In Pasajul Universitatii incepe un Targ de joburi si dezvoltare profesionala. Vezi ce cauta angajatorii

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2011, 7:10 Actualitate | Esenţial


Daca sunteti in cautarea unui loc de munca sau daca vreti sa va schimbati jobul va puteti incerca norocul incepand de miercuri la targul Good Jobs din Pasajul Universitatii din Capitala, organizat in perioada 16-19 noiembrie.

Puteti vedea ofertele angajatorilor intre orele 11:00 si 19:00 in fiecare zi a targului.

Good Jobs se adreseaza tuturor categoriilor sociale, atat somerilor, cat si celor deja angajati, atat celor experimentati, cat si celor fara experienta, scrie un comunicat al organizatorilor.

Acestia promit oportunitati de angajare pentru tinerii absolventi; posibilitati de reorientare profesionala pentru adulti; cursuri de dezvoltare profesionala si personala si solutii de initiere in antreprenoriat.

Expozantii vor prezenta informatii despre traininguri si internshipuri, despre cursuri de calificare sau recalificare profesionala, despre modalitatea de obtinere a unor atestate si despre programele de voluntariat.



















5336 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    La Pomul Laudat.. (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 7:13)

    MBA [anonim]

    "Vezi ce cauta angajatorii "

    ....??????????
    Am inteles: nimic
    • +1 (1 vot)    
      Ce era de itneles: (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 11:23)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Nu sunt joburi, dar sunt o groaza de "programe de orientare profesionala". Facute din proiecte europene, evident.

      Orientare si REorientare spre ce, daca nu sunt joburi? Toti o sa fim patroni, antreprenori, dar nu se lucra nimic...
  • +3 (3 voturi)    
    ...târg de joburi??? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 8:33)

    kappa_cj [utilizator]

    ...târg de locuri de muncă ce are???
  • +1 (1 vot)    
    cum ce cauta angajatorii ? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 9:06)

    Zicu [anonim]

    angajatorii cauta fraieri care sa muncesca cat mai mult, pe bani cat mai putini.
    • +1 (1 vot)    
      ai uitat sa spui (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 10:49)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Zicu

      si care au si cativa ani de experienta
  • +2 (2 voturi)    
    Asta-i din categoria ''hai sa ne facem de lucru'' (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 10:44)

    anonim [anonim]

    Deci, cam cum sta treaba cu aceste ''targuri de joburi'', in viziunea mea:

    - se cauta exclusiv posturi pentru oameni fara experienta, care n-au mai facut nimic in viata lor. Pe considerentul asta si salariile aferente sunt de rahat; munca multa pe bani putini. Daca aveti macar o firma - doua in spate (ca experienta), nu va tociti pantofii degeaba pana aici. Fenomenul mi se pare similar cu ''noaptea alba a muzeelor'' - cvasiinutil si aberant, denaturat de la scopul sau. O inghesuiala cu iz adolescentin, numai buna pentru a mai agata ceva sau pur si simplu de a mai face o baie de multime intre oameni de aceeasi varsta.

    - in mod normal, joburi de toate felurile se pot gasi on line, pe site-uri de profil. Sunt mii de joburi si apar in permanenta. Da, in permanenta. Si cine vrea poate aplica acolo, linistit, de la propriul calculator. Nu vad de ce ar trebui sa te duci la un targ de joburi in oras, sa-ti printezi cv-ul, sa te inghesui sa vorbesti nici tu nu stii cu cine - ca doar sa nu v-asteptati ca sunt trimisi reprezentati de la HR-ul firmei respective; ei, as. Nu, sunt trimise secretarele bune la toate care strang cv-urile si-ti mai spun una-doua despre firma respectiva.
  • +1 (1 vot)    
    targ de internshipuri ... (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 11:11)

    Bogdan [anonim]

    Si unde se putea gasi o locatie mai buna ? Vor fi acolo o multime de studenti care vor accepta sa lucreze gratis pentru a castiga exeprienta.
    Cat despre cei ca mine care trebuie sa plateasca o intretinere, o rata la banca etc. cred ca ma pot alege cel mult cu un curs de "dezvoltare profesionala" :P