati...si apoi face sa nu mai fie angajati (inutili 100%) ai statului. Sa ii plateasca cine crede ca are nevoie de ei...din banii proprii, nu din bugetul public.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Joi, 2 februarie 2012, 0:23)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      1.Sindicatele apara strict drepturile unui grup, nu participa in campanie, alta este problema cand sindicatele devin forte paramilitare ale partidelor de stanga.

      2. Niciodata in istoria lumii religia nu a fost chiar straina de politica, s-au sprijinit una pe alta.
  • 0 (0 voturi)    
    Autonomie ? (Joi, 2 februarie 2012, 0:24)

    Relu [anonim]

    Despre ce autonomie vorbiti ?
    Nu demult domnul presedinte Basescu preciza ca intre BOR, Presedentie si partide politice exista un parteneriat. Ce fel de parteneriat are BOR cu un presedinte care are 8% incredere ?
    Dupa precizarea presedintelui n-am auzit ca BOR sa conteste afirmatia, intelegand ca este reala.
    Aveti grija sa nu va rupa sutana oamenii nemultumiti !
  • +1 (1 vot)    
    Sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic ! (Joi, 2 februarie 2012, 2:05)

    Ioana [anonim]

    Pai, comenduirii BOR nu-i convine de nici un fel ideea de Sindicat pt a putea continua DISCREPANTA uriasa dintre salariile/veniturile preotilor.Un preot din buricul Bucurestilor are alte venituri (provenite din incasarea altor taxe ,de regula fara chitanta !) decit un amarit de la tara,din jud Botosani .Sindicatul le-ar apara drepturile si celor cu un venit mic ,lucru care nu convine preotilor plini de bani, din orasele mari.Sindicatul i-ar pune pe toti pe acelasi calapod...
  • 0 (0 voturi)    
    Ii este frica? (Joi, 2 februarie 2012, 7:56)

    marcu [anonim]

    si De cine ii este frica liu BOR? de eventualii preoti de buna credinta care s-au saturat de fariseismul ierarhilor, de afcerile lor veroase, de lupta pentru ciolan?Cred ca un sindicat este binevenit in aceasta structura incremenitac care exista numai pentru ea insasi.
  • +1 (1 vot)    
    voi ati spus-o (Joi, 2 februarie 2012, 9:05)

    Umoristu [anonim]

    "Legea Cultelor nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si a Statutului pentru organizarea si functionarea Bisericii Ortodoxe Romane (BOR) care enunta cu "claritate" autonomia si libertatea Bisericii fata de stat" > deci renuntati total la finantarea de la buget????
    Deci de cind nu mai luati salarii, terenuri si donatii din bani publici?
    Aia ar fi autonomie...si autofinantare!!!
    Si incepeti sa platiti impozite si taxe ca orice pers fizica sau juridica???
    Sau ramineti autonomi numa asa...si capusati in continuare banul public????
  • +1 (1 vot)    
    anacronism! (Joi, 2 februarie 2012, 9:49)

    Lucian* [utilizator]

    deci BOR contesta drepturile omului!
    Si eu care credeam ca biserica este impaciuitoare...:)