UPDATE Emil Boc a survolat zonele inzapezite cu un elicopter al MAI: Situatia va reveni la normalitate dupa ninsori, dar trebuie sa mai treaca o perioada

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:21 Actualitate | Esenţial


Situatia va reveni la normalitate dupa ninsorile din ultimele zile, dar aceasta presupune sa mai treaca o anumita perioada, a declarat, vineri, premierul Emil Boc, dupa ce a survolat zonele inzapezite cu un elicopter, informeaza Mediafax.

"Zapada se pare ca este foarte buna pentru agricultura, dar nu si pentru trafic. Reintram in normalitate, dar aceasta mai presupune un anumit interval de timp", a spus Boc.

In jurul orei 15.00, premierul a plecat din Bucuresti cu un elicopter al Ministerului Administratiei si Internelor, pentru a survola atat centura Capitalei, cat si autostrazile A1 Bucuresti-Pitesti si A2 Bucuresti-Lehliu, blocate de ninsorile din ultimele zile.

Judetele Constanta si Tulcea sunt sub atentionare cod galben de viscol pana sambata la ora 10.00, meteorologii anuntand ca in aceste zone vantul va avea intensificari cu viteze de pana la 60 de kilometri pe ora, troienind zapada.

Potrivit avertizarii transmise de Administratia Nationala de Meteorologie (ANM), pana sambata, la ora 10.00, in judetele Constanta si Tulcea "vantul va mai prezenta intensificari cu viteza la rafala de 50-60 km/h, viscolind si troienind zapada".

In zilele urmatoare, valorile termice vor continua sa scada, iar vremea va deveni geroasa in cea mai mare parte a tarii, potrivit ANM.

Joi, autoritatile au prelungit codul portocaliu pentru judetele Constanta si Tulcea, pana vineri la ora 12.00, iar codul galben a fost emis pentru judetele Braila, Buzau, Vrancea, Galati, Ialomita si Calarasi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















788 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Antene (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:56)

    Un stelist [anonim]

    "Minciuna", vor spune antenele, "Premierul a plecat de fapt spre Targoviste, prospecteaza pentru Dictatorul Basescu" :)
    • -2 (4 voturi)    
      Pana unde poate merge... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:55)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      ....mizeria din actul de presa audio-vizuala se poate vedea in aceste momente pe iRealitatea unde doi dobitoci, Munteanu si Pavelescu politizeaza si acest subiect dramatic pentru tara pentru simplul motiv ca nu il suporta pe premierul Boc, implicat in operatiunile de salvare a oamenilor blocati pe drumurile nationale de viscolul recent. E incredibil la cata nesimtire si lipsa de bun simt a ajuns acest post de televiziune toxic!
  • +2 (4 voturi)    
    hahaha (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:24)

    baha [anonim]

    BOC aka Captain Obvious :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i adevarat (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:43)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui baha

      Dupa ce va fi survolat Boc cu elicopterul tara catastrofata, cu siguranta soarele va rasari pe cer, campurile vor rodi, pajisile se vor inverzi (de draci!) si florile inmuguri... Te pui!...
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:26)

    ionut [anonim]

    Lucrurile vor reveni la normal dupa o "anumita" perioada... In 2 luni vine primavara - poate asta este perioada "anume" la care se refera premierul...:)
  • +3 (3 voturi)    
    Evidențiind evidentul (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:33)

    mem [anonim]

    "Situatia va reveni la normalitate dupa ninsori, dar trebuie sa mai treaca o perioada".

    Probabil ca până la primăvară.
  • +3 (3 voturi)    
    "mai presupune un anumit interval de timp" ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:41)

    it_s__not_news [utilizator]

    pina se incalzeste afara, a completat premierul in gind.
  • +4 (4 voturi)    
    perioada? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:42)

    dan [anonim]

    da, Boc are foarte mare dreptate, trebuie sa treaca timpul, sa avem temperaturi peste 0!
    adica prin aprilie ii dezgropam pe cei care au murit de frig in masini@!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    UAU! Profund! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:43)

    corzo [anonim]

    Da. Situatia va reveni la normal cand se vor topi de la sine zapezile. Ma rog, va mai fi o perioada de inundatii pe alocuri, dar situatia va reveni la normal.
  • +4 (4 voturi)    
    situatia va reveni la normal dupa ninsori!! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:45)

    iarna nu-i ca vara [anonim]

    BOc e un geniu, cine s-ar fi gandit la asta? Si a avut nevoie si de un zbor cu elicopterul!!
    • +2 (2 voturi)    
      noi suntem niste ..... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 20:55)

      Gagabok [anonim] i-a raspuns lui iarna nu-i ca vara

      Yes ! Yes ! Yes !
      Gaga said : " Situatia va reveni la normal dupa un anume timp, ptr. k noi (stitzi voi cine !) suntem niste impotentzi, pardon, am vrut sa spun niste incompetentzi" .
  • +3 (3 voturi)    
    Modernizarea statului (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:49)

    gigi [anonim]

    Uitati-va oameni buni, asta inseamna modernizarea statului. Cand ninge si nu se mai poate circula, ne deplasam cu elicopterul, ca doar de asta a fost conceput. Traian Basescu, te iubim !!
  • +3 (3 voturi)    
    Deh! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:50)

    Andrei [anonim]

    Iarna nu-i ca vara, nu d-le premier?...
  • +3 (3 voturi)    
    BOC PLEACA! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:10)

    Nicolae [anonim]

    Ne dam seama ce-o fi zis boc, in netarmurita sa inteligenta: bai da' prosti sunt si astia. De ce dracu' nu merg cu elicopterul?? Udrea stie treaba si nu mai merge cu masina, numai pe la cotroceni se duce noaptea - sa "alimenteze".... O alimenteaza basescu cu lapte gros. Boc se referea la o perioada mai mare, cam pina prin martie-aprilie, cind ies ghioceii. Boc, de ce nu te ascunzi intr-o pestera? Platiti 1 miliard de EURO pentru deszapezire dar trebuie sa stam vreo 2-3 luni pina sa topeste zapada ca sa avem deszapezire. E aceeasi "reteta" ca la autostrazi - se cheltuie miliarde de EURO (peste 10 miliarde in 6 ani) dar autostrazi - pauza ! Pentru banii ii impart javrele astea cu regii asfaltului. Niste personaje jenante, fara sa aiba simtul ridicolului. In jurul Bucurestiului oamenii mor in masini pentru ca javra de Boagiu este letargica si nu poate tipa acolo de unde isi ia spaga. In schimb in Bucuresti se merge excelent - se vede ca Oprescu respecta oamenii si nu este din acel aluat de rahat portocaliu!
  • +4 (4 voturi)    
    boc, boc, boc (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:10)

    cosmin [anonim]

    ...al doilea deszapezitor al tarii.
  • 0 (2 voturi)    
    Boc si altii s-au implicat (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:14)

    gigel [anonim]

    Unii chiar s-au implicat sa faca ceva concret si util, inclusiv Boc, in timp ce altii sunt numai niste mahalagii ordinari care stau la caldurica si arunca invective, in loc sa puna si ei mana pe lopeti.
  • +2 (2 voturi)    
    premierul (care suna a) gol (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:36)

    doboritorul de bizoni [anonim]

    Nu stiu daca era nevoie sa se urce in elicoper pentru a descoperi ca treburile se vor rezolva cind nu va mai ninge, dar mai dureaza.
    Eu vad altceva in toata brambureala asta a lui boc: e atita de ingrozit ca va fi trintit, incit nu stie cum sa ne arate cit este el de util. Problema e ca cu cit se straduieste mai mult, cu atit isi arata inutilitatea, si de aici necesitatea imediata de a fi zburat din postul de premier care l-a depasit si il depaseste total. Mi se pare extrem de caraghios cum se agata el cu disperare de problema asta cu zapada, cum exagereaza efectele ei si cum isi exagereaza marunta sa importanta. Jalnic!