ANM: Codul portocaliu se prelungeste in Tulcea si Constanta. Avertizare de cod galben pentru alte sase judete din sud-est

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 18:42 Actualitate | Esenţial


Vreme rea in sud-estul tarii
Foto: ANM
Administratia Nationala de Meteorologie a emis joi dupa-amiaza o avertizare meteo, prin care prelungeste codul portocaliu pentru judetele Tulcea si Constanta, pana vineri la ora 12. Alte sase judete din sud-estul tarii (Braila, Galati, Ialomita, Calarasi, Buzau, Vrancea) sunt sub incidenta codului galben de viscol.

Potrivit informatiilor, in judetele vizate de cod galben va continua sa ninga, in general slab cantitativ, iar vantul va mai avea intensificari, viscolind si spulberand zapada, cu rafale de pana la 60 km/h.

In judetele Constanta si Tulcea vantul va fi mai intens, depasind la rafala 70...80 km/h determinand diminuarea severa a vizibilitatii si troienirea zapezii.

In Municipiul Bucuresti si in zona judetului Ilfov, indeosebi in prima parte a noptii va mai ninge slab, iar vantul mai poate avea intensificari de pana la 35 km/h.

Dupa intervalul mentionat vremea va deveni geroasa mai ales noaptea si dimineata, in special in nordul, centrul, estul si sudul tarii.


Cod galben: Fenomenele meteorologice prognozate (averse, descarcari electrice, intensificari de vant, temperaturi ridicate) sunt obisnuite pentru zona respectiva dar care temporar pot deveni periculoase pentru anumite activitati. Exista risc de cresteri de debite si niveluri.

Cod portocaliu: Sunt prognozate fenomene meteorologice periculoase de intensitate mare (vant, ploi abundente, descarcari electrice, grindina, canicula, ger). Exista risc de viituri pe raurile mici.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2127 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Nu mai scoateti masinile personale! (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:45)

    Cod Portocaliu! [anonim]

    Ar trebui ca pe viitor in caz de cod portocaliu de ninsori si viscol sa se inchida PREVENTIV drumurile, la fel si scolile, pana se linisteste vremea si se curata (MULT MAI USOR!) strazile! De asemenea cand se anunta cod portocaliu de viscol si ninsori, oamenii chiar sa inteleaga ca nu trebuie sa isi scoata masinile personale pentru ca ingreuneaza activitatea utilajelor de deszapezire!!!
    • +2 (2 voturi)    
      cocalarii nu inteleg (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Cod Portocaliu!

      sunt cocalar. tot anul merg cu masina. si la buticul din colt ma duc tot cu masina. plus ca ma place gagica. nu renunt la masina nici mort. stau pana la primavara in bemveu daca e nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      Da si... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 7:43)

      Bogde [anonim] i-a raspuns lui Cod Portocaliu!

      eventual sa fim platiti de la buget pentru zilele state acasa! Bravos natiune! mai ganditi putin!
  • 0 (0 voturi)    
    Destituirea incompetentilor! (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:58)

    Manu [anonim]

    Cine raspunde pentru traumele celor blocati si uitati in viscol pe soselele Romaniei? Cine este raspunzator pentru cei inghetati iarna asta prin masinile blocate in zapada? Ne-am obisnuit in fiecare an sa nu se intample nimic. Propunerea mea este ca prefectii si primarii care nu trec testul iernii sa fie demisi. In Ilfov s-a luat atitudine: Marian Petrache cere demisia prefectului.
    • 0 (0 voturi)    
      Suparare (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:48)

      Bogdan Constantin [anonim] i-a raspuns lui Manu

      Sa plateasca acei oameni care in ciuda avertizarilor isi risca viata (si nu doar pe a lor ci si pe a altora). Dosar penal pentru prostie! Sa fie introdus in lege un articol care sa reglementeze abordarea statului in raport cu prostii care isi pemit sa se arunce pe un drum inchis, care intra pe contrasens in conditiile unui blocaj, care transporta copii in asemenea conditii. NU putem sa stam acasa 2-3 zile?

      Mai propun ca la fiecare ninsoare sa fie demis guvernul, toate conducerile institutiilor "abilitate, presedintele si cine mai intra in gura antenelor si realitatilor ultrapoliticizate.

      Daca o persoana fizica indrazneste sa puna mana pe o lopata sa fie arestata imediat pentru initiativa impotriva vointei poporului.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa demitem Natura (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:48)

    Marin [anonim]

    Eu zic sa demitem si natura pentru cei care sunt inzapeziti.
    La vitezele vantului de peste 80km/ora , cu ninsoare, viscolul depune zapada in spatele utilajelor de deszapezire. Poti sa demiti toata Romania, dar constientizeaza ca nu te poti pune cu natura. Cand vremea e foarte rea mai bine stai locului . Lasa plimbarea pe mai tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt daltonist... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 10:13)

    orly [anonim]

    Pentru cei care tot promoveaza reforme tampite americane aplicate cu forta in romania, cand renuntam si noi la codurile de culori care nu comunica deloc eficient (ca si guvernul/presidentia romaniei) ce se intampla cu starea vremii, adica portocaliul iarna nu-i ca vara.
    P.S. Americanii au scos codurile de culori pentru ca s-au prins si ei ca nu comunica eficient situatia meteo. Adica e portocaliu cu sau fara viscol, cu stratul de zapada de 20 de cm sau de 50 cm, mici nimicuri portocalii de altfel.