VIDEO Cutremur de suprafata la Timisoara

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 10:23 Actualitate | Esenţial


Un cutremur cu intensitatea de 3,1 grade Richter s-a produs sambata dimineata la Timisoara, fiind resimtit de populatia din oras la ora 07.43.

"A fost un cutremur de suprafata, pe care noi l-am localizat in zona Chisoda, la periferia Timisoarei, la o adancime de 7 km. Cutremurul a avut o intensitate de 3,1 grade pe scara Richter si magnitudinea epicentrala de 2 grade pe Mercali", a declarat Dan Rau, directorul Observatorului Seismologic Timisoara, citat de Agerpres.

Este primul cutremur care s-a produs chiar la periferia Timisoarei, zonele obisnuite pentru astfel de miscari telurice din judet fiind Banloc-Parta.

Dan Rau spune ca seismul nu este unul care sa prevesteasca alte cutremure.

"A fost un cutremur minor, noi inregistram foarte multe astfel de miscari ale scoartei pamantului din zona Banatului, dar este neobisnuit faptul ca acesta s-a produs intr-o zona locuita, fiind resimtit de foarte multa lume", a adaugat Dan Rau.

Zona Timisoara-Banloc este mentionata in observatiile de specialitate cu trei evenimente seismice puternice mai recente (cu magnitudini de 5,7 grade in 1959 la Sag-Parta, de 5,5 grade in 1991, la Babloc, si la Mosnita, de 3,2 grade, in anul 2000).

Banatul este cea mai importanta zona seismica a Romaniei in ceea ce priveste activitatea seismica crustala (de suprafata, n.r.) si hazardul seismic asociat cutremurelor de mica adancime locale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9516 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    De fapt a fost la 07.43 (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 11:04)

    un timisorean [anonim]

    Eu l-am simtit la 7.43, nu la 8.43
    • 0 (2 voturi)    
      Mda.... (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 13:30)

      Mada [anonim] i-a raspuns lui un timisorean

      Si eu tot atunci l`am simtit....Nu stiu de unde scot ei ca la 8 :43....
    • 0 (2 voturi)    
      Cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 13:34)

      AddyEne [anonim] i-a raspuns lui un timisorean

      Ai dreptate si eu l-am resimtit la ora 7:43 (7:45) dupa ceasul meu. Cu siguranta au gresit ei cand au notat ora
    • -2 (4 voturi)    
      ORA E BINE (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 17:00)

      eu [anonim] i-a raspuns lui un timisorean

      Un cutremur cu intensitatea de 3,1 grade Richter s-a produs sambata dimineata la Timisoara, fiind resimtit de populatia din oras la ora 07.43. ...NU STITI VOI SA CITITI
  • 0 (2 voturi)    
    verif busola (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 11:27)

    ioana [anonim]

    stati prost cu ceasul mai fratilor! era 7: 43! la ora aia poate mai dormeati!
  • +1 (1 vot)    
    cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 11:53)

    Florentina [anonim]

    si eu am simtit cutremurul tot la 7:43 nu la 8:43
  • +2 (2 voturi)    
    time zone (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 12:10)

    c [anonim]

    las' ca daca pui la socoteala diferenta de fus orar .. :))
    gluma gluma dar intr-adevar s-a simtit si e tare ciudata senzatia: aveam impresia ca urmeaza sa se prabuseasca ceva undeva dar nu intelegeam unde si ce si mai ales de ce. Am crezut ca a explodat ceva la vecinii de sub, langa sau deasupra ...
    • 0 (0 voturi)    
      cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:16)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui c

      pe ce strada ai simtit cutremururl si la ce etaj?
  • -2 (2 voturi)    
    "hazardul seismic " (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 12:52)

    roro [anonim]

    Expresia "hazard seismic" este de sorginte anglo-saxona si nu are legatura cu limba romana intrucat in limba romana "hazard" inseamna " întâmplare neprevăzută, neașteptată, soartă, destin" si nu are aproape nici o legatura cu definitia anglo-saxona: "situation that poses a level of threat to life, health, property, or environment ". Haha. Deci in ro ar fi "şansa seismică" :))) Cred ca autorul a vrut sa zica "rsicul seismic" ... Eu cred ca ori a tradus prea multe texte din engleza, ori a copiat cometariul :))
    • +1 (1 vot)    
      "hazardul seismic" (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 15:21)

      Eugen Oros [anonim] i-a raspuns lui roro

      hazard seismic este utilizat in termeni de probabilitate/perioade de revenire
      iar
      risc seismic = hazard seismic + vulnerabilitate
    • 0 (2 voturi)    
      mai incetati (Duminică, 8 ianuarie 2012, 1:11)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui roro

      cu grandomania aceasta de mare cunoscatori a limbilor din vest. Mai sunt si altii care cunosc limba engleza sau germana, franceza, dar tot in romana posteaza comentariile ! Iar cea-ce priveste cutremurul ,habar nu am avut de el pana la ora10,30,fiinca dormeam la ora fenomenului.
  • +2 (2 voturi)    
    cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 13:04)

    ellyssa74 [anonim]

    la mine a inceput cu o bubuitura ca si cum cineva ar deschide brusc usa de perete si un scurt scuturat,niciodata nu sa simtit cu asa bubuitura,ceva nu pare in regula,ma trezit si dintrun vis urat,aseara a fost si luna plina,o sa vedeti mai incolo ce ne mai asteapta,am inceput cam prost cu 30 de cutremure in 2 zile
    • 0 (0 voturi)    
      cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:15)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui ellyssa74

      pe ce strada ai simtit cutremurul?
    • 0 (0 voturi)    
      luna plina (Duminică, 8 ianuarie 2012, 1:07)

      donache [anonim] i-a raspuns lui ellyssa74

      inca nu era luna plina. abia luni va fi luna plina
  • 0 (0 voturi)    
    7.43 (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 13:08)

    a [anonim]

    la 7.43 a fost, la mine in Balcesu s-au miscat toate geamurile si au inceput sa latre cainii.
  • 0 (0 voturi)    
    cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 15:38)

    mariana [anonim]

    eu l-am simtit in pat dar am zis poate mi se pare .
    oricum in casa sau crapat peretii la 2 camere destul de tare si stau in peciu nou
  • 0 (0 voturi)    
    Cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 15:39)

    7:45 [anonim]

    Si eu stau in Balcesu! Si la mine sau auzit toate geamurile si se misca si usa! m-am speriat destul de tare ca m-a trezit tot dintr-un vis! so simtit destul de puternic!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 16:25)

    Seba [anonim]

    cum puii mei l-ati simtit ca eu nu l-am simtit deloc si stau in Chisoda unde cica a fost de 3.1grade.
    MURIM BAAA !! SFARSITU LUMII :))
    • 0 (0 voturi)    
      cutremur (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 18:27)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Seba

      discutam chiar ieri cu prietena ca nu vreau sa ma mut in Bucuresti din cauza riscului seismic :))
      Oricum, asa bine am dormit la ora aceea, n-am simtit nimic. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Uite asa, (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:34)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui Seba

      Pe epicentru miscarea seismica principala este pe verticala, este mai putin periculoasa mai ales pentru cladirile cu inaltime mica (1-2 etaje) si nu este simtita cu intensitate foarte mare. Cu cat te departezi de epicentru miscarea seismica se transforma in miscare pe orizontala care este mult mai periculoasa si, implicit, este simtita ca fiind mult mai puternica. E ca atunci cand cineva iti smulge presul de sub picioare. La cutremurul mare din 1977, la Focsani (care este pe epicentru) au fost pagube mult mai mici fata de ceea ce s-a intamplat la Craiova, de exemplu, la 400 de km, ca sa nu vorbim de Bucuresti. La fel a fost si in 1940 unde la Iasi au fost pagube mult mai mari decat la Focsani. Este vorba de legile dupa care se propaga miscarea ondulatorie.
  • 0 (0 voturi)    
    2012 (Marţi, 10 ianuarie 2012, 19:02)

    anonim [anonim]

    credeti sau nu am intrat in 2012 ... si cutremurele sunt doar inceputul a tot ce au prezis mayasi