VIDEO Impuscaturi la Aeroportul Otopeni, in urma unui conflict intre mai multi taximetristi

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2012, 23:43 Actualitate | Esenţial


Un conflict a izbucnit, miercuri seara, la Aeroportul Otopeni, intre taximetristii cu autorizatie pentru a opera pe aeroport si cei care nu au o astfel de autorizatie, informeaza Realitatea TV. In timpul conflictului o persoana a fost ranita usor, din primele informatii rezultand ca ar fi fost trase focuri de arma cu un pistol cu bile de cauciuc.

"Echipajul nostru SMURD de prim ajutor a fost solicitat la ora 22.09 sa intervina pentru acordarea de prim ajutor unei persoane de sex masculin, in varsta de aproximativ 40-42 de ani, in fata Aeroportului Otopeni. Persoana suferise o contuzie la unul dintre brate, insa a refuzat asistenta si transportul la spital. Era vorba de un sofer de taxi", a declarat Simion Petrus, purtator de cuvant ISU Ilfov.

Purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Romane, Florin Hulea, a declarat pentru Mediafax ca, in jurul orei 21.00, Politia Transporturi a Aeroportului Otopeni a solicitat interventia jandarmilor, iar un echipaj s-a deplasat la fata locului si a aplanat conflictul.

Ulterior a izbucnit un alt conflict intre taximetristi, la ora 22.00, jandarmii veniti la fata locului intervenind din nou. In timpul conflictului, doua masini au plecat de la fata locului. Jandarmii au notat numerele de inmatriculare ale celor doua masini si le-au comunicat organelor competente, a precizat Florin Hulea.

Purtatorul de cuvant al Jandarmeriei a mai spus ca are informatii ca in timpul celui de-al doilea conflict s-ar fi folosit o arma, dar nu poate preciza daca este cu glont sau cu bile.

La Aeroportul Otopeni au ramas doua echipaje ale Jandarmeriei, pentru a supraveghea zona si a evita aparitia unui nou conflict, a adaugat Hulea.

"A avut loc o altercatie intre taximetristii care au autorizatie sa preia pasageri de pe aeroportul Otopeni si <<pirati>>. S-au auzit si niste focuri de arma. Se pare ca e vorba de un pistol cu bile", a declarat Valentin Iordache, purtatorul de cuvant al Aeroportului Otopeni.

Jandarmeria si politia au intervenit cu mai multe echipaje. Zeci de taximestristi sunt audiati de anchetatori.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4423 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Jungla (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 23:55)

    Cris07 [utilizator]

    Jungla domneste in domeniu. Smecherii aia fara autorizatie merita taiati. Iar cei cu autorizatie Stransi de oua incepand cu aia care iau comisioane grase pt a opera taman la aeroport!
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 5 ianuarie 2012, 10:13)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Cris07

      Pe langa cele doua categorii descrise de tine sunt si cei cinstiti care asteapta in parcare si iau 1.4 RON/km. Eu acolo ma duc direct cand vin de undeva.

      Cei care trebuie stransi de oua sunt cei de la Consiliul Concurentei, ei ar trebui sa asigure liberul acces al taximetristilor in aeroport.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu inteleg (Joi, 5 ianuarie 2012, 0:01)

    Orpheus [utilizator]

    De ce sunt lasati sa parcheze acolo cei neautorizati? Ca e plin de paza...
    • +7 (7 voturi)    
      poate imi spui si mie ce e aia "autorizat" la aero (Joi, 5 ianuarie 2012, 1:07)

      ipse [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      e cumva taximetristrul care iti ia de 3 ori tariful normal pentru o cursa in bucuresti, doar fiindca "jmekerul" lui de patron da spaga la aeroport? eu cand vin la otopeni iau taxiul de la plecari, fiindca la sosiri e japca pe fata, un fel de taxa mazare de la mamaia. sa se puna o taxa de intrare, cu bariera, pentru orice taxi intra in aeroport. si gata... drepturi egale pentru toti. de ce ar fi unii taximetristi cu 3 oua, iar ceilalti cu 2, dar in talpa?!? nu e drept de lucru comun? maine o sa apara si autorizare pentru km 12+200 de metri...
    • +3 (3 voturi)    
      nu e vorba de... (Joi, 5 ianuarie 2012, 3:06)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      autorizatie de taximetrie, ci de autorizatie de a opera pe Otopeni... cea mai mare tampenie anti-competitie posibila, cu efecte directe in buzunarul consumatorului. lasa-i frate pe taximetristi sa concureze liber, de ce le trebuie o autorizatie speciala pentru Otopeni?!
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 5 ianuarie 2012, 0:46)

    Aph [anonim]

    Foarte bine, sa se impuste intre ei! Daca inainte era monopolul Fly, care avea preturi duble insa conditiile erau decente, stateau cu aparatul la vedere si iti dadeau bon fara sa comenteze distanta parcursa... Acum sunt tot felul de neaveniti de prin satele ilfovene, cu niste cazane de masini, care stau cu aparatul in torpedou, iti fac chitanta de mana si mai ca nu te injura daca mergi "numai" pana in Aviatiei. Iar tarifele nu se justifica. Asa ca nu ma mira ca s-a ajuns aici...
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Joi, 5 ianuarie 2012, 1:02)

    eu [anonim]

    nu inteleg de ce e nevoie de autorizatie pentru a prelua clienti de pe aeroport. Nu inteleg de ce exista monopol acordat unei companii pentru a opera transport de acest gen (firest nu inteleg demersul legal in economia de piata pentru ca subterfugiile le pricep eu bine).

    Sincer aici le-as tine partea piratilor...
  • +5 (5 voturi)    
    Taximtristi (Joi, 5 ianuarie 2012, 1:25)

    Heinrich [anonim]

    Cu sau fara autorizatie, majoritatea sunt niste shpagari care isi impart prada (calatorii straini mai ales) cu cei care ar trebui sa ii apere pe calatori de ei: paza aeroportului. Stiu "n"cazuri in care bietii oameni au fost jecmaniti de niste ghertzoi cu masini galbene. Feriti-va sa luati taxiuri din aeroport. Mai bine faceti comanda sau va chemati cunostinte, rude, prieteni sa va ia.
  • +6 (6 voturi)    
    Taxi-urile (autorizate) - o bataie de joc (Joi, 5 ianuarie 2012, 7:53)

    Traveler [anonim]

    Toti cei ”autorizati” provin de la niste companii noi, inregistrate in Ilfov, nu in Bucuresti. Majoritatea bruneti si extrem de obraznici - daca vrei sa mergi in zona de nord unii au tupeul sa-ti recomande ”urmatorul” taxi. Dispecerul este ca si inexistent iar biroul de reclamatii e o gluma (esti trimis dintr-o parte in alta, la ghiseu nu e nimeni, ti se da un formular despre care habar n-ai unde ajunge - si toate astea sub privirile fioroase ale celor pe care vrei sa-i reclami.
    Bataie de joc si lipsa de respect.
  • +1 (1 vot)    
    Frunza verde!! (Joi, 5 ianuarie 2012, 8:58)

    Mitica [anonim]

    Welcome to Romania!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Recomandare (Joi, 5 ianuarie 2012, 9:06)

    Loco [anonim]

    Asta vara am sosit la Otp cu o cursa de seara. Am trecut fara sa ii bag in seama pe cei care te intimpina "respectuos" inca dinauntru. I-am evitat si pe cei parcati in imediata apropiere si am luat un taxi care tocmai lasase pe cineva.Era un taxi de firma nu mai stiu numele ,sincer. Pina la pe la Romana a facut in jur de 25 de lei. Parca e altceva decit sumele vehiculate de " autorizati"...
    Un luru trebuie mentionat. Ce se intimpla la noi se intimpla cam peste tot. Si cei mai jecmaniti sint mereu strainii.
    PS:
    Conduc zilnic in Bucuresti si am o ura neimpacata fata de taximetristi in general.  ////
    • 0 (2 voturi)    
      Ura neimpacata fata de taximetristi..... (Joi, 5 ianuarie 2012, 10:12)

      un taxi la 76 de ani .... [anonim] i-a raspuns lui Loco

      este de regula similara cu alte 'uri' a respectivului fata de semenii sai, adica un element anti-social are dreptul sa intervina asa cum ii este caracterul, pe internet si sa ne faca cum ii vine la gura.
      Concluzia lui ex-LOCO: 'desfintatii pe taximetrsiti...' 'sunt o povara pentru noi ceilalti'....; pai dece nu-i desfiintam mai bade gheorghe ce esti...
  • +1 (1 vot)    
    Smecherie romaneasca... (Joi, 5 ianuarie 2012, 9:30)

    Daniel [anonim]

    Faza cu taximetristi autorizati nu rezolva jecmanirea calatorilor, ba dimpotriva. Cand vin la Otopeni prefer sa fac comanda din oras si sa ies jos la taxi, este mai ieftin decat furtul reglementat al autorizatilor.
    Modelul care trebuie urmat este cel de la Roma Ciampino - primaria a dat un ordin prin care se instituie tarife unice intre Ciampino si Roma indiferent de numarul de ocupanti si bagaje.
  • +2 (2 voturi)    
    taxi-hotz (Joi, 5 ianuarie 2012, 10:48)

    petre [anonim]

    pe Baneasa e jale deasemenea...am fost in avion cu un cuplu indian cred...am sch 2-3 replici si am inteles ca merg la gara de nord (era 12 noaptea)...eu am preferat sa astept in aeroport pana la 4-5 cand aveam tren ...dimineata am luat un Taxi normal (facea cam 17 ron...dar i-am lasat 25 ca tare bucuros eram ca nu am fost jecmanit ..ma asteptam la cel putin 50 ron)...si ma intalnesc cu strainii...ghici cat au platit ei taxi-ul? 400 ron :(( furati ca in codru...cica i-ar fi dus in alta parte si amenintati daca nu platesc ii lasa prin padure undeva la vreo margine de cartier habar nu am.....
    trebuie facut ceva !!
  • +3 (3 voturi)    
    Imaginea Romaniei (Joi, 5 ianuarie 2012, 10:58)

    Dan [anonim]

    Din pacate Aeroportul Otopeni este poarta de intrare in Romania. Sacalii care te tepuiesc la intrare, indiferent daca sunt sau nu "autorizati", reprezinta imaginea coruptiei din tara noastra.
    Asta vede un investitor care vine prima oara in tara noastra. Dar cu aceasta imagine concuram numai cu tari din Africa.
    Mizeria asta functioneaza si la Timisoara si probabil ca este una din sursele de venit "extrabugetare" a unor directori din aeroporturi, indiferent de orientarea politica, altfel nu imi explic cum se perpetueaza de atata timp.
  • -1 (3 voturi)    
    Cei autorizati - isi bat joc (Joi, 5 ianuarie 2012, 11:12)

    Traveler [anonim]

    Cei autorizati: firme din Ilfov (mama, ce spagi!), bruneti, foarte obraznici. Daca vrei sa mergi undeva in zona de nord iti recomanda sa iei "urmatorul" taxi
    Dispecerul inexistent, biroul de reclamatii doar de forma (nu e nimeni, trebuie sa completezi o hartie, o lasi fara sa stii unde sub privirile fioroase ale celor reclamati).
    Cei "autorizati" de acum sunt o batjocura si o rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    teoretic si practic (Joi, 5 ianuarie 2012, 13:17)

    bbk [anonim]

    Teoretic, autorizarea firmelor de taximetrie ar avea sens, daca s-ar impune ca masinile sa fie curate, ingrijite, soferii civilizati, sa cunoasca 1-2 limbi straine (la nivelul minim, cit sa inteleaga o adresa spusa in alta limba)
    Practic, ce s-a facut a fost o spaga, si atit
  • 0 (2 voturi)    
    Focuri de arma (Joi, 5 ianuarie 2012, 14:41)

    Vizitiul [utilizator]

    De la pistoale cu bile de cauciuc :) Mda...m-am oprit din citit.