Tudor Ciuhodaru: Voi face o evaluare dura a sistemului medical de urgenta

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:57 Actualitate | Esenţial


Tudor Ciuhodaru
Foto: Agerpres
Consilierul onorific al ministrului Sanatatii pe probleme de urgenta, Tudor Ciuhodaru, a afirmat miercuri ca "evaluarea dura" pe care o va face in sistemul medicinei de urgenta va duce la dezvoltarea acestui segment, transmite Agerpres.

"Daca v-ati uitat cu atentie, partea care tine de sistemul de urgenta este nemodificata. Se asigura in continuare asistenta de urgenta gratuita de catre stat prin sistemul integrat 112. Ceea ce voi vrea sa fac este o evaluare a acestui sistem de urgenta in acest moment, pentru ca la intrebarea pe care am pus-o, cat costa?, cum este organizat?, cum functioneaza?, cati oameni sunt? si cate resurse sunt in acest sistem?, nu mi s-a dat niciun raspuns. Cred ca o evaluare dura pe care o voi face va face ca acest sistem sa mearga si sa se dezvolte. Mai mult decat atat, imi doresc ca fiecare dintre noi sa avem ambulante cu asistent si medic acolo unde avem nevoie si cand avem nevoie", a declarat Ciuhodaru.

Intrebat daca fostul subsecretar de stat din Ministerul Sanatatii Raed Arafat a fost invitat sa participe la elaborarea noii legi a sanatatii, Ciuhodaru a confirmat, adaugand totodata ca sunt asteptate si parerile organizatiilor neguvernamentale si profesionistilor din domeniu.

"L-am invitat si pe domnul Arafat in echipa care lucreaza la aceasta lege. Noi avem doar rol de consilieri, avem puncte care ne plac, puncte care nu ne plac, dar si puncte pe care le vrem schimbate. Sunt multe titluri in aceasta lege care merita atentie in acest moment. Este o lege aflata in dezbatere si spun ca este momentul sa ne linistim si sa mergem mai departe, sa ne asezam cu totii la masa - profesionistii din sistem, organizatiile de pacienti, Colegiul Medicilor, Ordinul Asistentilor Medicali din Romania si sa incercam sa facem o lege a sanatatii asa cum ne dorim", a explicat Tudor Ciuhodaru.

Acesta a vorbit, de asemenea, despre propunerile pentru echipa de lucru si a apreciat ca dezbaterea va conduce la elaborarea unui proiect legislativ in avantajul pacientului.

"Astazi, a doua zi de cand am fost numit consilier onorific al ministrului Sanatatii, incepem sa aducem o echipa de profesionisti. Doctorul Georgescu (Andrei Georgescu - n.r.) este seful celei mai mari unitati de primire a urgentelor la nivel national, trateaza sute de pacienti in fiecare zi. Ne stim de ani de zile si stiu ce a facut si in Ministerul Sanatatii pe vremea doamnei Bartos. Este omul care poate sa aduca un plus acestei echipe. De asemenea, cu doctorul Cepoi (Vasile Cepoi - n.r.) facem la Iasi primul Centru de Trauma si Toxicologie Sf. Ioan. Domnul ministru al Sanatatii stie de propunerile mele pentru echipa de profesionisti. Este vorba despre o echipa care va pune la masa dialogului pe cei care pot sa elaboreze aceasta noua lege a Sanatatii. Cred ca dezbaterea va duce la un nou proiect legislativ, care va fi in folosul pacientului", a subliniat Ciuhodaru.

Marti, ministrul Sanatatii, Ladislau Ritli, a anuntat numirea in functia de consilier onorific al acestuia a lui Tudor Ciuhodaru, deputat UNPR si medic la Unitatea de Primire a Urgentelor de la Centrul de Trauma si Toxicologie 'Sfantul Ioan' din Iasi.

La randul sau, medicul Andrei Georgescu, seful Unitatii de Primiri Urgente de la Spitalul Universitar de Urgenta din Bucuresti, a declarat miercuri ca a acceptat propunerea de numire in functia de subsecretar de stat in Ministerul Sanatatii. Georgescu il inlocuieste pe medicul Raed Arafat care si-a anuntat marti demisia.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1620 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    DECI, A PLECAT UNUL, (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:09)

    db [anonim]

    au venit 2 in loc, si treaba o va face pana la urma exact ala care a plecat
    • 0 (0 voturi)    
      TREBUIE SA CORECTEZ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:39)

      db [anonim] i-a raspuns lui db

      Au venit 3 in loc si fiindca astia 3 + presedintele unor romani + scutierul sau Boc + aia care au facut proiectul de lege + diversi postaci au inflamat si maimult situatia, s-ar putea ca ala care stia cum se face treaba sa nu mai vina deloc s-o faca.
  • +12 (14 voturi)    
    la greu... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:09)

    baba [anonim]

    adica o sa dea in arafat la greu

    pai , la asta va pricepeti
    • +5 (7 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:40)

      ALTUN [anonim] i-a raspuns lui baba

      mda,ce repede au gasit 'profesionistii'...intii sa dovedeasca ca sunt ce spun...Dr Raed Arafat,nu s-a laudat,el a facut un sistem care functioneaza f f bine...
  • +6 (10 voturi)    
    Buna inlocuirea (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:09)

    CezarN [utilizator]

    Deci, il inlcuim pe Raed Arafat pentru ca ar colabora cu Radu Tudor care, la randul sau, colaboreaza cu Antena 3 care este proprietatea lui Voiculescu, il inlocuim, spuneam, chiar daca nu este post pe post, cu unul care pana nu demult era mana sau una din mainile cu care Voiculescu se stergea la poponet.

    Omul acesta, Raed Arafat, departe de a fi facut programatic ceva pentru Romania, sunt sigur ca a facut ceva pentru el insusi. Insa a facut SMURD-ul atat de bine incat a putut profita si Romania de pe urma acestuia. Si asta este esenta unei doctrine de dreapta.

    Daca a facut ceva ilegal, exista procurori si procuratura pentru asta, insa stau si ma intreb de ce nu-i preseaza nimeni sa demisioneze pe parlamentarii (inclusiv din coalitia de guvernare) care au condamnari DEFINITIVE cu inchisoarea (cu suspendare, ca nu se putea altfel) si voteaza bine merci legi care ne afecteaza pe noi toti. De ce as avea mai mare incredere in acestia, in dorinta lor de a face bine, decat in Raed Arafat ?
  • +10 (12 voturi)    
    Ciuhodaru.... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:14)

    catalin_mattei [utilizator]

    asta este baietelul ala pe care il ataca PDL-ul ca a incasat bani de la spital fara sa mearga la lucru?.. ce moralitate pe guvernarea Boc: dupa ce ii face albie de porci le da functii.. iae ei?.. ei pupa in dos orice
    • +1 (1 vot)    
      DOCTORAND (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:17)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Plus bani UE de la UMF pentru studii doctorale la zi, parca zicea presa??!!!
  • 0 (2 voturi)    
    to ghich or not to ghich? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:19)

    monica L [anonim]

    Relatez un dialog:
    Rep: Cum comentati disputa mediatizata a presedintelui Basescu cu doctorul Raed Arafat?
    MSN: Cred ca venalitatea si perfidia acestei persoane intrece puterea noastra de imaginatie.
    Rep: Iertati-ma, la cine va referiti?
    MSN: Ghici, ghicitoarea mea?
  • +2 (2 voturi)    
    ce evaluare (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:33)

    ia cucu [utilizator]

    Ce evaluare faci tu domnule cand sistemul functioneaza in anumite orase din tara, mai bine ca in statele UE! Pe cine vrei sa dai afara?
  • 0 (4 voturi)    
    LASA-NE! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:48)

    Mishu [anonim]

    Plecati politrucilor!
    Dupa ce Arafat a construit un sistem coerent care salveaza vieti, ati ajuns voi sa faceti comisii si comitete.
    De ce schimbati ceva ce functioneaza si chiar bine?
    In sistemul medical si in Romania in special sunt atatea de schimbat, voi va legati de SMURD si de Urgente?
    RUSINE!
  • +2 (4 voturi)    
    Tupeu fara margini (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:17)

    Decebal [anonim]

    Mai bine ai face "o evaluare dura" a propriei persoane. Daca rezultatele ar fi obiective, am avea si noi de castigat: te-ai cere afara!
    • +1 (3 voturi)    
      evaluare (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:01)

      mutra acra de seara [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      1.stau cu stetoscopul la git de 5x/zi la tv ,aratindu-ma la iasi in spital,desi sint deputat si ar trebui sa fiu la camera;
      2.iau bani de la spital si de la camera;poate si din alte locuri?
      3.imi place sa ma dau si sa ma aud pe sticla;
      4.dau pariu ca in timp ce ma filmez cu stetoscopul de git,mai si votez instant legi in camera dep.
      5.imi place meseria la culme,de aia prefer sa stau la tv;mai bine pe culmile popularizarii decit in camera de garda;
      6.s-a saturat lumea de ciripelile mele,dar eu nu ma dau dus;
      7.ma dau destept si de aia pot migra de la un partid la altul,mi se filfiie de ce crede electorul fraier care m-a votat pentru ceva iar eu ii dau altceva;
  • 0 (2 voturi)    
    televiziunea (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:49)

    televiziunea din nou [anonim]

    vezi ce inseamna sa apari de doua trei ori la stiri la antena 3? cum se imbata unu mai tare, pac aparea baiatul asta - purtator de cuvant (pe cine altcineva sa intrebe?) si explica ce e. de la stirile de la ora 5 pana la cotroceni / victoria e un drum scurt. La fel, mai e unu, Bacalbasa parca, din intervievat la antene devine "vedeta", ba l-am mai vazut si in noaptea de revelion pe antena. e excelent, domnilor, tot asa!

    Ps: Astept sa il vad pe mircea zara consilier pe probleme muzicale a lui base si pe horia varlan punand cireasa pe tortul de la cotroceni.
  • +1 (1 vot)    
    Sha sa-i fasi ai, am sarcina de la Stapan, ai (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:20)

    Bula Moldoveanul [anonim]

    Tre' sa arat prostimii ca Arafat a facut dezastru, ai.
    Mai bine fuge acu' cat mai poata, ai, ca iaca acusica ajunge DNAul sa-l priponeasca, ai.
    Numa' prostimea, sa inghita galushca, ai.
    Ca altfel, dam curand, cu subsemnatul , ai.
    Nu ii mult pana-n toamna, ai.
  • +1 (1 vot)    
    Imi place (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:36)

    Liviu [anonim]

    moaca. Are o moaca de Gâgă.. Sa traiasca.
  • +2 (2 voturi)    
    pentru dir onorific (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:52)

    mita doctorita [anonim]

    Daca nu sant buni paramedicii care vin pe smurd la cazuri grave,asa cum spune idiotul de la iasi care este DOCTOR,atunci il intreb eu oare ce face un medic care este in trafic vede un accident si ar trebui sa opreasca sa dea primul ajutor pana vin paramedicii??Ghici ciupeca ce face?Nu opreste pentru ca nu stie sa de primul ajutor!!!!