UPDATE Peste 1.000 de masini sunt blocate in trafic din cauza zapezii. Toate drumurile nationale din judetele Constanta si Tulcea au fost inchise

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 22:15 Actualitate | Esenţial


Masini blocate in trafic
Foto: Agerpres
Ultimele date ale autoritatilor, prezentate joi seara de premierul Emil Boc, releva ca peste o mie de autovehicule sunt blocate in trafic, in conditiile in care datele anuntate anterior indicau doar 650 masini aflate intr-o astfel de situatie. De asemenea, numarul celor salvati si cazati in adaposturi se ridica la peste 1.600. Incepand cu ora 21.00, circulatia rutiera a fost inchisa pe intreaga retea de drumuri nationale din judetele Constanta si Tulcea, unde a fost prelungit codul portocaliu pentru ninsoare masiva si viscol. Joi seara erau blocate 23 drumuri nationale si autostrazile A1 si A2. De asemenea, pe calea ferata, circulatia a peste 50 de trenuri a fost anulata joi si vineri, porturile sunt in continuare inchise, iar aeroporturile sunt toate deschise, desi functioneaza in conditii de iarna, neavand probleme speciale.

UPDATE: Emil Boc a mers joi noapte pe centura Capitalei, pentru a vedea cum se desfasoara deszapezirea. El a mers printre tirurile blocate, interesandu-se de situatia soferilor, si a spus ca se astepta sa ninga, dar nu in cantitati atat de mari.

Intr-o videoconferinta cu prefectii, premierul Emil Boc le-a a cerut acestora sa nu aiba liniste pana cand nu se asigura ca viata persoanelor aflate in situatii de dificultate nu mai este pusa in pericol si i-a avertizat ca, in caz contrar, isi vor cauta de lucru in alta parte.

"Niciun autoturism sa nu ramana neverificat si sa nu ajunga nimeni la el, ca e vorba de autoritate locala sau centrala. Sa va asigurati ca pe raza judetului dumneavoastra tot este verificat si tinut sub control. Cereti sprijinul armatei daca este nevoie, dar nu mergeti acasa sa va culcati sperand ca se va rezolva de la sine, ca nu se rezolva. Aveti aceasta obligatie sa nu va culcati pana nu va asigurati ca fiecare cetatean este in siguranta. (...) Nu aveti liniste pana cand nu va asigurati ca fiecare om care este in pericol acum va avea viata in siguranta. Tine de esenta muncii in activitatea statului. Daca nu, va cautati in alta parte", a spus premierul, potrivit Agerpres.

"Nu sunt total multumit, dar analizele le vom face pe vreme senina", a mai spus Boc prefectilor, potrivit Mediafax.

Premierul a declarat anterior ca este nemultumit de modul in care s-a intervenit in cazul unor deszapeziri, dar a evitat sa indice persoanele vinovate, precizand doar ca acestea vor fi stabilite pe baza unor rapoarte.

Boc a mentionat ca un numar de 1.008 autovehicule erau, joi seara, blocate in trafic, printre nameti, si care trebuie scoase de acolo, iar 1.655 de persoane sunt cazate in diverse locuri, la care trebuie sa ajunga hrana si lucrurile necesare.

Seful Guvernului a solicitat si ca autoritatile locale sa rezolve prompt problemele care pot aparea in furnizarea apei calde si energiei termice catre populatie. Potrivit premierului, in tara sunt 331 localitati cu curent intrerupt, el cerand sa se coopereze cu Electrica si celelalte societati pentru a se interveni prompt si sa se asigure reluarea furnizarii de energie electrica.

El a atentionat si asupra faptului ca de vineri se va instala gerul si trebuie luate masuri pentru ca persoanele fara adapost sa nu doarma pe strada.

Ambulantele vor patrula noaptea si vor prelua persoanele fara adapost

La randul sau, subsecretarul de stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat, a evidentiat ca echipajele de ambulanta, precum si cele ale Politiei, vor incepe sa patruleze pe strazi si vor prelua persoanele vulnerabile pentru a le duce in azilele de noapte.

"Trebuie sa incepem sa facem ce am facut si acum doi ani, cu patrularea noaptea in zonele in care se stie ca sunt persoane fara adapost. Vom avea o procedura prin care in fiecare noapte, intre anumite ore, vor iesi ambulante care vor patrula, iar orice persoana fara adapost sa fie preluata si dusa la un azil de noapte, pentru a evita cazuri in care persoane sa moara de hipotermie in cursul noptii", a spus Raed Arafat, potrivit Mediafax.

El a solicitat totodata unitatilor de primiri urgente sa nu externeze "in strada" persoanele fara adapost, in cursul noptii, ci sa le directioneze catre un azil de noapte.

CNADNR: Traficul a fost inchis pe toate drumurile nationale din Constanta si Tulcea

Traficul rutier a fost inchis joi seara, incepand cu ora 21.00, pe intreaga retea de drumuri nationale din judetele Constanta si Tulcea, din cauza fenomenelor meteo extreme si pentru a permite utilajelor de deszapezire sa actioneze, anunta Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale.

In judetul Constanta au fost inchise Autostrada A2 Bucuresti - Fetesti, DN 22A Harsova - Saraiu, DN 3 Ostrov - Constanta, DN 38 Agigea - Negru Voda, DN 39 Constanta Vama -Veche, DN 39B - statiunea Olimp, DN 39C - statiunea Neptun, DN 39D - statiunea Cap Aurora, DN39E - Cumpana, DN 22 Constanta - Tulcea, DN 22C Cernavoda - Basarab siA4 - centura Constanta.

In judetul Tulcea sunt inchise DN 22 Tulcea - Constanta, DN 22A Saraiu - Cataloi, DN 22D Ceamurilia de Jos - Macin, DN 22E IC Bratianu - Gareanu, DN 22F Horia Nalbant si DN 22G - centura Tulcea.

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat la videoconferinta cu prefectii convocata joi seara la Palatul Victoria ca spera ca vineri dimineata sa poata fi deschise cele doua autostrazi A1 si A2, daca "se va respecta disciplina care se impune in aceasta situatie".

Ea a precizat ca peste 800 din cele 1.088 de utilaje de care dispune CNADNR pentru degajarea autostrazilor si drumurilor nationale de zapada sunt functionale si actioneaza in teritoriu pentru scoaterea dintre nameti a autoturismelor si tirurilor.

CFR: 52 de trenuri au fost anulate joi si alte 6 sunt anulate vineri

52 de trenuri au fost anulate joi si alte 6 trenuri sunt anulate vineri, informeaza CFR. Circulatia feroviara in zona Complexului Bucuresti Nord se desfasoara cu dificultate din cauza viscolului, trenurile inregistrand intarzieri la intrare si la plecare in/din statia Bucuresti Nord.


Meteorologii au prelungit, joi, atentionarile de Cod Galben si de Cod Portocaliu de ninsori abundente, viscol si ger, valabile pentru zona de sud-est a Munteniei, respectiv pentru judetele Constanta si Tulcea, pana vineri, la ora 12.00.

Potrivit directorului general al ANM, Ion Sandu, evolutia este spre stingere, vineri la pranz, a situatiei de viscol din Romania. Temperatura minima va cobori in Bucuresti in noaptea de joi spre vineri la minus 9-10 grade Celsius, iar in noaptea urmatoare la minus 15-18 grade Celsius, dar si peste minus 20 grade Celsius in unele zone din sudul tarii, la munte si in depresiuni.


Citeste si:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4154 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    CNADR (Vineri, 27 ianuarie 2012, 0:20)

    Bauer [anonim]

    Ma intreb oare de ce se mai achita rovinieta ??? de ce cer despagubiri cei de la CNADR ? Pentru drumuri impracticabile si pline de asfalt turnat indoielnic. Acele drumuri blocate trebuiau mentinute practicabile cu ajutorul plugurilor, care daca erau pe teren se putea circula. Apoi dupa incetarea ninsorii se ataca cu material antiderapant. Problema de fond este unde sunt acele utilaje cu care va mandriti....
    • +2 (2 voturi)    
      cu natura nu te pui (Vineri, 27 ianuarie 2012, 5:43)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Bauer

      Când e viscol n-ai nici o sansă să menţii drumul dezăpezit. Şi am înţeles că a cam fost viscul de împingea şi maşinile de pe drum, nu numai zăpada. Ar i timpul să uiţi de zicala comunistă cu omul stăpâneşte natura. Nu stăpâneşte nimica, e la voia naturii. Da, când vremea se calmează atunci ar fi cazul să se vadă de ce plătim rovinieta.

      Mergând pe raţionamentul tău, mă întreb şi eu un lucru: statul de ce plăteşte educaţia gratuită? Dacă după nspe ani de şcoală nu vă duce mintea ca pe asemenea vreme să staţi acasă? Sau măcar folosiţi trenul, pe astfel de vreme oferă o siguranţă mult superioară unei maşini. Iar dacă pe ruta respectivă nici trenurile nu mai pot circula... nu ştiu ce credeţi ca va putea face conserva voastră pe 4 roţi.
    • +2 (2 voturi)    
      am fost si am vazut (Vineri, 27 ianuarie 2012, 7:47)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui Bauer

      Am mers pe jos mai bine de cativa kilometri ca sa pot ajunge acasa, asta pe centura.

      Ce am vazut m-a ingrozit, nici cel mai impresionant utilij nu ii putea face fata... si sa va povestesc pentru ca multi dau vina pe autoritati sau pe cine apuca.

      Vantul batea cu o viteaza ametitoare de nu te lasa sa respiri. Erau zone "neprotejate" ale drulmului in care vantul aducea necontenit zapada. Pe mai multe astfel de portiuni erau dunele de zapada cat mine de inalte. Un tir, nu a mai putut trece pentru ca rotile, cat de mari au fost, tot au refuzat sa se mai clinteasca de acolo. Era ajutat soferul de cativa oameni si un tractor care tragea de zor de tir. Am continuat drumul si mi-am dat seama zapada deja cucerise prima banda iar vantul reusea cu succes sa lase zapada exact la rotile autoturismelor care asteptau pe cea de-a doua. Am ramas impresionat cat de repede se aduna zapada. Unii si-au dat seama ce se intampla si incearcau disperati sa scoata zapada, altii stateau la caldurica asteptand minunea cand soseaua sa fie curatata si eliberata, desi nu isi dadusera seama ca inclusiv autoturismul lor era blocat.

      Nu cred... ca vreun utilizaj sa faca fata la cantitatea de zapada adusa pe carosabil si s-al mentina practicabil iar dupa ce dopul si coloana se formasera.... doar lopata te mai scotea de acolo.

      Nu cred ca ai fost in o astfel de coloana ci din fata televizoului, de la caldurica dai instructiuni si crezi ca oricine altcineva este de vina, in special autoritatile care nu s-au gandit ca acea ninsoare nu o sa se opreasca si ca acele materiale antiderapante erau absolut inutile in viscolul acela.
    • +1 (1 vot)    
      Oprescu (Vineri, 27 ianuarie 2012, 8:00)

      bucurestean [anonim] i-a raspuns lui Bauer

      Oprescu, vrea sa faca si mai multe autostrazi desi nu are bani sa le curete nici pe astea existente. In schimb linii de metrou care sunt rapide si convenabile nu face ca probabil nu e spaga la contracte destul de mare.
    • 0 (0 voturi)    
      iarna (Vineri, 27 ianuarie 2012, 9:13)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Bauer

      Probabil ca tu stai si comentezi din casa la caldura, cu imaginile de la TV, care pe 2 posturi de stiri si unul asa zis de afaceri(....), arata DN1 sau DN2 cu masinile oprite de autoritati din cauza viscolului, si asculti comentariile cel putin imbecile ale asa zis-ilor ziaristi de televiziune, care comenteaza uitandu-se la imagini si nu de la comanadamentul de iarna sau din teren.
      Felicitari ProTV pentru profesionalism, exceptie facand unele interviuri de la stirile de zi, luate de un reporter probabil incepator, sau un amator care a vandut materialele filmate ProTV-ului.
  • -2 (8 voturi)    
    VINEEEE boc CU LOPATA (Vineri, 27 ianuarie 2012, 0:31)

    evoque [utilizator]

    Cel mai simplu se inchide tot traficul ca sa nu mai poata antenele sa comenteze ca boc dezapezeste masini dezapezite si defecte.
    Proast exercitiu de imagine publica, Prost moment, Prost priministru.
    Asa tara asa conducatori.
    Auzi la Boagioaica, vine urland cu propaganda ca se reziliaza contractele firmelor de dezapezit ca sa nu mai fie platite si cand stau si apoi surpriza le prelungeste.
    De prima parte a urlat ca a facut economie, de a doua parte nu a mai zis nimic si a mers pe burta.
    Rusine doamna sau domnu ca nu se stie cu hormonii astia niciodata.
  • -1 (1 vot)    
    Rusine (Vineri, 27 ianuarie 2012, 5:47)

    Ochila [anonim]

    Astia nenorocesc tara si oamenii tac ca prostii, nu-s in stare nici sa iasa la un miting. Era o poza aici pe site cu nameti de 3-4m din 1954...un mic mecanism al spalarii de creiere, stam mai bine ca in 1954 si argumentul suprem, asa e iarna, ninge...nu-i ca vara.
    ps: peste toate astea apare boul cu lopata.
  • 0 (0 voturi)    
    hai cu propaganda de partid.... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 7:31)

    dadan [utilizator]

    Tu ai optat pentru varianta de agitator cel mai prost platita de partid - adica de la caldurica cu cate o contra cand ii doare pe astialalti mai tare......da de platit cred ca se plateste regeste daca iei o pancarca cu injuraturi si stai in frig in universitatii....
  • 0 (0 voturi)    
    drumuri blocate (Vineri, 27 ianuarie 2012, 8:34)

    LUCI [anonim]

    Acum 3 ani a nins 4 zile si 4 nopti incontiinu in Austria.S-a circulat normal pana si pe o straduta neansemnata din localitatea neansemnata unde eram cazat.Zapada avea aproximativ 4 m !!!!! La noi sunt pur si simplu IMPOTENTI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mazarica, unde-i Mazarica??? (Vineri, 27 ianuarie 2012, 8:58)

    Ana [anonim]

    sunteti jalnici voi ce care va amuzati pe seama premierului...... totusi o intrebare de bun simt se pune, unde-i marele edil al Constantei, insul cu cascheta rosie manuieste lopata, sau se lupta cu slalomul urias pe partiile din Austria???
  • 0 (0 voturi)    
    iarna nu-i ca vara (Vineri, 27 ianuarie 2012, 10:53)

    anonim [anonim]

    NU INTELEG ! NU ITELEG : De ce toata lumea analizeaza ce face LOPATARUL SEF , ce face jandarmeria, politia , SMURD-ul , armata , etc . dar nimeni ce face cine trebuie sa faca : firmele care primesc bani ptr. asta , ce fac cele carora li s-a prelungit contractul pe 28 dec. 2011, ce prevede contractul : citi lei / km, ce utilaje trebuie sa aiba , etc.
  • 0 (0 voturi)    
    fost sinistrat (Vineri, 27 ianuarie 2012, 11:16)

    Jan Marina [anonim]

    Poa' sa fie vremea cat de rea. tot mai bine-n casa mea. Am fost intepenita cu masina la doi kilometri de Fundulea, de la ora 16:30, pana a doua zi la ora 11, cand am reusit sa intram cu masina in Fundulea.Cred ca as fi ajuns acasa daca vizibilitatea ar fi fost buna si cei care ne-au blocat si-ar fi continuat drumul, nu s-ar mai fi rasturnat si nici masinile de drumuri nu ar fi ramas blocate in zapada. Cand s-a lasat noaptea nu mai stiai daca esti pe sosea sau nu, asa ca masina de la drumuri in incercarea ei de a scoate alte masini a intrat in sant si s-a rasturnat, abia a doua zi s-a putut remedia situatia, pe lumina. Am inghetat, ne-am speriat, din masina nu puteai cobora, vantul batea foarte tare. Un barbat, care a plecat pe jos, l-au gasit mort. Asa ca nu e nimeni de vina, doar ca la noi nu s-a ajuns cu ceai, apa, alimente ca in Lehliu.
    • 0 (0 voturi)    
      De vina sunt Boagiu si regii asfaltului ! (Vineri, 27 ianuarie 2012, 15:21)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Jan Marina

      Cum poti spune ca nimeni nu este de vina? Cind stateai in frig fara sa vina nici un utilaj sa va scoata de acolo regii asfaltului incasau sutele de milioane de euro ca sa-ti rida in nas din Bugatti Veyron si din castelele de nam prost construite din banii publici. De vina sunt si cei care le-au dat contractele astea (1 Miliard de EURO in 3 ani pentru deszapezire, de 5 ori mai scump ca in tari ca Finlanda - care are alt climat!) si apoi iau spaga 30-40% din valoarea contractelor. De ce nu i-a convocat sarpele Boa pe Casuneanu (prietenul lui basescu - pe linie de spaga), Umbrarescu, besciu/vulpescu si alti jegosi care acum stau in tari exotice cind la noi se moare pe sosele din cauza lacomiei lor. Javrele astea nu scot masinile pentru a nu consuma motorina si materiale antiderapante si prefera sa-si bata joc de oamenii care zac de zile intregi in masini ca niste animale. Este inca o mostra a lipsei de respect pentru oamenii din tara asta - inca o data portocalii isi bat joc de oameni! Iar piticul boc mai face si caterinca ieftina cu lopetica lui de rahat. Mai bine si-ar da demisia pentru incompetenta! udrea da contracte la constructori de miliarde de euro anual. De ce nu-i scoate cu utilajele la deszapezit? este ocupata sa-si mai cheltuie sute de mii de euro pe genti si rochii de parasuta? Rusine!