Presedintele Ordinului Medicilor din Franta, socat ca facultatile romanesti de medicina nu selecteaza studentii. Ne punem problema sa examinam francezii care obtin diplome in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:03 Actualitate | Esenţial


Presedintele Ordinului Medicilor din Franta, Michel Legmann, a declarat la intalnirea Asociatiei Medicilor Romani din Franta, ca desi conditiile de studiu in facultatile de medicina romanesti sunt foarte bune, este socat de faptul ca acestea nu au un sistem de selectie pentru studentii straini, relateaza Mediafax.

Michel Legmann le-a spus medicilor romani ca a fost intr-o vizita de lucru in Romania, pentru a vedea care sunt conditiile de studiu in facultatile de medicina, avand in vedere ca un numar insemnat de studenti francezi merg sa studieze acolo.

El a spus ca a fost in egala masura interesat de felul in care francezii ajung studenti in Romania si a fost "socat" sa afle ca nu exista o selectie a celor care vor sa intre la medicina.

Michel Legmann a mai spus ca Franta isi pune problema ca francezii care obtin diplome in Romania sa fie examinati la reintoarcerea lor si daca nu trec de doua ori un anumit test sa nu poata profesa, limitandu-se astfel reinsertia lor.

Presedintele Ordinului Medicilor din Franta a precizat ca deocamdata acest lucru nu ar fi posibil, deoarece nu ar fi permis de legislatia comunitara.

"Am fost in facultatile de la Iasi si din Cluj, am discutat cu ministrii Educatiei si Sanatatii. Conditiile de studiu oferite in facultatile din Romania sunt foarte bune. Ce a fost socant este ca nu exista selectie pentru a intra la o facultate de medicina. La noi, dupa primul an este un examen extrem de dificil (...). Am discutat cu responsabilii romani despre faptul ca nu exista nicio selectie, in afara bacalaureatului", a declarat Legmann.

El a mai spus ca a discutat cu ministrul Daniel Funeriu, care cunoaste la fel de bine sistemul de invatamant francez, ca si pe cel romanesc, acesta asigurandu-l ca va analiza calitatea recrutarii in facultatile de medicina.

Presedintele Ordinului Medicilor din Franta considera ca Romania ar trebui sa impuna niste limite privind numarul de studenti formati anual, acest lucru fiind valabil in Franta, dar si in Belgia.

Presedintele Asociatiei Medicilor Romani (AMR) din Franta, profesorul Serban Mihaileanu, a declarat agentiei MEDIAFAX ca este de acord cu afirmatiile lui Michel Legmann, aratand ca admiterea intr-o facultate de medicina fara o selectie serioasa implica niste riscuri.

"Este adevarat, facultatea fara selectie este un mare risc. Fac parte dintr-o generatie in care eram intre 9 si 10 pe un loc si la concursul de internat erau cam 20 de locuri pentru 350 de absolventi. Normal ca un sistem de invatamant fara selectie este intotdeauna supus unor riscuri deosebite. Nu doar formarea din timpul facultatii poate sa conteze, poate sa conteze si bagajul initial", considera Serban Mihaileanu

Si vicepresedintele AMR, Calin Ciofu, crede ca studentii francezi beneficiaza in Romania de o anumita "permisivitate" in facultati, care este putin acceptabila chiar si pentru medicii si studentii romani, care sunt supusi unor examene.

Michel Legmann a participat la intalnirea anuala a Asociatiei Medicilor Romani din Franta, organizata cu sprijinul Ambasadei Romaniei la Paris.


Citeste mai multe despre   


















7066 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Spagi studenti straini la medicina (Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:20)

    Vlad [anonim]

    Poate se ia in discutie si subiectul asta, n-am vazut niciun flagrant facut unui "profesor"din medicina, desi toti stiu ca studentii straini iau examenele pe spaga, in marea majoritate.
    • -1 (3 voturi)    
      Franta punea pe diploma medicilor straini (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:52)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Franta punea pe diploma medicilor straini care absolveau medicina in Franta, o stampila pe care scria: BUN PENTRU ORIENT !

      Acest lucru descuraja absolventul strain de a mai ocupa un post in Franta !! adica era o forma de discriminare pura !

      Cat despre admitere la medicina, singura examinare este cea scrisa, daca introduceti o comisie de selectie, absolut vor trece doar cei cu bani si relatii care vor lua locurile celor corecti si bine pregatiti !

      Dar, medicii romani din FR sunt cei mai numerosi medici straini !!!!

      http://www.adevarul.ro/actualitate/social/Romanii-numerosi-medicii-straini-Franta_0_594540875.html

      Cum poate explica Legmann acest lucru daca in acelasi timp afirma ca Romania are un invatamant medical indoielnic iar medicii romani sunt un pericol pentru Sistemul Sanatatii francez ?
  • -10 (12 voturi)    
    Abereaza si asta (Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:38)

    un roman [utilizator]

    Doar pentru ca in Franta admit prea multi studenti in primul an dupa care au un examen nefiresc de greu ca sa scape de jumatate din ei, nu inseamna ca asa trebuie sa fie si in alte tari.

    Au si francezii nebunii lor care nu trebuie bagati in seama.
  • +4 (6 voturi)    
    Si uite asa ne fac dinozaurii de cacao (Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:59)

    cris [anonim]

    Aceia care chiar sunt buni si invata se vor trezi ca sunt vazuti cu suspectie de straini. Uite de ce nu imi place faptul ca exista o sumedenie de facultati private fara calitate, admiteri fara examen(exact cum zice si francezul), etc.
  • -10 (12 voturi)    
    ue (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:02)

    ue [anonim]

    cineva sa-i aduca aminte francezului ca suntem si noi in Uniunea Europeana si nu pot sa ceara teste suplimentare!
    • +8 (10 voturi)    
      UE (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:25)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ue

      Tocmai pentru ca suntem in UE ar trebui sa avem si nivelul studiilor din UE. Pe cand noi ne multumim sa producem tone de diplome fara nici o valoare.
      • 0 (2 voturi)    
        Tone de inteligenta ! (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:54)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Crezi ca unul care isi ia diploma la medicina , dar nu a vazut o operatie sau un cadavru in viata lui se duce in strainatate sa salveze vieti ?
        • +1 (1 vot)    
          diplome (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:10)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

          In orice caz, francezii ce si-au obtinut diplomele in Romania nu raman aici sa profeseze ci se intorc acasa.
          Ce salveaza si ce nu, tocmai asta este intrebarea.
    • +2 (2 voturi)    
      Poate nu ai inteles bine?? (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:36)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui ue

      Michel Legmann , s-a referit exclusiv la cetateni francezi care sunt admisi la facultatile de medicina din Romania, fara sa fie deloc testati inainte. Intelegi?
      In opinia mea , are dreptate. Pentru ca stiu la ce se refera. Sunt multi cetateni straini, care nu au sanse sa urmeze o facultate serioasa in tara lor de origine , (pentru ca nu sunt deloc bine pregatiti, , sau nu li se descopera vreo legatura cu medicina, sau ce vor ei sa devina).
      Si atunci, pentru ca isi permit sa plateasca taxele destul de mici de la noi, vin aici.
      Universitatile noastre, din motive de buget, inchid ochii la lipsa lor de valoare. Insa dupa absolvire, ei revin in tarile lor si de aici .. si concluziile oficialului francez.
  • +5 (7 voturi)    
    Standarde ridicate (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:10)

    Daniels22026 [utilizator]

    Memoria medicilor trebuie sa fie deosebita, iar examenele trebuie sa testeze cunostintele aprofundate. Indiferent de ratiuni economice si cerinte ale pietei de munca, macar facultatile de profil medical trebuie sa-si pastreze standarde ridicate.
  • +4 (6 voturi)    
    Doctor in Romania (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:12)

    Ioana [anonim]

    Acum conteaza banul , totul se invarte dupa bani ! Nu mai conteaza cine intra , cine da banul trece mai usor examenele , dand mereu bani si devenind doctor.
  • +4 (6 voturi)    
    Daca ar fi examene... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:16)

    HP [utilizator]

    Pai daca s-ar face examene serioase de admitere si de grad, cum s-ar mai umple facultatile de studenti si cum ar mai lua orice prostalau o diploma ?
  • -3 (7 voturi)    
    nici in franta nu e selectie (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:48)

    medicu [anonim]

    Monsieur sa fie socat la el in tara, unde nu se face selectie la intrare. Pomeneste doar de examenul "dupa primul an " , care exista si in Rom. Cit despre studentii straini din franta , selectia e pe dosar . Nu are de ce sa dea lectii.
    • +5 (7 voturi)    
      fals! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:14)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui medicu

      Complet fals: examenul de trecere din anul intai in anul doi este extrem de dificil in Franta.
      Acesta este de fapt adevaratul examen de admitere la medicina. Sunt 5-6 pe un loc ( cateodata chiar mai multi) si probele sunt foarte dure.
      Nu credeti, uitati-va pe situl oricarei facultati de medicina din Franta si gasiti toate informatiile. Asa ca are toate motivele sa se mire ca la noi intra toti prostii cu examene de tip grila si se termina facultatea tot la gramada.
  • -2 (6 voturi)    
    selectia studentilor I (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:50)

    istoricul [anonim]

    Din cite cunosc eu le Cluj de axemplu au fost 4 candidati din strainatate (si prin asta inteleg si alte tari din Europa,Africa si USA) pe un loc in acest an ;a fost o selectie pe baza rezultatelor obtinute la examenul de bacalaureat in primul rind; dosarul mai trebuia sa contina justificative ale activitatilor depuse in cadrul serviciilor tip SMURD sau alte servicii de paramedicina ;cred ca 4candidati pe un loc arata o concurentza destul de mare,iar situatia nu necesita "shocarea" d-lui presedinte Legmann ...De altfel domnia sa recidiveaza,mai ales in ceea ce priveste situatia medicilor romani care lucreaza in Frantza,dinsul declarindu-se acum vreo 10 luni "ingrijorat " de pregatirea medicilor romani....Stit care e latura vesela ? in "Conseil de l'ordre des Médecins" sint inscrisi 18% belgieni ,15-16 ù ramani vreo 12 % germani,vreo 8% unguri si bulgari,5% luxemburghezi,bashca cei care au dat examenul national de echivalare a diplomei de medic din tarile non EU (Basarabia, Tunisia,Turcia ,Maroc,etc) - daca stam strimb si judecam drept Monsieur Legmann e presedintele unui Conseil de l'Ordre Français format in cea mai mare parte din straini !! Si mai e ceva : in spitalele publice franceze lucreaza mult si pe bani putini medici care nu au dreptul sa se inscrie in "Conseil de L'ordre" pentru ca nu isi pot echivala diploma (Ipocrizia s-a nascut la curtea regilor Frantzei,mes cheres amis) ! Toti acesti oameni fac sa functioneze greoaia si costisitoare masina a sistemului public de sanatate francez,pentru ca cea mai mare parte a francezilor de suhse,fac pe dracu in patru sa treaca in liberal...Pe de alta parte sistemul de selectie a sudentilor la medicina este absolut IDIOT :in anul intii dupa ce ai luat bac-ul se poate inscrie toata lumea care cum doreste ;in primul an studiezi la greu Fizica si Chimia pe care in Romania le faci in liceu + inca ceva "minjeala" de anatomie ( la Strasbourg de exemplu anatomia se invatza dupa mulaje si dupa internet )
  • -1 (7 voturi)    
    selectia studentilor II (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:59)

    istoricul [anonim]

    ...ultimul medicinist din Cluj s-ar tavali pe jos de ris daca i s-ar spune ca anatomia se invatza asa ! Dupa anul asta intii ,care e mai putin decit medicina si mai mult decit liceu se da examenul de departajare,care nu e nici pe departe asa de dur cum era admiterea la Medicina in anii '80 (eu am terminat in 1988 ,stiu bine ce vorbesc)...In concluzie Medicina -ciclulI - dureaza in Frantza 5 ani iar in Romania 6 -cred ca absolventii francezi ai UMF Cluj ar trebui sa ii testeze pe colegii lor din universitatile franceze ! ...Domnilor Mihaileanu si Ciofu,cam asta ar trebui sa il intrebati pe D-l Legmann :de ce se fac in realitate doar 5 ani de medicina in Frantza ? De ce va declarati shocat in fatza unui sistem unde facultatea dureaza ca in Anglia si Germania - 6ani ?Ce ziczti domnilor ,il intrebati? Va roaga un medic roman stabilit in Frantza din 2003 si care lucreza ca "PH de 11-eme echelon" in spitalele publice franceze §
    • +3 (5 voturi)    
      dezinformare (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:16)

      toma [anonim] i-a raspuns lui istoricul

      Stimate domn

      Sunteti complet dezinformat sau rau intentionat.
      Daca ati profesa medicina in Franta, asa cum sustineti, ar trebui sa stiti ca studiile de Medicina dureaza 6 ani + 3 pina la 5 ani de internat. Mai exact PCEM ( premier cycle d'études médicales) care dureaza 2 ani ( primul an find un concurs, la sfirsitul lui ne ramanind decit 1 din 6-7 candidati) si DCEM ( deuxième cycle d'études médicales) care dureaza 4 ani. Urmeaza inernatul TCEM ( troisième cycle). In plus diploma de doctor nu o poti obtine decit dupa minimum 9 ani, mai exacte la sfirsitul inernatului.

      Credeti dumneavoastra sincer si cu onestitate ca studentii francezi care au fost respinsi dupa primul an vin in Romania pentru ca invatamintul in facultatile noastre de medicina este de o calitate exceptionala, pentru asta platind in plus taxe? sau poate pentru ca au garantia aproape 100% ca la sfirsitul celor 6 ani se vor intoarce cu o diploma recunoscuta in EU si obtinuta fara prea mare efort?
  • -3 (5 voturi)    
    sigur ca da.... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 20:47)

    io [anonim]

    ca sa vezi ce destepti sunt medicii! pana acum erau aia care abia terminau liceul si acum sunt primii! ca fara pregatiri speciale nu se poate! intrebarea mea este de ce nu pun cate doi sa trateze un bolnav?
  • +4 (6 voturi)    
    BANII FAC MEDICI IN ROMANIA! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 20:54)

    mihai [anonim]

    nu doar ca studentii francezi care se inscriu la facultatile de medicina din Romania nu sunt triati dar ei sunt si ajutati sa treaca prin facultate pt a-si putea plati in continuare taxa de 12.000 EURO / an.

    Asta e de fapt situatia cu toti studentii straini din Romania la examene sunt bagati in grupe la profesori mai putin exigenti, etc
  • -1 (5 voturi)    
    so what (Duminică, 20 noiembrie 2011, 20:55)

    coco [anonim]

    daca garcon da exam in France nu ia, plateste 300EUR pe anin romania si ia o hartie, apoi se intoarce in hexagon si primeste o leafa de 4000EUR in primii ani, care este problema?
  • +3 (5 voturi)    
    sa vezi cind vor afla ca examenele se cumpara (Duminică, 20 noiembrie 2011, 21:03)

    ion [anonim]

    ce soc vor avea francezii :))! Incetul cu incetul vor decoperi europenii tainele invatamantului universita romanesc !
  • -2 (4 voturi)    
    ca sa vezi (Duminică, 20 noiembrie 2011, 21:10)

    totio [anonim]

    pai inginerul termina acum facultatea dupa patru ani, ca am aderat la nu stiu ce conventie! asa ca inginerul o sa fie umilit iar medicul lustruit! eu am fost pacalit odata! alta data nu o sa se mai intample!
  • +5 (5 voturi)    
    banii!!! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 21:23)

    ferconex [utilizator]

    toate UMF-urile din tara asta scot o multime de bani pe care starinii ii platesc pentru studii. Parca taxa e undeva la 4000 Euro/an/cap de vita furajata. Sa zicem ca o UMF, Cluj de exemplu, are 60 de studenti straini inscrisi in un an (parca pe acolo erau acu cativa ani). deci 60x 6(ani)x 4000=1,44 milioane euro/an pentru universitate numai din studentii straini. Romanii platesc mai putin. Deci fratilor, cum sa asasinezi gasca cu ouale de aur si sa il pici pe bietul studinte la examen? S-au facut de multe ori presiuni directe pe cadrele universitare pentru trecerea imbecilului. Dar ca sa fim corecti, sunt si unii dintre straini care sunt excelenti, ca si ai nostri. Dar putini.
  • +3 (5 voturi)    
    Dl Legman a vizitat Facultatile de medicina (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:00)

    costica [anonim]

    de la Iasi si Cluj, facultati cu traditie in invatamantul universitar medical din Romania si a tras concluzia fireasca !!!
    Il invit sa viziteze Facultatile de medicina din Arad(!!!), din Constanta(!!!) din Brasov(!!!), aparute ca ciupercile dupa ploaie alaturi de alte facultati de diferite specializari pe la Targoviste, Alexandria, Sfantu Gheorghe, Focsani si alte locuri aiurea....
    Pe la facultatile astea sa vezi invatamant universitar de "performanta" in domeniul medical!!!!
    Cat priveste lipsa selectiei, la ce foame de bani are invatamantul romanesc universitar, numarul studentilor e singurul criteriu(rezultand salarii de afaceristi la profesorii universitari romani!!!), ce selectie sa mai faca astia!!!1
  • 0 (2 voturi)    
    principii (Luni, 21 noiembrie 2011, 9:05)

    Lena [anonim]

    pai, nu-i nici o surpriza, medicii nostri au si ei principii, ca tot romanul, cel mai important principiu al lor fiind: "bani sa iasa!"
  • +1 (1 vot)    
    Yellow (Luni, 21 noiembrie 2011, 10:14)

    yellow [anonim]

    Are si francezul dreptatea lui!si spun asta pentru ca eu n-am fost niciodata de acord cu admiterea fara examen (cu toate ca am fost si eu prins de acest val capitalist)!
    Acest tip de admitere a scazut drastic calitatea invatamantului, si cred ca asta vrea francezul sa spuna! Plus ca prin introducerea taxelor salbatice de studii, s-au pierdut foarte multi tineri cu adevarat competenti! Trebuie re-introduse examenele de admitere !!! etc