Sediul Guvernului, aparat preventiv de cateva sute de scutieri, pregatiti sa intervina si la Universitate

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:33 Actualitate | Esenţial


Cateva sute de jandarmi, dotati cu casti, echipament de protectie si tun de apa, sunt mobilizati, in fiecare seara, in apropierea Palatului Victoria. Surse din Jandarmerie au declarat pentru Mediafax scopul mobilizarii este apararea preventiva a cladirii si o eventuala interventie la Universitate. Masura a fost luata in urma incidentelor violente de duminica seara.

Dispozitivul de interventie este format din mai multe autospeciale de transport trupe, dube de interventie rapida, un tun de apa si echipaj cu caini. O masina a pompierilor, ofiteri ai Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) si o ambulanta SMURD completeaza fortele de aparare din zona Guvernului.

"Masura a fost luata in urma incidentelor violente de duminica seara si are drept scop atat apararea Palatului Victoria. De asemenea, trupele pot fi dislocate rapid la manifestatia de protest din Piata Universitatii in cazul in care evenimentele degenereaza", au declarat sursele din Jandarmerie pentru agentia de stiri.

Trupele speciale sunt aduse in preajma sediul Guvernului odata cu lasarea serii, cand numarul protestatarilor creste in Piata Universitatii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1206 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    De cine va ascundeti puilor? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:41)

    Iancu Jianu [anonim]

    De Tara, de Neam?

    V-ati facut-o cu mana voastra.

    Acum platiti factura...
  • 0 (2 voturi)    
    Petre Craete apara democratia (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:45)

    Baselu [anonim]

    Cum? Inca n-ati auzit de Craete? El face cit 100 de jandarmi care apara democratia. Aveti grija!
    http://www.youtube.com/watch?v=WmHbXYpdW4g&feature=player_embedded#!
  • 0 (2 voturi)    
    tres bien!nici Ciutacu nu vrea violenta ,iar (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:49)

    Eneas [anonim]

    Badea poate striga Libertate! pana plezneste Varanul de furie si este eliberat din sclavia Halenelor 1-3!
  • -1 (5 voturi)    
    fara tact (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:51)

    ady [anonim]

    ma intreb cine sunt strategii in spatele acestei miscari?..ei ar trebui demisi..o astfel de tactica inspira panica, .iar jandarmii desfasurati se expun precum inamicul fraier..o pozitie defensiva gata de actiune in apropierea guvernului ar fi o miscare mai inteligenta si ar semana mai multa inteligenta in randul strategilor.cum am mai spus:IQ mic in toate institutiile
  • 0 (4 voturi)    
    e penibil (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:52)

    srpc [utilizator]

    cand dregatorii au nevoie de paza armata permanenta impotriva celor pe care (cica) ii reprezinta democratic...
    • 0 (2 voturi)    
      ei apara votul nostru (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:13)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      daca vrem ii atacam la vot, e simplu.
  • 0 (4 voturi)    
    propun miting impotriva lui ilici si nastase (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:00)

    rov [utilizator]

    Ce sa mai asteptem parerea justitiei, alegeri, vrem sa-i judecam in piata publica!
  • -3 (5 voturi)    
    Democratia portocalie (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 22:29)

    costica [anonim]

    Pazita cu jandarmi de frica poporului nemultumit !!
    Halal democratie, sa va fie rusine ca trebuie sa va pazeasca jadarmii de frica oamenilor!!
    Nu v-o fi rusine deloc?!
    Abia astept s-o revad pe Dna Udrea, n-am mai vazut-o demult, cred ca e la Milano la shopping, e saptamana reducerilor si mai vrea vreo 5 gentute Vuitton, vreo 20 perechi de pantofi rosii, vreo 7 rochii de cate 10 000 de Euro fiecare, vreo 3 haine de blana de vulpe portocalie(!!!) si alte fandoseli feminine portocalii, e mare concurenta la eleganta intre femeile PDListe!!
    Concurenta la competenta NU e deloc, dimpotriva, Roberta NU stie nici sa numere !!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 23:18)

    ionel [anonim]

    S-a instaurat codul maro la Guvern.
    Guvernele care se tem la modul asta de proprii cetateni vor ajunge la lada de gunoi a istoriei.
    Boc si sleahta lui nu fac exceptie.