UPDATE Hackerii au compromis site-ul Institutului de Fizica si Inginerie Nucleara Horia Hulubei

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 16:29 Actualitate | Esenţial


Mesajul postat de #antisecRO
Foto: #antisecRO
​Un grup de hackeri romani a spart site-urile Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului Giurgiu si ale Institutului de Fizica si Inginerie Nucleara Horia Hulubei si au repostat intreaga baza de date a institutului (situatii financiare 2008-2011, parole, adrese de mail, nume, date personale si alte documente extrase de pe serverele INFIN-HH) pe un site public, accesibil oricui.

Grupul avertizeaza ca aceste doua atacuri sunt doar primele dintr-un val care va atinge in urmatoarea perioada “majoritatea site-urilor guvernamentale, precum si firmele mari din Romania”, conform unui comunicat oficial remis redactiei HotNews.ro.

La ora publicarii acestui articol, ambele site-uri au fost repuse in functiune. Hackerii au lasat si un mesaj in limba engleza, cu mai multe greseli de scriere, in care afirma ca Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului Giurgiu “nu a fost capabila sa ajute copiii si, ca atare, a devenit inutila, iar site-ul sau nu mai poate fi prezent pe Internet”.

UPDATE Centrul national de raspuns la incidente de securitate cibernetica (CERT-RO) a anuntat ca a intervenit, iar accesul la pagina web a fost deja blocat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6727 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Penibili (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:39)

    lawl [anonim]

    Si-au gasit si ei in cine sa loveasca, macar de i-ar copia mai cu sarg pe cei pe care ii imita, aia isi aleg tinte coporate sau institutii care chiar au o influenta negativa asupra populatiei..vai de steaua voastra #antisec(ro)(lol) !
  • +8 (12 voturi)    
    :) (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:39)

    gogu [anonim]

    scriu cu greseli dar sparg servere ? Ciudat, sunt tot galeriile de fotbal ? :)
    • +5 (5 voturi)    
      nu e complicat (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:04)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui gogu

      de fapt e foarte simplu sa devii un hacker, e de ajuns sa instalezi niste softuri si sa vezi pe un forum cum functioneaza (chestie de o ora 2), nu e necesar sa inveti sa programezi, sau sa ai mari capacitati intelectuale
    • 0 (4 voturi)    
      nu e complicat (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:04)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui gogu

      de fapt e foarte simplu sa devii un hacker, e de ajuns sa instalezi niste softuri si sa vezi pe un forum cum functioneaza (chestie de o ora 2), nu e necesar sa inveti sa programezi, sau sa ai mari capacitati intelectuale
  • +6 (10 voturi)    
    :) (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:42)

    loreley [anonim]

    Mai greu merge cu engleza, vad :)
    • +2 (2 voturi)    
      Or sa si-o perfectioneze (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:43)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui loreley

      la studii la puscarie..
  • -13 (15 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:45)

    lola [anonim]

    BRAVO!

    Chiar am intrebam ce fac pentru tara lor meseriasii din IT.

    Scapati tara de hoti si de corupti! Ascultati scandarile cetatenilor indignati din toata tara si ajutati-i!
    • +10 (12 voturi)    
      sigur ca da ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:07)

      uzu [anonim] i-a raspuns lui lola

      spargeti siteurile Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului Giurgiu... faceti revolutie sa scapati tara de ce ? hai sa-i dam frate foc ! hai sa spargem si sa distrugem tot. numai asa ne poate creste niveluld e trai ...
    • +7 (7 voturi)    
      @lola (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:23)

      Baba Ana [anonim] i-a raspuns lui lola

      Sper ca ai vrut sa fii ironica...
  • -2 (8 voturi)    
    hmm (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:47)

    kiddie [anonim]

    se pare ca astia nu sunt script-kiddies
    avem si noi o problema cu taxa auto... nu faceti o vizita si la registru auto roman ? nu de altceva dar taxa aia.. ba e legala ba nu e legala, faceti o vizita pe servere si publicati rezultatul
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:00)

      [anonim] i-a raspuns lui kiddie

      • +4 (4 voturi)    
        @moucha (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:25)

        Baba Ana [anonim] i-a raspuns lui

        Am ras cu lacrimi, merci :-)
  • +4 (8 voturi)    
    Greseli de scriere? (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:57)

    CGR [anonim]

    halal hackeri, daca "au lasat si un mesaj in limba engleza, cu mai multe greseli de scriere" ... Oare n-au auzit de spell checker?
    • +2 (2 voturi)    
      Ba da (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:42)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui CGR

      Dar tocmai îl hăcuiseră!
  • +2 (8 voturi)    
    "childrens" (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:58)

    Tiberiu [anonim]

    Mi-e sila de fanaticii care nu stiu sa se exprime corect...
  • +3 (3 voturi)    
    Care saituri? Ca inca merg (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:13)

    gogu [anonim]

    http://www.dgaspcgr.ro/ si http://www.nipne.ro ruleaza bine-mersi. Ce saituri au spart hacerii astia?
  • -1 (7 voturi)    
    #antisecRO (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:14)

    #antisecRO [anonim]

    Maine urmeaza situ-ul TVR.
  • +4 (4 voturi)    
    si? (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:14)

    antitot [anonim]

    ce-au realizat cu asta?
  • +1 (3 voturi)    
    Ce amuzant (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:16)

    Un nenica [anonim]

    Hahaha asta se ridica la fileu ca sa marcheze gasca de de firme "dedicate" securitatii si sa mai fure niste bani vanzans la pret de lista niste echipamente scumpe pe care ei le cumpara cu 60% discount de la marii producatori.
    Daca sunteti asa de buni luati si voi firmele de "securitate" vedeti un pic licitatiile in care sunt bagati si trageti niste concluzii de acolo.
    Ar fi interesant sa vedeti cam cati bani se sifoneaza din buzunarele contribuabililor/utilizatorilor prin intermediul "investitiilor" in securitate atat in sectorul public cat si in ala privat.
    Ar fi interesant sa vedeti cum se scot milioane din tara catre destinatii oculte din aceste firme.
    Daca sunteti jurnalisti de onoare de ce nu va bagati un pic mai adanc nasu in operatiunile lor unde infractorii si guvernantii isi dau mana la licitatii?
  • 0 (2 voturi)    
    atacuri.... (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:30)

    viorel [anonim]

    Mi-e mi-au sters contul de facebook, atacul a venit de pe un IP din Ivanovo, Russia:)) si am tot stat si m-am gandit, ce draq l-o fi deranjat pe ala...si mi-am adus aminte ca am postat un comentariu legat de Voronon si coloana a V a KGB din Romania
    ( Iliescu, porumbacu, Felix, SRS si asta cu pensiile militarilor KGB - isti, Dogaru)....:))
  • 0 (2 voturi)    
    KGB? (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:38)

    Andras [anonim]

    Eu cred ca acele greseli de scriere sunt intentionate. E prea evident.

    Si am dubii serioase ca acei hackeri sunt intr-adevar romani.

    "aceste doua atacuri sunt doar primele dintr-un val care va atinge in urmatoarea perioada majoritatea site-urilor guvernamentale, precum si firmele mari din Romania”.

    Cam acelasi lucru au patit si Estonia si Georgia in 2007-2008. Oricum nu vad de ce niste hackeri preocupati de "protectia copiilor" ar ataca site-ul Institutului de Fizica si Inginerie Nucleara.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu-mi fac probleme (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:49)

    V.R. [utilizator]

    Aceste siteuri probabil au costat milioane de lei, sunt sigur ca Siveco si ceilalti au instalat masuri de securitate similare FBI sau CIA cu banii astia.
  • 0 (2 voturi)    
    E, romani... (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:54)

    Rasboinicu [utilizator]

    Astia-s americani republicani. Numa' liderul lor Georgel Dubluve Tufis mai folosea "childrens" (in faimoasa sintagma "Childrens do learn").
  • -2 (4 voturi)    
    E, romani... (Joi, 26 ianuarie 2012, 17:55)

    Rasboinicu [utilizator]

    Astia-s americani republicani. Numa' liderul lor Georgel Dubluve Tufis mai folosea "childrens" (in faimoasa sintagma "Childrens do learn").
  • 0 (2 voturi)    
    Dar cu institutul de fizica ce-au avut? (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:55)

    Kostas [anonim]

    N-am inteles ce vina avea institutul de fizica...probabil cineva din interior A facut asta.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:15)

    aa [anonim]

    vreo copie ceva? undeva?
  • 0 (0 voturi)    
    Grupul de hackeri #antisecRO a compromis site-ul I (Vineri, 27 ianuarie 2012, 7:32)

    alex fleicher [anonim]

    varza, cica sunt hackeri.....ce au rezolvat cu asta? In afara de faptul, probabil, ca s-au facuit de ras, mai ales la capitolul engleza.....Ceilalti sparg Parlamentul European, ai nostrii punt pe net si putinele chestii unde mai exista cercetare! Nu cred ca le-a strica sa-si continue viata pe urmele lui Tutea....
  • 0 (0 voturi)    
    Mdaaa, hacharii lu' peshte... (Vineri, 27 ianuarie 2012, 13:36)

    Hackerul Mishto [anonim]

    Bravo, ati reusit sa mess-uiti bazele de date ale directie de asistenta sociala si protectia copiilor. Ce jena de oameni... Daca vreti sa demonstrati ceva incercati cu politicienii/parlamentul/guvernul sau ultra corporatiile care ne controleaza pe toti, nu cu cei care se ocupa de protectia copiilor.
    Cretinoizilor.