Asociatia Vier Pfoten despre adoptarea legii privind eutanasierea cainilor maidanezi: Condamnarea la moarte, din nou legiferata in Romania

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:19 Actualitate | Esenţial


Cainii comunitari
Foto: Agerpres
Asociatia Vier Pfoten a declarat miercuri, intr-un comunicat, ca "Parlamentul a votat ieri intoarcerea Romaniei in epoca de piatra, prin legiferarea uciderii in masa a cainilor fara stapan – cea mai ineficienta metoda aplicata vreodata in lume". Organizatia ce militeaza pentru drepturile animalelor afirma ca "studiile de specialitate au demonstrat pana acum ca eutanasierea nu este doar cea mai ineficienta, ci si cea mai costisitoare metoda de gestionare a cainilor fara stapan". Vier Pfoten anunta si "lansarea unei miscari fara precedent impotriva masurilor ineficiente, imorale si incoerente prevazute de aceasta lege". Camera Deputatilor a adoptat, marti, legea cainilor fara stapan, care prevede posibilitatea eutanasierii dupa ce autoritatile locale consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier.

Iata cateva dintre declaratiile facute de Vier Pfoten:

* Modificarile Ordonantei 155/2001, adoptate ieri cu o majoritate stransa in Camera Deputatilor, dispun solutii care se anuleaza reciproc, precum sterilizarea si eutanasierea, care vor duce la o abordare neunitara a problemei la nivel national si, implicit, la perpetuarea ei.

* Studiile de specialitate au demonstrat pana acum ca eutanasierea nu este doar cea mai ineficienta, ci si cea mai costisitoare metoda de gestionare a cainilor fara stapan. Dovada stau si zecile de milioane de euro cheltuite inutil ani de-a randul de autoritatile romane pentru uciderea cainilor. Rezultatul din prezent: acelasi numar de caini pe strazi si bani publici aruncati pe fereastra.

* Organizatiile pentru protectia animalelor din Romania si din strainatate anunta lansarea unei miscari fara precedent impotriva masurilor ineficiente, imorale si incoerente prevazute de aceasta lege.

* Promulgarea legii in forma actuala va crea un grav prejudiciu de imagine Romaniei, cu efecte imediate precum boicotarea produselor romanesti in strainatate, descurajarea turismului in tara noastra si publicitate negativa in presa internationala.

* Organizatiile internationale pentru protectia animalelor pregatesc deja marsuri de protest in fata ambasadelor Romaniei din mai multe tari, precum Germania, Austria si Elvetia.

* Aceasta lege va avea efecte distructive asupra societatii romanesti in toate aspectele sale, de la dezbinarea cetatenilor si incurajarea violentei si pana la inducerea ideii ca uciderea poate reprezenta o solutie pentru rezolvarea unei probleme.

Marti, Camera Deputatilor a adoptat legea cainilor fara stapan, care prevede posibilitatea eutanasierii dupa ce autoritatile locale consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier. Decizia a fost luata cu 168 de voturi pentru, 111 impotriva si 14 abtineri. Camera Deputatilor este for decizional in cazul acestui proiect de lege, care a fost adoptat de Senat in 2007.  

Proiectul de lege prevede ca animalele bolnave si cele agresive sa fie eutanasiate, iar restul sa fie cazate in adaposturi. Eutanasierea acestora se va putea realiza dupa ce autoritatile locale consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari.


Citeste mai multe despre   


















3686 vizualizari

  • +34 (48 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:26)

    Diana [anonim]

    In ce tara europeana vezi atatia caini comunitari pe strada?! Raspunsul este nicaieri, deoarece ei deja au aceasta masura luata de foarte mult timp!
    • -27 (35 voturi)    
      Indoieli (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:45)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Diana

      Intr-adevar Bucurestiul e plin de caini si trebuie facut ceva in privinta asta. Dar ca orice masura care se ia la noi, ma astept sa fie implementata cat se poate de prost. In plus, in blocul meu sta un maidanez care e ingrijit de toata lumea; s-a obisnuit sa se plimbe cu liftul, unii vecini ii lasa de mancare, iar ziua se plimba pe afara. Nu-l ia nimeni in casa pentru ca apartamentele sunt mici, unii nu isi permit sa tina un caine, iar cei care isi permit au deja unul. Dupa ce va intra in vigoare legea, probabil din exces de zel va fi prins si omorat. Trist.
      • +26 (36 voturi)    
        ? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:07)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan C

        Faptul c atoti ii dau de mancare,faptul ca este bland cu cei care locuiesc acolo nu inseamna ca nu este un pericol pentru alti oameni.
        Faptul ca in acel bloc apartamentele sunt mici nu justifica existenta unui caine fara stapan care sa se plimbe liber si pentru care nimeni sa nu-si asume responsabilitatea!
        Daca ataca pe cineva iti asumi matale responsabilitatea pentru acest lucru?!iti spun eu ca toti se vor da loviti si vor spune ca este cainele blocului dar al nimanui mai exact!
      • +22 (30 voturi)    
        deparazitari (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:21)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        Cainii sunt focare de infectie ca si pisicile si alte animale care nu sunt tratate cu vaccinuri si tot felul de deparazitari.
        De cate ori te-ai dus cu cainele ala de pe scara la un veterinar?
        Tuturor ne pare rau ca aceste animale trebuie omorate, dar trebuie facut ceva!
        • -18 (22 voturi)    
          of, of, of... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:35)

          om [anonim] i-a raspuns lui Alex

          ... aproape m-ai facut sa cred ca ai suflet.
      • +8 (16 voturi)    
        a citit cineva articolul? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:19)

        me [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        si ce debiteaza aia... o sa scada exporturile, o sa se degradeze societatea romaneasca...
        o sa murim cu totii!!!

        mai omule
        - legea prefede eutanasierea cainilor BOL+NAVI SI AGRESIVI!!!! ORICE TARA face acest lucru!!!
        daca tu ai un animale si este bolnav sau ranit si nu se mai poate recupera... daca are dureri este eutanasiat spre binele lui... ca sa nu mai sufere!
        voi ganditi putin inainte sa lansati acuzatii?!

        eu spun altceva ca in blocu tau sunt numai iresponsabili care nu vor sa faca nici un sacrificiu REAL pentru a avea grija de un animal!
        este usor sa-i arunci o bucata de paine... mai greu e sa-l ingrijesti!!!

        carne sau produse lactate mananci?! nu dealta gainile, vacile etc au o viata(si o moarte) la fel de nasoala si nimanui nu-i pasa... ca ne umfla burtile...
      • +7 (15 voturi)    
        pai solutia e simpla@ (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:47)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan C

        ADOPTA-L! nu fii impocrit. vrei cainele sa fie suportat de toata comunitatea pt ca tu tii la caine. f frumos... dar adopta-l. nu trebuie sa suport eu cainele tau pt ca tu il iubesti. daca esti asa de devotat lui... cum probabil si cainele iti este devotat tie... nu mai fii ipocrit fata de mine si fata de cainele tau deopotriva si adopta-l.
        • -2 (6 voturi)    
          a fi sau a nu fi (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:43)

          un inginer de moda veche [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

          nu fi caine, fii om! Cam asa se ortografiaza verbul a fi la cele doua cazuri.
          • 0 (4 voturi)    
            .... (Joi, 24 noiembrie 2011, 14:03)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui un inginer de moda veche

            eu chiar "este" inginer asa ca poftim scuza.
            apropo...argumentul tau care sa il combata pe al meu care este?
      • +8 (12 voturi)    
        cifre, IAR! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:44)

        aritmos [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        un maidanez intr-un adapost mananca de 50 ron lunar (nu mai calculez manopera de intretinere, chiria terenului, utilitatile, medicul veterinar, medicamente etc). De unde sa vina acesti bani???? de la bugetul local? or fi de acord cetatenii, aceia pe care Vier Pfoten nu-i intreaba? de la bugetul central si atunci pt. cainii din Husi platesc cetatenii din Deva, pe care nu-i intreaba nimeni?
      • +2 (6 voturi)    
        probabil din exces de lene.. (Joi, 24 noiembrie 2011, 9:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan C

        'un maidanez care e ingrijit de toata lumea'....
        explica-ne si noua cum este ingrijit acest maidanez. are vaccinurile facute la zi? este deparazitat cel putin anual? strange cineva mizeria dupa el? daca musca pe cineva plateste tot blocul daune?

        te inseli. maidanezul ala nu e ingrijit de nimeni. daca il lasi sa se plimbe cu liftul si ii arunci un colt de paine nu inseamna ca ai grija de el... inseamna doar ca esti iresponsabil.
      • 0 (0 voturi)    
        dar (Joi, 24 noiembrie 2011, 23:26)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan C

        vaccinurile le-a facut? Curata cineva dupa el?
    • +21 (25 voturi)    
      Am mai postat acest comentariu... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:47)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      si am sa-l postez de cate ori este nevoie. Am catat pe net despre eutanasierea cainilor in SUA (unde stiam sigur ca se practica) si am gasit pe un site al unei organizatii ce apara drepturile animalelor si am gasit urmatoarea estimare de animale (caini si pisici) eutanasiate in anii 1997 si 2008 in adaposturi: 2.7 de milioane (intr-o mie de adaposturi) in 1997 si estimare de 3.7 milioane per total in 2008. Motivele sunt diferite, de la adaposturi aglomerate pana la faptul ca animalele erau bolnave.

      Linkul este:
      http://www.americanhumane.org/animals/stop-animal-abuse/fact-sheets/animal-shelter-euthanasia.html

      Asa ca poate trec si pe la ambasada SUA protestatarii cu care ne ameninta Vier Pfoten. Inca ceva, nicaieri in lume situatia cu cainii vagabonzi nu este rezolvata, ea este tinuta sub control, si in SUA eutanasierea se pare ca este unul dintre respunsurile la aceasta problema.
    • -31 (35 voturi)    
      Legea cainilor fara stapan (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:56)

      ellyna_57 [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      Ce spune legea despre costuri?Draga Diana,s-ar parea ca nu prea cunosti legislatia europeana.
      Nu sunt caini comunitari pe strazi,nu datorita eutanasierii,ci datorita faptului ca exista mai multa responsabilitate,respect si umanitate.Sunt cvilizati si respecta legea.Aceasta lege este doar o alta batjocora pe obrazul natiunii romane
      • +13 (19 voturi)    
        umanitate pt. caine (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:28)

        george cainescu [anonim] i-a raspuns lui ellyna_57

        ellyna draga poate ma lamuresti si pe mine cum poate responsabilitatea , respectul si umanitatea(pt. caini?) sa impiedice un maidanez sa-ti composteze pantalonii sau dresul impreuna cu o bucatica de carne. Cat priveste copii muscati si mutilati sau batranii omorati n-au importanta pt. ca nu-i asa nu sunt productivi..bateti campii de ma intreb daca sunteti intregi la minte..
      • +12 (16 voturi)    
        categoric... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:03)

        me [anonim] i-a raspuns lui ellyna_57

        trebuie aspru pedepsiti cei ce abandoneaza animalele
        DAR uitete in sua cate milioane (1 urmat de 6 zerouri) eutanasiaza astia pe an!!!
        • -1 (7 voturi)    
          minte de pe urma (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:56)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui me

          Aia din USA sunt bogati si nu-si permit mentinerea patrupedelor, saracul roman taie de la bugetul de medicamente ca sa dea iluzia inutila de bunatate. Daca am intretine un milion sau un miliard de caini, grozava investitie nu aduce nimic bun, este absolut sterila. Uneori ma intreb daca nu cumva unii pamanteni gandesc cu capul. Societatea are nevoi de 10x mai mari decate resurse dispune, si trebuie sa faca vrea sau nu cheltuieli in ordinea prioritatilor.
      • +1 (3 voturi)    
        dovedeste (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:31)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui ellyna_57

        TOATE tarile din UE (nu stiu bulgaria) au legislatie care permite (si obliga) eutanasierea cainilor fara stapan, dupa o anumita perioada petrecuta in adaposturi si in care nu au fost adoptati. ASTA SI NUMAI ASTA e motivul pentru care nu vezi caini vagabonzi intr-o tzara civilizata (si ti-o spun in cunostinta de cauza, pentru ca am petrecut destul timp in destule astfel de tari europene), oricat ai incerca tu sa o scalzi cu "responsabilitatea si umanismul". Batjocora zici?? Batjocora a fost pana acum, de radeau toti strainii de noi cand veneau si vedeau haide de caini murdari si galagiosi pe la toate colturile, in orice oras de la noi.
  • +28 (40 voturi)    
    multumim Vier Pfoten (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:26)

    Filip_ [anonim]

    pentru ca ne reamintiti de fiecare data cat de pierduti de realitate sunt militantii pentru drepturile maidanezilor.
    • -23 (27 voturi)    
      Moartea e dincolo de realitate! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:05)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Filip_

      Cei ce sustin moartea oricarei vietati sunt in afara realitatii.
      • +8 (10 voturi)    
        da? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:06)

        me [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        exercitiu de imaginatie:
        un "om" iti omoara si violeaza mama, fiica, pe tine nevasta etc... pe toti ceilalti inafara de tine ii omoara in fata ta...
        nu-mi spune ca n-ai vrea sa-l vezi mort in chinuri ca nu te cred!!!

        revenind la articolul acesta... sustin moartea cainilor pentru ca "viata" la -10 grade si la juma de felie de paine pe zii nu cred ca e de dorit... ai vazut vreodata caini calcati de masina?! eu da... si crede-ma le este mai bine morti in conditii normale!
      • +9 (13 voturi)    
        mustele? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:00)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        dvs sinteti unul dintre cei care prin mustele si le arunca pe fereastra, nu?
        sau care nu mincati carne de nici un fel, nu?
        v-ati plimbat vreodata seara pe la blocurile vecine, pe unde ciinii nu va cunosc?
        • -1 (5 voturi)    
          Cu mustele ai dreptate! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:10)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Dar si cu cainii; m-am alergat odata cu bicicleta cu o haita de vreo 20 de caini pe soseaua Viilor si mi-a facut placere adrenalina. Am ramas impresionat ca seful de haita a reusit sa se tina dupa mine si la 50 la ora. Carne insa mananc ca sa am forta sa pedalez.
    • +16 (20 voturi)    
      Exact, (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:12)

      Trei Picioruse [anonim] i-a raspuns lui Filip_

      sa ne explice vier pfoten de ce in germania nu sunt caini comunitari pe strazi. De asemeni, as dori ca cei ce fac manifestatii in fata ambasadelor Romaniei din Germania, Olanda, Austria samd, sa importe toti maidanezii de pe strazile Romaniei, sa ne arate ei cum se gestioneaza problema. Sau daca nu sa raspunda vier pfoten in fata justitiei pentru fiecare persoana muscata de "dragii" matdanezi.
  • +20 (28 voturi)    
    Urmariti banii... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:26)

    ion [anonim]

    Cine castiga de pe urma proliferarii lor pe strazi cu pretul sanatatii oamenilor? In rest pretexte, manipulare, ...
    • -15 (17 voturi)    
      Hai sa fim seriosi (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:47)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ion

      Daca ai impresia ca sunt atatia caini in Bucuresti pentru ca cineva profita financiar de pe urma lor iti faci iluzii. Cred ca ai citit prea multe teorii conspirative care au ajuns sa iti intunece judecata.
      • +6 (8 voturi)    
        hahaha (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:07)

        me [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        nu sunt din aceasta cauza cainii pe strada
        dar sunt aparati din aceasta cauza...
        evident sunt si persoane care au astfel de acosiatii chiar din dragoste pt. caini...
        dar majoritatea au niste avantaje frumusele de pe urma lor...
  • +20 (28 voturi)    
    eradicare (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:28)

    anonim [anonim]

    in sfarsit luam pozitie in fata unei probleme vechi si grave a oraselor din Romania, si special Bucurestiul. este absolut necesar ca o data pentru totdeauna sa scapam de acesti caini maidanezi periculosi. sa speram la o aplicare si eradicare a problemei cat mai ferme si rapide.
    • -14 (18 voturi)    
      interesant de amintit (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:00)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      ca cine ridica sabia...
      • +12 (16 voturi)    
        .... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:08)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Va fi invingator!
        • -6 (6 voturi)    
          ca tine? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:29)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

          "cand vad ce vad si aud ce aud - sunt fericit ca sunt cum sunt" ... in alta ordine de idei, mai citeste Biblia, ca nu prea esti dus pe la biserica!
      • +9 (13 voturi)    
        iar ceilalti... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:22)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        vor fi doar sfasiati de caini...
  • -5 (9 voturi)    
    Legi in Romania (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:29)

    Martinezu [anonim]

    Cred ca ar fi citeva lucruri de spus...
    In primul rind cei care s-au bucurat cred ca s-au bucurat degeaba. De ce? Simplu: legile la noi nu se respecta. Asta este o parte a problemei. Pe de alta parte organizatiile pt apararea javrelor sint foarte puternice si sigur vor avea cistig de cauza. Mai ales la noi unde nu avem clasa politica.
    In al doilea rind, se arunca pisica in curtea primariilor care sigur isi vor face treaba si in acest caz asa cum si-o fac de obicei.
    Morala? Vom avea javre pe strazi inca multi ani de aici incolo.
    • -7 (13 voturi)    
      javre sunt peste tot (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      si aici pe forum - si se bucura nespus cand vad cum ne jucam cu VIATA altora...
      • +4 (8 voturi)    
        Ai mare dreptate (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:26)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Sunt multe javre care din interese financiare se joaca cu sanatatea si eventual chiar si cu viata celor vulnerabili la atacul maidanezilor: copii si batranii.
    • +6 (10 voturi)    
      NU VA MAI AGITATI (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:21)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      deci sa nu va fie frica ca va dispare obiectul de activitate - cainii vor fi pe strazi si dupa legea asta noua- spre beneficiul tuturor celor care au ceva de castigat de pe urma lor: primarie, ONG si babele care isi arunca laturile pe strada sau pe geam...
    • -1 (5 voturi)    
      Cele mai mari javre (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:35)

      steffi [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sunt in Parlamentul Romaniei , nu pe strazi.
      • +3 (7 voturi)    
        Exact (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:28)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui steffi

        Si care voteaz impotriva unor legi apolitice, dar imperios necesare, doar pentru ca acestea sunt propuse de partidul de la guvernare.
  • +15 (23 voturi)    
    4 labe (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:30)

    DRG [utilizator]

    "Promulgarea legii in forma actuala va crea un grav prejudiciu de imagine Romaniei, cu efecte imediate precum boicotarea produselor romanesti in strainatate, descurajarea turismului in tara noastra si publicitate negativa in presa internationala."

    hahaha, la ce penibilitati scrieti, mai bine v-ati desfiinta!
    • +7 (11 voturi)    
      oare astia de la patru labute (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:47)

      brutus [anonim] i-a raspuns lui DRG

      au auzit ca in romania SANT 40.000 DE COPII ORFANI ?
      pe astia nu-i adopta nimeni !
      banii care se cheltuie pe caini aici ar trebui sa mearga !
      • +4 (6 voturi)    
        pe bune? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:10)

        lipa [anonim] i-a raspuns lui brutus

        procedura de adoptie cit dureaza? poate de aceea sint prea multi orfani in romania. eu unul as umbla la durata procesului, ptr ca scopul e ca acel copil sa aiba o familie cit mai curind posibil. nu e simplu, dar un proces indelungat nu face decit sa creeze adversitate, plus ca in lumea asta nebuna multe lucruri se pot intimpla in decursul a 2 ani.
        despre catei, cu parere de rau, dar daca nu sint conditii ptr adoptia lor, cei care sint impotriva nu sint decit niste guri care isi dau cu parerea la ceva, iar romania e plina de acestia. un popor se mai si organizeaza dar nu cu palavragii. ..si stiti ceva, de aceea infractorii isi permit orice in romania, ca se pierde scopul......
  • +16 (24 voturi)    
    fatarnici (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:30)

    catalin [anonim]

    daca iubesc asa de mult cainii sa le construiasca adaposturi din banii lor unde sa-i creasca tot pe banii lor.

    mai bine caini morti decat oameni bagati in spitale muscati de maidanezi.

    e ca cu tiganii, ne invata pe noi cum trebuie procedat da cand se trezesc cu ei pe cap ii trimit inapoi ca regulile lor sunt apa de ploaie.

    luatii frate acasa si dormiti cu ei in pat (si cu cainii si cu ....)
  • -8 (10 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:31)

    gigel [anonim]

    dar oare ce fac catelusii din poza?
    • +7 (9 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:10)

      me [anonim] i-a raspuns lui gigel

      20% - sunt in adapostuci 5 intr-o cusca de 1/1 mancand ramasite de paine uscata
      78% - sunt pe strada murind (la propriu sau la figurat) de frig, foame sau calcati de masini (mutilati sau doar morti)
      2% - sunt adoptati...

      chiar suna atat de rau eutanasierea?! (pentru caini ma refer)
  • +17 (21 voturi)    
    Condamnare la moarte (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:33)

    Laur [anonim]

    Cred ca e vorba de condamnarea la moarte a ONG-urilor care apara maidanezii... Daca era vorba de legea care introducea condamnarile la moarte in cazul semenilor, sunt sigur ca n-ar fi miscat o labuta...
    • +10 (12 voturi)    
      Pai, (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:24)

      tutu [anonim] i-a raspuns lui Laur

      misca ceva impotriva vanatorii, impotriva omorarii caprioarelor, cerbilor, iepurilor etc....nu le-ar iesi nimic....
  • +21 (27 voturi)    
    Asociatia Vier Pfoten (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:33)

    dedeiu [anonim]

    Banuiesc ca aceasta asociatie nu militeaza doar pentru viata cainilor ci si pentru cea a gainilor, porcilor, vacilor si asa mai departe, doar sunt si ele niste suflete. Ma amuza cand o mana de oameni tipa ca este rau sa ucizi un caine si ii da acestuia un gat de gaina... Cu o asemenea mentalitate chiar ca traim in epoca de piatra.

    P.S.: Cum e mancarea la KFC?
  • +14 (20 voturi)    
    Mai avem o problema (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:33)

    Hajime Hori [anonim]

    Cine ne scapa de 4 labute?Stirea mortii japonezului ucis de un caine vagabond a fost preluata de publicatii de pe toate continentele, scrie Gandul. Omul care a pus pe picioare fabrica de rulmenti din Alexandria a sfarsit tragic si stupid, scrie EVZ. Pentru echipajele de hingheri principalii adversari nu sint ciinii, ci cetatenii care isi cer „ciinele blocului" inapoi. Tratamentul pentru bucurestenii muscati de caine in ultimii patru ani a costat peste cinci milioane de euro, scrie Cotidianul. In 2005, municipalitatea a tocat fara rost 20 miliarde de lei pentru eradicarea maidanezilor, scrie Adevarul.
    • -8 (10 voturi)    
      mda (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:59)

      gelu soferu [anonim] i-a raspuns lui Hajime Hori

      ce descrii tu nu este o problema cu cainii...
      e o problema de coruptie.
      faptul ca municipalitatea a tocat 20 miliarede lei si nu s-a vazut nimic nu inseamna ca asta e solutia.
      candva am fost si eu contra cainilor vagabonzi, pana am vazut un film pe RTL descre cum se eutanasiau cainii in RO imediat dupa revolutie, folosind stricnina...
      ati vazut vreunul cum moare o fiinta otravita cu stricnina? credeti-ma nu e film pt copii...
      • +11 (13 voturi)    
        oau... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:17)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui gelu soferu

        da un om muscat de caini, cum moare l-ati vazut? Va dati asa ultra umanist....
        Aveti idee cum se "omoara" puii, porcii, vitele, oile din care faceti fripturi, supa, etc??? Aici nu mai functionaza umanismul, ca vorbim de "papa"....
        Si nu e o problema de coruptie faptul ca "cetateni" de bine impiedica activitatea hingerilor.... in schimb activitatea "asociatiilor de protectia animalelor" este! au tocat zeci de milioane de euro.... si cainii tot in crestere sunt....
    • -5 (11 voturi)    
      mor oameni la spital (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:10)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Hajime Hori

      asteptand sa fie operati de "medici" carora nu au posibilitatea sa le umple plicul - da' nu te-am auzit zbierand sa fie impuscati toti medicii... sunt animale cu doua picioare care iti iau viata pentru un celular si traiesc pe banii nostri si apoi, dupa cativa ani, ies "la treaba" mai departe - si nici de aia nu te-am auzit... noroc ca putem sa le luam viata cainilor, aia ca tine se vor culca fericiti!
      • +10 (14 voturi)    
        Bah!! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:25)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        1,000,000 de caini nu fac cat un om!!Voua chiar vi s-a atrofiat creierul..
        • +4 (6 voturi)    
          Si inca (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:35)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Bulan

          Reduce fondurile pentru motorina si piese de schimb pentru transportul in comun si mai pone de un adapost pentru maidanezi desi adaposturi pentru oamenii strazii nu sunt (nu ca mor de ragul lor dar orice om e totusi mult mai important decat un caine).
      • +2 (8 voturi)    
        Pentru justitiarul "umanist" (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:32)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Dar cum se chinuie un om muscat de maidanezi ai vazut vreodata? Ca sa nu mai vorbesc de copii si batrainii mutilati.
    • -4 (4 voturi)    
      Nu-i nimic... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:27)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui Hajime Hori

      ca mai compeseaza cu economia de la caldura...si mai pune niste taxe....
  • -11 (17 voturi)    
    costa mai mult.... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:33)

    gelu soferu [anonim]

    sa vedem:
    oameni care strang cainii...
    echipamente, masini etc...
    substante, periculoase de altfel...
    transportul caniilor vii sau morti...
    incinerarea....

    nu era mai bine ca puneam mosii si babele sa isi duca cainii la cabinete medicale?
    si pe urma recompensai mosii si babele cu o suma mai mica decat iese mai sus.

    aveai caini adoptati "legal" de oameni, aveai caini castrati si in evidenta, cabinete cu activitate, oameni mai responsabili.

    ok; lasam si un serviciu pentru situatii speciale, caini turbati, etc... pt cainii care nu pot fi "adoptati"
    • +6 (8 voturi)    
      Lamureste-ma (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:37)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui gelu soferu

      Si un caine sterilizayt nu mai musca aiurea, nu mai latra aiurea, nu mai elimina fecale si urina, nu mai imprastie purici, capuse, viermi intestinzali si alti paraziti? Interesant!
    • +4 (4 voturi)    
      cine te-a oprit ? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:33)

      safalax [utilizator] i-a raspuns lui gelu soferu

      eu sustin legea, insa partial. In sensul ca trebuia adoptata o lege din "Europa", ca pe la aia n-am vazut caini.
      Am ajuns sa plec de la serviciu cu 30' inainte de terminarea programului sa-mi aduc acasa copilul de la scoala.
      Ti se pare normal?
      Dealtfel, am si caine si alte animale acasa, dar macar ma ocup de ele si ma costa suficient. Nu ma plang, este alegerea noastra.
      Multumes pentru un raspuns in limita decentei (sau a educatiei)
  • +15 (21 voturi)    
    :))) (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:34)

    Bulan [utilizator]

    Ce agitatie,ce lacrimi pe cutofili...dar nu ar pune umarul la gasirea unei solutii care sa nu implice aiureala cu 'intoarcerea in teritoriu'.
    De fapt ei plang pentru ca raman fara painea cea de toate zilele.
    Legat de straini:este usor sa vii din afara si sa protestezi cand tu acasa nu ai aceasta problema,niste ipocriti fara minte.
  • +17 (25 voturi)    
    sunteti culmea!!! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:34)

    umoristu [anonim]

    Dati dovada de nesimtire si cinism si ingustime a vederilor ce va desfiinteaza scopul nobil cel sustineti si il urmariti.
    Da, eutanasierea ciinilor e necesara fiindca nu exista fonduri PUBLICE sa ii cazeze si ingrijeasca!.
    Castrati liberi pe strada NU pot fi lasati in orase sau sate. Pur si simplu nu se poate.
    Da, pe linga masura eutanasierii trebuie incriminate sever relele tratamente aplicate animalelor. Si aplicata legea.
    La fel de strict trebuie reglementata raspunderea celui ce lasa liber un animal (ciine sau orice ar fi).
    Babaciunile ce hranesc "sufletele" prin scari de bloc sa si-i ia in casa si sa raspunda pt ce face ciinele acela - de la fecale la muscaturi.
    Voi Vier Pfoten - si alte organizatii gen Cutu -Cutu alimentati o isterie imbecila ce nu isi are locul in spatiul si discutia publica.
    E o masura de igiena si siguranta publica ce trebuie luata. Ce nu intelegeti??
    Proababil ca unele ONG-uri in cirdasie cu primari verosi s-au alimentat ani de zile cu fonduri pentru maidanezi.Miroase a interes financiar toata harababura asta mediata cu maidanezii.
    Am avut/am ciine. Dar mi l-am asumat, l-am intretinut si vaccinat, si as fi raspuns daca musca pe cineva. Ciinii liberi pe strada nu acolo trebuie sa fie! Eutanasierea e o solutie fiabila si de bun simt, si o masura ecologica si igienica de luat in al 12-lea ceas! Adoptati toate potaile - dar pe banii vostrii si a celor de fac scandal!!! Dar sa nu mai fie unul pe strazi
    • -8 (12 voturi)    
      pe bune (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:59)

      Je [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      Stii cumva cat costa eutanasierea cainilor?

      Am auzit ca e ceva mai scumpa decat sterilizarea...

      Sa spuna cineva clar: eutanasierea costa atat, sterilizarea costa atat. Si sa argumenteze pentru fiecare situatie.Si indiferent care dintre situatii se aplica, traiectoria banilor sa fie urmarita cu strictete.

      In rest, va doresc sa nu va intalniti nici cu un caine turbat, nici cu un om criminal. :)
      • +11 (13 voturi)    
        pret (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:09)

        jean [anonim] i-a raspuns lui Je

        o fi eutanasierea mai scumpa dar e definitiva si rapida. nu ma incanta sa mai vad caini inca 10 ani de-acum incolo, chiar si sterilizati. cat despre sterilizare s-a vazut cum s-a facut si pana acum. banii s-au papat iar cainii au puiat bine mersi. macar un caine eutanasiat dispare din peisaj si nici nu mai puiaza.
      • +11 (13 voturi)    
        dar ingrijirile medicale.. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:15)

        umoristu [anonim] i-a raspuns lui Je

        pt mii de oameni muscati stii cit costa?
        M-as mira sa coste o eutanasiere (profi, nu parul sau ranga in cap) mai mult ca o sterilizare.
        De ce? steril e o interv chirurgicala, si dupa interv ciiinele trebuie ingrijit...
        Pe cind eut e o simpla injectie. 1
        si de costa 100 e o injectie - rezolva problema definitiv - 1 ciine nu mai e pe strada/nu mai consuma resurse in adapost.
        Sterilizarea NU il face sa nu mai defecheze, sa nu mai latre si sa nu mai muste, sa nu mai fie calcat de masini si sa nu mai intinda gunoaiele din tomberoane....
        Imi pare rau , calculul ce il insinuezi e deficitar...
        • -3 (5 voturi)    
          ce gandire... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:02)

          umoristul 2 [anonim] i-a raspuns lui umoristu

          problema nu e doar injectia,
          vor fi omani platiti, utilaje, injectiile, transportul, incinerarea...
          e simple sa spui "ii omoram, si gata"; e dovada de imaturitate...
      • +9 (11 voturi)    
        cuvantul cheie "am auzit".... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:19)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui Je

        "AM AUZIT ca e ceva mai scumpa decat sterilizarea... "
        d-l meu, poate... dar se face o singura data si cu rezultate garantate...
        numa daca doamne-doamne nu face vre-o minune....
      • +8 (10 voturi)    
        nu conteaza... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:26)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Je

        Cat costa atat timp cat ne rezolva problema definitiv!
      • -6 (6 voturi)    
        Uite-aici scrie exact. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:52)

        uiteaici [anonim] i-a raspuns lui Je

        http://aim.pro.tc/?a=articles&p=456

        Prefectul Capitalei, Mihai Atănăsoaei, pretinde că este mai ieftin să eutanasiezi un câine decât să îl sterilizezi.

        "Municipalitatea va trebui să strângă cîinii şi să-i ţină în adăposturi. Întreţinerea unui cîine costă 300 de lei pe lună. 40.000 de câini înmulţiţi cu 300 de lei şi cu 12 luni rezultă un cost de 144 milioane de lei, cam 30 de milioane şi ceva de euro."

        Chiar 300 lei/caine/luna?

        Conform cifrelor furnizate de Centrul Teritorial al Sectorului 2, în adresa de mai jos, se pare că suntem mintiti cu nerusinare!

        "Răspundem sesizării dvs. înregistrată la Primăria Sectorului 2 sub nr. 67654/07.10.2011 şi la CTV Sector 2 sub nr. 2228/10.10.2011, prin care ne solicitaţi o serie de informaţii referitoare la activitatea instituţiei noastre, comunicându-vă următoarele:

        La nivelul sectorului 2 au fost efectuate:
        - în anul 2009: 2050 sterilizări;
        - în anul 2010: 2104 sterilizări;
        - în anul 2011: 2387 sterilizări.

        Pentru anul 2011 a fost stabilită suma de 18 lei/câine/lună"


        18 lei/câine/lună.

        Iată cifrele reale! Atât se alocă de la buget pentru întreţinerea cîinilor. Şi de fapt, nici măcar atât!
        • +3 (3 voturi)    
          Costuri reale (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 22:09)

          1_alex [utilizator] i-a raspuns lui uiteaici

          Ca sa nu mai mainpulati voi ONG-isti iubitori de bani deturnati prin intermediul cainilor vagabonzi, iti voi cita costurile REALE in cazul primariei din Botosani:

          -10 lei costa fiola cu ser T61 folosit la eutanasieri;
          -3 lei / kg costa incinerarea.
      • -4 (6 voturi)    
        Costuri (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:57)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Je

        Hai sa iti zic eu cat costa o sterlizare, facuta de medici voluntari, 15 lei! Adica anestezicul, firele si antibioticul. Solutia injectabila pentru eutanasiere costa cel putin 60 de lei. Do the math!
        • +4 (6 voturi)    
          Si dupa? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:45)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Cat costa intretinerea ulterioara a unui caine sterilizat? Si cine plateste?
      • +2 (4 voturi)    
        costa fix 10 lei (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 22:08)

        1_alex [utilizator] i-a raspuns lui Je

        Ca sa nu mai mainpulati voi ONG-isti iubitori de bani deturnati prin intermediul cainilor vagabonzi, iti voi cita costurile REALE in cazul primariei din Botosani:

        -10 lei costa fiola cu ser T61 folosit la eutanasieri;
        -3 lei / kg costa incinerarea.

        http://m.hotnews.ro/stire/8615465
    • -8 (12 voturi)    
      iti doresc ca aceasta solutie (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui umoristu

      "fiabila si de bun simt" sa iti fie aplicata si tie - sa vedem daca iti da mana sa mai "gandesti" asa
      • +2 (8 voturi)    
        deci... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:12)

        mem [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        tu doresti moartea unuia care doreste moartea cainilor...
        esti cu ceva mai bun?
        e uimitor cum "sfintii" doresc raul altora in numele binelui...
        • -1 (3 voturi)    
          ii doresc sa guste (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:35)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mem

          din propriul medicament - sunt momente in care, daca nu te cobori la nivelul interlocutorului, risti sa nu te inteleaga/ in alta ordine de idei: daca ar trebui sa aleg intre a salva criminali ca voi si un caine as alege cainele
  • +6 (10 voturi)    
    De ce nu ii cresc ei (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:35)

    unul [anonim]

    Legea a fost aorecum prost gandita.Trebuia sa fie si cu responsabilitati de partea iubitorilor de dulai.Adica aceste ONG-urile trebuiau cu ajutoorul statului sa fie obligate se suporte toate tratamentele antirabice si despagubirile care ar trebui platite celor care sunt muscati de maidanezi.Eu nu i-as omori.as pune pe iubitorul cuatre sa semneze pentru el si din momentul ce cainele ala a muscat pe cineva eu ca consiliu local as fi cel care ar da in judecata pe cel care a semnat pentru dulau si as cere daune pentru durerea si suferinta celui muscat .Bugetul de stat nu trebuie sa aloce un ban la dulai.
  • +14 (16 voturi)    
    perfect ... asta si era nevoie (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:36)

    rakleta [utilizator]

    Pe amratii care ii musca nu ii plange nimeni.
    Cica e din vina lor ca merg noaptea printre blocuri ... fara pistol.
  • +12 (14 voturi)    
    E democratic, se vor organiza referendumuri (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:38)

    Orasele sunt pentru oameni nu pentru caini [anonim]

    E deja extraordinar de tolerant si blajin faptul ca oamenii din Romania au decis sa se consulte liber prin referendum pentru a hotara soarta unnor animale fara stapan.

    Nici o tara din lume, in acest moment, nu mai cheltuie bani cu referendumuri pt soarta unor caini vagabonzi !

    USA, UK, Franta, etc. tari mai prospere si mai avansate decat Romania in ce priveste conceptul inventat de 'drept al animalelor', eutanasiaza in fiecare an sute de mii de animale !

    Asteptam ca cei de la Cutu-Cutu si 'patru picioare' sa se lege de gardurile ambasadei Frantei, o tara atat de 'in epoca de piatra' ca eutanasiaza 40.000 de caini/an !

    Cu cat exagereaza si sunt mai agresivi cei de la ONG-urile de protectie a animalelor, cu atat sporeste numarul cetatenilor care nu mai accepta sa vada caini pe strada si sa-si lase copiii muscati de animale.

    Fiecare colectivitate va decide liber, ONG-urile sa-si faca propaganda electorala ca oricare altul si electorii sa decida daca vor animale fara stapan pe strazi, daca vor sa plateasca cainilor padocuri gratuite pe viata sau daca vor ca animalele fara satapan si fara speranta de adoptie sa fie eutanasiate.

    Mai demcoratic de atat nu se poate, pentru ca solutia propusa de ONG-uri e una tiranica, in dispret fata de oameni. Sunt destui caini care mananca de 3 ori pe zi, sunt prea multi oameni care sufera de foame, pe langa saracie trebuie sa mai suprote si haite de maidanezi..E o rusine si Romania nu o mai suporta !
    • -2 (4 voturi)    
      referendum ca sa ce? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:13)

      cubrvea [anonim] i-a raspuns lui Orasele sunt pentru oameni nu pentru caini

      mai bine o noua revolutie, cind parlamentul ala va fi redus la 100 de oameni? de ce avem nevoie de atitia care oricu voteaza la comanda, si unul ptr celalalt???? de ce trebuie sa sustinem de la buget asemenea specimene? de ce mai existam?
  • +12 (14 voturi)    
    ? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:38)

    majoritatea [anonim]

    Nici un caine nu ar ramane pe strada daca ar fi adoptati. Dar adevarul e ca majoritatea nu ii vrea. Nu ar trebui sa le dea de gandit ongurilor cu privire la obiectul activitatii?
  • +8 (12 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:41)

    Gica [anonim]

    Ma bucur pentru acesta lege si ma bucur ca in sfarsit Bucurestiul poate fi un oras fara maidanezi. Maidanezii trebuie sa dispara de pe strazi.
    Vier Pfoten sa faca legea la ei acasa nu in cartierul meu. Vier Pfoten merita un mare dos de plama peste ochi, o fundatie formata din retardati mintal.
    • +6 (8 voturi)    
      Din moment ce (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:38)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Gica

      La Paris maidanezii sunt eutanasiati. De ce nu s-ar aplica aceasta masura si in Bucuresti...
  • +10 (12 voturi)    
    am gasit solutia! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:42)

    ionel [anonim]

    Sunt convins ca daca Asociatia Vier Pfoten o sa adopte acesti caini, nici un caine nu va ma fi eutanasiat si nici copii mei nu vor fi muscati de acesti caini!
  • +10 (14 voturi)    
    Bravo, sa-i eutanasieze pe toti! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:42)

    Mircea [anonim]

    Eu spun astia sa militeze pentru salvarea gainilor sau a mieilor de pasti de la sacrificare ;)) Si cei care se dau aici aparatori cainilor sa-i ia acasa! BRAVO intr-un final se intampla si ceva normal in romania, sa-i eutanasieze pe toti. Ce raman unii fara obiectul muncii?!
  • +10 (14 voturi)    
    Serios?! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:44)

    Nasty [anonim]

    "Cea mai ineficienta metoda aplicata vreodata in lume"?! Serios?! In toate tarile civilizate se aplica eutanasierea, mai circula romanii prin lume si afla si ei, nu-i mai mintiti pe fata! Pana la urma nu niste fanatici isterici care vor moartea altor oameni (doar pentru ca ultimii doresc disparitia cainilor de pe strazi) trebuie sa hotarasca, ci cetatenii fiecarei localitati, prin referendum. Iar primarii sa respecte ce iese la vot! Toate "Labutele triste" au avut 21 de ani sa rezolve problema prin sterilizare, dar cainii sint tot mai multi. A, ca nu se vor mai putea sifona bani (de la buget sau din donatii de la fraierii din strainatate) de catre ONG-urile astea, e altceva...
  • +8 (12 voturi)    
    lege (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:49)

    sebi [anonim]

    Excelenta lege ! Luati cainii acasa daca nu va convine !
  • +10 (14 voturi)    
    ONG-urile pentru protectia cainilor, (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 14:59)

    mircea [anonim]

    mai caini decat animalele pe care pretind ca le apara.Cand am sa vad membri ai ONG-urilor care pretind ca militeaza pentru protectia cainilor,ca vor curata mizeria lasata de caini pe strada si prin parcuri,atunci am sa-i cred pe acesti ipocriti.Pana atunci ii consider niste oameni inculti,care nu respecta omul ca valoare a societatii de azi.In lipsa lor de cultura sau asociat din necesitate de socializare in niste ONG-uri obscure si nu sunt in stare sa vina cu alternative inteligente la problema cainilor comunitari.Astept sa apara ONG-uri pentru protectia sobolanilor,sau tantarilor,mustelor.Ce mai asteptati?Este un domeniu virgin.
  • +8 (14 voturi)    
    cainii precum vacile sfinte ??? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:02)

    escu [anonim]

    Aceste femei au ajuns sa creada cainii ca ceva sfant in genul vacilor sfinte din India !!! Haida de...
    • +4 (6 voturi)    
      Femei perverse. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui escu

      Cucoanele care chipurile activeaza in ONG-uri gen "patru labute"sunt niste perverse care se hlizesc prin parcuri admirand cum haitele fac sex.Sa le vedeti cum ajuta cate un pudel sa se urce pe o catea in calduri,mai dolofana si ce haz fac cand reusesc.Asta nu se cheama prostitutie,sau macar incalcarea bunelor moravuri?Curvulite cucoanele.Le este teama ca nu mai au spectacole porno canin?
  • +10 (12 voturi)    
    dar si inainte era legiferata (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:07)

    Denoro [utilizator]

    Dar si inainte in Romania era legiferata condamnarea la moarte.
    Cruzi si complet inuman, era legal (si este inca) in Romania ca porcii sa fie condamnati la moarte in abatoarele de porci, gainile la fel, si ele sunt condamnate la moarte.
    Culmea culmilor cruzimii fara de seaman a poporului roman este faptul ca este legala comercializarea produselor chimice si a curselor prin care condamnam la moarte soarecii si sobolanii!
    Si colac peste pupaza, noi romanii, josnici cum suntem, facem anual un genocid fara seaman printre muste! Pastilele de tantari ne transforma casele in adevarate lagara a mortii (pentru muste).
    Infiorator!
    Legat de "uciderii in masa a cainilor fara stapan – cea mai ineficienta metoda aplicata vreodata in lume", mare, mare dreptate au! Eu propun ca, ca metoda eficienta sa hranim cainii cu viagra si sa le asiguram fiecarei catele vagaboante consult periodic ginecologic, ca sa ne asiguram ca sunt sanatoase din punct de vedere reproductiv.
    Si de asemena, orice om muscat de un caine vagabont sa i se faca analize medicale amanuntite, ca nu cumva sa aiba vreo boala si "comunitarul", prin muscatura, s-o fi contactat! Doamne fereste! Iar daca totusi se intamla, atunci urgent sa se caute cainele si sa fie tratat la cele mai inalte sdandarde! Iar daca Doamne fereste moare cainele, fiindca avea o boala contajioasa, sa i se faca funerarii nationale iar cel muscat sa infunde puscaria!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu stii asta ? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:35)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      Salut bobor !

      Daca eutanasierea se face cu produse "Made in West" e OK ! Banii vin (la ei) !
      Daca e cu bata - nu e nici un gheseft , asa ca la lupta ONG-uri !


      Pa !
  • +10 (12 voturi)    
    legea e ok (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:10)

    blabla [anonim]

    dupa atatia ani de incercat solutii mai blande si mai "eficiente" cred ca e timpul sa incercam si cu eutanasierea.
  • 0 (8 voturi)    
    Alta bataie de joc pe banii cetatenilor. (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:12)

    etre [anonim]

    "Camera Deputatilor a adoptat, marti, legea cainilor fara stapan, care prevede posibilitatea eutanasierii dupa ce autoritatile locale consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier."

    Sondaj de opinie ? referendum ? adunari de cartier ?
    ... alta lege facuta de ... dar sa ne abtinem
  • +10 (12 voturi)    
    am impresia ca... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:13)

    Gigi [anonim]

    tot ce se intampla e dus la un extrem grotesc. Sunt atatea ONG-uri, care urla din gura de sarpe, mai plang pe la Camera Deputatilor de mama focului, iar cand sunt invitati sa ia initiativa, majoritatea se retrag delicat. Fratilor, daca tot va dati iubitori de animale din cale afara, eu zic sa propuneti ca de acum inainte sa nu mai mancam carne de orice fel, nu mai mancam oua, ca de acolo ies puii si aberatiile pot continua. Sa trecem toti pe laptuci, urzici si alte plante.
    sunteti lasati 30 de zile sa ii adoptati, daca au fost adoptati si apoi ii gasesc baietii iar pe strazi, sa iti dea amenda de sa iti usture curul si cu banii respectivi sa fie eutanasiat cainele gasit din nou pe strazi. Mie mi se pare mai fair asa.
    • +7 (9 voturi)    
      Ce 30 de zile (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:41)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Ar trebui eutanasiati pe loc, daca nu au microcip de identificare cu datele stapanului. Iar daca au, atunci stapanul sa fie amendat pentru neglijenta.
  • +9 (11 voturi)    
    si inca ceva...ONG-istilor (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:15)

    Gigi [anonim]

    tare as vrea sa fiti un pic haituiti de caini, sa va aud atunci ce mai ziceti. Ca vorba aia "omul e de vina". Sper sa nu ajungem, parafrazand filmul, "Tara sau Planeta Cainilor".
  • +13 (15 voturi)    
    Asociatia lu' peste (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:16)

    Nimeni [anonim]

    Ai invit pe toti militantii lu peste prajit de la toate ong-urile si asociatiile pro caini sa treaca pe strada Uranus intr-o plimbare si le garantez ca uita de legea asta instant .Sunt cel putin 30 de caini numarati si sunt asa de bine sterilizati ca se inmultesc in fiecare an vazand cu ochii.O adevarata haita.CE au facut Vier Pfoten and Co. pentru acesti caini.Propunerea mea era sa eutanasiem si cativa militanti ..........................Ce chestie, si cand ma gandesc ca am acasa caine ,pisica si papagal........................adica iubesc anumalele dar nu pe strada.
  • +11 (13 voturi)    
    Sunt curios (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:23)

    Andu [anonim]

    De ce considera asociatiile ca metoda aceasta este mai putin eficienta decat sterilizarea. Un caine o data eliminat nu mai revine pe strazi, deci unde e problema? Si mie imi plac multi caini pe care ii vad pe strada si ma doare sufletul sa mi-i imaginez morti, dar nu avem ce face. Iar solutia cu tinutul acestora pe langa blocuri e o idee total tampita. Pe langa blocul meu, la iesirea dintr-un gang s-au construit cateva custi pentru caini. Poate se simt locatarii mai fericiti, insa cei care trec prin zona au tot timpul probleme, mai ales seara.
  • +7 (9 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:28)

    George [anonim]

    Ce anume concret a facut aceasta asociatie ce poarta un nume absolut hilar, "Vier Pfoten", pentru a aduna cainii de pe strazi???? Si sa ne mai spuna aceasta asociatie in ce tara civilizata mai exista caini pe strazi, asa ca la noi! Nu le-ar fi rusine sa le fie! Am ajuns sa ne pese mai mult de maidanezi decat de oameni?
    Apropo, am vazut reactia absolut anormala a celor care venisera la Parlament sa faca presiuni asupra parlamentarilor pentru a nu vota o lege care, hai sa fim seriosi, nu spune nicidecum ca maidanezii vor fi condamnati la moarte!!! Comunitatile locale, democratic (adica minoritatea se va supune deciziei majoritatii), vor lua decizia cea mai buna pentru a nu mai avea caini pe strazi. Eu unul m-am saturat de toti acei imbecili care tin in brate maidanezii! Tara asta are nevoie de curatenie din toate punctele de vedere. Nu maidanezilor pe strazi!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Asa va trebuie (Joi, 24 noiembrie 2011, 9:43)

      uyg687 [anonim] i-a raspuns lui George

      Asa va trebuie daca lasati o treaba care va priveste personal, pe mina unor "asociatii".

      Daca vreti sa nu mai fie maidanezi pe strada, atunci puneti mina de la mina, puneti ban cu ban, si construiti un perimetru imprejmuit in care sa bagati toti maidanezii din zona voastra in care locuiti si sterilizati-i si intretineti-i. Va asigur ca nu va costa mai mult de 2 lei lunar ca sa faceti asta (daca vor participa TOTI locatarii din blocurile zonei).

      2 lei e chiar un nimic si merita efortul ca sa poti merge linistit pe strada, si sa ai constiinta impacata ca nu ai ucis.

      Sa nu-mi spui ca nu-ti poti permite 2 lei lunar , ca nu te cred.
  • +8 (8 voturi)    
    sa ne spunem parerea (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:31)

    andu [anonim]

    nu mi se pare normal sa avem ong-uri ce militeaza pentru raminerea cainilor comunitari pe strazi, in timp ce in alte tari aceleasi ong-uri lupta pentru adunarea lor de pe aceleasi strazi. Eu unul va invit sa va spuneti parerea la una din adresele afisate aici, sa vada care e opinia generala (pro sau contra)> http://www.vier-pfoten.ro/website/output.php?id=1100&language=2
  • +9 (9 voturi)    
    cainii vagabonzi (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:36)

    cainele agresiv [anonim]

    Cu ce e diferita o vaca, un porc sau un pui de un caine. Sunt si ele animale la fel ca si cainii - cu toate astea mii de vaci porci si pui sunt omorate zilnic pentru a ne asigura hrana si toti iubitorii de animale le manaca carnea si nu zic nimic despre aceast carnagiu. In plus vaca, porcul, gaina nu ne musca, nu ne impiedica sa trecem strada, nu fac mizerie in fata blocului dar cu toate astea au o soarta mult mai cruda dacat cainii si nici un iubitor de animale nu le sare in ajutor. Asa ca dragi iubitori de animale nu prea inteleg pasiunea voastra prerversa pentru caini. V as sugera ceva, daca vreti sa aratati ca chiar va pasa adoptati cainii, luati la voi in casa hranitii si iubitii oferitile un adapost - nu-i mai lasati pe strazi sa sufere si ei si noi toti ceilalti.
  • +10 (10 voturi)    
    studiile (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:41)

    Paul [anonim]

    "Studiile de specialitate au demonstrat pana acum ca eutanasierea nu este doar cea mai ineficienta, ci si cea mai costisitoare metoda de gestionare a cainilor fara stapan."

    Niciunde nu am vazut sa fie specificat clar un asemenea studiu. ONG-urile baga mereu la inaintarea "studiile de specialitate" dar nici unde nu am vazut sa dea un exemplu de asemenea studiu. Un titlu, un autor, ceva... Pana atunci, Institutul Matei Bals are in arhiva mii de "studii" foto cu victimele cainilor. Si nu sunt de vazut cu stomacul plin...
    • -6 (6 voturi)    
      Nu ai vazut? Mai cauta... (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:02)

      iuyiu [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Sfat util: foloseste Google
      • +6 (6 voturi)    
        Ia da tu un link catre un astfel de "studiu"! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:54)

        George [anonim] i-a raspuns lui iuyiu

        Google nu reprezinta solutia eliminarii cainilor de pe strazi! Cainii nu au ce sa caute pe strazi. Pricepi asta? Reprezinta, din toate punctele de vedere un grav pericol pentru sanatatea oamenilor. Cine raspunde pentru moartea oamenilor macelariti de maidanezi? Tu? Iti asumi tu aceasta responsabilitate? Ia-i ba acasa si tine-i sa-ti imputa tie casa dar lasa-ne pe noi ceilalti sa mergem linistiti pe strada! Ai fost la Paris? Dar la Londa? La Frankfurt? Dar la Amsterdam sau Barcelona? Cumva ai fost prin America? Ai vazut caini pe strazi? In ce tara civilizata exista haite de maidanezi, care ameninta viata oamenilor care merg pe strada? Raspuns: In niciuna! Prin urmare, ce doresti dumneata?
        • -2 (2 voturi)    
          Ia de aici (Joi, 24 noiembrie 2011, 9:38)

          34tf345g5 [anonim] i-a raspuns lui George

          De acord cu tine, cainii nu au ce cauta pe strazi.

          Dar si tu trebuie sa fii de acord ca nici uciderea cainilor nu este o solutie.

          Te las sa te gandesti care ar fi aceasta.

          Spor la lucru!
  • -4 (4 voturi)    
    Cat costa intretinerea unui caine? Vezi cifrele: (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 15:53)

    ahhha [anonim]

    http://aim.pro.tc/?a=articles&p=456

    Prefectul Capitalei, Mihai Atănăsoaei, pretinde că este mai ieftin să eutanasiezi un câine decât să îl sterilizezi.

    "Municipalitatea va trebui să strângă cîinii şi să-i ţină în adăposturi. Întreţinerea unui cîine costă 300 de lei pe lună. 40.000 de câini înmulţiţi cu 300 de lei şi cu 12 luni rezultă un cost de 144 milioane de lei, cam 30 de milioane şi ceva de euro."

    Chiar 300 lei/caine/luna?

    Conform cifrelor furnizate de Centrul Teritorial al Sectorului 2, în adresa de mai jos, se pare că suntem mintiti cu nerusinare!

    "Răspundem sesizării dvs. înregistrată la Primăria Sectorului 2 sub nr. 67654/07.10.2011 şi la CTV Sector 2 sub nr. 2228/10.10.2011, prin care ne solicitaţi o serie de informaţii referitoare la activitatea instituţiei noastre, comunicându-vă următoarele:

    La nivelul sectorului 2 au fost efectuate:
    - în anul 2009: 2050 sterilizări;
    - în anul 2010: 2104 sterilizări;
    - în anul 2011: 2387 sterilizări.

    Pentru anul 2011 a fost stabilită suma de 18 lei/câine/lună"


    18 lei/câine/lună.

    Iată cifrele reale! Atât se alocă de la buget pentru întreţinerea cîinilor. Şi de fapt, nici măcar atât!
    • +5 (5 voturi)    
      Si ce =i cu asta? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:54)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ahhha

      Desi suma mi se pare ridicol de mica pentru a fia devarata, inmulteste-o cu numarul de maidanezi si cu numarul mediu al lunilor de viataq a acestora. Adauga apoi si sumele cheltuite cu tratamentul celor agresati de maidanezi. Oare aceste sume, platite inclusiv de mine prin impozit, nu ar putea fi folosite pentru ceva mult mai util comunitatii umane? Iar cine e atat de devotat maidanezilor sa-i intretina din fonduri proprii dar sa si raspunda finaciar si penal, pentru ca raspunderea morala nu prea afecteaza pe unii ca ei, pentru toate agresiunile comoise de acestia.
      • 0 (0 voturi)    
        Cu asta m-ai dat gata! (Joi, 24 noiembrie 2011, 9:36)

        jgrf76r [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Suma pare ridicol de mica ca sa fie adevarata, dar gandeste-te ca in realitate suma cheltuita efectiv pentru caini poate fi chiar mai mica, in buna traditie romaneasca de a baga o parte din banii proveniti de la buget in buzunarul personal. Asa ca animalele "beneficiaza" de conditii "de viata" incalificabile, in realitate.

        Ca sa scurtez, uite ce-ti propun:

        Ai fi de acord ca TOTI bucurestenii sa doneze lunar o suma modica (sa spunem 2 lei) pentru adunarea in perimetre inchise si special amenajate, si intretinerea maidanezilor? Fa tu calculele si vezi daca la cei 2 milioane de bucuresteni s-ar strange suficienti bani pentru a scapa astfel definitiv de teroarea de pe strada.

        Exista linga zona in care locuiesc un astfel de perimetru imprejmuit, nu mai mare de 200 metri patrati, in care au fost stransi cainii maidanezi din zona. Initiativa apartine locatarilor a 8 blocuri din zona care s-au saturat de prezenta lor pe strada. Banii pentru intretinerea lor sunt proveniti din donatii benevole ale acestor locatari. Nu exista o firma angajata de ei care se ocupa de asta, o fac chiar ei, zilnic. In felul asta toata lumea e multumita, stiind ca banii lor nu sunt folositi in alte scopuri.

        Tu personal ti-ai putea permite sa dai lunar 2 lei ca sa ai o viata mult mai linistita?

        Nu sunt pro-maidanezi, chiar am fost atacat de unul recent, dar solutia descrisa mai sus mi se pare chiar optima.
        • 0 (0 voturi)    
          Am cateva intrebari.... (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:34)

          MG [anonim] i-a raspuns lui jgrf76r

          in ceea ce priveste strangerea acestor maidanezi intr-un spatiu ingradit...

          Nu miros? Presupun ca nu stati sa ii spalati, periati...

          Cine le face curat si cine le da de mancare?
          La 20-30 de caini, cine le cumpara mancare (cred ca sunt cantitati mai mari cand ai 20 de caini, trebuie cineva sa se duca cu o masina serioasa sa cumpere mancare).

          Faceti cu randul la "ranit"?

          Nu fac zgomot? Spatiul ala e intre blocuri? Imi imaginez ca o gradina zoologica cu 20-30 de caini vagabonzi produce ceva zgomot noaptea.

          Cum se simt cainii aia acolo la puscarie?

          Al cui e terenul acela de 200 m patrati pe care il ocupati abuziv?

          Aveti autorizatie pentru ingradirea acelei zone?

          Ce veti face in momentul in care se vor inmulti acei caini sau i-ati sterilizat?

          Ar mai fi si alte intrebari, dar ma opresc deocamdata aici...
  • +7 (7 voturi)    
    Alti patrupezi ne exista? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:13)

    Mihai [anonim]

    Vier Pfoten au si porcii care aproximativ in aceasta perioada sunt ucisi in masa, tot vier Pfoten au si mieii care de Pasti sunt ucisi fara mila, de ce oare sa ne cramponam doar de caini in ai proteja?, aceste carnasiere fara stapan umple orasele de boli si devin periculoase atunci cand se organizeaza in haite. Sunt de acord ca ar trebui euthanasiati si stapanii care isi abandoneaza cainii, dar de aici si pana a face o drama din uciderea unor caini pentru care, de multe ori, moartea vine ca o izbavire e mult. Dupa ce se va face curatenie autoritatile trebuie sa monitorizeze atent actiunile detinatorilor de caini pentru a nu relua lucrul de la capat.
  • -4 (4 voturi)    
    Costuri pentru un caine: iata sumele reale! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:21)

    kihiuo [anonim]

    http://aim.pro.tc/?a=articles&p=456

    Prefectul Capitalei, Mihai Atănăsoaei, pretinde că este mai ieftin să eutanasiezi un câine decât să îl sterilizezi.

    "Municipalitatea va trebui să strângă cîinii şi să-i ţină în adăposturi. Întreţinerea unui cîine costă 300 de lei pe lună. 40.000 de câini înmulţiţi cu 300 de lei şi cu 12 luni rezultă un cost de 144 milioane de lei, cam 30 de milioane şi ceva de euro."

    Chiar 300 lei/caine/luna?

    Conform cifrelor furnizate de Centrul Teritorial al Sectorului 2, în adresa de mai jos, se pare că suntem mintiti cu nerusinare!

    "Răspundem sesizării dvs. înregistrată la Primăria Sectorului 2 sub nr. 67654/07.10.2011 şi la CTV Sector 2 sub nr. 2228/10.10.2011, prin care ne solicitaţi o serie de informaţii referitoare la activitatea instituţiei noastre, comunicându-vă următoarele:

    La nivelul sectorului 2 au fost efectuate:
    - în anul 2009: 2050 sterilizări;
    - în anul 2010: 2104 sterilizări;
    - în anul 2011: 2387 sterilizări.

    Pentru anul 2011 a fost stabilită suma de 18 lei/câine/lună"


    18 lei/câine/lună.

    Iată cifrele reale! Atât se alocă de la buget pentru întreţinerea cîinilor. Şi de fapt, nici măcar atât!

    Eutanasierea costa minim 60 lei, iar sterilizarea numai 15 lei. Oare Romania a iesit din criza?!! De ce se vrea alocarea unor sume de bani de 4 ori mai mari (de la buget) pentru asa ceva? Sunteti sanatosi? Eu zic ca e de preferat sterilizarea, iar cu restul de bani se pot face lucruri utile pentru batrani nevoiasi.
    • -5 (5 voturi)    
      perfect (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:45)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui kihiuo

      sigur ca au existat si cazuri de oameni decedati si din cauza cainilor. 2 poate? si din ce cauza? dar mai bine ne-am indrepta atentia asupra criminalilor, pedofililor, evreilor etc. daca tot hotarim si soarta cainilor. sa fie omoriti cu parul! sa dispara! si la fel si pensionarii, cei cu dizabilitati ...ca sug sangele poporului. rusine sa va fie ...
      • +3 (3 voturi)    
        Lamureste-ma si tu (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:03)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Din ce cauza au decedat oamenii atacati de maidanezi? din ce cauza au fost mutilati batrani si copii? De ce tebuie sa fiu atent ca sa nu fiu aqtacat de un maidanez adapostit pe sub vreun autoturism "aflat intr-o pasa proasta>? De ce tebuie sa ascult noaptea concertul de latraturi? de ce trebuie sa inspir mirosul de uroina si fecalele transformate in praf? Traies intr-un oras si nu in mijlocul padurii. Iar fondurile risipite aiurea pe maidanezi pot fi folosite pentru pensionari si pentru cei cu dizabilitati. Iar a pune pe acelasi plan criminalii si pedofilii cu evreii denota un anumit tip de gandire. Probail ca dupa tine criminalii si pedofilii sunt tot victoime ale societatii, nu? Si trebuie protejati si sa ise asigure toate conditiile de a-si satisface instinctele.
        • -1 (1 vot)    
          Pentru ca traiesti! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:20)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Bucura-te de viata cu riscurile ei! Dupa aia o sa ai parte de o liniste absoluta, fara riscuri.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai daca (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:40)

      zit [anonim] i-a raspuns lui kihiuo

      tot ai dat cifrele astea, ia fa si tu un calcul : daca merge in ritmul asta cu sterilizarile (si hai sa fim seriosi, ca parte din "sterilizati au "bijuteriile" neatinse, daca te uiti cu atentie...) de 2300 circa pe an CAM IN CITI ANI crezi tu ca se va termina CU ADEVARAT cu ciinii de pe strazi (asta presupunind ca nici o catea nu ar mai face pui de azi inainte) ?? Din cite inteleg sint cel putin 30-40.000 midanezi DOAR in Bucuresti ? Ii invit pe toti militantii pro-maidanezi sa dea cite un raspuns (dar cinstit !) la aceasta intrebare !
      • 0 (0 voturi)    
        Dragul meu (Joi, 24 noiembrie 2011, 9:24)

        234tr3t35 [anonim] i-a raspuns lui zit

        Cifrele nu mint.

        Concluzia e clara: e mult mai ieftin sa sterilizezi decat sa ucizi.

        Partea cu aplicarea corecta a legii, implicit cu realizarea efectiva a sterilizarii, tine de cei care sunt implicati in actiune.

        Dar la fel se poate spune si in cazul uciderii: ce te face sa crezi ca anumalele chiar vor fi ucise? De unde stii tu atat de sigur ca banii alocati de la buget vor fi folositi pentru uciderea cainilor maidanezi? Nu cumva e mai "normal" ca, in "buna traditie romaneasca", banii destinati uciderii cainilor sa intre direct in buzunarele personale ale cui trebuie (ca doar e criza, nu?) ?

        Parerea mea e ca tu visezi frumos. E cazul sa vezi realitatea.

        Aaaa, si ca sa fie clar: nu sunt deloc pro-maidanezi. Personal am fost atacat de unul care era cat pe ce sa ma muste.

        PS: Sa stii ca ceea ce ai comentat tu se potriveste foarte bine la orice lege care este aplicata prost, si anume doar in folosul unor anumite buzunare personale.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca (Joi, 24 noiembrie 2011, 18:46)

          zit [anonim] i-a raspuns lui 234tr3t35

          e sa luam tot timpul pe "nu se poate", "nu sint sigur", "nu cred" atunci nu vom mai ajunge nicaieri ... Eu pot sa aduc doar un singur argument, destul de slab, dar altul n-am : ciine sterilizat care sa faca pui am vazut, dar pe ala mort, nu ! Repet intrebarrea : admitind ca de azi, prin absurd, sterilizarile s-ar face inn ritmul de maisus mentionat, citi ani ar trebui ca sa nu mai vedem picior de mai danez pe strada ? Cit despre banii alocati, mi se pare simplu : se deconteaza pe bucata/ciine mort si nu pe ciine prins (viu ) ! Si aici ar trebui sa intervina "vier photen" aia, sa controleze ca sint eutanasiati cum trebuie iar banii dati cinstit, nu crezi ? Solutii s-ar gasi, dar e de preferat solutiei aleia in care ciinele e luat de pe strada, i se aplica bulina, se ia banu' si apoi i se da drumul inapoi, sa ma fete alti 5-6 catei pe cap dse catea, sa mai avem si luna viitoare "obiectul muncii" pe banu' contribuabilului ... Pentru ca, cinstit, nici una dintre metode nu e usor de controlat ... Dar, ciini cu "bilute" si bulina SIGUR am vazut si vad pe strada !
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ne deranjeaza sa fim langa SUA (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:32)

    hic sunt leones [utilizator]

    in epoca de piatra,
  • -5 (5 voturi)    
    cifrele "vorbeste" (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 16:32)

    Je [anonim]

    Se spune in lege ca eutanasierea cainilor se face dupa ce se intrunesc "asociatiile de cartier".. etc. adica dupa ce se voteaza.

    Va prezint acum un sondaj realizat in perioada 21-23 noiembrie 2011, pe un esantion de 3863 de respondenti.

    Intrebare: Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor maidanezi?

    rezultate:

    DA: 1403 respondenti

    NU: 2440 respondenti

    Nu ma intereseaza: 20 respondenti.


    Comentarii?
    • +4 (4 voturi)    
      intrebare pusa prost (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:08)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Je

      Intrebarea care trebuie pusa este: "Sunteti de acord cu cainii pe strazi?" Sa vezi atunci ce iese. Evident ca nu multi vor sa-i omoare pe caini, dar te asigur ca marea majoritate vrea sa dispara de pe strazi. Na dilema!
    • +3 (5 voturi)    
      Unde s-a facut sondajul? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:04)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Je

      La sediul Vier Pfoten?
  • -1 (3 voturi)    
    subiect (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:11)

    Nume [anonim]

    Oare toti cititorii hotnews.ro sunt la fel de ingusti la minte ca si majoritatea celor care au comentat aici? Chiar credeti in povestile celor care spun ca eutanasierea unui caine e mai ieftina si mai eficienta ca si castrarea lor? De ce in Oradea s-a putut, doar in restul tarii nu se poate? E vorba de civilizatie, sunteti cu zeci de ani in urma ca si gandire.
    Doamne, ce frumoasa ar fi Romania doar cu partea de vest!
  • -1 (3 voturi)    
    Cainii maidanezi (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:24)

    steffi [utilizator]

    nu au nici o vina ca s-au nascut.
    Vina este a celor care au deturnat fondurile primite pentru sterilizarea lor.
    Aceasta lege este o rusine, va fi un macel in masa a tuturor cainilor, bolnavi sau nu.
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate, dar... (Joi, 24 noiembrie 2011, 9:15)

      123r23r [anonim] i-a raspuns lui steffi

      ... sunt mai multi cei care doresc uciderea animalelor.
  • +3 (3 voturi)    
    o mica luminita (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 17:41)

    obiwan [anonim]

    Noua lege permite starpirea cainilor de pe strazi doar dupa ce primaria a consultat parerea oamenilor.
    E greu de imaginat cum se va face aceasta. mergem la vot pe cartiere? ne bate la usa primaria pentru sondajele respective? punem biletele pe peretii primariei? eu cred ca mare lucru nu o sa iasa de aici. ong-urile de tipul "cutu si labuta" si babele din blocuri care hranesc potaile, desi nu sunt asa multi, urla si sunt actioneaza solidar in comparatie cu oamenii muscati de caini sau cu cei ce au copii amenintati permanent de prezenta potailor pe strada. noi cei care vrem sa scapam de caini (fie si prin eutanasiere) nu suntem uniti, nu avem initiativa, si de accea cred ca in sondajele cu pricina vor castiga cainii din fata blocului. dar, totusi se vede o mica luminita la capstul tunelului. mica dar este. sa profitam de ea.
    PS: daca dispar caiinii de pe strazile oraselor, dispare obiectul muncii Ong-urior "cutu si labuta", si odata cu acesta dispar si sponsorizarile, deci Ong-urile vor disparea si ele incet, incet...
  • +3 (5 voturi)    
    lege (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 18:46)

    cutu cutu [anonim]

    Cred ca prin legea asta ne alaturam tarilor civilizate. Nicaieri in lume nu am auzit ca un caine omoara un om si se gaseste un avocat pentru ... caine.
    Sau omoara o femeie, si sunt oameni care iau apararea cainilor.
    Sunt multe cazuri si cand caini cu stapani produc accidente/crime... Ar trebui toti eutanasiati. Toti care sunt agresivi si ataca oamenii.
    ONG-urile pot sa lupte asa cum fac cei prezentati la Discovery. Sa mearga prin fiecare casa si sa vada conditiile mizere in care traiesc milioane de caini: legati toata viata lor de caine... Ar trebui sa puna amenzi usturatoare pentru toti cei care maltrateaza animalele. Sunt caini pe strada mea care nu pot misca mai mult de 2 mp si sunt legati toata viata lor. Se nasc si mor cu lantul de gat. Daca aceste ONG-uri ar apara drepturile acestor animale, toata stima... Dar de aici nu vin atat de multe fonduri...
    Cum treci cu masina in Ungaria nu mai vezi nici un caine pe strazi. La noi un caine a aparut pe aeroportul international, un caine a intrerupt cursa de masini din Bucuresti, caini produc grave accidente in trafic... De ce Romania sa fie cunoscuta in lume ca raiul cainilor vagabonzi?
    Stiti ca in multe orase sunt mii de oameni terorizati de faptul ca nu pot merge la magazin cand se intuneca din cauza cainilor care au luat in stapanire zone intregi de oras? Sunt oameni care nu pot merge la munca pentru ca ar trebui sa treaca prin teritoriul revendicat de haite de caini ... Sunt oameni care nu pot dormi noaptea din cauza latratului de neterminat al cainilor de pe strazi...
    Macar si pentru asta, PDL merita o alta bila alba... Si probabil ca mai multe bile albe de acest fel ii vor ajuta din nou sa castige alegerile...
    Pentru ca alti ipocriti, din masinile lor luxoase nu se mai gandesc si la oamenii care trebuie sa mearga pe jos... Normal ca de la volanul unui BMW sau Mercedes nu te deranjeaza cainii de pe strada... Dar ia sa incerce politicienii nostri sa mearga seara intr-o zona ocupata de haite de caini sa duca o paine
  • +2 (4 voturi)    
    Si autorii studiilor care sunt? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:06)

    Andy [anonim]

    Am vrea daca se poate sa ne dati si ceva exemple concrete de studii din astea de specialitate.
    Pana una alta singura metoda de a scapa de caini e sa fie stransi de pe strada.
    Indiferent ca sunt eutanasiati sau sterilizati, cainii nu trebuie tinuti pe strada.
    Reintoarcerea lor pe strada creeaza confuzii, pentru ca nu mai stii care e sterilizat si care nu, care e agresiv si care nu.
    In plus mizeria si zgomotul provocat de cainii reintorsi pe strada raman.
    Deci 4 labute sa puna mana sa stranga bani de la iubitorii de animale si sa faca adaposturi.
    In afara de a manca banii degeaba ce mai stiti domnilor?

    Si tin s ava amintesc ca mai exista si alte animale in afara de caini, care trebuie protejate? Sau de acolo nu iese banu si nu puteti sa-i prostiti pe oameni?
  • +1 (3 voturi)    
    asociatiile de caini (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:50)

    Marius [anonim]

    sa isi ia ei toti maidanezii acasa daca ii iubesc asa de tare. sa nu-i mai vad pe strazi
  • +1 (3 voturi)    
    ce reclama ne facem (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 19:53)

    dragos [anonim]

    Cautati pe google textul muscat de caini si veti vedea pentru ce militeaza ONG-urile:
    1. 28 Ian 2011 - Femeia muscata de caini in curtea ADP Sector 5 a incetat din viata, vineri, la Spitalul "Bagdasar
    2. 25 Mar 2011 – Prefectura Capitalei a anuntat vineri ca 1.468 de persoane au fost muscate de caini fara stapan in ianuarie si februarie 2011
    3. 15 Oct 2011 – Un copil din Focsani a fost muscat de mai multi caini aciuati in zona fermei in care traieste impreuna cu familia
    Ganditi-va ca una din victimele de mai sus este copilul, sora sau fratele dumneavoastra.
  • 0 (2 voturi)    
    Eutanasiere (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:07)

    Xulescu [anonim]

    Unele state democratice precum si USA au pedeapsa cu moartea oamenilor pentru anumite ilegalitati.
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru ONG-isti : (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 20:22)

    zit [anonim]

    Cu parere de rau, dar asta este ! In atitia ani in care ati functionat, de fapt nu ati facut mare lucru pentru rezolvarea problemei ! Ciini sint cu duiumul pe strazi, marea majoritate sint agresivi, bolnavi, se inmultesc nestingherit ! Nu ati facut altceva decit sa demonstrati, in fond, ca nu puteti tine fenomenul sub control, ca vreti sa aplicati metodele din vest cu fondurile din Romania ! Trebuie inteles faptul ca, la noi, datorita nivelului de trai putini sint dispusi sa aiba grija de un ciine luat de pe strada ! ASTA e realitatea, iar unica metoda ca sa scapam de ei e, din pacate, eutanasierea lor, cel putin pina cind numarul lor va ajunge sa fie tinut sub control ! Nu sintem primii, nici ultimii, care recurgem la aceasta solutie, oricit ati vrea sa se creada asta, ci chiar si cei din tarile cele mai civilizate o fac si in ziua de azi ! Asa ca, dupa mine, ati face mai bine sa militati si SA CONTROLATI ca aceste eutanasieri sa se faca in mod uman, sa reclamati abuzurile pe cai legale, documentat si la obiect, sa militati pentru reguli clare despre obligatiile celor care detin animale de companie: sa le inscrie la veterinar, sa aiba documente despre starea de sanatate (vaccinari, deparazitari, sterilizari cind e cazul, etc.) a animalului/lor pe care le au in grija, cu amenzi de rigoare, s.a.m.d. ! ASTA ar trebui sa faceti si, dupa parerea mea, asta e menirea voastra ! Refuzind cu incapatinare sa recunoasteti ca situatia va depaseste, folosind aceleasi cuvinte goale, calcule inutile care nu mai conving pe nimeni, "fumate" de mult, nu aduc niciun serviciu nici voua si, in mod sigur, nici animalelor carora, cum va place sa credeti, le aparati drepturile ! Si, DA, avem multe probleme de rezolvat, poate mult mai importante, dar de undeva trebuie inceput . Sint multi cei care nu doresc eutanasierea (chiar si dintre cei care se declara "inversunati aparatori" ai acestei legi) dar, din pacate, se pare ca e unica solutie pentru moment !
  • 0 (0 voturi)    
    in sfirsit (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:32)

    danarad [anonim]

    scapam de toti ,,intelectualii'' de pa strada !
  • 0 (4 voturi)    
    Oprescule incompetentule (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:39)

    Andrei [anonim]

    Primarul care va scapa Bucurestiul de caini va fi primar inca 2 mandate fara sa transpire. Politicienii nostri ar trebui sa se gandeasca la asta.
  • -2 (2 voturi)    
    pac solutia! (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 21:41)

    ham! [anonim]

    hi,,,hi...hi
    sa curentam javrele
    eco si eftin bre!
    ura!

    ps: si asa nu mai primesc aia de vier fofen bani din afara?? oooooooooopss!!!
  • +1 (1 vot)    
    pedeapsa (Joi, 24 noiembrie 2011, 8:58)

    luc [anonim]

    Eu vreau sa fie instaurata pedeapsa cu moartea.... dar pentru infractori. Cainii nu cred ca trebuie sa fie omorati doar pentru ca se intersecteaza cu mediul nostru. E ca si cum ai zice "existi, deci mori". Nu se poate asa ceva. Ar trebui doar mutati...in padure, nu stiu.
  • -2 (2 voturi)    
    invitam (Joi, 24 noiembrie 2011, 12:49)

    nahir [utilizator]

    asociatia vier pfoten sa vina sa ia toti comunitarii la ei.
    noi nu vrem neaparat sa-i eutanasiem. vrem doar sa scapam de ei.
    nu aveti decat sa-i luati.
  • -2 (2 voturi)    
    celmaibun83@gmai.com (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:06)

    dan verde [anonim]

    foarte bine sa moara bestile de pe strada iar pentru cei care nu vor sai omaram avem un mesaj pentru voi '' luati cu voi in case apartamente daca iubiti asa mult caini si pupati in cur'' eu cel putin sunt de acord sai eutanasiem. la ultimu recesamant al cainilor din 2004 erau peste 3 milioane de caini vagabonti acum in 2011 sunt cam vro 6-7 milioane, chestia cu castrarea sa dovedit ca nu da rezultate asa ca cel mai bine ori ii omaram ori ii vindem la chinezi filipinezi sau ii dam de pomana ca la astia le place carnea de caine
  • -1 (3 voturi)    
    4_pfoten (Joi, 24 noiembrie 2011, 13:29)

    Maidanezu' [anonim]

    ONG = ineficienta, incultura, club de neadaptati, IQ sub medie etc.
    Cat despre caini comunitari / alte animale- cine doreste sa salveze o viata este liber sa ia in propria-i casa un/o caine/pisica/sobolan si/sau orice alte animale exista in acest moment pe strazile publice din Romania si sa-si asume toate drepturile si obligatiile care rezulta din aceasta actiune.
  • 0 (0 voturi)    
    stop eutanasierea cainilor (Vineri, 25 noiembrie 2011, 15:09)

    laur [anonim]

    Majoritatea dintre cei care au comentat sunt lipsiti de orice umanitate si dau dovada de rautate spre sadism. Nimeni nu are dreptul sa ucida. Am 40 de ani dar nu am fost muscat de niciun caine. Cred ca va simt cat de nenorociti sunteti si va musca. Bine va face cretinilor.