Hillary Clinton, in mesajul adresat romanilor cu ocazia Zilei Nationale: Sarbatoriti aceasta zi pastrand in minte faptul ca Statele Unite va sunt partener si prieten

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 noiembrie 2011, 18:55 Actualitate | Esenţial


Secretarul de stat american Hillary Clinton a transmis un mesaj de felicitare cu ocazia Zilei Nationale, in care ii indeamna pe romani sa sarbatoreasca aceasta zi speciala pastrand in minte "faptul ca Statele Unite ale Americii va sunt partener si prieten".

"Am placerea de a transmite, in numele presedintelui Obama si al poporului american, cele mai calde urari tuturor romanilor cu ocazia celebrarii Zilei Nationale a Romaniei, pe 1 decembrie", se arata in mesajul transmis de Hillary Clinton, potrivit unui comunicat remis Hotnews.ro, miercuri, de Ambasada SUA.

"Statul roman a fost intemeiat in urma cu 93 de ani pe aceleasi principii democratice ale libertatii si egalitatii, valori comune ce reprezinta esenta relatiei dintre Romania si SUA. Astazi contam pe Romania, pe care o consideram un puternic aliat in eforturile comune de sustinere a stabilitatii si prosperitatii Afganistanului, a integrarii euro-atlantice a vecinilor dumneavoastra din Balcani si a securitatii globale printr-o ampla cooperare in domeniul aplicarii legii. Acestor legaturi de lunga durata li se adauga semnarea in acest an a acordului privind parteneriatul strategic dintre Romania si SUA si a acordului privind apararea antiracheta, ce marcheaza un nou capitol in relatia noastra durabila, si asteptam cu nerabdare sa gasim noi modalitati de colaborare", spune secretarul de stat al SUA.

"Acum, cand sarbatoriti aceasta zi speciala impreuna cu familia, prietenii si cei dragi, pastrati in minte faptul ca Statele Unite ale Americii va sunt partener si prieten. Va felicit si va urez un an plin de pace si prosperitate", incheie Hillary Clinton.


Citeste mai multe despre   


















968 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    cu asa ceva in minte (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 19:05)

    gica_contra [utilizator]

    nu o sa mai ramana nimic de sarbatorit. faptul ca trebuie sa te faci frate cu dracul ca sa scapi de fra'su nu e un motiv de bucurie.
  • +4 (4 voturi)    
    Marea Unire (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 20:35)

    Bogdan [anonim]

    "Statul roman a fost intemeiat in urma cu 93 de ani" :)
    • -1 (1 vot)    
      Da' chiar.. bine intentionat mesajul de urare .. (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:43)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      insa Hillary l-o fi scris, sau altcineva?
      ..statul roman a fost intemeiat in urma cu 93 de ani..
      Mai bine era sa se rezume doar la dragalasenii, fara sa etaleze date exacte, ca .. vedem si noi ce .. si cat de bine cunoaste istoria altora.
      Este ca si cum eu as zice ca infiintarea statului american este de cand Alaska a fost alaturata celorlalte state....
  • 0 (0 voturi)    
    mersi (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 20:52)

    MihaiG [utilizator]

    Foarte frumos, multumim, dar mai lucrati la documentarea istorica. Statul roman nu a fost intemeiat in urma cu 93 de ani
  • -1 (3 voturi)    
    O, da! (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 21:45)

    Daniel [anonim]

    Mare si bun prieten! A demonstrat-o inca din 1945, la Yalta, cand ne-au vandut rusilor. Sau, mai degraba, ne-au dat gratis.

    Si mai apoi cand au sustinut pe toti cei care au un dinte impotriva Romanilor.

    Dar, cum zice o vorba veche de-a noastra: "Rau cu rau dar mai rau fara rau!"

    Oricum nu am sa-i urmez sfatul doamnei Clinton. Prefer sa-mi aduc aminte de acei ROMANI care au facut posibila existenta noastra ca popor si tara.
  • +1 (3 voturi)    
    ,,,yeah sure, like we're gonna buy it! (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 21:46)

    coco [anonim]

    La fel de frumos vorbeai si cu fii lui Khadafi, check this out:

    http://www.youtube.com/watch?v=DtWIZg5TihU

    apoi,

    http://www.youtube.com/watch?v=jcQkt1nAvQQ

    .. la un asa caracter, ai o credibilitate :))))!
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 1 decembrie 2011, 0:40)

      bhg [anonim] i-a raspuns lui coco

      oh sure you are going to buy it :)))

      cineva plateste la final toate oalele... si pariu ca nu vor fi cei puternici.

      deci ghici cine ramane ?

      oricum foarte tari linkurile - multumim de heads-up.
  • -1 (3 voturi)    
    aha (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 22:27)

    Mada [anonim]

    media inca odata ia parte la vrajeala asta diavoleasca....multumim voua ca acceptati si promovati aberatii sincere
  • +2 (2 voturi)    
    93 de ani (Joi, 1 decembrie 2011, 0:20)

    gabe2006 [anonim]

    1 Decembrie 1918 - 1 Decembrie 2011 = 93 de ani. Ca doar nu sarbatorim unirea lui Burebista pe 1 Decembrie.
  • -2 (2 voturi)    
    Doamne Ajuta (Joi, 1 decembrie 2011, 0:37)

    gfgh [anonim]

    deci cand rachetele instalate recent la Kaliningrad vor pleca cu tinta Romania... baietii din US vor avea grija sa isi adaposteasca bine fundul... ca scutul american nu stiu de va trage la fel de bine si s-ar putea sa treaca cateva.

    la final de razboi: functie de cine va castiga razboiul - vor zice ca le-a fost aliati - si vor imparti din nou lumea impreuna.

    cool stuff.

    Doamne Ajuta ca doar in EL ne e nadejdea.
  • -2 (2 voturi)    
    trollin (Joi, 1 decembrie 2011, 0:57)

    adi [anonim]

    aceste urari suna ca mesajele alea pe care le primim de sarbatori: reci, fara substanta, protocolare, care nu-mi transmit de fapt nimic.

    partener strategic? oh rili? daca eram asa de strategici, eram in amaratul ala de visa waiver, nu stateam ca oile la ambasada voastra ca sa fim tratati ca niste "posibili imigranti".

    ... ii indeamna pe romani sa sarbatoreasca aceasta zi speciala pastrand in minte "faptul ca Statele Unite ale Americii va sunt partener si prieten". Daaa, cand o sa dau de greu, o sa ma bag seara in pat si o sa adorm suspinand ca SUA imi este partener si prieten.

    gimme a break
  • -2 (2 voturi)    
    Multumim frumos (Joi, 1 decembrie 2011, 1:42)

    Prostu' satului [anonim]

    Multumim poentru urari, d-na Vicepresedinte.
    Cat ne costa?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu va inteleg..... (Joi, 1 decembrie 2011, 14:09)

    schimbu3 [utilizator]

    putem fi suparati pe ei ca ne-au lasat pe mana rusilor dupa razboi, dar cred ca-i putem intelege, in anii '50 se antrenau de zor in caz de atacuri nucleare, asigurau cu greu Vestul Europei, nu prea mai aveau timp si de noi...Acum, ca suntem sub protectia doctrinei Truman si ca facem parte din tratate care ne protejeaza mai mult ca oricand, tot nu sunteti multumiti?