VIDEO Un grup de tineri din Piata Universitatii a oferit flori jandarmilor

de A. Biro, C. Ionel     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2012, 21:27 Actualitate | Esenţial


Un tanar ofera flori jandarmilor
Foto: Captura Youtube.com
Un grup de circa 7 tineri din Piata Universitatii le-au oferit flori jandarmilor, la scurt timp dupa ce suporterii echipelor de fotbal au plecat de la protest, transmite corespondentul HotNews.ro la fata locului. Unii jandarmi au acceptat florile, altii nu le-au luat. O parte din cei care au luat florile le-au dat mai departe doamnelor.

"A fost un gest cald si a fost un gest care noua ni s-a parut absolut normal, avand in vedere ca jandarmii sunt, cumva, partea adversa. Am vrut sa ii facem sa inteleaga ca noi protestam pentru democratie", a declarat una dintre protestatarele care au oferit flori jandarmilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3636 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    bravo (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:04)

    Hortensiul [utilizator]

    in cazul in care a fost un gest sincer, foarte frumos
  • +4 (4 voturi)    
    Confiscadorii (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:21)

    geo [anonim]

    Se pare ca in Romania nu se poate protesta, fara ca cineva sa-ti confiste protestul, sa-l deturneze in interesul sau meschin. Unii ti-l confisca pt. a sparge vitrine si parbrize, altii ca sa dea foc la chioscuri si tonete, altii ca sa puna mana pe putere asa cum au facut in Decembrie 1989, sa puna mana pe putere desi la alegeri electoratul le-a spus NU! De unde se vede esenta lor nedemocratica, lipsa lor de respect pt. decizia cetateanului!
  • +2 (4 voturi)    
    jandarmii tot pentru democratie sunt acolo (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:22)

    jandarmii tot pentru democratie sunt acolo [anonim]

    jandarmii tot pentru democratie sunt acolo, ca voi sa protestati in liniste si glasul sa va fie auzit, fara acte de violenta
  • +1 (3 voturi)    
    Un gest foarte frumos! (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:30)

    GARF [anonim]

    Daca ar invata si USL ceva din asta!
  • 0 (2 voturi)    
    . (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:30)

    alex_sb [anonim]

    asta ne lipseste noua..democratia...vai vai
  • 0 (2 voturi)    
    Floricele (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:38)

    Emiliom [utilizator]

    Daca erau altii mai destepti ofereau catelusi de plus jandarmilor si ii "taiau" pe astia cu floricele.
    Se pare ca nu mai e nimic de spus in privinta a ceea ce se intampla in Piata Universitatii.
  • +2 (6 voturi)    
    Confiscadorii (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:38)

    Geo [anonim]

    Se pare ca in Romania nu se poate protesta, fara ca cineva sa-ti confiste protestul, sa-l deturneze in interesul sau meschin. Unii ti-l confisca pt. a sparge vitrine si parbrize, altii ca sa dea foc la chioscuri si tonete, altii ca sa puna mana pe putere asa cum au facut in Decembrie 1989, sa puna mana pe putere desi la alegeri electoratul le-a spus NU! De unde se vede esenta lor nedemocratica, lipsa lor de respect pt. decizia cetateanunlui!
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari jandarmilor (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:56)

    Andrei [anonim]

    Felicitari acestor tineri care au profesia de jandarmi.
    Este greu, dificil si fara a putea sa-si exprime vizibil gesturile si gandurile, ca voi cei care manifestati? Sunt oameni care trebuie sa respecte ordinele primite de la superiori.
    Oare v-ati intrebat ce este in sufletul lor ca nu pot sa-si exprime propriile ganduri si sentimente.
    V-ati intrebat, daca acesti tineri jandarmi, au cumva acasa un copil bolnav sau poate nu are banii sa-i cumpere mancare, fiindca din solda i-a fost redusa. iar din ce a mai ramas trebuie sa plateasca chiria, intretinerea, mancarea, etc.

    Felicit acei jandarmi, care au avut puterea si curajul sa primeasca o floare oferita de unul din protestanti.

    Doresc tuturor jandarmilor, tuturor millitarilor, tuturor romanilor sa aiba sanatate si intelepciune in toate demersurilor lor.
    Dumnezeu sa ajute acest popor minunat.
  • +7 (7 voturi)    
    jandarmii nu sunt partea adversa (Marţi, 24 ianuarie 2012, 22:57)

    roland [anonim]

    sunt oameni ca si toti ceilalti. sunt oameni cu familii si copii, sunt oameni care au si ei aceleasi greutati si probleme ca toti cei care sunt in piata
  • +1 (1 vot)    
    none (Marţi, 24 ianuarie 2012, 23:36)

    seba [anonim]

    PENIBIL!!! Ba mergeti la piata Matache cu florile voastre cu tot! Nu stiti decat sa imitati ce ati vazut si voi la cei care credeti ca sunt mai civilizati, de afara. Ati fi buni in echipa lui Mazare! Bai neispravitilor, gestul asta ar fi avut sens daca vi-ati fi luat-o pe cocoasa, ca in occident la anumite demonstratii anti-mondializare sau mai stiu eu ce, dar voi ce ati patit, sunteti cumva "ultrasi"?
  • -1 (1 vot)    
    Jandarmii (Marţi, 24 ianuarie 2012, 23:38)

    Marcu [anonim]

    Nu uitati, jandarmii sunt ROMANI si fii si tati si frati si bugetari (cand nu sunt in tura poate se regasesc printre protestatari) Au avut nesansa sa-si aleaga meseria asta, negandindu-se ca intr-o zi vor fi pusi in ipostaza de a "lupta" impotriva propriilor compatrioti.

    Felicitari celor care au intrat in jocul acesta simbolic, au inima de crestin Roman, cu R mare