Asociatia Cutu, cutu: Eutanasierea cainilor este o masura violenta, traumatizanta pentru iubitorii de animale. Decizia Curtii Constitutionale este corecta

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:35 Actualitate | Esenţial


​Decizia Curtii Constitutionale in ce priveste legea eutanasierii maidanezilor "este nu numai o victorie, ci o decizie corecta, pentru ca legea incalca foarte multe articole din Constitutie, cum ar fi principiul demnitatii si al liberei dezvoltari a personalitatii umane", a declarat pentru HotNews.ro presedintele Asociatiei "Cutu, cutu", Marcela Pisla. Aceasta a explicat ca "eutanasia este o masura violenta, traumatizanta pentru iubitorii de animale, care nu ar fi dus decat la foarte multe probleme". Solutia ONG-ului la aceasta problema este introducerea obligativitatii sterilizarii cainilor cu si fara stapan.         

Amintim ca miercuri, 11 ianuarie, Curtea Constitutionala a decis ca este neconstitutionala Legea referitoare la cainii comunitari, care prevede ca eutanasierea animalelor fara stapan se poate face dupa ce autoritatile locale consulta populatia.

Cele mai importante declaratii ale presedintelui Asociatiei "Cutu, cutu", Marcela Pisla:
  • Este neasteptata pentru noi (decizia Curtii Constitutionale - n.red.), pentru ca s-au facut foarte multe presiuni asupra Curtii Constitutionale sa trimita aceasta lege mai departe spre promulgare. Dar ne bucuram mult ca auzim vocea Constitutiei si nu vocea unui partid politic care dorea eutanasia. PDL a facut aceasta presiune, pentru ca tot ei au facut presiune sa fie introduse articolele referitoare la eutanasie si tot ei au votat eutanasia.
  • Este nu numai o victorie, s-a intamplat ceva corect, pentru ca legea incalca foarte multe articole din Constitutie, respectiv articolul 1 referitor la principiul demnitatii si al liberei dezvoltari a personalitatii umane, apoi articolul 61 privitor la bicameralism este incalcat, pentru ca forma de la Senat era cu totul diferita fata de forma de la Camera Deputatilor. Era incalcat principiul integrarii in Uniunea Europeana, stipulat in Constitutie la articolul 148, pentru ca acea conventie semnata de Romania in 2003, ratificata in 2004 si devenita lege in Romania in 2005 interzice eutanasia.
  • In ce priveste principiul demnitatii si al liberei dezvoltari a personalitatii umane: eutanasia este o masura violenta, o masura traumatizanta pentru iubitorii de animale, care nu ar fi dus decat la foarte multe probleme.     
  • Conventia europeana spune ca orice stat este obligat sa ia toate masurile pana la a recurge la eutanasie. Or noi nu am luat acele masuri. Se spune ca am sterilizat cainii si ca metoda nu a dat roade. Nu este adevarat.
  • A sterilizat Bucurestiul si inca vreo 5-6 orase, or trebuie sterilizat in toate localitatile si mai ales cainii cu detinatori, care altfel vor fi aruncati.
  • Cainilor de rasa comuna greu li se gaseste stapan, cei mai multi dintre noi avem in curti catele de rasa comuna, acestea fata de doua ori pe an intre 4 si 12 pui, prin urmare ele fata o medie de 16 pui pe an, adica 8 pui o data si 8 pui peste 6 luni; acestia cresc si omul nu poate sa tina 16 caini, peste cateaua lui, in curte. Pentru ca mananca mult, pentru ca deranjeaza vecinii, pentru ca fata alti caini, si atunci cel mai simplu este, negasind stapani, sa ii arunce pe strada. Si ii arunca incontinuu.
  • Pana nu se promoveaza in Romania cu obstinatie principiul detinerii responsabile, noi nu vom scapa de cainii de pe strada si vom cheltui foarte multi bani aiurea din bugetul de stat si ne vom certa unii cu altii intr-un mod inutil.
  • Propunerea pe care o avem noi se refera in primul rand la principiul detinerii responsabile a animalelor de companie, si in special a cainilor, ca ei creeaza cele mai multe probleme.
  • Detinerea responsabila inseamna ca oricine are un animal de companie este obligat sa ia toate masurile ca sa nu creeze probleme comunitatii: sa nu arunce puii, la asta ne referim in primul rand.
  • Si atunci, daca suntem primari, putem sa disponibilizam niste bani de la bugetul de stat pentru sterilizarea gratuita a cainilor persoanelor care sunt somere, care sunt pensionare, care nu au 200 de lei sa sterilizeze cateaua.
  • De asemeni, daca suntem un simplu detinator de animale si sa avem niste bani, ar fi bine sa facem economii si sa mergem la medicul din comuna.
  • Daca suntem medic, trebuie sa ajutam cat mai mult. Sunt foarte multe localitati care nu au medic veterinar. Poate au un tehnician care de cele mai multe ori nu se pricepe la animalele de companie.
  • Trebuie sa promovam clinicile mobile care au putere de acoperire imensa, trebuie sa lucram la legislatie, sa promovam articolele cele mai potrivite in lege, iar noi ca ONG-uri avem datoria sa facem foarte mult lobby si in primul rand sa informam oamenii corect, ca ei sa inteleaga de unde vin aceste probleme si cum scapam de ele, ca in fond nu toata lumea se pricepe la caini ca nu acesta este domeniul lor de activitate. Dar noi, care le stim absolut toate problemele, stim care este rezolvarea.       
  • Noi vom incerca sa facem lobby, in primul rand, sa aratam care sunt articolele bune si dorim ca legea sa se reintoarca la forma de la Senat, forma domnului Marinescu, pentru ca aceea este cea mai completa si cea mai buna si se refera la sterilizarea cainilor cu si fara stapan.    

Citeste si:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3548 vizualizari

  • +34 (40 voturi)    
    Numai de bine! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:43)

    Peter [anonim]

    Le urez celor de la cutu cutu sa fie muscati zilnic!
    Hotilor!
    • +18 (22 voturi)    
      Pentru cutu-cutu (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:13)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui Peter

      pentru astia mari "iubitori de animale" cand
      * iti cumperi o incaltare intrebi daca este din piele naturala?
      * dai de mancare unui caine ca mancarea aia este facuta din alte animale ?! - vita, porc, peste etc
      * iti savurezi friptura de miel te gandesti ca mielul acela avea cateva luni?

      Sa-mi explice cineva diferenta intre un miel si un caine ?!
      • -14 (20 voturi)    
        umm (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:40)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui blackbird

        Nu as zice ca sunt un mare iubitor de animale, dar nu sunt de acord cu eutanasierea lor.
        Eu nu imi (mai) cumpar incaltaminte sau haine din piele naturala.
        Nu am mancat niciodata miel (in mare parte pentru motivele invocate de tine)
        Diferenta intre un miel si un caine e ca mieii sunt, in general, mai prosti. E probabil destul de greu sa inveti un miel sa iti pazeasca ograda sau sa aiba grija de plozii tai.
        Pana la urma e o diferentiere subiectiva, e ca atunci cand ii iei apararea celui mai bun prieten, intr-o disputa cu un oarecare cetatean.
        PS: Se poate trai si fara carne, iar un rau nu justifica perpetuarea erorilor la nesfarsit.
        • +14 (16 voturi)    
          Iti doresc sa te intalnesti cxu o haita in calduri (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:09)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Asa a patit mama mea in varsta si doar interventia unuio sofer care si-a interpus autoturismul intre ea si haita a salvat-o
          • -10 (14 voturi)    
            Ba tie, ba tie! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:55)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

            De ce cazi in patetisme stupide? N-am spus nicaieri ca e ok sa misune 'haite in calduri' pe strada. Sunt o multime de soferi beti care reprezinta pericole mai mari decat cainii vagabonzi. Nu am auzit sa ii eutanasieze nimeni.
            Pentru orice problema exista o solutie, intrebarea e daca solutia e sa fii barbar sau daca e cazul sa cauti alta.
            Ce-ti imaginezi, pocneste Domnul din degete si cainii mor in somn?
        • +11 (13 voturi)    
          dar atunci cand se taie un copac?? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:13)

          marius [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          ma gandesc la cati ani i-au trebuit sa creasca, putin cate putin, cum ne-a dat oxigenul datator de viata, cum a acoperit cu umbra lui doi indragostiti arsi de dorinta sarutarilor.

          eu sunt traumatizat de fiecare data cand un neghiob cu un fierastrau electric taie un copac pentru a-l transforma in mobilierul de birou pe care se lafaie o ipocrita asociatie de protectie a animalelor.

          huoooooo!!
          • +1 (3 voturi)    
            dar atunci cand se taie porcu? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 20:28)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui marius

            Nu-mi spune, tu nu mananci carne pentru ca-ti pasa din principiu. Banuiesc ca nici cu masina nu te duci la munca tot din principiu pentru ca s-a taiat acel copac. Nu folosesti plase din plastic, arunci tot gunoiul la cos, nu ii cumperi flori prietenei,... pe scurt nu esti un ipocrit. Esti tare omule. Numai bine.
    • +5 (13 voturi)    
      Ce tara de 2 bani (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:17)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Peter

      Ce ma bucur ca o sa emigrez curand ...
      O sa ramana in tara asta numai babe si mosnegi si vacile de la CCR sa stinga lumina!
      • -11 (15 voturi)    
        atentie (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:51)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        ca ai sa ajungi in lumea civilizata unde animalele sunt cu adevarat aparate de lege.
        sa nu faci pe robin hood impotriva lor ca zbori drept in puscarie
        • +5 (9 voturi)    
          Ms de sfat ... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:40)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Aramis

          Sa stii ca acolo sunt si oamenii aparati de lege, si au dreptul sa traiasca in conditii de igiena si siguranta.
          Imi plac animalele dar nu senzatia de jungla si gunoi din romanica.
          • -2 (6 voturi)    
            Ai sa ramai surprins (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:20)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Dan

            Dar pungile de gunoi si peturile aruncate prin paduri nu provin de la caini.
          • -1 (1 vot)    
            romania (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 16:23)

            aidan [anonim] i-a raspuns lui Dan

            senzatia de jungla si gunoi vine de la oameni nu de la animale. si aflati ca jungla e curata pana vin oamenii si o taie.in romania nu eutanasierea e problema ci faptul ca dand legea eutanasierii romanul intelege ca poate hacui orice caine cum ii vine lui la draci.la noi cainii nu vor fi eutanasiati ci omorati cu bata si injunghiati. banii pe eutanasiere vor intra in buzunarele veterinarilor si a primarilor.de aia sunt atatia caini pe strazi pentru ca banii de castrare au fost furati. la noi totul se fura si umanitatea se pierde.mi-e mila de noi. incurajarea crimei este o cruda lectie pentru copiii nostri.
        • +5 (7 voturi)    
          haha (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:19)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

          este adevarat ca animalele sunt aparate de lege impotriva actelor de cruzime, dar daca este prins un caine vagabond si nu il adopta nimeni, este eutanasiat.
  • +23 (27 voturi)    
    Marsh (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:49)

    Rali [utilizator]

    Adica ONG iubitoare de bani publici!
  • +28 (30 voturi)    
    Da, dar... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:50)

    george [anonim]

    ... in acelasi timp si atacarea oamenilor de catre cainii vagabonzi, latraturile continue din noapte, mizeria pe care o fac si bolile pe care le au sunt traumatizante pentru oameni! Ce-ar fi sa se infiinteze si asociatia Oameni Oameni?
    • +13 (15 voturi)    
      CCR decide : Constitutia e neconstitutionala (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:59)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui george

      ARTICOLUL 22
      "(1) Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate."

      Din moment ce pentru garantarea integritatii fizice a persoanei trebuie sa elimin niste caini, atunci articulul trebuie completat cu

      "... in afara de cazurile in care persoana este muscata de un caine."

      Altfel, orice om muscat de un caine fara stapan poate da statul in judecata pentru ca nu-i garanteaza un drept constitutional.


      Cam asta e interpretarea actuala a CCR, nu-i asa ?
      • 0 (0 voturi)    
        dreptul la viata (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 16:31)

        aidan [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        cati oameni au fost omoriti de catre alti oameni si de cand o muscatura este sinonima cu o lama de cutit sau glont?alora care au fot omorati, torturati, violati cine le-a garantat dreptul la integritate fizica si psihica?poate si miile de rude ramase ar trebui sa dea statul in judecata ca le-a fost omorat sotul, copilul, ruda. tare va mai doriti cruzimi si sange. aveti grija ce va doriti ca s-ar putea sa capatati.incercati sa ramaneti deasupra dorintei de a macelari tot ce nu e ca voi. o sa ramaneti singuri si o sa va omoriti intre voi. azi cainii sunt tamponul urii voastre maine...
  • +26 (30 voturi)    
    ilogic... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:51)

    Tori [anonim]

    Inca odata o minoritate impune reguli majoritatii (cred ca un eventual referendum ar lamuri ce doreste majoritatea populatiei).

    P.S.: Sunt un iubitor de animale dar nu a celor fara stapan care umbla pe strazi si sunt un adevarat focar de infectie si o sursa de stress social.
    • -8 (18 voturi)    
      Hmm (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:41)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Tori

      Nu spune nimeni ca animalele trebuie sa stea pe strazi, dar daca esti asa un mare iubitor de animale, nu mai degraba platesti sa fie construite adaposturi, decat sa dai bani pentru a-i ucide?
      • +7 (9 voturi)    
        economic vorbind... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:02)

        Tori [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        O simpla analiza economica ar raspunde acestei intrebari.
        Adaposturi, ingrijitori, mancare (costuri lunare pe termen nedefinit) la care se adauga sterilizarea versus adaposturi (de capacitate mult mai mica), ingrijitori (de asemenea mai putini), mancare (1 luna per animal) + eutanasiera si crematoriul.

        Animalele pe care aleg eu sa le intretin sunt 100% moftul meu si nu fac obiectul unui studiu economic!
      • +5 (7 voturi)    
        raspuns hmm (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:07)

        Tori [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Sa dau bani pentru caini ??? Pai pentru oamenii fara adapost cine mai da bani ? Pentru copiii orfani ? Si pentru multe altele ! Tu esti om ?!
        • -5 (7 voturi)    
          Sigur nu tu (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:25)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Tori

          Ma indoiesc ca unul care sustine atat de vehement eutanasierea cainilor nu mai poate de aproapele sau, aflat intr-o situatie ingrata.
          Ia uimeste-ma cu larghetea ta, spune-mi cati copii orfani si oameni fara adapost ai ajutat in ultimul an. Da, da, am inteles, cei fara adapost nu se spala, normal ca nu ai dori sa ai de-a face cu ei.
      • +5 (9 voturi)    
        Iubitorule de animale (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:10)

        Un roma anonim [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        S-a rezolvat toate problemele oamenilor si acum trebuie sa dam bani pentru drepturile animalelor.
  • +24 (28 voturi)    
    cutu-cutu mars d-aci!!! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:51)

    navi [utilizator]

    E corecta pt. iubitorii de animale,dar pt. cei muscati(peste 10000 pe an) e corecta? Sau pt. cei care nu vor sa calce in cacati si pisati de caine, e corecta? Sau pt. oamenii bolnavi de inima in special e corect sa faca un atac din cauza sperieturii pe care o trag? Nu inteleg de ce la mitinguri nu se strang si cei care nu suporta maidanezii pe strazi. Poate ca ONG-urile platesc persoanele respective sa vina la mitinguri,in loc sa faca adaposturile alea odata. Cred ca tuturor le e clar,ca adaposturi nu se vor face, banii se vor sifona cum trebuie si maidanezii ne vor musca in continuare pe strazi.
    • +2 (6 voturi)    
      Fara plata (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:13)

      Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui navi

      Nu cred ca e nevoie sa-i plateasca pe iubitorii de animale sa participe la miting-uri, având in vedere ca multi dintre acestia sunt pensionari sau nu au un loc de munca. Neavând o ocupatie, e simplu sa umble pe strazi.
      • +4 (4 voturi)    
        Pot face ceva mai util (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:11)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

        Daca sunt asa mari iubitori de animale si nu au ce face sa iba grija de maidanezi sa nu ne mai agreseze in toate felurile.
        • +1 (1 vot)    
          Din contra (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:54)

          Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Ma tem ca au grija de ei: le dau de mâncare la coltul blocului.
          As prefera sa nu-i mai ingrijeasca. ;-)
  • +23 (27 voturi)    
    Impotriva sterilizarii (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:52)

    Pongo [anonim]

    Este inuman sa iei dreptul la a avea copii cainilor.A avea pui copii este pentru catele dreptul lor constitutional . Iar pentru caini garantia ca pot face sex.Nu este constitutional sa ii privezi de dreptul asta printro salbatica operatie de sterilizare cum faceau nazisti.Lasati cainii sa se iubeasca. oamenii sa isi vada de treaba lor si sa stea in casa .Strada este a cainilor.
    • +9 (11 voturi)    
      Cainii sunt mai importanti (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:17)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Pongo

      Si strazi, si parcuri, si tramvaie, si metrou, si autobuz, si spitale (astea-s si pt eutanasierea oamenilor pardon nu stiu cum se spune ca sunt omorati in chinuri nu eutanasiati),….
      10000 oameni muscati in 2011 numai in Bucuresti
    • +1 (1 vot)    
      Dreptul la labuta (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:20)

      Pongo [anonim] i-a raspuns lui Pongo

      Desi cainii rezolva mai flexibil si chestiunea sexului O nu putem sa ignoram faptul ca pentru ei laba este un mod de viata .chiar 4 labe .
  • +17 (21 voturi)    
    Iubitorilor de caini (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:54)

    Caini legati si cu botnite [anonim]

    ONG-istilor

    Ia propuneti voi un recensamant al tuturor iubitorilor de caini, sa-i ia frumusel acasa si sa-i poarte cu lant/eventual botnita asa cum e normal, mai ales in cazul cainilor agresivi.
    Va numesc pe toti IPOCRITI - cei care va dati mari iubitori de catei si alte animale dar le lasati sa stea numai afara, nu cumva sa va strice confortul in casa, spre disperarea si nenoricirea altora care sunt muscati, mutilati etc.
    Acest IPOCRITI - nu uitati ca va alinati degeaba cu ideea ca sunteti buni pe spinarea altora, mai putin pe a voastra!

    ONG-uri - locul cainilor sterilizati sau nu in niciun caz nu este pe strada !!!!!!! intr-o tara civilizata, daaaaaa?
    Ne-am inteles?
    Faceti bine si strangeti fonduri de la toti iubitorii de caini recenzati si faceti adaposturi, eventual puteti construi si niste baraci pentru marii iubitori sa locuiasca si ei acolo si sa arata cu adevarat ca sunt iubitori de animale, nu sa se minta ca fac o fapta buna doar aruncand cate un ciolanel de pui pe strada!!!!!
    Asa ca nu mai propuneti voi cacaturi de genu asta
    • 0 (0 voturi)    
      RE: Iubitorilor de caini (Joi, 12 ianuarie 2012, 2:34)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Caini legati si cu botnite

      Ai pus punctul pe I.
      Toate babele nebune de la ONG tipa ca din gura de sarpe, ca in tarile civilizate cainii sunt sterilizati, ca sunt contruite adaposturi, ca nu se recurge la eutanasiere decat ca ultima solutie. Dar uita sa spuna cel mai important lucru. In nici o tara civilizata cainii (sterilizati sau nu) nu sunt returnati in strada.
      Ii tin un timp, dar daca trebuie sa aleaga intre a ii eutanasia sau a ii arunca inapoi in strada, aleg eutanasierea. Asta inseamna ultima solutie, nu sa ii intoarca inapoi in strada unde sa mai poata musca cateva mii de oameni.
  • +12 (16 voturi)    
    m-a dat pe spate (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:54)

    MirceaA [utilizator]

    sunt impresionat pana la unghii de grija pentru iubitorii de animale. Am ramas totusi ingrijorat de soarta miilor de oameni care vor fi muscati anul asta si a celor cativa care vor fi chiar omorati. Dar asta nu conteaza pentru iubitorii de animale.
    • +2 (4 voturi)    
      nu conteaza pentru iubitorii de animale.. (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:06)

      barghieru [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Pai,normal,ca nu-s iubitori de oameni..,cu parere de rau.
  • +15 (17 voturi)    
    Astea sunt vrajeli. (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:54)

    Chiar Eu [utilizator]

    Cica s-a incalcat "principiul demnitatii si al liberei dezvoltari a personalitatii umane" pentru ca eutanasierea "cainelui" este traumatizanta pentru oameni?!?!? Un caine si un om sunt entitati diferite, cand eutanasiezi un caine nu eutanasiezi si omul. Oamenii astia nu fac diferenta intre caini si oameni. Asta e trist. Cu animalele macelarite prin abatoare ce facem? Cu deratizarea ce facem? Nu sunt si ele traumatizante pentru cineva?
    Sau "putem sa disponibilizam niste bani de la bugetul de stat pentru sterilizarea gratuita a cainilor persoanelor care sunt somere, care sunt pensionare, care nu au 200 de lei sa sterilizeze cateaua" Pai noi ne chinuim cu sistemul sanitar precar din Romania si mai auncam si cu banii pe sterilizari gratuite.
    Sunt foarte curios totusi sa stiu ce anume articole au fost incalcate nu aburelile lui Cutu Cutu.
  • +12 (14 voturi)    
    Un cetatean muscat de un Cutzu-Cutzu: (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:54)

    James Bond [utilizator]

    "Pasivitatea asociatiilor de protectie a animalelor in privinta stoparii fenomenului de inmultirie a cainilor comunitari este o masura violenta, traumatizanta pentru cetatenii unui oras, chiar daca acesti cetateni sunt iubitori de animale. Dorinta cetatenilor de a scapa de acest fenomen care este nedemn pentru o capitala europeana in 2012, este corecta"

    Cutzu-cutzu, voi cititi Hotnews?
  • +8 (10 voturi)    
    E corecta serios? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:55)

    Andrei [anonim]

    Oare putea asociatia Cutu Schiop sa zica ca dezicia curtii este Incorecta?

    Sa inteleg ca mai nou si ONG-urile fantoma aproba sau dupa caz nu deciziile curtii. atunci inseamna ca si eu : decizia curtii este incorecta!!! ( si ii rog pe cei de la CC sa isi regandeasca raspunsul pana nu le dau nota 4)
  • +15 (15 voturi)    
    caini fara stapan (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:56)

    anonim [anonim]

    in nici o capitala europeana nu am vazut nici un caine pe strada...faza asta cu daca un caine musca un om tot omul e de vina e tare de tot...prin politica pe care o promoveaza aceste fundatii chiar atenteaza la siguranta cetateanului...inutil sa detaliez aici cazurile de oameni si nu in ultimul rans batrani si copii atacati si desfigurati de haitele de caini fara stapan

    mi se pare corect ca toti caini sa fie adunati in adaposturi, tinuti o perioada determinata de timp si apoi eutanasiati daca nu sunt revendicati/adoptati

    aceste fundatii care fac atata galagie despre eutanasiere uita intentionat de perioada de gazduire in adaposturi...daca se ajunge la termenul limita pot sa ii adopte ei personal...

    100% pentru gazduire in adaposturi si eutanasiere daca nu sunt adoptati/revendicati!
  • +14 (14 voturi)    
    Constitutia protejeaza haite de caini, nu oameni? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:56)

    Asociatia urii animaliste [anonim]

    Una dintre practicile considerate inca de dreptul roman una iresponsabila este aceea de a crea drepturi fara obligatii corespondente.
    Exemplu ca cetatean, ai dreptul sa votezi (si in Romania il poti utiliza sau nu, in alte tari esti obligat) iar in schimb primesti obligatia sa respecti rezultatele alegerilor.

    Atunci cand se vorbeste cu ignoranta de 'drepturile animalelor' ar trebui specificat cum pot acestea avea drepturi daca nu au nici un fel de obligatie catre societatea umana, cea care le acorda drepturi si protectie?

    Ei bine, juristii din tarile civilizate care au inventat atat democratia cat si drepturile animalelor, au considerat ca in schimbul acestor 'drepturi', va exista obligatia societatii de a elimina definitiv acele animale considerate periculoase, bolnave sau fara stapan.

    Din cauza 'drepturilor' exista si 'obligatia' de eutanasiere, practicata in USA, Franta si tari care n-au de luat lectii de umanism de la Asociatia 'Cutu-Cutu' !

    Articolele incriminate pe motive de procedura (sunt 2 in situatia asta), vor fi rescrise si revotate in Parlament in termen de 45 de zile.

    Si inca ceva, Opozitia si miscarea pro-animalista pot observa ca CCR nu e 'la mana lui Basescu', ci face cum crede, in Romania justitia e mai libera decat vor unii sa se creada..
  • +9 (9 voturi)    
    Solutii (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:56)

    Marty [anonim]

    Cum se pot eutanasia ciinii de pe strada rapid si simplu? Are cineva o solutie la indemina?
    Pentru iubitorii timpi de javre: cum ne putem apara copii si batrinii de haitele uneori flaminde? Cind vor muri muscati oamenii cine raspunde?
  • +6 (6 voturi)    
    Intre interese si necesitate (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:57)

    evoque [utilizator]

    Trebuie inteles ca situtia eutanasierii cainilor fara stapan este o necesitate care trebuie dublata de cea a eutanasierii pisicilor fara stapan.
    Sunt iubitor de animale am 2 caini de cateva zile am luat de pe strada o catea care a adus pe lume 6 pui si ii cresc pe toti plus inca vreo 5 maidanezi din jurul casei.
    Pana acum nu am vazut nici o asociatie sa se intereseze de acesti caini si nici nu o sa vad.
    Pentru ca aceste asociatii se manifesta doar la tv pentru a nu isi pierde veniturile, putin va pasa si voua ca asociatii si medicilor veterinari de animalele fara stapan.
    Anul trecu am luat in adoptie 2 pisici de la un medic veterinar, am fost asigurat ca sunt vaccinate si sanatoase. Dupa o saptamana fetita mea era plina de pecingine, ca sa aflu de la asistenta doctorului ca pisicile nu au fost tratate. Insa acelasi doctor am inteles ca primeste bani pentru tratarea si castrarea acestor animale.
    Acum situatia cainilor si pisicilor este o problema nationala si cum cei din singapore au aprobat eutanasierea a 3mil de caini, de ce nu am face si noi acelasi lucru.
    Cati oameni trebuie sa moara, sa fie muscati sau imbolnaviti ca sa se inteleaga ca este o necesitate eutanasierea.
  • +5 (5 voturi)    
    Maare Ti-e gradina .... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:59)

    Laurentiu [anonim]

    Câte prostii am gasit in acest articol (nu ma refer la autorul articolului, ci la argumentele dezbatute):
    1) "...legea incalca foarte multe articole din Constitutie, respectiv articolul 1 referitor la principiul demnitatii si al liberei dezvoltari a personalitatii umane. "
    Uau!

    2) "Era incalcat principiul integrarii in Uniunea Europeana."
    Uau!

    Va dati seama ce este in capul unora?

    Propun o alta lege:
    Asociatiile Cutu-Cutu si altele asemenea acesteia sa preia responsabilitatea câinilor comunitari. De câte ori este muscat cineva, aceste asociatii sa fie trase la raspundere (platesc vaccinarea, spitalizarea si daunele morale, dupa caz).
    Daca eu as fi muscat de un maidanez, pe cine dau in judecata?
    Daca as cotonogi un maidanez care m-a muscat, sigur se gaseste cineva sa ma dea in judecata.
  • 0 (2 voturi)    
    Monitorizati toti cainii (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:06)

    sorin-b [anonim]

    Propun ca absolut toti cainii detinuti de persoane fizice sa fie monitorizati cu acte si alte dispozitive de indentificare.
    Apoi sa fie obligatoriu controlul veterinar anual. In caz de deces, disparitie etc sa fie abligatorie anuntarea de urgenta a autoritatilor.

    Astfel vreu ca crescatorul de caini sa fie RESPONSABIL. Daca e sa fim umani pai sa fim pana la capat. Deocamdata datorita legislatiei ingaduitoare sunt foarte putini detinatori de caini care:
    - aduna si arunca gunoiul cainelui facut pe strada sau in parcuri
    - au grija sa sterilizele cainele.
    - au gija ca puii sa fie crescuti in conditii de deplina siguranta si responsabilitate (nu aruncati in strada).
    - tin in spatiul public cainele in lesa adegvata.
    - au acceptul vecinilor de bloc sa tine cani in casa.

    Toate aceste OBLIGATII trebuiesc specificate in lege si sactionate drastic in caz de nerespectare.
    Daca iti dispare cainele - amenda ca n-ai avut grija de el (posibil doar daca inregistrarea in evidenta a cainilor va fi obligatorie).
    Daca nu e vaccinat, ingrijit si sterilizat la timp - amenda ca nu ai grija de el.
    Daca naste pui si nu ii declari - amenda foarte mare pt ca uite unde se ajunge din acesta cauza.
    Daca ai caine care nu e inregistrat - amenda
    etc.

    Masuri se pot lua.
    Evident ca nu-i normal sa ceri masacrarea a sute de mii de caini inainte de a lua aceste masuri.
    Apoi mai vb ce facem cu cei ramasi fara stapan.
    • +1 (1 vot)    
      Obligatie vs Responsabilitate (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:14)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui sorin-b

      Obligatia, fie si ea legala nu creeaza responsabilitate, ci o impune. Responsabilitatea se creeaza prin educatie.
      Biologic vorbind, reducerea bazei genetice pentru o specie e problematica pe termen lung...
      Si din experienta personala, exemplarele de caini cele mai estetice si bine dezvoltate fiziologic ce le-am detinut sau le detin, au provenit din afara cercului de "iubitori"...
      Si faptul ca nu le-am sterilizat si nici nu intentionez nu ma face iresponsabil (pentru un caine de paza, agresivitatea este controlata hormonal, sterilizarea afectand abilitatile lui)
      Cat despre eutanasiere, este o metoda mult mai efectiva si mai rapida ca "educarea"si "obligarea" "iubitorilor de caini", cat si "sterilizarea"- atat ca factor de timp cat si financiar -.
      E curios ca toate tarile vestice au aceasta metoda implementata in legislatia lor, doar noi ne vrem intodeauna mai originali... din motive de drepturi ale omului!
  • +5 (5 voturi)    
    câinii (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:26)

    biped incă [anonim]

    Câtă vreme mai sunt câini în stradă şi ONG-uri care se declară iubitoare de câini - e clar că ONG-urile sunt ipocrite. Ori iau câinii la sediile lor, pe banii lor - dacă tot îi iubesc, ori se mută ei în boschete lângă câini!
  • +6 (6 voturi)    
    hotnews voi ţineţi cu lupul (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:27)

    vic [anonim]

    Hotnews, voi sunteţi formatori de opinie, ştiţi asta.
    Tot uitându-vă în gura celor de la cuţu cuţu, cu aberaţiile lor, voi de fapt transformaţi discuţia într-o polemică inutilă ( dar generatoare de trafic).

    Problema nu este cum scăpăm de câini ci cum este posibil ca într-o ţară cu pretenţii, să avem câini liberi pe stradă, să ne fie frică să alergăm sau să mergem cu bicicleta şamd.

    Cum scăpăm de câini este treaba primăriei care ar putea:
    - să crească taxele oricât cred ei că e necesar ca să poată prinde şi ţine câinii în condiţii ok
    - să îi omoare..
    - sau altă solutie dacă există
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:30)

    ping ping [anonim]

    am citit un drept la replica , pentru noi, ceilalalti care nu ne scaldam in bani publici fiindca exista maidanezi pe strazi: wp.me/p1kmAp-R4
  • +6 (6 voturi)    
    imi vine sa rad (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:32)

    ady [anonim]

    Care este legatura dintre "principiul demnitatii si al liberei dezvoltari a personalitatii umane" si eutanasiere?" Pana si in SUA (tara cu cele mai aspre legi privind protectia animalelor) se eutanasiaza animalele care nu sunt adoptate din centrele de adoptie...
  • +7 (7 voturi)    
    Eutanasierea se practica in toata lumea civilizata (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:33)

    gv [utilizator]

    Am calatorit in zeci de tari de pe 3 continente, dar nicaieri n-am vazut picior de caine vagabond, nu mai vorbesc de haite ca in Romania.
    In toate tarile civilizate de care vorbim cu atata admiratie si invidie, nu exista caz de caine (sau alt animal) gasit pe starzi si care sa fie tinut mai mult de o saptamana-doua in adaposturi, dupa care se trece automat la eutanasiere.
    Si nu exista atatea vaiete si urlete ale "iubitorilor" de animale (dar nu si de oameni), ca in Romania, fiindca situatia asta e reglemetata de zeci sau chiar sute de ani si nu se mai ataca nimeni.
    Asemenea aberatii ca in Romania nu mai exista nicaieri in lume, sa nu poti merge pe strada fara sa fii, mai devreme sau mai tarziu, atacat si muscat de haitele de caini salbaticiti, care si-au marcat deja teritoriile si le "apara" de oamenii care au tupeul sa treaca pe acolo.
    • +1 (3 voturi)    
      hotarare CC privind cainii (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:52)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui gv

      observati ca am scris cc eu con siderand ca nu gandesc altfel. Face-ti ce doriti cu cainii vagabonzi dar nu din impozitele platite de mine si altii care gandesc ca mine.sa contribuie domnii dela cc si toti cei care se numesc cutu-cutu.nu ma pute-ti obliga pe mine si nu stiu cate milioane de romani sa ne pupam in bot cu cainii.umblati prin tarile ue si continentul american si apoi sa-mi spune-ti ce a-ti vazut.terminati cu teatralismele si dragoatea netarmurita.afisati-o pentru tara si pentru tineri,nevoiasi si batutii de soarta.omul este om animalul este.....porc.Mai bine porc caci nimei nu se opune sacrificarii lui,chiar si cainii isi au portia lor.oare chiar un caine reprezinta mai mult decatun copil?
  • -4 (6 voturi)    
    REVENIRE LA NORMALITATE (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:35)

    MARA [anonim]

    Parerea unui om civilizat neanimat de ura si manie este ca pana la ucidere trebuie incercat si altfel.
    Nu ca nu trebuie rezolvata problema.
    Vad venind dimineata spre metrou mereu un astfel de caine vagabond conducandu-si prietenul ( un baietel de vreo 10 ani ) la statia de autobuz. Si sta acolo pana baiatul pleaca si apoi pleaca si el. Si cate cazuri de astfel de exemple de iubire.
    Intreb : daca acest caine este omorat ii pasa cuiva de trauma acestui copil ca si a atator oameni ?
    Salut decizia !
    Chiar ca poporul roman trebuie sa-si justifice renumele de popor pasnic.
    • +4 (4 voturi)    
      DA, sa revenim la normalitate ! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:02)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui MARA

      Vad periodic la televiziunile de stiri cazuri de copii mutilati de cainii fara stapan.

      Intreb : daca acesti copii sunt mutilati sau chiar omorati ii pasa cuiva de trauma lor si a rudelor lor ?
    • +5 (5 voturi)    
      Omule civilizat (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:15)

      Un roma anonim [anonim] i-a raspuns lui MARA

      S-a tot incercat in altfel. Si rezulataul se vede. Creste exponential numarul de caini, numarul persoanelor muscate si chiar ucise. Si mai creste tot exponetial si profitul ONG-urilor nesimtite care profita de disconfortul si pericolul care ne paste pe noi toti.
    • +3 (3 voturi)    
      cu placere (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:16)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui MARA

      daca acel copil e asa atasat de caine, sa-si convnga parintii sa-l ia in casa, sa-l ingrijeasca acolo, sa stranga in urma lui de pe strada, sa-si asume responsabilitatea pentru acel caine
  • +2 (4 voturi)    
    Inca odata (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:40)

    Laura [anonim]

    Daca mai era nevoie ni se demonstreaza cum primeaza doar Interesul Politic al Banului! Nu al voturilor! EU NU VOI VOTA PSD PENTRU CA TINE CU MIZERIA PE STRATDA SI CU VALORILE ANAPODA!

    Din pacate trebuie sa-mi cer scuze, ca mare iubitoare de animale (am 3 caini seriosi nu pitzipoance de buzunar), fata de ceilalti care nu doresc sa ingrijeasca animale. Stiu ca nu sunteti obligati sa suportati cainii de pe strada si nici sa platiti pentru ei. Culmea este ca NICI NOI, iubitorii de animale, NU-I vrem pe stratda!

    NU-I VREM pe strada pentru ca ne ataca in haita atat pe noi cat si pe iubitii nostri patrupezi si mai si raspandesc boli ... Sa nu credeti ca Cutu-Cutu ne reprezinta.

    DAR atat timp cat al'de Marinesti sunt proprietari de ONG e clar ca nu conteaza ce vrea majoritatea!
  • -1 (1 vot)    
    CCR (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:49)

    Ionutz [anonim]

    Trebuie sa intelegem pozitia ingrata a CCR. Intr-o tara cu oameni neinformati si needucati am transformat CCR intr-un arbitru national, care sa medieze intre neputinta unora si ambitiile altora.

    Rezultatul: avem ceea ce meritam.

    Ionutz
  • -1 (5 voturi)    
    Hachiko - poate vedeti filmul (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:54)

    anonim [anonim]

    Începând din 1924 Hidesaburō Ueno, profesor la catedra de agricultură a Universității din Tokio, l-a ținut pe Hachikō ca animal de companie. Pe durata vieții stăpânului său, Hachikō îl însoțea dimineața la Gara Shibuya urmând ca la întoarcerea acestuia de la serviciu să-l aștepte în același loc din apropierea gării și să se întoarcă împreună acasă. Cei doi și-au continuat rutina zilnic până în 21 mai 1925, când Ueno nu s-a mai întors seara din obișnuita sa călătorie cu trenul deoarece suferise un atac cerebral la universitate în acea zi. Profesorul a murit și nu s-a mai întors niciodată în gara unde prietenul său îl aștepta și unde a continuat să-l aștepte, prin mulțimea călătorilor, timp de nouă ani.

    Hachikō a intrat în posesia altor proprietari, dar a evadat cu obstinație, apărând mereu la vechea sa casă unde fusese crescut de profesorul Ueno. În cele din urmă, a realizat că profesorul Ueno nu mai locuia acolo așa că s-a dus să îl caute în gara unde îl însoțise de atâtea ori înainte. În fiecare zi, Hachikō a așteptat întoarcerea stăpânului său, dar niciodată nu și-a mai văzut prietenul printre călătorii coborâți din tren.

    Prezența sa zilnică și privirea fixă asupra trenului a atras atenția celor care călătoreau frecvent (navetiști) și care văzuseră anterior câinele alături de profesorul Ueno. Aceștia i-au adus alimente și l-au hrănit pe durata așteptării sale.

    Situația a continuat timp de nouă ani, Hachikō apărând zilnic în gară exact în momentul în care trenul sosea în gara Shibuya[2].
    • +3 (3 voturi)    
      Animal de companie... (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:26)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Doar nu vreti sa sugerati ca cainii de pe strada, semi salbaticiti sunt "animale de companie"....
    • +1 (1 vot)    
      adica era un caine retardat ?! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:25)

      Ildiko [anonim] i-a raspuns lui anonim

      i-au trebuit 9 ani sa se prinda?
      in puii mei.
  • +5 (5 voturi)    
    Divertisment pur (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 15:58)

    matrix8086 [anonim]

    Eutanasierea cainilor vagabonzi e violenta si traumatizanta, dar daca pe mine ma musca o haita de caini vagabonzi, o sa fie fara violenta, iar eu nu o sa fiu deloc traumatizat, o sa ma distrez, pobabil, dupa parerea celor de la "Cutu cutu"! Foarte interesant! Multumesc din suflet Asociatiei "Cutu cutu" si Justitiei Romane pentru divertismentul ce ni l-au pregatit!
    • +3 (3 voturi)    
      Protectia animalelor (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:34)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui matrix8086

      Aceasta protectie *NU* include oamenii.
  • +4 (4 voturi)    
    cutu cutu (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:02)

    sebi [anonim]

    Ba frate nu ne mai scapa nimeni de caini si de astia de la cucu cutu , bai fratilor lasati-ne in pace sa scapam o data de cainii de pe strazi sau luatii voi acasa si scutiti-ne !
  • +4 (4 voturi)    
    trauma (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:07)

    Mrrrrrrrrrrrr! [anonim]

    Iubitorii de caini (ca si mine) iau acasa si IN casa lor cainele dorit si se ocupa de el, fara sa-l lase in strada. Deci nu au de ce sa fie traumatizati.
    Trauma o patesc cei care sunt muscati de cainii fara stapan (in familia mea 2 din 3) si trebuie sa suporte atat tratamentul (suportat de stat, a propos) cat si riscul propriei sanatati : tratamentul nu produce efecte la nesfarsit.
    Personal nu vad si nu inteleg unde este elementul - prevederea constitutional(a) care protejeaza cainele fara stapan (sau orice alt animal salbatic-it) fata de mine, cetatean.
    Restul este pur joc.
    Rusinos pentru ”juristii” asa-zis constitutionali.
    Daca mai vad si viitorul SMURD ...
  • +7 (7 voturi)    
    acum sa ii vad .. (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:09)

    clandestin [utilizator]

    facand mult voluntariat sterilizand si deparazitand cainii strazii.
    Din pacate tind sa cred asociatii precum Cutu - Cutu au interes personal ca acesti caini sa se imulteasca cat mai mult pentru ca pe baza lor ei traiesc.
  • 0 (0 voturi)    
    se bucura (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:10)

    I [utilizator]

    ca un caine prost. Din ce am inteles eu legea este neconstitutionala din cauza ca nu s-au respectat anumite proceduri cand a fost modificata si nu din cauza continutului legii...
  • +5 (5 voturi)    
    Recompensa pe cap de catel (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:20)

    tanta [anonim]

    Cea mai buna metoda de a scapa de caini este ca primaria sa ofere recompensa (30 ron) de fiecare caine predat la ecarisaj.

    Cainii predati sunt marcati pt. identificare ulterioara.

    Dupa 30 de zile daca nu sunt adoptati de inimosii de la Cutu-Cutu sau alte persoane sa fie eutanasiati.

    Sa vedem cine mai isi mai lasa cainele nesupravegheat de frica vinatorilor de javre.
  • +4 (4 voturi)    
    CCR sau Curtea Cainilor Retarzi (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:31)

    mmm [anonim]

    Legea nu spune ca acei caini trebuie neaparat omorati, sunt luati in adaposturi si daca nu sunt revendicati in 30 de zile atunci sunt omorati. Daca fiecare iubitor declarat al acestor animale ar lua un caine doi sa ii creasca atunci nu am mai avea problema cainilor comunitari.
    Personal sunt de acord cu aceasta lege, mi se pare o lege buna, o lege care pe langa faptul ca va da masura ipocriziei "iubitorilor de caini" (pentru ca de asta este aceasta mare agitatie- toti sunteti iubitori la nivel declarativ dar marea majoritate nu ati face pasul sa adoptati un astfel de caine) le si da posibilitatea celor care tin cu adevarat la animale sa le adopte. Personal as mai adauga ceva, ciparea obligatorie a tuturor cainilor si sterilizarea in momentul adoptiei (costurile fiind suportate de cel care adopta animalul) si daca sunt gasiti din nou abandonati amenda contraventionala sau chiar puscarie in functie de numarul de caini "eliberati" sau daca e vorba de recidiva.
    Nimic nu ii impiedica pe ipocritii de la Cutu cutu (nu o sa bag toate asociatiile in aceeasi oala pt ca am intalnit si oameni OK, care chiar construiesc adaposturi si tin cainii acolo, insa cutu cutu sunt de o ipocrizie fantastica) sa isi construiasca un adapost in care sa tina pe termen nedefinit cainii care ar urma sa fie eutanasiati "la stat". Ba da, ii impiedica ceva, ar insemna ca membrii acestei asociatii sa cotizeze niste bani pt crearea adapostului si intretinerea animalelor, ori ei sunt iubitori de animale doar la nivel declarativ, isi dau like-uri pe facebook si fac meeting-uri, cand vine vorba sa faca efectiv ceva atunci e mai dificil.
    Sterilizarea e mai eficienta decat euthanasierea... auzim de nenumarate ori acest lucru insa nimeni nu explica de ce (daca incep cu euthanasierea femelelor cum ar putea fi sterilizarea mai eficienta)? Cumva la sterilizare li se scot si coltii acestor caini?
  • +6 (6 voturi)    
    cutu cutu (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:38)

    UglyKidJoe [utilizator]

    am in Militari o haita de vreo 30 caini care de cateva ori s-au dat si la mine dar mai ales imi este frica pentru copil. Ma jur pe "rosu" ca daca nu faceti ceva cu ei(astia iubaretii) iau bata de baseball si o sa fie care pe care, daca nu razbesc drept in birou la Poteras ma opresc.
  • +4 (4 voturi)    
    sterilizare (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:53)

    cristi [anonim]

    Eu zic sa-i sterilizam pe astia de la CC si pe toti care nu sustin eutanasierea cainilor. Mai aveti frati pe acasa?
  • +3 (3 voturi)    
    belea (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:00)

    kllaus [anonim]

    Va fi o mare problema aceasta decizie a Curtii. Imi imaginez ca in curand va aparea careva cu vreo sesizare pe la Curte, iar aceasta va hotara ca de maine nu se vor mai taia porci, vite si alte animale mai defavorizate . Sa vedem atunci ce mai mancam. Cred ca carne de judecator.
  • +4 (4 voturi)    
    au (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:33)

    rep [anonim]

    Mutilarea copiilor de catre caini este o masura violenta si traumatizanta pentru iubitorii de oameni. Spalatilor pe creier, va recomand o vizita la Matei Bals la coada la vaccinari antirabic.
  • +3 (3 voturi)    
    copii vs caini (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 18:52)

    DP [anonim]

    As vrea sa va intreb ce ati facut voi pentru acesti caini. NImic, va luptati ca sa fim noi oamenii agresati de catre aceste bestii ale nimanui.
    Rusine sa va fie !!!! As vrea sa va vad atitudinea atunci cand vreo persoana apropiata voastra este agresata de un caine.
  • -4 (4 voturi)    
    Sa ne rugam sa nu existe vreo reactie de ura (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 19:59)

    CNP [anonim]

    au fost cateva cazuri si voi aveti atata ura pe caini.
    de ce ?santeti voi purtatorii de bine si dreptate din romania?argumentati ca de ce se taie porcul sau alte animale. pentru ca sant de pus pe masa.
    niciodata cainii nu pot fi ucisi pentru ca 1 japonez a facut infarct si a cazut peste bosquito si aceal normal ca a sarit sa-l muste.
    ,,iubiti si cainii vagabonzi pentru ca uneori ei sant mai lorzi,,spune un cantec.
    terminati cu aceasta ura care va mananca sufletul.fiti mai buni.face-ti semnul crucii cand plecati din casa si nu veti fi muscati niciodata.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti varza (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:20)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui CNP

      Doar cateva cazuri? asta de unde ai mai scos-o. Au fost destule cazuri. Si chiar daca ear un singur caz situatia era tot anormala. Da toti cei agrsati de maidanezi au cazut opeste ei si de aceea au fost muscati. Haida de! Cat despre semnul crucii, mi-l fac cang citesc ce scriu unii ca tine.
  • +2 (2 voturi)    
    Responsabilitati? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 21:53)

    gigel [anonim]

    As vrea sa fie clare responzabilitatile, oentru fiecare om muscat de caini sa raspunda penal autoritatile si protectorii javrelor, sa plateasca despagubiri materiale si morale victimelor. Si apoi treaba lor cum rezolva problema cainilor: sa ii stranga in adaposturi, sa ii tina in casa, sa ii etuanasieze, cum doresc!
  • +1 (1 vot)    
    ZECE METRI PER CAINE (Joi, 12 ianuarie 2012, 0:56)

    Nora E. [anonim]

    Acum cativa ani eram in Bucuresti si vazand asa multi caini am inceput sa-i numar in timp ce parcugeam orasul. Dupa cateva sute de metri numarasem zeci de caini, ajungand la concluzia ca la fiecare 10 metri am vazut un caine. De atunci mi s-a confirmat ca sunt cu mult mai multi caini pe strazi. Bietele animale fara stapan mor de foame pe strazi si baga groaza in trecatorii care scapa fara sa fie muscati. N-am sa inteleg niciodata atata indiferenta si prostie.
  • +1 (1 vot)    
    Animale (Joi, 12 ianuarie 2012, 1:02)

    AT [anonim]

    Cutu cutu si Patru labute ar trebui sa ia in vizor PETA, mai degraba. Ia vedeti cum eutanasiaza PETA en gros:

    http://www.youtube.com/watch?v=NlQlJrgZwOk&feature=relmfu
  • +1 (1 vot)    
    Violenta (Joi, 12 ianuarie 2012, 8:38)

    LauraC [anonim]

    Sa vezi ce violent si traumatizant e sa te atace o haita de 7 caini!

    Iar eu am 2 caini, dintre care unul urias, si as zice ca stiu cum sa ma port cu ei...
  • +1 (1 vot)    
    macelarirea porcilor&gainilor NECONSTITUTIONALA (Joi, 12 ianuarie 2012, 8:59)

    pig [anonim]

    nici macelarirea porcilor, gainilor gasesc ca nu e constitutionala.
    daca tot aplicati constitutia, aplicati-o pana la capat, courwe de judecatori
    :))
  • +1 (1 vot)    
    hai sa facem ceva ! (Joi, 12 ianuarie 2012, 9:51)

    Dorin [anonim]

    Toate comentariile voastre sunt de bun simt dar asta nu o sa i induioseze pe cei de la CCR sau pe Oprescu sa faca ceva cu cainii. Ar trebui sa ne mobilizam sa le aratam ca suntem multi si ca nu mai vrem caini pe strazi, si asta nu in 3 sau 7 ani de acum incolo ci acum. Asa zisii iubitori de animale plang si isi smulg parul din cap in fata parlamentului ori de cate ori se aduce in discutie legea cainilor fara stapan. Hai sa facem si noi ceva - sunt sigur ca suntem cu mult mai multi si poate in felul asta vom fi auziti. Sa facem un meeting sa ne spunem punctul de vedere in fata CCR de exemplu. Daca ne aratam indignarea doar pe forumuri glasul nostru nu ne aude nimeni si atunci lumea isi inchipuie ca nebunii care tipa in fata parlamentului sa nu se eutanasieze cainii reprezinta o tara intreaga. Sunt aproape 80 de comentarii pe forum poate ne putem aduna mai multi poate cineva poate si are timp sa obtina o autorizatie sa facem un meeting in fata CCR - ce ziceti ? Hai sa aratam ca avem un pic de spirit civic si ca ne pasa !
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 10:13)

    andreea [anonim]

    ce masura violenta, dar decat sa stea pe strada sa moara de foamne sau sa inghete mai bine asa.
  • +1 (1 vot)    
    maidanezi (Joi, 12 ianuarie 2012, 11:00)

    ama [anonim]

    Câinii vor fi eutanasiaţi prin injecţie letală cu efect imediat – nu vor fi loviţi, împuşcaţi sau otrăviţi cu substanţe care îşi fac efectul în timp, ca animalele să aibă de suferit.
  • +1 (1 vot)    
    cutu cutu (Joi, 12 ianuarie 2012, 11:05)

    dasd [anonim]

    distinsii iubitori de animale de la cutu cutu, dece nu isi iau acasa cate un animal sa il creasca dansii si sa nu ne mai muste pe noi pe strada?!
    si eu iubesc animalele: am 3 caini si un cal! mananc porc vita si pui! ( asta iubesc cel mai mult) pisicile au mare noroc ca fug repde. aaa si iubesc si pasaricile!
  • +1 (1 vot)    
    bani aruncati (Joi, 12 ianuarie 2012, 11:25)

    bobi [anonim]

    Pe legea actuală se cheltuieşte mai mult pentru câini decât pentru oameni. Tocmai de aceea trebuie schimbată.
    Dacă toţi câinii din Bucureşti sunt duşi în adăposturi şi sterilizaţi, plătim peste 107 milioane de euro pe an pentru ei.
    De banii aceia putem face 2 spitale sau 5 şcoli sau 2 săli polivalente
  • +1 (1 vot)    
    , (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:14)

    ela [anonim]

    În America, câinii sunt duşi în adăposturi şi îi eutanasiază dacă nu-i adoptă nimeni pe parcursul a 3 zile.
    Mai există legi similare şi în alte ţări – în Germania sau în Belgia.
  • +1 (1 vot)    
    culmea (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:10)

    ianis [anonim]

    Oare cati dintre cei care sunt impotriva legii, au fost muscati de caini si au trait sentimentul acela provocat in momentul cand cainii latra la tine din senin si incep sa te atace? Oare voi nu ati auzit cate persoane au ramas mutilate pe doata viata din cauza unor javre penale?
  • +1 (1 vot)    
    in siguranta (Joi, 12 ianuarie 2012, 16:37)

    kati [anonim]

    Fetita mea a fost atacata si muscata de o haita de 10caini undeva prin zona universitatii....este momentul sa traim si noi in siguranta. Sau credeti ca este placut , dupa ce esti muscat sa trebuiasca sa te si vaccinezi?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 17:43)

    david [anonim]

    poate fi o masura violenta, dar ce sa faci acum preferati sa fim noi muscati si tot asa , sau preferati sa fie ei eutanasiati...eu zic ca a doua varianta.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 18:51)

    carla [anonim]

    acordati importanta lucrurilor neimportante si pentru ce trebuie sa va interesati nu o faceti, nu mi se pare normal.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 20:39)

    andry [anonim]

    poate ca este intradevar o masura violenta, dar sunt multi rau...si mmulti oameni au fost muscati....
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 12 ianuarie 2012, 20:45)

    crosa [anonim]

    Cainii maidanezi constituie o mare problema, am ajuns sa ne fie frica sa mergem pe strada din cauza lor, se strang in grupuri si te ataca.
  • +1 (1 vot)    
    .. (Joi, 12 ianuarie 2012, 20:47)

    smoky [anonim]

    Iubitorii de maidanezi ar trebui sa ii i-a la ei acasa si sa aibe grija de ei, nu sa fie lasati pe strada hoinarind si facand numai galagie si mizerie Copii sunt muscati in parcuri si cand ies din scoli. Ne este frica sa ii mai lasam singuri afara sau in drum spre scoala.
  • +1 (1 vot)    
    da pe ei cine ai apara? (Luni, 16 ianuarie 2012, 15:17)

    pb80tm [anonim]

    am avut un motan pe care intr-o noapte l-au sfasiat o haita de caini vagabonzi. pana sa ies afara l-au sfartecat. n-am avut o camera sa filmeze noaptea sa vedeti cruzime/ asta aparati voi inconstientilor. toate animalele au dreptul sa traiasca. nu numai caini vagabonzi. astea nu mai sunt animale de companie sunt salbaticiuni.
  • -1 (1 vot)    
    cainii (Luni, 16 ianuarie 2012, 18:02)

    sanduionescu2012 [anonim]

    Propun ca primaria sa ia o taxa pentru fiecare caine cu stapan sau fara .Cei lasati pe strada sa aibe nr de identificare si sa fie trecutu\i in inventarul ONG-urilor care sa plateasca si impozitul si despagubirile . Fondurile sa fie folosite pentru strangerea rahatului de caine .(Fiecare stapan scoate cainele "la plimbare " ) Aceste minunate ONG-uri sa fie fundatii din bani privati. Orice posesor de caine care are catea nesterilizata sa fie condamnat penal si daca nu are punga si faras sa fie amendat pe loc sau sa i se duca cainele la adapost si sa plateasca locatia pana il ridica