VIDEO UPDATE Se circula greu in Bucuresti si in tara din cauza ninsorii abundente. Vezi in articol ce drumuri sunt inchise

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 25 ianuarie 2012, 9:18 Actualitate | Esenţial


Trafic ingreunat in Bucuresti
Foto: Hotnews
Traficul se desfasoara cu dificultate in Capitala dupa ce ninsoarea abundenta nu inceteaza de marti noaptea. 600 de utilaje de deszapezire au iesit pe strazi inca de la miezul noptii, dar viscolul a depus din nou zapada pe carosabil. Zborurile de la aeroporturile Otopeni si Baneasa au intarzieri la decolare din cauza operatiunilor de degivrare care sunt obligatorii.

22:30 Circulatie inchisa pe A1, A2 si 15 drumuri nationale

Circulatia era inchisa miercuri seara pe A1 Bucuresti - Pitesti si A2 Bucuresti - Lehliu, dar si pe 15 drumuri nationale, din cauza fenomenelor meteo extreme si pentru a permite utilajelor de deszapezire sa actioneze, informeaza CNADNR.

Drumurile nationale cu circulatia inchisa la ora 22.00 erau: DN 2 Bucuresti - Urziceni - Buzau, DN 3 Bucuresti - Lehliu, DN 5B Giurgiu - Ghimpati, DN 1D Albesti Paleologu - Urziceni, DN 22 Ramnicu Sarat - Braila, DN 23B Maicanesti - Ciorasti, DN 2C Buzau - Slobozia, DN 2N Bogza - Caiata - Dumbraveni - Jitia, DN 4 Bucuresti - Budesti, DN 2A Slobozia - Urziceni, DN 71 Baldana - Ulmi, DN 1 Centura Bucuresti - Tancabesti, DN 2B Buzau - Surdila, DN 73 Campulung - Rasnov si DN 5 Bucuresti - Giurgiu.

Totodata, pe DN 7, pe sensul de mers dinspre Pitesti spre Bucuresti, circulatia a fost restrictionata pentru traficul greu mai mare de 7,5 tone.

22:25 Traficul pe DN 1D Ploiesti-Urziceni este blocat total

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie Prahova, Dan Radu, citat de Agerpres, un filtru al politiei a fost instituit in localitatea prahoveana Albesti Paleologu, conducatorii auto urmand a fi directionati pe rute ocolitoare.

De asemenea, filtre al Politiei au fost instituite si la Ploiesti, in Cartierul Vest, dupa ce DN 1A a fost blocat la Crevedia (Dambovita) din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile, dar si la Barcanesti, in conditiile in care circulatia a fost blocata pe DN 1, la Tancabesti (Ilfov).

Probleme din cauza vremii sunt si pe DN 72, aceasta artera fiind blocata la Stoenesti.

In zonele cu probleme se actioneaza in continuare pentru curatarea carosabilului, iar echipajele de politie aflate in zona ii indruma pe soferi.

21:40
100 de masini inzapezite peE 85. Zeci de militari participa la deblocarea autovehiculelor

21:22 DN 2A Urziceni - Slobozia a fost inchis circulatiei rutiere

Circulatia rutiera a fost intrerupta, miercuri seara, pe DN 2A, intre localitatile Slobozia si Urziceni, din cauza caderilor masive de zapada si a vizibilitatii reduse, potrivit Agerpres.

Traficul mai este oprit si pe DN 2 Urziceni - Sinesti, DJ 101U Fierbinti - Maia si DJ 302 Movilita - Dridu, iar pe DJ 201 Cosereni - Boranesti a fost restrictionat.

Temporar au mai fost inchise traficului sectoarele de drum dintre Grindu - Colelia, Movilita - Rosiori, Movilita - Dridu, Fierbinti - Maia, Urziceni - Jilavele, Urziceni - Cotorca, Maia - Radulesti, Patru Frati - Adancata, Grindu - Valea Macrisului, Axintele - Horia, iar numarul acestora este in crestere.

20:40 Drumul National 71 Bucuresti-Targoviste a fost inchis, miercuri seara, din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile, informeaza Prefectura Dambovita, au precizat, miercuri seara, oficiali ai prefecturii Dambovita.

Variantele alternative de trafic sunt urmatoarele: DN 1A Crevedia- Bujoreanca- DJ 711- Bujoreanca-Baleni-Targoviste sau DN 1 Bucuresti- Ploiesti-Targoviste.

Conform purtatorului de cuvant al Prefecturii Dambovita, Andreea Ionescu, probleme sunt si pe DN 7, pe raza judetului Dambovita, in zona localitatii Matasaru, din cauza unor TIR-uri care nu mai pot inainta.

La nivelul judetului Dambovita 99 de localitati sunt in continuare nealimentate cu energie electrica, majoritatea in zona de sud a judetului. Echipele Electrica lucreaza in teren pentru remedierea defectiunilor aparute la cele 422 posturi de transformare. De asemenea, sase stalpi de medie tensiune si 14 stalpi de joasa tensiune sunt rupti

18:30 Prefectul Sorin Hornea a declarat ca in judetul Vrancea sunt impracticabile doua drumuri nationale -DN 23 B Maicanesti-Ciorasti-Codresti si DN 2 N Bogza-Caiata-Dumbraveni, care au fost inchise circulatie in jurul orei 16.15 ca urmare a viscolului puternic.

Prefectul explicat ca DN 2 N a fost inchis si ca urmare a faptului ca un utilaj de deszapezire a ramas blocat in zona.

Sorin Hornea a mai spus ca in acest moment toti bolnavii care au nevoie de dializa din judetul Vrancea au fost transportati la spital.

In Vrancea se circula in conditii de iarna pe toate drumurile, zapada ajungand la aproximativ 50 centimetri.

18:10 Trafic restrictionat pe DN 1 la Potigrafu dupa ce un copac a cazut peste un microbuz

16:25 Situatia traficului, pana la ora 16.00: Mai multe drumuri nationale inchise

16:00 ISU Bucuresti: Zapada abundenta cazuta in Capitala a doborat 48 de copaci, care au provocat avarierea a 19 autoturisme, pana miercuri, la ora 13.00; 3 cabluri electrice rupte; nu s-au inregistrat victime.

15:55 Restrictiile de circulatie pe DN2 care a fost blocat in jurul orei 13.30 de un TIR ce a derapat pe partea carosabila in zona localitatii buzoiene Florica se mentin in continuare, iar traficul catre Capitala a fost deviat pe DN1B, Buzau-Ploiesti.

14:45 Traficul a fost intrerupt pe DN 2 intre localitatile Urziceni si Buzau, din cauza unui autotren care a derapat intre localitatile Mihailesti si Caldarusanca.

12:25 Incepand cu 11:30 circulatia este intrerupta pe DN2 in doua puncte: intre Lilieci si Sindrilita din cauza unui accident si la intrarea in Afumati dinspre Urziceni din cauza unui autotren care a derapat.

12:20 Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale: incepand cu 11:30 s-a inchis circulatia pe DN 1D intre Albesti Paleologu (Prahova) si Urziceni (Ialomita) pentru a permite utilajelor de deszapezire sa actioneze; traficul va fi redeschis dupa interventie, in functie de evolutia fenomenelor meteorologice.

12:00 ISU Bucuresti, situatia pana la ora 11.00: 37 copaci cazuti peste carosabil si degajati; 17 autovehicule avariate; mai multe cabluri electrice afectate. Sectorul 6 - cel mai afectat.

11:05 Prefectura Bucuresti a anuntat ca din cauza conditiilor meteo nefavorabile desfasurarea probei practice pentru obtinerea permisului de conducere se intrerupe pentru zilele de 25 si 26 ianuarie. In comunicatul Prefecturii Capitalei se mai precizeaza ca "intreruperea se poate prelungi in functie de evolutia conditiilor meteo".

10:03 Primarul general Sorin Oprescu a spus la Antena 3 ca munca utilajelor este ingreunata din cauza traficului rutier aglomerat. El a cerut soferilor ca dupa-amiaza si seara sa circule mai putin pentru ca masinile primariei sa poata degaja arterele de circulatie, astfel ca maine dimineata sa se poata circula bine.

09:40 Pe autostrazile A1 si A2 se circula normal, in conditii de iarna, anunta Centrul Infotrafic. Inainte de a pleca la drum va puteti informa despre starea carosabilului la numarul 0319360.

09:30 Politia Rutiera spune ca se circula greu la aceasta ora pe Bulevarul Mihai Bravu, Calea 13 Septembrie, Soseaua Bucuresti-Ploiesti, Bulevardul Unirii, Soseaua Colentina.

09:20: Primarul general, Sorin Oprescu, a convocat un nou comandament de iarna, la ora 13.00.

09:00 Pe Bulevardul Regina Elisabeta la intersectia pe Calea Victoriei traficul este blocat. Nu pot circula nici troleibuzele de pe liniile 90, 92,70, 85 si 66.Traficul rutier este deviat de catre politisti.

ora 07:00 Cele mai mari probleme au fost pe linia tramvaiului 41 intens folosit de catre calatori. Sinele au fost acoperite de gheata si garniturile nu au putut circula inainte ca sinele sa fie curatate de angajati RATB. Blocate au fost si mai multe troleibuze care circula prin zona centrala a Capitalei, desi utilajele primariei au intervenit. Din cauza temperaturilor foarte scazute s-a format din nou gheata pe carosabil.







De la orele 22:00 pana la ora 7:00, miercuri dimineata, s-a imprastiat antiderapant pe arterele principale de rulare, a spus la Antena 3, Magda Iuga, director de Comunicare la Primaria Bucuresti. Incepand cu ora 7:00 se actioneaza pe arterele secundare.

Din cauza ninsorii abundente mai multi copaci au cedat. De exemplu, pe Bulevardul Regina Elisabeta si pe Bulevardul Constructorilor din cartierul Crangasi copacii cazuti au distrus cateva masini.

Zborurile de la aeroporturile Otopeni si Baneasa au interzieri la decolare din cauza operatiunilor de degivrare care sunt obligatorii in conditiile in care in Bucuresti ninge abundent de marti seara. Purtatorul de cuvant al Aeroportului "Henri Coanda", Valentin Iordache, a explicat la Antena 3 ca degivrarea se face obligatoriu cu pasagerii imbarcati ceea ce intarzie ora decolarii.

Astfel, de la Otopeni se pleaca cu intarzieri de 30- 40 minune, in timp ce pe aeroportul Baneasa intarzierile se ridica la 2-3 ore. Nu exista nicio cursa anulata pana acum si nu se asteapta la anularea curselor din cauza conditiilor meteo, dar vor mai fi intarzieri inerente din cauza operatiunilor de degivrare, a adaugat Valentin Iordache.

Meteorologii spun ca miercuri va continua sa ninga viscolit. Ei au emis o avertizare cu cod portocaliu de ninsori si viscol pentru Capitala si 17 judete.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12318 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    tramvaiul 41 este blocat pe sine (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 9:25)

    dan [anonim]

    din nou au fost luati prin surprindere. ma astept iar la niste concedieri de directori comunisti, lenesi si corupti de la RATB. Doamne Ajuta!!!
    • +3 (3 voturi)    
      tramvaiul bata-l vina (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 11:40)

      mi [anonim] i-a raspuns lui dan

      Draga Dan,

      Tramvaiul 41 fost blocat doar 15 minute:

      "Brânduşa Raeceanu (RATB) a mai spus că şi pe linia tramvaiului 41 traficul a fost blocat de la ora 8.30 până la 8.45, din cauza unei defecţiuni apărute la un tramvai care se afla la intersecţia dintre Bulevardul Mareşal Averescu şi Mărăşti. Echipele de intervenţie au remediat problema, traficul pe linia 41 fiind reluat."

      In plus soferii sunt cei nesimtiti. Uite ce mai zice Mediafax:

      "Tramvaiele liniilor 25, 35 şi 8 sunt blocate pe Bulevardul Timişoara, din cauza unui defecţiuni la linia electrică de contact provocate de un camion, a declarat, miercuri, pentru Mediafax purtătorul de cuvânt al RATB, Brânduşa Raeceanu".
      • 0 (0 voturi)    
        Vrajeala (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 17:18)

        Andu [anonim] i-a raspuns lui mi

        Am trecut pe la ora 11 prin zona 1 Mai, tramvaiele de pe linia 41 erau inca blocate.
        • 0 (0 voturi)    
          dezinformare (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 19:28)

          vatman [anonim] i-a raspuns lui Andu

          Nu inteleg ce interese ascunse ai ca sa DEZINFORMEZI. Acum ceva timp un director RATB a fost demis din cauza liniei 41, asta vrei?

          http://www.jurnalul.ro/observator/bucurestiul-sub-asediul-zapezii-602443.htm

          Ora 8.25 – 8.55. Pe Bulevardul Mareşal Averescu, un tramvai din linia 41 a rămas cu dispozitivul de salvare blocat, din cauza zăpezii. Pe linia 47, s-a intamplat ace;aşi lucru, pe strada Dr. Istrate.

          Ora 9.37-9.57. La piaţa Presei, linia 41 a fost blocată din cauza unui autoturism parcat pe aleea de rulare a tramvaiului.
  • +7 (11 voturi)    
    esti dus (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 9:39)

    kin3zu78 [utilizator]

    numai dumnezeu de ai fi ai putea face ceva, numai vociferati aiurea. Ninge CONTINUU !! Stii ce inseamna asta ? Ca degeaba trece masina din 3 in 3 ore ca intre timp se pune la loc. Ca sa numai vorbesc de bizonii ce au parcat total aiurea si ingreuneaza aceasta manevra. Dar de la comentat suntem cei mai priceputi.
    • -9 (11 voturi)    
      draga Iorga Eduard (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 10:10)

      dan [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      aka. kin3zu78: sa stii ca eu platesc impozit la stat si nu lui Dzeu si astfel, ma astept ca statul sa faca orice este posibil ca eu sa ajung la birou in cele mai bune conditii. Ca cei de la conducerea acestei tari nu sunt in stare sa faca asta atunci sa vine concedierile pana cand cineva va fi capabil. si daca am aflat numele tau sa stii ca nu imi este greu sa aflu mai multe detalii astfel incat sa te jignesc si eu mai direct. si inca ceva: as aprecia daca ti-ai expune argumentele fara sa jignesti (apropos de :"esti dus") si daca mi-ai da argumente valabile si fara sa faci referire la zeitati...idiotule!!!
      • +1 (5 voturi)    
        ma faci sa rad (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 12:03)

        mi [anonim] i-a raspuns lui dan

        Draga Dan,

        Esti un domn! Si apropo, se scrie "sa vina concedierile", nu "sa vine concedierile".

        Desteptule!
        • -1 (3 voturi)    
          multumesc pentru corectie (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 12:34)

          dandra [utilizator] i-a raspuns lui mi

          te asigur ca a fost o greseala "dactilografica" dar ma ateptam sa iti expui punctul de vedere cu privire la vremea de afara si nu ca am gresit o litera..se pare ca unii se confrunta cu alte probleme existentiale, draga MiMi:)
          • 0 (0 voturi)    
            e clar! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 19:32)

            mi [anonim] i-a raspuns lui dandra

            De obicei greselile dactilografice sunt de alta natura.

            Expresia "sa vine" este des intalnita printre ansolventii de liceu fara bacalaureat pe care Abramburica vrea sa-i bage la facultate in anul I.
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 10:52)

      abcd [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      hai frate lasa-ma ca ninge in continuu....fulguieste continuu vrei sa spui. Sunt 10cm de zapada si gata...e criza. In mod normal problemele ar trebui sa inceapa de la 30-40cm de zapada in sus.
  • +1 (5 voturi)    
    Jalnic (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 9:40)

    Vasile [anonim]

    Daca ati ajuns sa citati Antena3 chiar ca e jalnic . Uitati-va la ce sustinere ii acorda lui Oprescu. Realitatea e ca se circula greu si N-am vazut decat 1 utilaj de dezapezire.
  • +12 (12 voturi)    
    hmm (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 9:43)

    johndoe [anonim]

    "Se circula greu in Bucuresti din cauza ninsorii abundente", NU.
    Se circula greu in Bucuresti din cauza soferilor idioti care nu-s capabili sa plece cu masina de pe loc la semafor, sa mearga cu mai mult de 30 (acolo unde se poate), sa isi curete masina, astfel incat sa aiba vizibilitate etc.
  • -2 (2 voturi)    
    Jalnic in sectorul1 (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 10:15)

    costi_m30 [anonim]

    Se vede ca iar i-a luat prin surprindere pe cei cu deszapazire mai ales in sectorul 1. Nu am vazut nicio masina in dimineata asta. Si ce daca e ninsoare cu viscol? Au muncit saraci data trecuta cand au fost 3 fulgi de nea si nu mai au motorina si antiderapant. Li s-au terminat bani pentru drumuri, acum trebuie sa puna deoparte pentru campania electorala pentru o galeata, 2 kg de zahar, 1 l ulei, un fular.
    Sa vedem mass-media ce v-a mai zice acum. Asa de mult i-a laudat pe drumari data trecuta, cel putin in Bucuresti.
  • +2 (4 voturi)    
    si vina soferilor (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 10:50)

    dddd [anonim]

    ...traficul e ingreunat si de soferii lui peste....parca s cu tancul asa merg!lasa tata masina si ia o la pas, catinel!:))
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 12:55)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui dddd

      Cu cat esti mai obisnuit cu anumite conditii meteo, cu atat traficul este mai normal. Tocmai de aceea a fost haos in Londra dupa o ninsoare de 2 ore si in Helsinki traficul e normal dupa o ninsoare de 1 saptamana. Acum nu-i obliga nimeni pe-ai nostri sa invete sa conduca pe zapada si daca vad ca nu au pic de talent in ale soferiei ar putea avea bunul simt sa lase masina acasa. La fel si cu cei care sunt zmei pe autostrada in linie dreapta si pe drumurile de munte conduc cu morcovul in partea dorsala.
  • +12 (12 voturi)    
    And I say Romania is my country (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 12:06)

    gogu [anonim]

    1. Ninge. Copiii se bucura, orasul s-a mai inveselit un pic acum ca e complet alb, nu mai vedem gri-ul acela anost.
    2. Adultii nu se bucura pentru ca au uitat sa o faca.
    3. Adultii pleaca la munca neaparat in masina proprie pentru ca e mai comod sa dai 15 min zapada, sa stai 2 ore in trafic si inca 30 min sa cauti parcare. Decat sa dai banii pe benzina mai bine cumperi o pereche de bocanci buni si o iei pe jos.
    4. Masinile de deszapezire ies pe traseu dar degeaba, toate strazile sunt pline de masini.
    5. Soferii se enerveaza ca masinile de deszapezire nu sunt in stare sa aspire zapada sau sa o topeasca cu laser.
    6. Soferii dispera, angajatii primariei se amuza.
    7. Soferii ajung la serviciu si dupa lupte seculare parcheaza masina...in mijlocul drumului, angajatii primariei se amuza.
    8. Copiii ies de la scoala, se bucura de zapada. Soferii ies de la munca si nu se bucura de zapada.
    9. Soferii pleaca spre casa dupa ce se chinuie 30 min sa iasa din parcare...sau de unde au lasat masinile. Angajatii primariei se amuza.
    10. Soferii ajung acasa si ... lasa masinile in mijlocul drumului. Angajatii primariei ies sa curete marile bulevarde...se lasa linistea.
    • +1 (3 voturi)    
      genial comentariu... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 12:39)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui gogu

      si din pacate adevarat...
      ce-i trist e ca si cei ce circula cu RATB sunt afectati pentru ca iei toti frate cu masinile...
      nu ar veni unu cu RATBu sau pe jos!
      • 0 (2 voturi)    
        praf (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:34)

        Arkan [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Alt bizon ce generalaizeaza. De unde stii tu cati au venit sau nu cu metroul?
        Ai facut vreun sondaj de ajungi sa declari aberatii cu titlu de adevar?
    • 0 (0 voturi)    
      astăzi (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:47)

      soferu' matinal [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Bun comentariu, felicitări!
      De dimineaţă, în jurul orei 8 s-a circulat foarte bine, pe traseul Lujerului, Romană, Piaţa Alba Iulia întârzierea faţă de o zi normală a fost de 10-15 minute, ceea ce cred că e rezonabil.
      Să vedem la întoarcere.
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:02)

    claudiu [anonim]

    ok se circula greu, dar daca strazile ar fi curatate, ar totul mai ok, dar daca nu are cine sa se ocupe, pentru ca oprescu nu face nimic absolut nimic.
  • +1 (1 vot)    
    "Tranvaiele" (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 20:04)

    Vizitiul [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce aceste "tranvaie" nu ocolesc domne zonele cu zapada, pana si Lucescu ar fi de acord cu mine!
  • 0 (0 voturi)    
    Se inchid scolile? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 20:46)

    Mihaela [anonim]

    ati citit ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    totusi... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 21:44)

    thebblack [utilizator]

    ninsoarea asta nu e neconstitutionala? ANTICIPATE! ANTICIPATE!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 22:50)

    andrei [anonim]

    este normal ca pe ninsoare sa se circule mai greu, dar daca oprescu s-ar implica mai mult ar fi mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Oprescu? (Joi, 26 ianuarie 2012, 2:19)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      LOOOOOOOOOOOOOL :) Buna asta! Eventual ar putea sa promita ca nu va mai ninge.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 3 februarie 2012, 12:19)

    john [anonim]

    Asa se conduce un oras in favoarea cetatenilor pacat ca acest lucru se intampla prea tarziu ,acum cand toata lumea stie cat a furat si cat de corupt este ,Oprescu incearca sa creeze o impresie buna dar e prea tarziu zilele ii sunt numarate la primaria capitalei