Emil Boc s-a prezentat la Tribunalul Bucuresti, intr-un dosar in care Vintu ii cere daune de un milion de euro: "Daca stenogramele mint, atunci mint si eu"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:06 Actualitate | Esenţial


Premierul Emil Boc a venit, marti, la Tribunalul Bucuresti, in dosarul in care Sorin Ovidiu Vintu ii cere daune de 1 milion de euro pentru acuzatiile legate de cazul FNI, informeaza Mediafax.

UPDATE Ora 14.00 "Am repetat ceea ce stie toate lumea, ca Sorin Ovidiu Vintu a fost unul dintre sustinatorii suspendarii presedintelui Romaniei si e un act de notorietate acest lucru. Instanta de judecata stabileste vinovatia sau nu a unei persoane. Eu am spus unele lucruri care au fost justificate si de stengoramele publicate din dosarul SOV. Daca stenogramele mint, atunci mint si eu", a declarat Emil Boc, la iesirea de la Tribunal, adaugand ca plangerea lui Vintu nu are niciun temei.

Principalele declaratii ale lui Emil Boc:
  • Ca orice cetatean, m-am prezentat in fata intantei de judecata
  • Am repetat ceea ce stie toate lumea, ca Sorin Ovidiu Vintu a fost unul dintre sustinatorii suspendarii presedintelui Romaniei si e un act de notorietate acest lucru.
  • Instanta de judecata stabileste vinovatia sau nu a unei persoane
  • Eu am spus unele lucruri care au fost justificate si de stengoramele publicate din dosarul SOV. Daca stenogramele mint, atunci mint si eu.
  • Plagerea acestuia nu are niciun temei, pur si simplu nu are fundament.
  • Prin modul in care a influentat dezbaterea publica din acesti ani nu poate spune ca este un simplu cetatean.

    Dosarul in care Emil Boc a fost chemat in judecata de Sorin Ovidiu Vintu a fost inregistrat in 15 octombrie 2010. In 2011, toate cele trei termene de judecata au fost amanate.

    In acest dosar, Vintu ii cere lui Emil Boc daune de un milion de euro pentru acuzatiile aduse cu privire la cazul FNI si de o eventuala implicare intr-o lovitura de stat, scria Victor Ciutacu pe blogul sau in octombrie 2010.

    Tot in 15 octombrie 2010, Sorin Ovidiu Vintu a actionat-o in instanta si pe Elena Udrea, tot intr-un dosar care are ca obiect raspunderea civila delictuala, daunele solicitate fiind tot de un milion de euro. In 2011, toate cele trei termene de judecata au fost amanate, dezbaterile urmand sa fie reluate in 28 noiembrie.

    Sorin Ovidiu Vintu l-a dat in judecata si pe Traian Basescu, actiunea fiind inregistrata la Tribunalul Bucuresti in august 2009. La termenul anterior, din 18 noiembrie, instanta a stabilit amanarea cauzei pana la 17 februarie 2012. Si in acest dosar, cuantumul daunelor solicitate este de un milion de euro.



















2445 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:24)

    MRSmrs [utilizator]

    boc l-a acuzat pe Vantu ca a organizat o lovitura de stat..vad ca hotnews il apara de boc pana-n panzele albe.
    Pentru aceasta minciuna(preferata si de bese care acuza pe toti de lovitura de stat) boc o sa plateasca.
    Portocaliii s-au obisnuit sa arunce cu acuze grave in toate directiile si sa nu raspunda niciodata in fata legii.
    • -11 (17 voturi)    
      justitia sa indice si sursa banilor (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:45)

      ebas [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      bine, in cazul lui Boc sursa e usor de indicat: Apostu!

      Va fi fain sa-l vad pe Boc cum da vina pe altii de parca nu gura lui a vorbit!!
  • -17 (21 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:27)

    MRSmrs [utilizator]

    =Sorin Ovidiu Vântu: Renunţ la daune, dacă Boc recunoaşte că declaraţiile împotriva mea au fost „figuri de stil”=
    Ce o sa-l mai umileasca Vantu pe boc:)))
    Ha,ha,ha,ha!!!
    Ce o sa mai rad cand boc va linge unde a scuipat.
    • +5 (13 voturi)    
      Gogu (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:51)

      miki [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

      Amice, nu toti sunt regateni.Sa bagi bine la cap chestia asta si data viitoare sa nu mai uiti!Priceput-ai!
      • +1 (7 voturi)    
        ok gogule (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:40)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui miki

        dar care era legatura cu ce a spus el?
      • -1 (1 vot)    
        Hmmm (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:37)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui miki

        Mda...apostu,rus,dancu,boc,stoica/caritas,ritzi,etc sunt genii doar pentru ca nu sunt "regateni".
        Aceasta a ajuns o calitate in ochii unora...in loc sa urmariti valoarea adevarata va intereseaza doar locul de nastere/trai.
        PS.Multumiri Hotnews pentru ca ati eliminat comentariile cu injurii.
  • +17 (21 voturi)    
    au aparut trandafirii (Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:46)

    base [anonim]

    cine il stimeaza pe Vantu o sa ajunga ca el :)
  • -8 (12 voturi)    
    e si prostanac!! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:17)

    loaza [anonim]

    Asta e scuza? Am spus si eu ce spune toata lumea”!!!! pai el nu are cap sa judece singur? repeta ca un papagal ce spun altii?

    Probabil guverneaza tot dupa ureche!!
    • +5 (7 voturi)    
      Nu mai jubila (Marţi, 22 noiembrie 2011, 16:36)

      elena [anonim] i-a raspuns lui loaza

      ca iei plasa !
      Sa fii sigur ca are dovezi - doar nu vrei sa ti le prezinte !!!
  • +8 (10 voturi)    
    Asta-mi place la guvernantii de acum! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 16:49)

    Metec [utilizator]

    Dom'ne, felicitari pentru Boc! S-a dus ca un om obisnuit la proces, sa-si sustina punctul de vedere. La fel a facut si Basescu, fara sa faca mare caz de functia lui. Bravo, asta inseamna conducatori democrati: oameni obisnuiti, pe care ii vezi pe strada, la volan sau la McDonald's, in parc sau in hipermaket, impingand un carucior!
    I-a vazut cineva pe Iliescu sau Nastase, Vacaroiu si altii, ducandu-se la procesele in care erau implicati, in timp ce ocupau cele mai inalte functii in stat?! Oriunde trebuiau sa aiba o armata de SPP-isti, girofare, acces exclusiv si presa, afara! Aceasta e diferenta intre democratie si dictatura, fie ea si mascata.
    • +1 (1 vot)    
      Super + (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:13)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      :)