Fundatia Dinu Patriciu sisteaza programele de burse "Inventeaza-ti Viitorul" si "Orizonturi Deschise" la mijlocul anului universitar

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 ianuarie 2012, 1:10 Actualitate | Esenţial


Fundatia Dinu Patriciu a anuntat sambata "sistarea programelor de burse Inventeaza-ti Viitorul si Orizonturi Deschise", invocand reorganizarea si restructurarea activitatii.

"Deoarece aceasta restructurare are loc la mijlocul anului universitar, incercam sa fim alaturi de bursierii nostri masteranzi si doctoranzi aflati la studii in strainatate, pentru identificarea unor metode alternative de finantare", precizeaza Fundatia, intr-un comunicat postat pe site-ul sau.

Fundatia Dinu Patriciu precizeaza ca investitiile se vor concentra in viitor "pe crearea unei noi institutii de invatamant privat, functionala intr-un interval de pana la 3 ani".

Prin intermediul celor doua programe, initiate in anul 2007, Fundatia a oferit un sprijin financiar de peste 22 milioane de dolari liceenilor, studentilor, masteranzilor si doctoranzilor romani, potrivit sursei citate.


Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9219 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    mentalitate patriciana (Duminică, 15 ianuarie 2012, 1:55)

    toro [utilizator]

    Le-o acordat ajutorul pe jumate. Oare cum se simte unul plecat dincolo cu bursa de asta? Lasat cu c*r*l in balta!? Ca sa nu zik ca ca imaginea fundatiei este facuta praf. 2 iepuri dintr-un foc.
    • -15 (19 voturi)    
      fost bursier (Duminică, 15 ianuarie 2012, 2:37)

      A [anonim] i-a raspuns lui toro

      Ca raspuns la intrebare, da...cam asa cum ai descris ne simtim o mare parte dintre noi. Ca atunci cand se ofera cineva sa te duca la mare si te lasa la Urziceni. Este, intr-adevar dreptul lor dar tot ramane problema de unde facem rost de finantare pentru a termina studiile...
      Ma bucur ca totusi romanii au iesit in strada pentru ce au crezut si au pus piciorul in prag :). As fi vrut sa fiu acolo sa iau parte la evenimente.
      De peste mari va saluta un student.
      • +9 (15 voturi)    
        Ce sa inteleg? (Duminică, 15 ianuarie 2012, 3:51)

        370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui A

        Ca tot din cauza lui Basescu v-a taiat Patriciu bursele?!
        • -3 (3 voturi)    
          Pai (Duminică, 15 ianuarie 2012, 9:23)

          Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          Mai exista dubii? :) Mama lor de jegosi vor "sa ne dea" comunism!
        • +5 (7 voturi)    
          Da (Duminică, 15 ianuarie 2012, 9:35)

          bobo21 [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          Daca dictatorul nu vrea sa-i dea moca o rafinarie... sau macar o fabricuta acolo... un CFR. Nimic, dom'le. E crunta dictatura asta.
        • -1 (5 voturi)    
          base ...:)) (Duminică, 15 ianuarie 2012, 10:06)

          radu [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          nu mai poti sa arunci o vorba, sa faci un comentariu, sa spui o parere, sa tragi o ... concluzie ca esti acuzat ca te legi de base.
          base asta a devenit mai ceva ca Isus ...
          oare este bine asa?
        • +1 (3 voturi)    
          nu (Duminică, 15 ianuarie 2012, 11:29)

          ice kube [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          mai repede din motive de mic.ro.
          a cam dat de fundul pungii.
          dupa atatea investitii ...destepte !

          urmati exemplul lui: cu un leu ajungi milionar, in piata matache.

          mari capitalisti, multi gugumani ...
        • 0 (2 voturi)    
          Cam asa. (Duminică, 15 ianuarie 2012, 12:36)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

          Daca te uiti matale bine la ce se intampla in ultima vreme, USL (de fapt toate fortele reactionare din RO) joaca tot capitalul lor politic pe cartea scandalului.

          Tot ce face USL pe moment e sa creasca nemultumirea si starea de nesiguranta a populatiei, indiferent prin ce mijloace. Manifestatiile violente pro-Arafat, declaratiile tot mai frecvente si mai idioate ale alor doi super-prostanaci (ca Geoana a ramas la stadiul de prostanac), chestia asta cu bursele, toate nu fac decat sa induca o stare de agitatie si sa creasca frica fata de ziua de maine.

          De ce face USL treaba asta? Simplu! Ei n-au de fapt un proiect politic, asa ca n-au cum sa propuna ceva constructiv cu care sa convinga electoratul. Dar in acelasi timp nici n-au alt adversar sau concurent politic decat PDL-ul. Asa ca daca reusesc sa panicheze suficienti oameni incat acestia sa voteze impotriva PDL, ei fiind singura alternativa, castiga.

          Nu degeaba e PSD-ul condus din umbra in continuare de vechi activisti de partid - astia-si cunosc bine treaba cand vine vorba de manipulare.

          In plus, presupunerea mea e ca au si consiliere de specialitate, ba chiar si finantare, de la unul din "prietenii" nostri din vremea sovietica, mai de la est.

          Poate or zice unii ca-s bolnav de scenarita, da' zice intelepciunea populara romaneasca ca nu iese fum fara foc. In plus, intelepciunea englezeasca zice ceva similar: if it walks like a duck and quacks like a duck, it's a duck. Aplicat la cazul concret al PSD: daca metodele de actiune sunt aceleasi cu ale comunistirlor, conducerea PSD e realizata in buna masura de oameni care au avut functii importante in PCR, si sustinerea financiara a PSD e asigurata de persoane care au faceri importante cu spatiul ex-sovietic, e foarte improbabil sa nu existe o legatura oculta intre PSD si forte importante din spatiul ex-sovietic.
      • -2 (2 voturi)    
        Pt: A (Duminică, 15 ianuarie 2012, 7:04)

        Badea Ioan [anonim] i-a raspuns lui A

        Cu asemenea atitudine sint convins ca n-ai trecut nici "balta brailei " !
        Mi-a mila de tine ! Si daca este asa cum spui , mi-e "mila de banii lui Patriciu "! In ce-a ce te priveste !
    • +12 (14 voturi)    
      MIC.ro (Duminică, 15 ianuarie 2012, 3:10)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui toro

      Fundatia a ajuns ca si MIC.RO: pe butuci.
    • +3 (5 voturi)    
      fundatia (Duminică, 15 ianuarie 2012, 8:13)

      Elev [anonim] i-a raspuns lui toro

      fundatia Dinu Patriciu nu a fost alteceva decat o gaselnita a marelui ( .....) patriciu . nu a dat niciun ban nimanui , a mintit ordinar numai sa arate ca el este grijuliu fata de copii tarii .
      • -1 (3 voturi)    
        fundatia (Duminică, 15 ianuarie 2012, 11:07)

        Thomas [anonim] i-a raspuns lui Elev

        Ar trebui sa te interesezi inainte sa faci afirmatii de gen ca nu a dat niciun ban nimanui...Eu am fost bursier 4 ani si am primit mereu bursa intreaga si la timp, spre deosebire de cea de la facultate.
        • +1 (1 vot)    
          Da ma, da' ... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 12:41)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Thomas

          ... in fapt, fundatia asta n-a fost decat o gaselnita alu' Patriciu ca sa castige ceva credibilitate. Dovada e faptul ca nu se jeneaza de loc ca acuma sa o foloseasca in scopuri politice - vezi comentariu' meu de mai sus.

          Pe Patriciu criza l-a prins cu aproape toti banii in banci - tocmai ce vanduse afacerea cu petrol la cazaci. Acuma, la cate burse da fundatia aia, si daca si-ar fi tinut in continuare banii la banca tot ar fi castigat destul din dobanzi cat sa acopere toate bursele - eu nu stiu sa dea fundatia lui zeci de milioane de EUR anual burse, ori dobanda la cam atat s-ar ridica.

          Asa ca toata smecheria cu reorganizarea e o mare gogoasa, special conceputa ca sa creasca gradul de nemultumire in randul populatiei.
  • +4 (8 voturi)    
    fail! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 4:07)

    eraZnus [anonim]

    Sa isi schimbe si numele in "Ingheata-ti viitorul" si "orizonturi inchise",iubita mea are(avea) bursa acolo si tare bine-i prindea,nu de alta dar o merita, nu era prea usor sa ajungi pe agenda lor... se prea poate sa-i fi ajuns cutitul la os dl-ui patriciu cu p-mic pentru ca e un nemernic
  • +5 (7 voturi)    
    mare faliment (Duminică, 15 ianuarie 2012, 7:06)

    driver [anonim]

    marele manager acum se vede
  • -2 (6 voturi)    
    Dinu PATRICIU=FALIMENT (Duminică, 15 ianuarie 2012, 8:17)

    The Big [anonim]

    Acum se vede ca acest dobitoc, Dinu PATRICIU se pricepe la business, tot atat cat amicul sau Traian Basinowici...Tot ceea ce a facut a furat o rafinarie pe timpul lui Nastase...In Rest?Falimente in sir...
  • +7 (9 voturi)    
    Nu are bani (Duminică, 15 ianuarie 2012, 9:13)

    ddd [anonim]

    Eu cred ca acest tovaras a ramas fara bani. De fapt cred ca nici nu a incasat bani pe Rompetrol. Toate firmele sale au datorii catre furnizori si catre stat. Oricum, el face afaceri asa cum a facut si pana acum: pe datorie.
    • +4 (4 voturi)    
      bani pt campania electorala (Duminică, 15 ianuarie 2012, 9:53)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui ddd

      Trebuia omul sa faca economi sa poata finanta campania electorala. Va dati seama si locale si generale la un loc. Plus ca cel mai bine e sa dai la toata partidele sa iti asiguri viitorul.
      • +2 (6 voturi)    
        Este penibil! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 11:58)

        Arthur [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Patriciu se dadea "intelectualul" cultivat neoliberal care da lectii de economie capitalista,cand ,de fapt,este si el un produs al scolii de la Baneasa si se poarta ca atare! Pentru un mare businessman un astfel de anunt ar insemna faliment iminent ,caci un om de onoare care se da filantrop renunta doar intr-o astfel de situatie la acte filantropice! La Patriciu de fapt e nesimtire (aici trebuie sa ma refer si la "prietenul" Basescu) si dispret fata de prapaditii pe care i-a hranit cu mana lui si acum nu mai vrea!
        E posibil sa fie si chestia cu fonduri de acmpanie,de data asta mai spre PD si UNPR caci cu astia vad ca se intelege la praduire mai nou!
        Cu adevarat:"sa-ti fie rusine Dinu Patriciu!
  • +3 (11 voturi)    
    Jos base (Duminică, 15 ianuarie 2012, 9:48)

    Popescu [anonim]

    Fratilor...base ne-a luat indemnizatiile noastre muncite ale revolutionarilor... ne-a pus taxe la masini eu am un toaureg de 3000 cm cubi si platesc anual 20 mil lei...huuoo jos base.... va asteptam duminica sa il dam jos pe tiran !!!
    • +2 (4 voturi)    
      revolutionari (Duminică, 15 ianuarie 2012, 10:42)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Nu merita sa-ti strici vocea, mergi la gara si aduna 60 de fraieri si pentru 20 lei fac astia o figuratie....
    • +2 (2 voturi)    
      serios? (Duminică, 15 ianuarie 2012, 13:11)

      catalin b. [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Da,faptul ca tu ai un "toaureg" are mare legatura cu faptul ca fundatia a sistat bursele :|
    • 0 (0 voturi)    
      ?tuareg? (Luni, 16 ianuarie 2012, 10:37)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      pai iti permiti frate, si eu credeam ca revolutionarii o duc rau....
  • +2 (4 voturi)    
    Voi ati vazut ce nume au fundatiile? (Duminică, 15 ianuarie 2012, 10:36)

    Corectura Ro [anonim]

    "Inventeaza-ti viitorul!" - nici ca se putea ceva mai inspirat pentru ca respectivii bursieri "sa inventeze" ce vor face, chiar de maine; "Orizonturi deschise", adica "Fugi incotro vezi cu ochii!".
  • -1 (3 voturi)    
    metalitate romaneasca (Duminică, 15 ianuarie 2012, 10:42)

    angel [anonim]

    Sint convins ca Patriciu a creat fundatia cu cele mai bune intentii. Nu stiu exact situatia burselor, daca au existat si au fost oameni care au beneficiat de ele si in ce masura (eu cred ca da), dar omul a facut-o de buna voia si fara sa aiba vreo obligatie. Din postarile de mai sus observ mentalitatea este tipic romaneasca: lipsa oricarei recunostiinte, ideea ca totul li se cuvine, indiferent de unde vin banii.
    • +3 (3 voturi)    
      Si marmota ... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 12:46)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui angel

      Poti sa crezi asta doar daca nu i-ai urmarit activitatea politica si economica de imediat dupa '89 lu' Patriciu.

      Patriciu, pe langa ca exista nelamuriri masive legate de banii pe care i-a facut initial si certitudini privind frauda prin care i-a inmultit ulterior, n-a facut niciodata nimic dezinteresat.

      Fundatia asta a fost pur si simplu o actiune de PR: dupa ce si-a murdarit numele vreme de ani de zile, s-a gandit ca are bani destui cat sa incerce sa si-l spele, asa ca a inceput sa dea o suma infima din castigurile lui anuale pe burse.

      In plus, pt. bursele alea trebuie sa muncesti, ca pe langa ca le capeti greu, nici nu e sigur ca le pastrezi, daca nu te tii de carte. E insa o magarie ca daca tu ca student bursier te tii de partea ta de intelegere, cel care-ti da bursa sa nu-si mai indeplineasca partea lui de intelegere tocma' cand iti pica mai nasol - la mijlocul anului universitar.
  • -1 (1 vot)    
    ademenire clienti (Duminică, 15 ianuarie 2012, 10:47)

    viorel [anonim]

    reteaua de distributie carburanti Rompetrom ademeneste clienti cu presupuse castiguri daca de alimentezi la ei, vrajeala nici macar nenorocitul de breloc nu se distribuie. O fi ceva marca Patriciu desi oficial nu mai este proprietarul? dupa ce a tepuit statul obtinind rafinarile Midia pe nimic doar nu avea mostenire de la tasu, acum tepuieste si clientii
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, e marca alora ... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 13:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui viorel

      ... care au fost in spatele lu' Patriciu de cand s-a apucat el de afaceri cu petrol.

      Gandeste-te si matale putin logic si rational: Patriciu e de meserie arhitect. La cateva luni dupa decembrie '89 deschide o firma de amenajari interioare - firma de apartament, nu cine stie ce mare smecherie. Un an mai tarziu e mare magnat petrolier. Dupa inca o perioada scurta, in vremea unui guvern PSD, condus de oameni vadit pro-Moscova si ex-nomenclaturisti, face afaceri dovedit murdare cu banii/datoriile statului, si aduna si mai multa avere. Nu trec cativa ani, si vinde totul unei firme casi de stat dintr-un stat ex-sovietic dar pro-rus. Matale nu-ti pute treaba asta?

      Ca o completare: smecheria asta o sa ne mai sece multa vreme de-acu inainte, ca asta permite unei puteri straine sa finanteze in mod cat se poate de legal si oficial activitati politice in Romania.
  • -1 (3 voturi)    
    Deci problema e ca dat nu ca a luat (Duminică, 15 ianuarie 2012, 11:06)

    dana [anonim]

    Deci asta care a dat 22 de milioane nu e bun, buni sunt cei care iau. Adica base-boc-udrea. Bine gandit. Poate de asta suntem cea mai saraca tara din Europa si printre cele mai sarace din lume?
  • +5 (7 voturi)    
    previzibil (Duminică, 15 ianuarie 2012, 11:41)

    ionut [anonim]

    pe 12 ian a aparut urmatoarea stire:
    Cel puţin 20 de magazine MiniMax sunt închise, iar o parte din băcăniile Mic.ro au rafturile goale sau sunt cu lacăt pe uşă. Compania spune că este în „proces de consolidare“ - cautati cu goagal:)
    deci era clar ca nu mai sunt bani. studentii ar fi trebuit anuntati macar cu 3 luni inainte, desi orice proces de solicitare a unei finantari dureaza cam 1 an. i-a cam lasat in balta.
  • 0 (2 voturi)    
    Ii trebuie bani pt alegeri, dar nu in Romania (Duminică, 15 ianuarie 2012, 13:25)

    fLoreign [utilizator]

    Ci in Kazahstan. Mai cititi si voi presa externa.
  • 0 (0 voturi)    
    Smecherii (Duminică, 15 ianuarie 2012, 16:07)

    Un tata de student [anonim]

    Poate ca Patriciu s-a prins in sfirsit ce se intampla la fundatia care acorda bursele. Era un individ Ciocan, "Director de programe", care aranja sau incurca multe lucruri, dupa criterii doar de el stiute. Era de asteptat sa se ajunga la o astfel de situatie ! Interesant este ce se va intampla cu obligativitatea pentru bursieri de a lucra minimum un an in Romania la terminarea studiilor !?
    • 0 (0 voturi)    
      domnule "tata de student" (Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:48)

      catalin b. [anonim] i-a raspuns lui Un tata de student

      Obligativitatea era pentru o durata egala cu cea a studiilor. Iar daca a incetat contractul,evident ca a incetat si obligativitatea de a lucra in Romania. Contractual vorbind. Moral...fiecare decide pentru el.
  • 0 (0 voturi)    
    Superexcroc (Luni, 16 ianuarie 2012, 0:31)

    ce mai conteaza [anonim]

    Patriciu, un fomist devenit sclav al banului care nu se da'ndarat de la absolut nimic.
    Nu stiu la ce va puteati astepta de la el dupa ce si-a dat arama pe fata dupa 1996.
    Daca tot vreti o bursa,cascati mai intai bine ochii, altfel sunteti pe cont propriu.
  • 0 (0 voturi)    
    Niste canalii! (Joi, 19 ianuarie 2012, 1:25)

    jos_iliescu [anonim]