Biblie microscopica editata in Buzau, la un pas de Cartea Recordurilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 20 noiembrie 2011, 14:42 Actualitate | Esenţial


O Biblie tiparita de o editura din Buzau, care contine peste 3,5 milioane de litere in doar 40 de pagini, la dimensiunea unei cutii de chibrituri, ar putea intra in Cartea Recordurilor, scrie Agerpres.

"Am primit confirmarea de la Guiness Book, iar omologarea propriu-zisa a recordului ar urma sa aiba loc spre finalul anului. In lume exista o varianta asemanatoare, tiparita in Anglia, in anul 1974, dar care are 878 de pagini, fata de numai 40 de pagini cat are editia noastra", a declarat duminica Emil Simionescu, editorul care a lucrat timp de cinci ani la aceasta editie microscopica.

Potrivit sursei citate, in 40 de pagini au fost condensate cele 66 de carti are Bibliei reprezentand 1.189 de capitole, 31.102 versete, 773.693 de cuvinte si 3.566.480 de litere.

Citirea Bibliei se poate face numai cu ajutorul unei lupe speciale de provenienta germana, deoarece cu ochiul liber cuvintele minusculei tiparituri sunt indescifrabile.


Citeste mai multe despre   
















1635 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    doar asa? (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:04)

    Alex [anonim]

    "Citirea Bibliei se poate face numai cu ajutorul unei lupe speciale de provenienta germana"

    Cu lupa romaneasca nu merge?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu merge (Luni, 21 noiembrie 2011, 17:21)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Caci nu mai producem lupe de prin '89 :) De fapt nu mai producem mai nimic de atunci.
  • 0 (4 voturi)    
    Parere (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:08)

    Vizitiul [utilizator]

    Felicitari dpdv technic! Dar de ce Biblia si nu ceva mai util gen o enciclopedie (Wikipedia sau altele)?
  • +2 (2 voturi)    
    Noutati (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:19)

    dan [anonim]

    O editura din Bucuresti a realizat deja, in urma cu cativa ani, doar pe o fata a unui format A4, tiparirea Vechiului si Noului Testament, ce pot fi citite cu lupa, in posesia careia ma aflu si eu. Pentru detalii, astept sa fiu contactat pe mail.
  • +3 (7 voturi)    
    ashea, shi? (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:47)

    vveninosu [utilizator]

    si cui ii foloseste? cat a costat "proiectul", cine a platit? sper ca nu am contribuit.
    • +1 (1 vot)    
      campanie (Luni, 21 noiembrie 2011, 10:27)

      Augutini [utilizator] i-a raspuns lui vveninosu

      Fii pe pace ca daca era din banii publici spunea ce primar sau partid. La astia e totul pe voturi.

      Felicitari editurii pentru initiativa!
  • -1 (3 voturi)    
    Pe un singur CD - DVD (Duminică, 20 noiembrie 2011, 15:55)

    Cataleya [utilizator]

    Intra si biblia cu toate testamentele si Coranul si toate scrierile religioase din lumea asta si mai ramane si loc de poze.
    Sigur, pt Cartea Recordurilor, e ok. E o mostra a tehnicii tiparului.
    Dar, in rest....
  • 0 (4 voturi)    
    frumos! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 16:55)

    dani [anonim]

    Cunosc editura, pe domnul editor, stiam de proiect si ma bucur ca s-a realizat. Pt cei care au postat comentarii, ii rog sa se linisteasca. Editura a suportat costurile, a fost o actiune proprie si Biblia microscopica s-a lansat odata cu citirea Bibliei in timp record- 72 de ore, tot la Buzau. Pt cei care au citit Biblia, stiu ca ea este Cartea Cartilor, Cuvantul revelat al lui Dumnezeu. Felicitari!!!
  • -2 (2 voturi)    
    66 de carti (Duminică, 20 noiembrie 2011, 17:25)

    AT [anonim]

    Au uitat cartile deuterocanonice
  • +2 (4 voturi)    
    Dar de ce asa de mic fontul? (Duminică, 20 noiembrie 2011, 18:33)

    V.R. [utilizator]

    La cat de grandioasa va fi Catedrala Mantuirii Neamului, cred ca o sa poata cuprinde atat Vechiul, cat si Noul Testament pe peretii exteriori, cu litere de dimensiuni normale.
  • 0 (4 voturi)    
    Felicitari pentru Biblia miniaturala... (Duminică, 20 noiembrie 2011, 19:10)

    Cezar [anonim]

    Felicitari!
    Biblia trebuie citita si studiata cu atentie... Ea este relevanta si pentru omul post-modern. Are multe de spus pentru cei ce cred in Dumnezeu. Pentru ca nu este cunoscut continutul ei si nici aplicat exista pretutindeni asa de mult "folclor".
  • 0 (0 voturi)    
    carti... (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:10)

    dekar [anonim]

    Mai bine alegeau pentru micropublicare,pastrand proportiile,un volum cu poeziile lui Eminescu.