Un locuitor din Covasna a mers 15 km pentru a-si plati o factura de curent in valoare de 3 bani

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 19:05 Actualitate | Esenţial


Un locuitor din judetul Covasna s-a deplasat 15 km pentru a plati o factura primita de la Societatea Electrica in valoare de 3 bani, transmite Agerpres. Dumitru Codreanu, care locuieste in comuna Valcele, s-a prezentat la ghiseul Electrica din Sfantu Gheorghe cu 5 bani si a cerut sa i se dea restul.

"M-am prezentat la ghiseu si daca tot am batut drumul de la Valcele pana la Sfantu Gheorghe ca sa platesc factura in valoare de 3 bani, am cerut sa mi se dea restul. Daca nu plateam, imi taiau curentul si trebuia sa platesc rebransarea. Nu stiu, chiar nu se gaseste cineva acolo la Electrica sa puna sumele astea pe factura urmatoare?! Am pierdut timp si am cheltuit benzina ca sa vin cu masina de la Valcele pentru 3 bani", a declarat Codreanu.

Barbatul a mentionat ca nu este pentru prima data cand primeste astfel de facturi. El a spus ca, cu catva timp in urma, a avut de platit 1,3 lei, iar pentru ca nu a achitat suma la timp a primit o somatie din partea Electrica.

"Ma gandesc ca am facut o risipa prea mare de energie electrica si ca e cazul sa-mi rationalizez consumul", a afirmat Codreanu.

Directorul Electrica Covasna, Jozsa Csaba, a declarat ca facturile sunt scoase de calculator pe banda rulanta si ca, in mod normal, cele cu sume foarte mici nu ar trebui sa ajunga la abonati.

"Dar mai scapa", a spus directorul Electrica Covasna, care a explicat ca in astfel de situatii cetatenii nu trebuie sa se deplaseze pana la sediul societatii, fiind suficient un telefon pentru retragerea facturii sau a somatiei de plata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5295 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Hartuire? (Miercuri, 1 februarie 2012, 19:25)

    F. [anonim]

    Un cetatean cu nume romanesc din Covasna e chemat repetat la ghiseu sa plateasca facturi insignifiante.
    Nu cumva e o hartuire? Are vreo legatura cu etnia cetateanului? Nu cred, dar:
    Consiliul care se ocupa cu combaterea discriminarii ar trebui poate sa investigheze, sa fim linistiti.
    Si societatea de distributie (cred ca e privata, multinationala, etc) ar trebui sa investigheze daca nu cumva sub palaria ei se pun la cale provocari care sa-i terfeleasca reputatia.
    Parerea mea...
    • -1 (3 voturi)    
      corect! (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:53)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui F.

      corect!
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Joi, 2 februarie 2012, 1:08)

      calin [anonim] i-a raspuns lui F.

      Nu e hartuire...pur si simplu cei de la Electrica sunt incompetenti. Pe mine m-au debransat de 2 ori fara somatie (notificare) si fara sa fie vina mea. Am direct debit dar ei au uitat (sau ma rog "calculator" a se citi programele lor stupide) sa ceara banii prin direct debit de la banca.
      A 3-a oara ii dau direct in judecata.
  • +6 (10 voturi)    
    felicitari cetateanului (Miercuri, 1 februarie 2012, 19:27)

    ady [anonim]

    I-as recomanda data viitoare sa trimtia doar un plic cu 3 bani si mesajul : Nu ma asteptam mai mult de la niste lichele !
  • +11 (17 voturi)    
    Neglijenta (Miercuri, 1 februarie 2012, 19:32)

    Jean Dalidis [anonim]

    Cel care a programat" calculatorul sa scoata pe banda rulanta" ar fi putu prevedea in program o restrictie pentru astfel de situatii.
  • +8 (10 voturi)    
    cinste (Miercuri, 1 februarie 2012, 19:47)

    kin3zu78 [utilizator]

    lui. Pacat de bataia de joc la adresa abonatului.
  • +6 (8 voturi)    
    parca la sate (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:09)

    ginel [anonim]

    se putea plati factura la electricitate la posta.
  • +2 (10 voturi)    
    Pacat de prostia lui si a comentatorilor. (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:22)

    mircea [anonim]

    Factura la en.el.la sate se poate plati si la postas.Nu stiu cine este furnizor acolo,dar se putea duce pana la Praga(CEZ),Roma (E.on),daca tot vroia sa faca miscare.
    • -2 (2 voturi)    
      smecherie pe campii, hai sa ... copii (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:55)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      numa ca E.on la Roma....
  • -3 (13 voturi)    
    Vad ca lumea tot il felicita pe cetatean (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:30)

    je [anonim]

    Dar eu nu-mi dau seama pt ce il felicita? Pt prostie sau cum?

    Intrebare, cum de are factura de 3 bani? Daca e asa de econom, de ce nu plateste 1 leu in avans, si nu-l mai doare capul tot anul?

    Sa intelg ca doarme la lampa, dar are bani de benzina?
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:29)

      mc [anonim] i-a raspuns lui je

      e factura "de regularizare"de sfarsit de an intre "estimari"si consumul real...
      am si eu una ,pe masa, de la gaz...1,2 lei ....
  • +1 (7 voturi)    
    Lipsa fata de client sau consumator (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:39)

    geea [anonim]

    Asa este romanul, corect, nu cum ne-au zugravit francezii hoti. La noi, mai toti furnizorii nu au respect fata de client. Ei inca nu au invatat ca stapanul lor este clientul. Este o bataie de joc la adresa clientului, se fac multe abuzuri. Cine este de vina??? Pestele se impute parca de la cap din cate stiu eu ca o gospodina ce sunt.
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:34)

      am [anonim] i-a raspuns lui geea

      nu se precizeaza daca ridicolul era roman sau maghiar........dar situatia de trei bani este clara: prostia se plateste...
  • +4 (6 voturi)    
    exagereaza ... (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:52)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    o scapare.. se mai intampla cand lucrezi cu zeci de mii de facturi zilnic ... nimeni intreg la cap nu debranseaza un client pentru o restanta de 3 banuti ce poate proveni din diverse rotunjiri la calcule...

    cat despre somatia de 1,3 lei ... imaginati-va ce ar insemna sa se inchida "din partea casei" vreo 10000 de asemenea cazuri ... sunt bani pe care a trebuit sa-i platesti odata si nu i-ai platit. De ce te miri ca ti se cer acum?

    Fiti destepti si fiti corecti oamenilor ...
    • -1 (1 vot)    
      Scapare? (Joi, 2 februarie 2012, 0:36)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      "o scapare.. se mai intampla cand lucrezi cu zeci de mii de facturi zilnic ..." Da calculatorul ala oboseste? E stresat ca nu are ce duce de mancare acasa?

      Asta e un program prost iar ei considera ca de cat sa fixeze bug-ul mai bine lasa prostii sa alerge pe campii.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Joi, 2 februarie 2012, 1:11)

      calin [anonim] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Tu nu ai habar ce vorbesti! Cei care efectueaza debransarile isi iau lista care contine doar adresele nu si sumele restante. Orice suma restanta >0 = debransare!
  • +1 (3 voturi)    
    Si ce facea daca.. (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:09)

    horace [anonim]

    Si ce facea daca ii venea factura pe minus?!? Cerea bani la ghiseu...? C'mon..
    • 0 (0 voturi)    
      am trecut prin asta (Joi, 2 februarie 2012, 2:47)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui horace

      Ţi se scade din factura următoare. Am trecut prin asta, doi ani n-am plătit şi apoi au urmat zeci de drumuri să-i conving că s-a compensat deja şi ar fi cazul să mă pună la zi, că lor în calculator tot pe minus le apărea.

      Deci se pare că au destule probleme în sistemul informatic. Sau dacă nu sunt probleme, sunt cazuri neprevăzute. Oricum tot vina lor este.
  • +3 (3 voturi)    
    Evidenta (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:31)

    Adrian Mos [anonim]

    Nu intreaba nimeni totusi cum de acel cetatean nu s-a gandit sa dea un telefon si sa rezolve problema facturii de 3 bani? Sau a celei de 1,3 lei? Nu stiu de ce, insa am impresia ca ar fi o alternativa ceva mai eficienta si mai ieftina decat sa conduca 15 km.
  • -2 (2 voturi)    
    Si directorul e dus cu pluta (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:32)

    gigel [anonim]

    In afara faptului ca factura aia a costat mai mult de 3 bani pentru a fi emisa (+taxe postale), daca da omul telefon il costa si pe el mai mult de 3 bani, totusi mai putin decat drumul, dar omul a vrut sa le arate ca sunt batuti in cap.
  • 0 (0 voturi)    
    bine si asa, ce facem cu Vodafone? (Miercuri, 1 februarie 2012, 22:59)

    anaerobik [anonim]

    Cinste totusi companiei Electrica fiindca face asa incit facturile sa ajunga la clienti. Vodafone nu are in vedere trimiterea facturilor si se bucura ca acestia intirzie de la plata si MAI IMPUSCA NISTE BANI.
  • 0 (0 voturi)    
    scapari (Joi, 2 februarie 2012, 11:17)

    Florin [anonim]

    la mine, din cauza aceluiasi program de calculator, am avut factura de 80 milioane lei vechi... la apartament. Si pana am rezolvat problema, am mai avut inca 2 facturi, una de 40 si una de 20. Factura reala era undeva la 10 lei.
  • 0 (0 voturi)    
    factura (Joi, 2 februarie 2012, 12:44)

    muhahha [anonim]

    ""Dar mai scapa", a spus directorul Electrica Covasna..."
    Dar domnul Jozsa Cs. nu poate sa da ordin ca pe factura sa apara textul "Sumele mai mici de 1-2-3 RON nu vor fi platite, se vor raporta la urmatoarea factura"
    si sa nu uite sa fie corectat in soft, ca o datorie de 3 RON sa nu duca la debransare.
    Parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu numai la ei (Joi, 2 februarie 2012, 14:08)

    Bogdan [anonim]

    Lasa ca mie mi-a emis Rompetrol factura pentru o penalizare de intarziere, in valoare de 25bani. Mai simpatic a fost ca atunci cand am mers sa platesc, mi s-a spus ca nu am nimic de plata, platisem ceva in plus cand am achitat factura aia intarziata asa ca s-a tras de acolo, dar ..... cine o fi cretinul de a facut programul? Adica daca tot era pe plus, mai avea sens factura aia, ca oricum i-a costat mai mult decat au luat.
  • +1 (1 vot)    
    programul functioneaza corect! (Joi, 2 februarie 2012, 15:03)

    A [anonim]

    Factura se trimite la consumator, dar chiar daca nu o plateati nu erati deconectat pt ca exista o suma minima pentru care se initiaza deconectarea.

    Ce se poate intimpla in cel mai rau caz daca nu platiti este sa se calculeze penalizari, dar acestea nu pot depasi valoarea facturii.