​VIDEO Imagini din avion. Cum arata in prezent autostrada Arad-Timisoara. AMR: 28 de zile

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 17 noiembrie 2011, 12:16 Actualitate | Esenţial


Autostrada Arad-Timisoara, 16 noiembrie
Foto: Hotnews
Ministerul Transportului a dat publicitatii noi imagini filmate din avion cu autostrada Arad - Timisoara asa cum arata ea cu aproape o luna inainte de termenul dat de autoritati pentru finalizare. In inregistrarea video realizata pe 16 noiembrie se vede care este stadiul actual al lucrarilor la acest tronson de autostrada care, toretic, dupa spusele autoritatilor, ar trebui sa fie finalizata si data spre folosire la sfarsitul acestui an, in jurul datei de 15 decembrie.

Inregistrarea video incepe de la capatul autostrazii dinspre Timisoara (de unde se va continua cu autostrada Timisoara-Lugoj) si se continua spre Arad si peste centura Aradului.

Termenul de finalizare pentru tronsonul de autostrada in cauza pe care autoritatile l-au tot prezentat in repetate randuri este 15 decembrie, adica peste 28 de zile. Ramane de vazut daca autostrada va fi gata in intregime pana atunci sau inaugurarea ei va fi amanata pentru anul 2012.

O alta posibilitate pentru autoritati ar putea fi inaugurarea partiala a tronsonului. O miscare cu care autoritatile ne-a obisnuit dupa ce in vara acestui an tronsonul de autostrada A2 Murfatlar-Constanta a fost data in folosinta pe jumatate, doar pe un sens, inaugurarea totala petrecandu-se abia la finele lunii septembrie.



Costul estimat al autostrazii este de 483 milioane lei. Lucrarile au inceput in ianuarie 2009 si termenul de finalizare a fost fixat pentru finalul anului 2011.

Tronsonul Arad-Timisoara (32,2 km), care face parte din Coridorul IV Pan-european, este planificat sa fie deschis traficului in 2011, insa finalizarea tuturor lucrarilor va avea loc abia in vara lui 2012. De asemenea, din centura Aradului care este construita in regim de autostrada, vor fi finalizati 10 km din 12,25 km. De  curand, premierul Emil Boc s-a declarat profund nemultumit de modul in care decurg lucrarile la autostrada Arad-Timisoara si a amenintat cu penalitati. Constructorii tronsonului Arad-Timisoara sunt FCC Construccion si Astaldi.​

Datele tehnice ale autostrazii Arad-Timisoara:

Lungime (km): 32.25 km
Finanţare: Banca Europeană de Investiţii, Guvernul României, Fond de coeziune
Valoarea estimată a proiectului: 482.920.350,22 Lei (faraTVA) echivalentul a 135.43 M Euro (Rata de schimb: 3.5656 lei / Euro)
Proiectant: JV EGIS ROUTE SCETAUROUTE / EGIS BCEOM International
Consultant: JV EGIS ROUTE SCETAUROUTE / EGIS BCEOM International
Constructor: JV FCC Construccion / ASTALDI SpA
Lucrări de artă: 11 poduri si pasaje ale autostrazii, 14 pasaje peste autostrada, 1 nod rutier, 1 spatiu de serviciii, 1 centru de intretinere si coordonare
Termen începere: 26 ianuarie 2009
Termen estimat: finalizare 2011
Perioadă garanţie: 24 luni de la termenul de finalizare a lucrarilor
Stadiul actual: Poduri si pasaje in curs de executie infrastructura si suprastructura - 30 de poduri finalizate si 3 podete in executie, 13 situri arheologice descarcate de sarcini si 1 sit arheologic in curs de descarcare de sarcini
(sursa Compania Nationala de Autostrazi)



Citeste mai multe despre   


















19316 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Nu vreau... (Joi, 17 noiembrie 2011, 12:24)

    funny [utilizator]

    Nu vreau sa fiu carcotas... dar cand s-a finalizat un proiect mare al Romaniei in timpul propus?
    Scuze o sa existe, poate unele justificate, bla bla bla...
    Nu e atat de important cat se va intarzia, important este sa se taxeze acele intarzieri prevazute in contract... restul e gargara ieftina..
    • +5 (7 voturi)    
      Dacă s-ar taxa întârzierierile... (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:38)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui funny

      Dacă s-ar taxa întârzierierile, acestea nu ar mai exista.
      De ce la capitaliştii "adevăraţi" aceste întârzieri nu există, cu excepţia "forţei majore"?
    • +1 (5 voturi)    
      amanunte (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:01)

      ady [anonim] i-a raspuns lui funny

      daca intarzierile sunt raspunderea clientului at sa raspunda sau in cazul in care contractorul principal nu poarta responsabilitatea intarzierilor atunci pe cine invinuim?..coruptii din sistem..si aasa ajungem la justitie destinatia finala si vointa politica
    • -1 (1 vot)    
      proiect mare? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 12:41)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui funny

      Ai glume in program... 44 km (cu tot cu centura) in 3 ani de zile nu reprezinta un proiect mare! Altii (spaniolii) in 3 ani au facut 600 km de autostrada... si era data si in folosinta !
      • +1 (1 vot)    
        MAI PINNOCHIO ! (Duminică, 20 noiembrie 2011, 22:27)

        gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Ia contoleaza-i tu pe spanioli ! N-au ajuns cumva cu autostrada la New York?
        Vezi cind te scoli din somn, citi km iti mai ramin!
        • 0 (0 voturi)    
          distante mari... si varza la geografie (Luni, 21 noiembrie 2011, 7:36)

          Vendetta [anonim] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

          600Km inseamna (aproximativ) distanta dintre Bucuresti si Timisoara... (via Craiova)...

          Ca sa ajungi ajungi la NY trebuie sa faci cam de 10 ori pe atat...

          Iti inteleg totusi "retorica", dar nu consider ca este "ceva atat de greu" sa construiesti, 200 km de autostrada pe an... (circa 600 m pe zi)
      • 0 (0 voturi)    
        buget mare? (Luni, 21 noiembrie 2011, 11:50)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Tati, ia pune mana si intereseaza-te de cati bani au beneficiat spaniolii in perioada pre si post-aderare UE.
        O sa vezi ca au avut de 10 ori (la propriu) mai multi bani decat noi.
        Si cand ai atatia bani, iti permiti sa deschizi 30 santiere simultan.
  • -7 (15 voturi)    
    Subiect de presa tras de par (Joi, 17 noiembrie 2011, 12:25)

    Justy [anonim]

    Filmul asta l-am vazut si asta-vara. Au trecut ceva luni de-atunci, deci nu e corect spus "in prezent".
    Asta nu inseamna insa ca pariez pe inaugurarea autostrazii la 15 decembrie.
    • -1 (9 voturi)    
      nu chiar (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:15)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Justy

      Ai vazut ALT filmulet in vara. Se pare ca nea falca, plateste din banii "lui" un avion care "raporteaza" avansul constructiei la aceasta autostrada tot la o luna.

      Nu ar trebui sa pariezi pentru 15 decembrie pentru ca sigur pierzi.

      Un lucru demn de mentionat: termenul de finalizare al acestei autostrazi era initial de 24 luni, respectiv sfarsitul lui 2010.

      Termenul "estimat" care apare in articol nu prea stiu la ce se refera. In cel mai "bun" caz, vom putea circula in 2011 pe o autostrada fara marcaje, semne de circulatie etc. conform declaratiei lui nea boc: "În 15 decembrie 2011 se poate da drumul la circulaţie, iar în semestrul al doilea al anului viitor se vor termina şi finisajele".

      Deci termenul estimat de finalizare dupa mine este 06/12.2012. Oare platim taxa de autostrada pana atunci?

      Ce sa mai spui cand autostrada asta, care e aproape gata, mai dureaza inca aproape un an iar tanti boagiu ne anunta ca la inceputul lui 2013 vom circula de la nadlac la sibiu pe autostrada?
      • +10 (10 voturi)    
        Mica mentionare (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:37)

        Flavius [anonim] i-a raspuns lui justin

        Filmele sunt facute de catre Aeroclubul roman, care are reprezentante in mai toate orasele mari (in acest caz, Arad), institutie subordonata Ministerului Transporturilor, fara costuri. E cea mai eleganta cale, decat sa mai facem vreo 2-3 contracte cu firme capusa. Oamenii au motiv de antrenament si noi ne uitam la filme.

        Acest lucru a fost confirmat de Minister.
        • +1 (5 voturi)    
          immm (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:56)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Flavius

          Am inteles... Probabil am fost dus in eroare de faptul ca aceste filmulete au fost prezentate direct de primarul falca, nu de minister.

          Sau de declaratiile lui:
          "Eu sunt inginer constructor de drumuri. Primul film a fost făcut să vadă toată lumea că au început lucrările la autostradă. Al doilea, să se vadă că lucrările merg înainte. Apoi a început să le placă (celor de la Ministerul Transporturilor-n.red.). În fiecare lună filmăm de sus autostrada. Trimitem filmul şi la Ministerul Transporturilor. Nu ştiu câte filmări vom mai face până la finalizarea autostrăzii", a declarat pentru gândul primarul Gheorghe Falcă."

          Nu stiu exact in ce masura Aeroclubul roman ar putea raspunde lui nenea falca el nefacand parte din ministerul transporturilor. Asta este... e bine ca se face gratis, nu?
          • -1 (3 voturi)    
            Atentie (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:51)

            justy [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Daca citeai atent, ai fi inteles ca NU pariez pe inaugurarea la 15 decembrie...
  • -1 (7 voturi)    
    life is eternal (Joi, 17 noiembrie 2011, 12:28)

    le flan volant [anonim]

    asta zice tipa aia care canta pe fundal... vor sa ne zica ceva cu asta? adica apropo de termenii de finalizare...
  • -9 (15 voturi)    
    Praf (Joi, 17 noiembrie 2011, 12:32)

    ro [anonim]

    Aiurea. Ar trebui sa nu se mai dea stiri cu autostrazi, cu termene de finalizare, cu mii de kilometri realizati, cu planuri marete, cu toate prostiile. MA enervez de fiecare data. Probabil AMR 1 an. Noi sa fim sanatosi
  • -6 (12 voturi)    
    PANGLICUTE SAU PANGLICARI (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:00)

    evoque [utilizator]

    De panglicute nu cred ca o sa avem parte pentru ca nu va fi gata pana la sfarsitul lui 2011.
    De panglicari care spun ca fac si dreg avem parte cu siguranta.
    Acum in conformitate cu traditia boc-ista 1-2 km din bucata asta de autostrada se vor gasi pentru o bucata de panglicuta. Apoi vor continua lucrarile ca si la centura Constantei unde intai sa inaugurat si apoi sa continuat munca si se munceste si acum.
    • -3 (5 voturi)    
      nimic special (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:22)

      liviutzubmf_20 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Iliesti s-au Tariceni?mineri s-au baietii destepti?
    • +7 (7 voturi)    
      Tot e bine (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:59)

      Lupul Sur [anonim] i-a raspuns lui evoque

      ca se munceste.
  • +1 (5 voturi)    
    :) (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:10)

    Greu de decis (Greu de ucis?) [anonim]

    Dupa cum arata nu cred ca s-au decis care dintre sensuri va fi deschis spre circulatie... Au cel putin 4 zone in care mai au de isistat...
    Succes...
    Vine iarna.
    • +7 (9 voturi)    
      exagerari (Joi, 17 noiembrie 2011, 15:04)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Greu de decis (Greu de ucis?)

      Aş vrea să văd şi o autostradă făcută de Năstase, sau Tăriceanu . Se poate???
      • +2 (6 voturi)    
        ai mare dreptate (Vineri, 18 noiembrie 2011, 0:11)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ileana

        psd si pnl nu au facut nimic.macar gurvernul boc face cva chiar si pe timp de criza.sper sa ramana la guvernare k sa se dezvolte si romania sa ma pot intoarce acasa
        • +2 (4 voturi)    
          "macar face ceva" nu ma incalzeste (Vineri, 18 noiembrie 2011, 14:52)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          si pana la urma ce face? toti sunt la fel, asta nu intelegeti voi. Nastase a inaugurat autostrada Bucuresti-Cernavoda, Tariceanu a avut ghinion pt ca toate proiectele erau la inceput si nu aveau cum sa se finalizeze pe timpul lui. De notat ca o bucata din guvernarea sa a fost impreuna cu PDL, care a avut Ministerul Transporturilor. Ideea e ca toate guvernarile au "facut macar ceva", dar asta este foarte, foarte putin. Trebuie sa faca foarte mult si de calitate si sa se gendeasca mult mai putin la buzunarele lor.
          • +2 (2 voturi)    
            minus pentru un comentariu de bun simt.... (Luni, 21 noiembrie 2011, 7:39)

            Vendetta [anonim] i-a raspuns lui minos

            nu poate insemna decat un singur lucru... vai de noi, daca asemenea oameni au drept de vot...
  • +3 (7 voturi)    
    a trecut un an (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:11)

    eu [anonim]

    de la "inaugurarea" centurii de nord a Bucurestiului si nici acum nu s-au finalizat lucrarile. Important este sa raportam ca am indeplinit planul, asa se face intre "tovarasi".
  • -1 (9 voturi)    
    sa fim seriosi (Joi, 17 noiembrie 2011, 13:36)

    cristi-x [anonim]

    La cum arata le mai trebuie inca 3 ani s-o termine, cu totul, inclusiv marcaje, gardulete, etc.
    • +7 (7 voturi)    
      pai daca o fac in trei ani e bine... (Joi, 17 noiembrie 2011, 17:07)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui cristi-x

      Pai pentru drumul national Timisoara-Lugoj s-a planificat reparatia/modernizarea 1 an si a durat 12 ani...
      daca autostrada se face in 5 ani(2 deja trecuti si 3 prognozati de dvs) eu zic ca e rezonabil, foarte rezonabil... :)
  • +13 (19 voturi)    
    comentatorii.... (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:02)

    dude [anonim]

    eu nu inteleg comentariile aparute la articolul asta. oameni buni chiar nu aveti altceva mai bun de facut dact sa srieti prostii pe forumuri? incep sa cred ca uni primesc bani sa denigreze pe forumuri. autostrada aia ii 95% gata..voi nu ati vazut filmul? pai voi cat credeti ca dureaza sa tragi linii pe 30 si ceva de km? cateva zile.. eu cred ca va fi amanat pentru cateva satamani pentru a se termina montarea parapetilor dar sa fim seriosi cateva saptamani este normal la un asemenea proiect. voi va dati seama ca la astfel de proiecte nu poti sa zici exact data in care termini pentru ca esti dependent de foarte multe chestii. nu mai fiti asa de pesimisti..cand se va deschide si veti merge pe ea veti simti si voi un pic nivelul de trai al europeanului normal... bucurativa ca sa realizat ceva!
  • -7 (11 voturi)    
    pai vad ca se circula (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:02)

    raulucian [utilizator]

    singura conditie e sa mergi cu avionul
  • +10 (16 voturi)    
    SUPER autostrada (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:04)

    DARIUS [anonim]

    BRAVO ! Este o Aotostrada la nivel occidental.Felicitari Dna Boagiu ptr felul in care va implicati.In ultima vreme lucrurile chiar se misca.Si se misca bine.
  • +14 (18 voturi)    
    nu fiti carcotasi ! (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:10)

    gelu [anonim]

    Nu mai fiti carcotasi ! De ce nu va uitati in urma pe timpul glorios al guvernarii PNL (plus PSD underground), cand duduia economia si spuneti-mi si mie cati km de autostrada s-au facut !
    Acum, de bine, de rau, in perioada de criza, se mai face ici o centura, colo 30-50 km de autostrada...
    Sa dam cu "huaaa" tot timpul nu cred ca e cea mai buna atitudine !
    Sigur ca ar fi bine daca...etc
  • +9 (11 voturi)    
    mai un pic (Joi, 17 noiembrie 2011, 14:56)

    donache [anonim]

    abia astept sa circul pe autostrada asta! si cred ca la primavara cel tarziu o voi putea face.
  • -2 (2 voturi)    
    3 ani... (Joi, 17 noiembrie 2011, 23:20)

    io [anonim]

    3 ani de zile pentru 30 de km....
    Cred ca o sa am vreo 226 de ani cand or termina astia de impanzit strada cu autostrazi!
  • +3 (5 voturi)    
    Intarzieri lucrari in tarile vestice (Vineri, 18 noiembrie 2011, 9:11)

    Mihai [anonim]

    Am vazut niste comentarii ca numai in Romania se antarzie lucrarile, ....
    Din cate stiu si in tarile vestice sant antarzieri la lucrari si depasiri de termene, vezi numai tunelul de saub canalul manecii, au intarziat cu 7 ani si au cheltuit in plus zeci de miliarde de dolari,
    • -4 (4 voturi)    
      de curiozitate (Vineri, 18 noiembrie 2011, 10:26)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Cam cat am fi intarziat noi in constructia unui astfel de proiect? Termen de finalizare 50 ani, intarziere 100 sau?

      Nu compara proiecte de infrastructura oarecum simple cu mamuti.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 19 noiembrie 2011, 20:39)

    turistul [anonim]

    autostrada asta va avea sisteme de prevenire a accidentelor si de ajutor ? ma refer la afisaje electronice pentru informarea soferilor, gard de protectie impotriva intrarii animalelor pe autostrada (!!!), sistem de comunicare in caz de accident (SOS) etc ...

    daca DA, atunci cand vor fi instalate ? sau autostrada va fi data in folosinta inainte sa fie instalate toate sistemele astea ... ???