O fotografie cat cinci televiziuni de stiri

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 16 ianuarie 2012, 13:09 Actualitate | Esenţial


Televiziunile de stiri au transmis zeci de imagini de la locul protestelor violente din 13-14 ianuarie. Dar toate la un loc nu au reusit sa explice atat de fidel situatia, precum o face fotografia lui George Calin (georgecalin.blogspot.com).




Daca aveti imagini care pot explica mai bine cine au fost protestatarii prezenti in 14-15 ianuarie, le puteti incarca prin formularul de mai jos.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23416 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Cine oare?! (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:20)

    kkkk [anonim]

    Protestatari la "lumina" intunericului.... o multime pestrita, fosti "revolutionari" care au incasat de 20 de ani bani si privilegii nemeritate, suporteri/ultrasi cu chef de razbunare pe jandarmi, pensionari isterici, clienti vechi ai demostratiilor "spontane" orgaizate politic....si ceva gura-casca... toti acestia in PRIME TIME, pentru ca televiziunile sa profite la maxim, sa tranforme 1000 de oameni in 100000 de oameni, sub protectia intunericului, a glugilor si a fularelor....
    De ce protestatarii aceia presupusi cuminti si non-violenti nu ies si acum, la ora 13 in strada? Vor fi mai bine vazuti - ei, pancardele lor, protestul lor.... De ce prefera intunericul?!?
    • +2 (6 voturi)    
      la ora 13 (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:03)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui kkkk

      sunt la munca.
      • +4 (4 voturi)    
        weekend? (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:10)

        gog [anonim] i-a raspuns lui TomaN

        Pai ieri si alaltaieri a fost weekend
    • -2 (14 voturi)    
      Cine oare, in '89 ? (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:08)

      IQ [anonim] i-a raspuns lui kkkk

      Si atunci tot asa scriai...."o multime pestrita"....

      "De ce protestatarii aceia presupusi cuminti si non-violenti nu ies si acum, la ora 13 in strada? Vor fi mai bine vazuti - ei, pancardele lor, protestul lor.... "
      1. Amice, nu stiu tu, dar eu am o slujba, de luni pana vineri, deseori si in weekend.
      Sambata, duminica nu am lucrat...mai ales duminica am fost mai odihnit, am putut sa tremur in strada doar ca sa arat ca exist si nu-l mai vreau pe Basescu.
      Ai rabdare sa iesim de la slujba, nu suntem toti ca tine, liberi la orice ora.
      2. Daca nu ai facut diferenta intre protestatari si anarhisti......vaaaai de capul tau.
      • +5 (13 voturi)    
        tu de ce-l vrei jos pe Basescu? (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:15)

        tut [anonim] i-a raspuns lui IQ

        la modul cel mai sincer si mai serios te intreb. In ce fel iti afecteaza tie personal, viata Basescu?
        • -3 (9 voturi)    
          ma reprezinta (Luni, 16 ianuarie 2012, 15:14)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui tut

          sau ar trebui ... cand merge in vest sta cu soferii iar in tara isi face revelionu' cu Udrea si se opereaza la Viena . Asta ar fi partea "frumoasa" celelalte cu adevarat penale nu cred ca le-ai putea intelege ... sincer am inceput sa nu va mai suspectez ca sunteti platiti iau in calcul ca s-ar putea sa fiti sinceri ... si atunci e nasol de toti. A naibii istorie cum se repeta ea. Respect!
        • -3 (9 voturi)    
          cum i-mi afecteaza viata BASEXU' (Luni, 16 ianuarie 2012, 15:16)

          viermele mahmur [anonim] i-a raspuns lui tut

          in primul rind i-i multumesc D-lui senator PD-L IULIAN URBAN ca ne-a dat o eticheta noua astora de demonstram impotriva BESEXULUI : VIERMI ! Iata ca dupa ce ILIESCU ne-a facut GOLANI , BASEXU' - GAOZARI , am devenit si VIERMI !
          Numai ca VIERMII astia gindesc , demonstreaza si voteaza . Asa inteleg ei notiunea de vierme , sa te tirasti umil si sa maninci ce-ti arunca ei din 4 in 4 ani cadou electoral .
          Nu ai inteles de ce lumea i-l vrea jos pe BASEXU' ?
          iata :
          - " vrem anticipate nu vrem comasate " - i-ti spune ceva ? Ca astia se sterg la cur cu procedurile democratice , ca trec legile prin asumare asa cum vor ei fara dezbatere publica , fara a respecta nici macar de complezenta procesul de tehnica legislativa ( dezbatere parlamentara , comisii , patronat , sindicate , societate civila , etc ) creind posibilitatea legala sa amine ORICIND si in orice conditii orice scrutin , dupa bunul lor plac ? Adica , vad ei in sondaje ca stau prost si ce zic : HAI SA MAI AMINAM UN AN , POATE MAI CRESTEM IN SONDAJE ;
          - IDEM in cazul legii Invatamintului , Legii Sanatatii , altor acte normative , le trec prin asumare , in DISPRETUL societatii civile si al cetatenilor .
          Mai tii minte cum au vrut sa taie pensiile cu 15 % si a respins CURTEA CONSTITUTIONALA , cum au hotarit recalcularea pensiilor militare ( apropos , ei si-au inchipuit ca le reduc astfel si SURPRIZA acestea au crescut in 95 % din cazuri cu peste 30 % .... LEAPSA ) , cum au majorat TVA , etc ? PRIN ASUMARE ! FARA DEZBATERE PUBLICA , fara STUDIU DE IMPACT , dovedindu-se fara exceptie in fiecare din cazuri ca efectele sint inverse celor scontate ! Degeaba se caiesc pe urma ca a fost GRESITA majorarea TVA , DEGEABA recunosc dar .... baga capul in pamint de rusine ... ca recalcularea pensiilor militare are efectul invers scontat ca efectul este ca se majoreaza in realitate costul la buget , degeaba numesc in general masurile luate ca fiind " anticriza " ele fiind insa pro CRIZA !
          • -1 (5 voturi)    
            eu v-am intrebat serios.. (Luni, 16 ianuarie 2012, 15:49)

            tut [anonim] i-a raspuns lui viermele mahmur

            si voi faceti misto de mine. Primul e afectat personal ca Basescu sta cu soferii, de-al doilea nu m-ai zc nimic.
            • -1 (3 voturi)    
              si eu am raspuns serios (Luni, 16 ianuarie 2012, 17:03)

              viermele mahmur [anonim] i-a raspuns lui tut

              Credeam ca ma adresez unei persoane inteligente . Probabil ca si esti , altfel nu ma mai oboseam sa raspund .
              Citeste blogul http://moshemordechai.wordpress.com/ ca e mult si nu pot prelua aici ca si comentariu .
              Poate ca asa o sa intelegi si nu o sa mai " zc" nimic .
              Cu stima in numele VIERMILOR ( habar n-are cit adevar a spus IULIAN URBAN , ca doar viermii se infrupta din cadavre .... in cazul asta politice ... deci e pe duca fratilor )
              • -1 (3 voturi)    
                tut, chiar nu-ti inchipui? (Luni, 16 ianuarie 2012, 19:03)

                IQ [anonim] i-a raspuns lui viermele mahmur

                Tu esti multumit de Basescu, ca presedinte?
                Eu nu:
                1. nu se poarta ca un presedinte, ne face de ras afara, ne jigneste in tara.
                Purtarile lui marinaresti se potrivesc, poate, prin crasmele porturilor, dar nu in fruntea tarii. Dar , hai ca asta nu-i mare lucru, "este popular" ziceti voi.
                2. Cum a influentat, grav, viata politica in Romania. Asta-i bai mare, mult mai mare decat purtarile lui de mitocan.
                A concentrat toata puterea in mana sa. Singur s-a laudat ca toate legile asumate de Boc sunt elaborate la Cotroceni de comisiile lui.
                Deci: Guvern paralel condus de el si ale carui hotarari sunt promovate de marioneta Boc fara cartire. Curat constitutional!
                A demonizat parlamentul, institutia cea mai importanta intr-o democratie, l-a facut sa fie dispretuit de catre romani, cand el trebuia sa fie primul care-i ajuta pe cetateni sa inteleaga (ca dupa zeci de ani de cica comunism majoritatea nu au habar) ce este aia democratie reprezentativa.
                Ca ei hotarasc directia tarii lor prin alegerea reprezentantilor lor in forul legislativ si de dezbatere, PARLAMENTUL.
                3. Si-a subjugat toate institutile din stat, incepand cu DNA, ANI, serviciile secrete si terminand cu gradinitele de copii.Toate sunt politizate, ca inainte de '89.
                Foloseste serviciile ca pe o politie politica care asculta doar de el.
                Sunt urmariti, inregistrati, spionati toti care ar putea sa fie folositori pentru el.
                Prin santaje de dosare sau mituire cu banii de la buget a smuls parlamentari, primari de la adversari (UNPR este o creatie gretoasa, dar pentru care ii multumesc, face curatenie in opozitie...ne scapa de lepre, de infiltrati).
                4. Lupta cu coruptia fiind coruptul nr.1.
                Inconjurat de oameni ca pitzipoanca Udrea, sprijina fatzis proiecte de talharire la drumul mare a Romaniei.
                5. Isi uraste propriul popor, ne dispretuieste pe toti (chiar si pe slugoii lui, culmea).
                Nu, nu are nimic din ce-i trebuie unui bun presedinte, are tot ce-i trebuie unui smecher care te face la buzunare.
                Nu mai incape,mai e mult
              • +3 (5 voturi)    
                atunci cine? (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:19)

                gog [anonim] i-a raspuns lui viermele mahmur

                sa zicem ca pleaca basescu, vrei alegeri anticipate, bun, intrebarea e, pe cine? Cu cine sa votez? Cu Antonescu care s-a luat de mina cu dreq (PSD)? Cu Ponta? Astia vrei tu sa vina la putere? inapoi la FSN? Inapoi la Iliescu? Ne intoarcem 20 de ani inapoi?
                Daca era vreun candidat cit de cit acceptabil, da, insa atita timp cit nu am alta varianta aleg raul cel mai mic.
                • -2 (2 voturi)    
                  atunci cu cine ? (Luni, 16 ianuarie 2012, 21:32)

                  VIERMELE MAHMUR [anonim] i-a raspuns lui gog

                  Prietene , ( te consider ca atare ) in dec. 1989 cind am iesit in strada am avut solutie ?
                  A iesit ce a iesit !
                  Acuma hai sa vorbim serios : ti se pare ca dictachioru' asta mai merita sa ramina la conducerea tarii ?
                  Sau esti de acord cu comasarea alegerilor in noiembrie ca vorba aia " se face economie " ?
                  1. NU SE FACE ECONOMIE . Un scrutin costa ( zic astia de la putere ) 22 mil. euro ! Repetat pentru generale , inca 22 , deci in total 44 .
                  Logic , este o cheltuiala , deci sa o comasam ! Facem comasate , costa 30 mil euro ( mai multe buletine de vot , circumpriscriptii electorale TOTAL diferite - explic mai jos - logistica dublata , etc) . STS-ul ( adica serviciul de telecomunicatii speciale ) spune ca nu are " soft " si ca-i mai trebuie inca 15 mil euro sa ia " soft " deci 30 + 15 = 45 mil. euro !
                  UNDE ESTE ECONOMIA ? La slugoii PDL-isti care au tipografii si care " fac softu' "
                  2. Democratic este sa se exprime poporul prin scrutin . Nedemocratic este sistemul " uninominal " care este orice numai democratic NU !
                  Eu unul stiu ca DEMOCRATIA este definita de MAJORITATE care ... este JUMATATE + 1 . Pai de ce sa iasa un primar , un Presedinte sau orice " ales " fara principiul democtaric de " jumatate + 1 " ?
                  Cum poate reprezenta BASEXU' ROMANIA cind este votat de 5,2 mil romani , din 11 mil , care corect ar fi jumatate + 1 ? Facem turul 2 , turul 3 , asta este , dar stiu ca ma reprezinta !
                  Apropos este un deputat PD=L - william brinza , ALES CU ... 77 VOTURI PARCA !
                  Unde este DEMOCRATIA ?
                  PE LISTE FRATILOR ... dar macar este democratic si reprezinta majoritatea !

                  SOLUTII : BASEXU' te-a mintit ?
                  CONSTANTINESCU te-a mintit ?
                  NASTASE te-a mintit ?
                  PONTA te-a mintit ?
                  ANTONESCU te-a mintit ?
                  ARAFAT te-a mintit ?
                  UDREA te-a mintit ?
                  VIDEANU te-a mintit ?
                  BOC te-a mintit ?
                  BLAGA te-a mintit ?
                  ANASTASE ... aici minte pe fata ... fura voturile pe fata in parlament ... nu mai este cazul sa intreb ...
                  • -2 (2 voturi)    
                    NU SE FACE ECONOMIE CU COMASATELE ! (Luni, 16 ianuarie 2012, 21:47)

                    VIERMELE MAHMUR [anonim] i-a raspuns lui VIERMELE MAHMUR

                    1 . Primarii se aleg pe o circumpriscriptie electorala , aceeasi cu Consiliul local . Deci trebuie o Comisie Electorala distincta ! Idem Consiliile Locale .
                    2. Deputatii se aleg pe niste colegii ununominale ... nu comentez oportunitatea si logica ... ca nu e logica .
                    3. senatorii se aleg DUPA ALTE COLEGII uninomu\inale , ... cu aceeasi lipsa de oportunitate si logica ca mai sus .
                    Pentru punctele 2 si 3 ... alta Comisie Electorala ! Nu mai spun ca sint electori care voteaza pentru deputati la o sectie si pentru senatori LA ALTA ... NEBUNIE MARE ... HAOS ... ASTA SE VREA .
                    4. Consiliul Judetean ..( SURPRIZA ) se alege dupa alte criterii , alta Comisie electorala ( cine stie ce-i aia STIE , cine NU ... NU ! ) IDEM Presedintele Cons. Judetean .
                    5. PRESEDINTELE ... Alta COMISIE ELECTORALA ... alta gisca in alta traista .
                    6. Nu mai pun HAOS-ul de la BUCURESTI unde mai sint Consiliile de sector si primarii de sector ... HAOS .
                    Ideea cu comasarea este una si buna : DACA NU POTI SA-I CONVINGI - INCURCA-I ! Pai oamenii nu se descurcau CU 4 BULETINE DE VOT , DARAMI-TE CU 7 BULETINE DE VOT ACUM !
                    ASTA SE VREA . ZAPACEALA GENERALA SA FURE EI ALEGERILE .
                    mai punem si votul prin corespondenta unde bLaconschi a promis 2 mil voturi si ...
                • -1 (1 vot)    
                  STIM CINE ! (Luni, 16 ianuarie 2012, 21:34)

                  VIERMELE MAHMUR [anonim] i-a raspuns lui gog

                  Vezi postarea de mai devreme cu lista mincinosilor ! Unul din ei a facut EXACT ce a promis , nu a inselat asteptarile semenilor lui .
                  Are un defect ! E palestinian ( respectele mele )

                  GHICI GHICITOAREA MEA ... CINE VA PLECA ?

                  Plec la NON STOP dupa sampanie , sa nu ramin fara daca pica dictachioru '
                • -1 (1 vot)    
                  atunci cine ? (Luni, 16 ianuarie 2012, 23:14)

                  TOT EU [anonim] i-a raspuns lui gog

                  ... pai in conditiile astea ia-l acasa prietene , ca vad ca-l iubesti . Si faci si un bine societatii . Daca nu ai " spatiu locativ " suficient are el in MIHAILEANU o vila mishto pe care si-a dat-o el lui , daca nici acolo nu e loc va tzine fi-sa in BANEASA in casa luata SHPAGA de la popoviciu ( dar care sustine ca a luat-o din venituri proprii , venituri pe care de 2 ani nu le justifica , nu prezinta documente de venit , vrajeli cu " vinzari anterioare " )
                  Sau o punem pe aia mica pe EBA ca are " experienta " acum , a invatat sa exprime corect o jumatate de fraza .... nu va faceti grija , curind va rosti corect o fraza intreaga !
                  TRAIASCA EBA !
          • +2 (4 voturi)    
            dupa cum scrii... (Luni, 16 ianuarie 2012, 18:27)

            James Bond [utilizator] i-a raspuns lui viermele mahmur

            postacule, doar citind greselile tale gramaticale imi dau seama ca esti "inalt ca bradul si... "destept" ca gardul"

            I-TI spune ceva asta?
            I-I multumesti D-lui senator?
            DE DEmonstrati voi astia?
            I-L vrea lumea pe Basescu jos?
            te stergi la c... cu ceva? (Cum pot fi tolerate pe site asemenea cuvinte?)
            efectele SINT inverse?

            Si ca sa lamurim cum e cu asumarea raspunderii: procesul de asumare este perfect constitutional, specificat in Constitutie; cum functioneaza?
            1. Guvernul emite un proiect pe care isi asuma raspunderea politica;
            2. merge in Parlament si il intreaba: "Ba, esti de acord cu proiectul asta?"
            3. Parlementul poate spune DA sau NU, deci tot la vointa parlamentului este!!!

            Asa ca mergi tu si ia niste medicamente, si lasa-te de scris... poluezi spatiul virtual si enervezi oameni...
            • -1 (3 voturi)    
              ... dupa cum scriu ... (Luni, 16 ianuarie 2012, 20:06)

              VIERMELE MAHMUR [anonim] i-a raspuns lui James Bond

              ... omule , de-aia sint mahmur , ca sint cu un prieten din ITALIA si beau o tzuica ... in fata televizorului . Aici facem postari nu gramatica , Daca vrei gramatica corecta citeaza-l pe IGAS , stralucit absolvent al 2 facultati la fara caiete , cu BRANCONAJU' si cu alte perle de-astea . Sau acolo semnezi statu' de plata si ti-e jena ? Eu sint privat si ma exprim cum vreau eu , ca la stina sau ca pe tractor , dobitocu' ala e platit din banii mei ...
              1. " Curat constitutional , coane Fanica , da umfla-l - " i-ti spune ceva ? Sau ai citit mai mult Opere alese ale lui Ceausescu decit Caragiale ?
              2. si 3. Pai constitutional D-le " gradu' " hai sa desfiintam opozitia , sa desfiintam mass media opozanta , sa ducem la Jilava pe aia de nu proslavesc PUTEREA cum o faci TU ! Ca in COREEA DE NORD zilele trecute , 6 luni de lagar de munca fortata pentru cine nu este cu BASEXU' !
              Asa este bine ?
              Eu i-mi fac bagaju' pentru lagar , am pus si " alifia " , ca asa vrea muschiu lu mata !

              Tot constitutional este ca omul sa protesteze ,

              GHICI GHICITOAREA MEA ... CINE VA PLECA ?

              SEMNAT ... VIERMELE MAHMUR ... am terminat o sticla de tzuica ... mai aincep una .
              Pacat ca n-am shampanie in casa daca pica dictachioru' ... da nu-i bai ca ma duc la NON STOP !
      • +5 (9 voturi)    
        democratie. (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:17)

        uzu [anonim] i-a raspuns lui IQ

        stii ce e aia ? odata la un numar de ani se voteaza.
        o sa vina ziua alegerilor si ATUNCI e momentul in care trebuie sa ne spui daca il mia vrei sa nu pe Basescu. (ma rog ... si sa-l vrei nu mai poate)
        Acuma, poti comenta si protesta impotriva unor masuri, unor legi. dar nu ca sa dai TU jos, ca ai mai muult timp duminica, pe cineva pe care EU am pus prin vot.
        nu e vorba de mine si de tine ci de TU si EU in general.
        Acuma ce facem ? Ne luam si aia carora li se pare ca Basescu e bun sa ne intrecem in demonstratii cu aia care cred ca nu e ? vine unu si arunca cu o piatra si ghici ce iese ...
  • +4 (10 voturi)    
    ce e atat de expresiv? (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:26)

    cutarica [anonim]

    Inteleg ca doriti fotografii sugestive,dar ce e atat de expresiv in fotografia de mai sus?
    • +6 (10 voturi)    
      "ce e atat de expresiv?" (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:44)

      vasii [anonim] i-a raspuns lui cutarica

      Covrigi, gogosi!
    • +1 (5 voturi)    
      Daca nu te pricepi... (Luni, 16 ianuarie 2012, 13:46)

      Didi [anonim] i-a raspuns lui cutarica

      E bine totusi ca ai intrebat. Privitul unei fotografii nu e atit de usor precum pare. Ia incearca sa descoperi ce este grozav in fotografia asta si scrie un eseu de 25 de cuvinte.
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:01)

      [anonim] i-a raspuns lui cutarica

  • +7 (7 voturi)    
    Despre... (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:53)

    Andy [anonim]

    Prea putin s-a scris despre curajul jandarmilor de a-si face treaba intr-o tara in care toti se ocupa numai de criticat si nu dau propriul exemplu cand vine vb de munca lor. E pacat ca au fost agresati de cativa golani aburiti de alcool si de rautate. Le doresc sa fie mai duri data viitoare cu acea categorie marunta, si nu vorbesc aici de majoritatea celorlalti.

    Cei care protesteaza legitim ca sa spun asa ar trebui sa mai stea pe acasa pana se linisteste golaneala de pe seara din strada si sa iasa mai bine ziua, pe lumina si cu niste lideri asumati gata sa se simta responsabili pe faptele lor. Adevarate modele dc vretzi.

    Lasii care se folosesc de golaneala ca sa-si strige si ei pe langa oful le spun ca-mi provoaca dispretul si ca nu vor avea nimic de catigat in plan social saupolitic.

    Oameni buni nu mai suntem in '89 sau '90 o tara de incuiati. Ganditi deschis dar decent. Nu va lasati manipulati politic de lideri care nu au capacitatea diplomatica si care se bazeaza pe multimea oarba si infometata ca ultima alternativa de strada. Foametea astora nu o vor rezolva nici batele si nici santajul diplomatic la care sunteti invitati sa participati. Ba din contra intram mai rau si de tot in bezna. Ei, cei cativa insitigatori si raspandaci politici nu au insa alternativ ptr ca sunt depasiti. Voi insa faceti diferenta.
    Numai bine.
  • +1 (1 vot)    
    La placinte inainte (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:57)

    VULPCRIS [anonim]

    La placinte inainte.....; putem traduce si asa.

    Ceea ce insa este important este ca Placintele sunt numai in mana catorva si clar NU sunt in mana Jandarmilor, a Poporului
  • +2 (6 voturi)    
    descoperire (Luni, 16 ianuarie 2012, 14:57)

    itanhanga [anonim]

    Precis sunt partidele istorice , Ratiu ,Coposu care au drogat tinerii si le-au dat dolari copiati la xerox .
  • 0 (2 voturi)    
    Fotografii (Luni, 16 ianuarie 2012, 16:05)

    Razvan [anonim]

    Am prins din zbor o stire cum ca o persoana a fost luata de jandarmi pentru ca fotografia desi nu avea legitimatie de presa. Ma poate lamuri si pe mine cineva daca asa ceva este posibil/ legal? Multumesc anticipat.
    • 0 (0 voturi)    
      Bineinteles ca e posibil (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:12)

      Foto [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Ca doar trebuie anihilate eventualele probe. Mai devreme sau mai tarziu se termina si cu protestele si vor fi sute de plangeri penale impotriva jandarmilor. Cine ii va apara ,asa prin martie-aprilie ? Nu ma astept sa-si puna intrebari desi ar trebui.