266 de persoane vor deveni luni cetateni romani

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2011, 19:02 Actualitate | Esenţial


266 de persoane sunt invitate sa depuna juramantul de credinta fata de Romania, luni, 28 noiembrie, in cursul a doua ceremonii, succesiv, incepand cu orele 08.30, respectiv 11.30, a anuntat Autoritatea Nationala pentru Cetatenie.

Conform legii, cetatenia romana se dobandeste la data depunerii juramantului de credinta fata de Romania, moment in care se inmaneaza si certificatul de cetatenie romana.

ANC a precizat ca, ulterior dobandirii certificatului de cetatenie, persoana se prezinta la misiunile diplomatice ale Romaniei in strainatate sau la oficiile de stare civila din Romania in vederea transcrierii documentelor de identitate si obtinerii certificatului de nastere, proces care dureaza cateva luni.

Competenta pentru eliberarea acestor documente apartine in exclusivitate Ministerului Administratiei si Internelor.

Potrivit Autoritatii pentru Cetatenie, dupa ce intra in posesia tuturor documentelor de identitate eliberate de autoritatile romane, persoana poate depune cerere pentru obtinerea pasaportului.

Certificatul de cetatenie atesta doar calitatea de cetatean roman, fara a-i conferi solicitantului dreptul la un pasaport sau la o calatorie libera.


Citeste mai multe despre   


















862 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    dA (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:06)

    Babilou [utilizator]

    Periodic apar stiri ca cea de mai sus si de fiecare data cineva pune intrebarea: dar din ce tari provin aceste persoane?
    De data asta pun eu intrebarea. Merci.
    • -1 (1 vot)    
      ? (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:14)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      chiar conteaza?
      cati romani cer cetatenia in alta tara, caci e mai bine acolo? cu siguranta noii romani sunt mai bine in tara la noi decat in tara lor de origine. in rest, ce mai conteaza? doar nu am ales unde sa ne nastem, deci nu putem judeca oamenii dupa originea nationala!
    • +1 (1 vot)    
      Iti spun eu (Vineri, 25 noiembrie 2011, 21:18)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Persoane din Republica Moldova si foaarte multi arabi.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Vineri, 25 noiembrie 2011, 22:45)

      Slevin [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      Stirea pare goala de contiunut si incompleta, fara o informare macar a primelor trei natiuni din care vin acesti noi romani.
      Banuiesc ca numarul unu e de fiecare data Republica Moldova, dar sunt curios de unde sunt ceilalti.
      Oricum numarul e destul de mic.
  • -1 (1 vot)    
    Tot asa! (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 14:47)

    John McFarlane [anonim]

    Asa dragi români, tot asa înainte, scuipati-va propria tara, înjurati-o de mama focului, criticati-o din rasputeri si oricând(si mai ales oricum!) si nu precupetiti niciun efort de a o balacari la modul cel mai convingator posibil! Ca doar traiti în cea mai rea si înapoiata tara din lume,nu-i asa, oriunde e mai bine ,repet oriunde pe lumea asta, decât în România, stati cu bagajele facute sa plecati oriunde în lume(sa stergeti funduri sau sa strângeti capsuni, ca ce conteaza, fie pâinea cât de rea tot mai buna decât în România!). Si cititi în fiecare presa româneasca, ea va arata cât de rau e în România(cu exceptia câtorva ziare, care mint atunci când spun ca la voi totusi nu e chiar asa de rau chiar comparat cu unele tari din UE!). Si mai ales aratati si în strainatate la strainii care v-au primit cu bratele deschise si va respecta atââât de mult, ca ati plecat din tara nu ca sa câstigati un ban în plus(ce conteaza ca cu acei 900 de euro de la sters funduri si cules capsuni trebuie sa traiesti acolo, nu în România, asta depaseste oarecum capacitatile voastre facultative!) ci din cauza faptului ca traiati într-o oribila dictatura pe care nu ati mai suportat-o si de aceea v-ati luat lumea în cap. O sa-i convingeti pe acei straini, cu totii foaaaaarte educati si cultivati si care se informeaza zi de zi în privinta situatiei reale din România, ca bine au facut ca v-au primit; bineînteles ca se vor abtine sa va insulte si sa faca campanii electorale pe spatele vostru, ca doar de aia ei sunt asa de civilizati si culti în comparatie cu românii,nu? Iar aceia care vin în România sa ceara cetatenia româna, mda, aia trebuie sa fie niste prosti cu 'P' mare, ca cine dracu' vine voluntar în tara asta de doi bani, da' de fapt ce ne intereseaza, noi suntem din aia destepti care au plecat la timp din tara asta de //si câstigam la bani cu nemiluita acolo unde suntem acum si în plus mai si suntem respectati si bine vazuti acolo! Asta sa fie principiul vostru! Un englez din ROmânia!!(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 26 noiembrie 2011, 19:11)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui John McFarlane

      John, bine ai venit in randul nostru! Am inteles punctul tau de vedere, dar cei care au postat aici si-au exprimat doar curiozitatea de a sti cine sunt noii cetateni romani. Si asta nu pentru ca ii consideram prosti sau ca ne dispretuim tara: stim ca Romania e frumoasa si are potential, dar si multe probleme. Avem o curiozitate privind noii cetateni pentru ca nu se mentioneaza acest lucru in articole. Si daca iti pasa de "casa" ta , te interesezi de cei care-ti trec pragul. Si de ce nu, vreau sa stiu cine vede partea frumoasa a Romaniei si cum se vede din exterior. Nu vad nimic rau in asta.
    • 0 (0 voturi)    
      John (Duminică, 27 noiembrie 2011, 9:01)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui John McFarlane

      Tu nu ai fugit cumva din IRLANDA ?