VIDEO Iasi: Directoarea de la o gradinita particulara - sanctionata timp de trei luni dupa ce a batut un copil cu rigla in cap

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:34 Actualitate | Esenţial


Directoarea gradinitei particulare "Angel Kids" din Iasi, care a batut un copil de trei ani cu o rigla peste cap pentru ca acesta nu a fost atent in timpul orei de dans, a fost sanctionata cu o diminuare a salariului pentru trei luni, a declarat pentru Agerpres Sabina Manea, purtatorul de cuvant al Inspectoratului Scolar Judetean Iasi.

Fiind o institutie particulara, sanctiunile au fost aplicate de conducerea scolii, respectiv angajatorul si consiliul de administratie, sustine Sabina Manea. 'Noi nu putem decat sa monitorizam activitatea institutiei, nu sa ne implicam in aplicarea de sanctiuni', a mai spus aceasta.

Reprezentantul ISJ sustine ca directoarea a fost sanctionata cu 30 la suta din salariu pe o perioada de trei luni, ca urmare a unei anchete si decizii luate de patronat si consiliul de administratie al gradinitei.

Masura a fost adoptata dupa ce pe site-ul Youtube a fost postat un film de cateva minute, cu mesajul "In timpul orei de dans la gradinita Angel Kids din Iasi, un copil este batut cu rigla in cap de catre directoare", facand referire la faptul ca o educatoare, care in timpul anchetei s-a aflat ca e directoarea institutiei, s-a enervat atunci cand copilul s-a intors catre un coleg in timp ce ceilalti copii invatau sa se miste ritmat. In loc sa admonesteze verbal copilul, cadrul didactic a luat o rigla cu care l-a lovit peste cap de mai multe ori.



Conducerea institutiei de invatamant prescolar 'Angel Kids' a refuzat sa discute cu jurnalistii despre incident, scrie Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2963 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    foarte indulgenti (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:46)

    george [anonim]

    in alte parti asta era caz penal, dar Romanie nu este "alte parti"
    • 0 (10 voturi)    
      sa nu exageram (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:10)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui george

      de acord, gestul e de condamnat, a gresit si nu asa se procedeaza, insa nu l-a batut atit de tare incit sa se lase cu penal! Nu imi sariti in cap, ma refer DOAR la faptul ca nu e de dosar penal (faca vedeti imaginile, va veti lamuri), inspectoratul a luat masura potrivita. Nu trimitem oamenii in inchisoare chiar pentru asa ceva!
      • -2 (10 voturi)    
        ma intreb (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:20)

        eqweqw [anonim] i-a raspuns lui andimi

        ma intreb daca tu ai copil.
        raspunsul e, destul de probabil, nu.
        Altfel, nu vad cu ai putea ramane insensibil la un asemenea gest
        • 0 (2 voturi)    
          am un baiat (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:45)

          andimi [utilizator] i-a raspuns lui eqweqw

          ba am, un baiat! Ai citit ce am scris? am spus ca pedeapsa primita e suficienta, se va invata minte directoarea! Am condamnat gestul ei!
      • -2 (8 voturi)    
        Nu se face (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:23)

        Paulp [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Si daca eu ma duc la directoarea aia, iau o rigla si ii dau in cap pina ii intra mintile in tartacuta aia seaca e ok?
        In locul parintilor copilului ala asa as proceda.
      • -3 (7 voturi)    
        indulgenta periculoasa (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:05)

        umax [anonim] i-a raspuns lui andimi

        Trebuia demisa d-na educatoare/directoare!
        Iar parintii copilului sa se adreseze in instanta civila daca penal li se pare prea dur.
        Nu este tolerabil asa ceva. Nu asa se face educatie si nu suntem in epoca de piatra.
        Cu atat mai mult cu cat e vorba de o gradinita privata, nu trebuie tolerate astfel de comportamente.
        Le recomand sa reactioneze mai drastic.
        Daca acea individa simte nevoia sa bata pe cineva, sa caute un adult pe masura ei, care isi poate exprima acordul si reactiile pe masura.

        Incredibil....
  • -2 (8 voturi)    
    Sa inteleg ca merge si dinte pentru dinte? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:18)

    luci [anonim]

    Daca ma duc si eu si ii dau in cap la invatatoare cu paru imi scad si mie salarul pe 3 luni? Sincer cred ca o sa fie coada la dat cu paru :)
    Sincer cred ca trebuie sa ridicam nivelul si nu mai acceptam asa ceva de la niste oameni la care le indredintam copii nostri.
    • +2 (4 voturi)    
      re (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:17)

      golanitzky [utilizator] i-a raspuns lui luci

      l-am ridicat deja: 40% din liceeni nu stiu sa citeasca ( sau citesc cum citeste strabunica de 100 de ani fara ochelari)...e de ajuns sau mai trebuie ridicat?
  • +1 (7 voturi)    
    mda (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:14)

    ion [anonim]

    Nu cred ca se pune problema de caz penal. Dar cu siguranta in alte parti era data afara/fortata sa plece fara prea multe discutii. De ce? In primul rand sa evite un proces civil pe bani multi, in al doilea rand oare mai merge cineva la gradinita aia dupa acest incident? In alte tari daca nu ar fi data afara ar scrie faliment pe gradinita. La noi, nu a fost copilu meu nu ma intereseaza
  • +3 (7 voturi)    
    Gradinita (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:35)

    Ioanas [utilizator]

    "Angel kids" ? Ok, am notat. Nu imi voi da copilul aici.
  • +2 (4 voturi)    
    Facatura (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:49)

    spanac [utilizator]

    La stop cadru pe frameul 201827 se observa cel mai clar aceasta facatura ordinara. Un zoom chiar edifica 100% cazul.
    • -2 (4 voturi)    
      cum asa? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:56)

      baubau [anonim] i-a raspuns lui spanac

      Fii mai citetz, te rog... cum explici "aceasta facatura ordinara"?? Unde este facatura?
  • 0 (2 voturi)    
    ?? (Miercuri, 1 februarie 2012, 0:59)

    ilie [anonim]

    cum sa dea un strain in copilul meu?! si tocmai persoana careia il incredintez sa il educe cateva ore pe zi?! este inadmisibil!
    copilul acela era chiar ok fata de un altul care e ridicat frumos de jos sau fata de cel care se invartea cum dorea el. e normal sa ii atragi atentia ca nu e ok ce face vorbindu-i, nu lovindu-l!
    si daca o educatoare nu ar da in copilul meu, dar ar lovi un alt copil, tot nu e ok. cred ca sunt in stare sa fac un scandal monstru pt asa ceva! nu are dreptul nimeni sa dea intr-un copil. nici chiar parintii lui! desi acolo e delicat sa intervii... fiecare isi educa copilul cum crede de cuviinta si, desi mi se rupe inima, nu cred ca as interveni daca se pastreaza decenta (gen o palma-doua la fund peste pampers).