UPDATE Circulatia in Bucuresti: Trafic normal pe arterele principale. RATB - O linie de autobuz suspendată, 7 cu trasee mai scurte

de Carla Dinu, I.R.     HotNews.ro
Vineri, 27 ianuarie 2012, 7:43 Actualitate | Esenţial


Primarul general al Capitalei Sorin Oprescu a prezentat vineri dimineata in cadrul Comandamentului de Iarna de la ora 7:00 situatia traficului in capitala si activitatile pe care le vor desfasura angajatii primariei pentru a usura circulatia in Bucuresti.

UPDATE O linie de autobuz a fost suspendata, o alta are un traseu mai lung, iar sapte au capatul inainte de terminale, a declarat, vineri dimineata purtatorul de cuvant al RATB, Brandusa Raeceanu, pentru Mediafax.

Linia de autobuz 223, care face legatura intre Soseaua de Centura - Glina si CET Sud a fost suspendata, a precizat purtatorul de cuvant al Regiei Autonome de Transport Bucuresti (RATB).

Autobuzele liniei 261 circula pe un traseu prelungit, de la Complexul Comercial Baneasa pana la Pasajul Baneasa. Autobuzele liniei 106, care ar fi trebuit sa ajunga pana la cartierul Rosu, intorc la statia Master, autobuzele 137, 421 si 236 intorc la Liceul Auto, cele de pe linia 162, care ar fi trebuit sa ajunga pana la magazinele 16 Februarie, intorc la cartierul 16 Februarie. De asemenea, autobuzele liniei 125 intorc la Romprim, iar cele de pe linia 302 intorc pe Soseaua Alexandriei, cu o statie inainte de terminalul de la cartierul Fortuna.

Raeceanu a precizat ca in timpul noptii de joi spre vineri angajatii RATB au actionat cu utilaje de deszapezire pentru curatarea liniilor de tramvai, la aceasta ora nefiind semnalate incidente.

Sorin Oprescu a spus ca  la ora 6:00 pe arterele principale din Capitala se putea circula bine, in conditii de iarna. Nu au fost deocamdata probleme in trafic ale mijloacelor de transport ale RATB.

Pasajul Lujerului poate fi din nou folosit, a precizat edilul.

Caile de acces in scoli, gradinite si spitale au fost curatate astfel incat se poate ajunge in aceste institutii.

In schimb, a crescut numarul celor care au ajuns la spital din cauza ghetii. 180 de oameni s-au internat in ultimele ore cu luxatii si fracturi. In ultimele 24 de ore au fost peste 1.200 de apeluri la serviciul de ambulanta.

Primarul a spus se continua actiunea cu antiderapant pe arterele mari dupa pranz, in jurul orelor 14:00 si apoi in jur de ora 19, vineri seara, cand temperaturile vor incepe din nou sa scada.

Meteorologii au anutat pentru urmatoarele zile temperaturi foarte scazute.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2391 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    232 (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:31)

    bogdanicus [utilizator]

    Linia 232 in continuare nu circula de doua zile. Splaiul Unirii are o portiune inchisa de doua zile pe un sens, se circula pe contrasens, dar ilegal. Politia nu a facut nimic in acest sens.
    • -1 (1 vot)    
      ceva nu este in regula (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:40)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

      "Splaiul Unirii [...] se circula pe contrasens" - adica cum? Se sare peste Dambovita? :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Splaiul Unirii (Vineri, 27 ianuarie 2012, 13:27)

        bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Splaiul Unirii are cel putin doua benzi pe sens, sensurile fiind separate de apa. Unul dintre sensuri este inchis pe portiunea Centura - Bd. Nicolae Grigorescu (spre Vitan). In concluzie, se circula pe contrasens pe partea dreapta a apei, adica dinspre centura spre Autovit.
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Vineri, 27 ianuarie 2012, 13:26)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui bogdanicus

      Am scris 232, ma refeream la 223 care trece pe la mine prin cartier.
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai proasta actiune de iarna de cel putin 10 a (Vineri, 27 ianuarie 2012, 10:54)

    Alex [anonim]

    Iarna asta imi aduce aminte de cum se curcula prin anii '90. Strazi nedeszapezite (chiar daca ninsoarea s-a oprit), sleauri de gheata si nici macar un gram de material antiderapant.
    De dimineata, Uverturii si Apusului erau patinoare... Se derapa si pe Iuliu Maniu... Singurul drum pe care l-am vazut curatat chiar foarte bine (desi si acolo erau probleme) era Virtutii (la negru) si un pic din Bd. Mihalache.
    Munti de zapada peste tot, chiar si pe arterele curatate (desi traficul a fost usor in timpul noptii si nici dimineata nu era cine stie ce aglomerat).
    ... eh, niste tarani!
  • 0 (0 voturi)    
    Linia de autobuz suspendata (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:12)

    Vizitiul [utilizator]

    Adica a ramas pe autostrada? :)
  • -1 (1 vot)    
    antopoanta (Vineri, 27 ianuarie 2012, 14:22)

    David [anonim]

    Antonescu si Ponta ar trebui sa fie linsati de catre oameni. Cu totii sunt o apa si un pamant.
  • 0 (0 voturi)    
    dsddd (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:03)

    marin [anonim]

    Guvernul a reactionat foarte bine, au ajutat populatia care avea nevoie, toate ministerele au fost implicate, doar ca exista oameni si televiziuni comuniste care prefera tot dezinformarea populatiei pt atingerea scopurilor lor meschine.
  • 0 (0 voturi)    
    nu! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:41)

    Vampiru [anonim]

    Romani, nu ar trebui sa ne intereseze manipularea celor din opozitie (USL) tinand cont ce fel de persoane sunt acolo si ce au facut dealungul timpului. Acu au facut inca o gafa uriasa, au scos oamenii afara pe frig sa protesteze pentru niste bani...Deschideti ochii bine si nu va lasati infulentati de ce vedeti in MEDIA.
  • 0 (0 voturi)    
    USL (Vineri, 27 ianuarie 2012, 16:54)

    mada [anonim]

    USL- adunatura de nenorociti, gata pregatiti sa vanda tara asta in orice moment doar pt inca o vila ceva in pus la portofoliul lor. Nu lasati tara asta sa ajunga pe mana lor va rog frumos,
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:38)

    Ion Antonescu [anonim]

    Ma mir cum de nu l-au gasit vinovat pe Basescu sau pe Boc ca s-a dezlantuit natura!?
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:39)

    Cristina Voicu [anonim]

    Ponta şi Antonescu, care de obicei înţeleg mult prea greu au înţeles măcar absurditatea acuzaţiilor de dictatură pe care le fac constant în ţară şi în străinătate aducând prejiudicii României.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 17:39)

    Tatiana Tiron [anonim]

    E bizar că aceşti domni şi chiar jurnaliştii uită faptul că pe vremea PSD, Mugur Ciuvica sau Andrei Gheorghe erau arestaţi iar OTV era închis. Oricine îndrăznea să critice PSD era în pericol.
  • 0 (0 voturi)    
    Opnie (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:39)

    mimi [anonim]

    Nu va lasati manipulati de USL. USL-ul nu are solutii pentru rezolvarea problemelor ei vor doar sa ajunga la putere. Eu sustin presedintele.
  • 0 (0 voturi)    
    Realitate (Vineri, 27 ianuarie 2012, 18:54)

    vgyhn [anonim]

    Conducerea actuala ne duce pe un drum pe care toti am vrut sa mergem, diferit, corect. Instinctul nostru de conservare ne face sa spunem ca nu e bine. Daca privim totusi in ansamblu, obiectiv, ne putem da seama ca suntem chiar pe drumul pe care l-am vrut...
  • 0 (0 voturi)    
    zapda (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:43)

    valeriu [anonim]

    A venit iarna in toata regula, nu e vina nimanui ca exista soferi inconstienti care pleaca cu autoturismele pe astfel de conditii si mai au si copii mici cu ei asta e dovada si mai mare de inconstienta, nu neg faptul ca si autoritatile au vina lor pentru ca niciodata nu sunt pregatiti pentru iarna.
  • 0 (0 voturi)    
    gasgdsg (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:44)

    gigi [anonim]

    Schimbarea guvernului nu poate aduce decat instabilitate politica pe langa cea sociala, ne ducem din rau in mai rau
  • 0 (0 voturi)    
    Fara USL! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 19:51)

    Al3x [anonim]

    Avem nevoie de un guvern capabil, nu de USL la conducere!
  • 0 (0 voturi)    
    a (Vineri, 27 ianuarie 2012, 20:01)

    aurica [anonim]

    E impresionant ca au luat masuri si s-au implicat toti...si militarii...si jandarmii..si Boc. Pentru acele morti nu e nimeni altcineva vinovat decat inconstienta. Au anuntat la tv ca va ninge exagerat..Daca oamenii stiau ca nu sunt pregatiti sa infrunte iarna de ce au iesit pe strazi? Ei sunt singurii vinovati.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 20:27)

    karina [anonim]

    rusinos pentru o capitala europeana sa arate astfel ! pai cum arata acest oras cand era Basescu primar si cum arata azi pe mandatul astuia
  • 0 (0 voturi)    
    iarna si guvernul (Vineri, 27 ianuarie 2012, 20:31)

    deeutza [anonim]

    Iarna a pus stapanire pe Romania. Guvernul si, inclusiv prim-ministrul, au manageriat cu bine starea de criza. Un exemplu bun!
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 20:43)

    mircea [anonim]

    Nu inteleg de ce se vrea rasturnarea guvernului Boc. Acest lucru nu va crea decat instabilitate politica si economica, nivelul de trai va scadea simtitor, iar oamenii vor avea mult mai mult de suferit
  • 0 (0 voturi)    
    xxx (Vineri, 27 ianuarie 2012, 20:48)

    ESC [anonim]

    Oprescu oare se astepta ca poate ninge si in Bucuresti de e orasul asa praf !
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 23:01)

    cata [anonim]

    Oare cand o sa avem televiziuni de calitate???OAMENI de calitate??reporteri de calitate??? USL sunteti la pamant v-ati blokt pe anticipate??ce ‘’oameni’’
  • 0 (0 voturi)