Oficial olandez: Olanda nu isi va schimba pozitia impotriva aderarii Bulgariei si Romaniei la Schengen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 noiembrie 2011, 15:55 Actualitate | Esenţial


Olanda nu isi va modifica pozitia impotriva aderarii Bulgariei si Romaniei la Schengen, a declarat Alexander Vanderee, purtator de cuvant al ministerului de interne al acestei tari intr-un interviu acordat marti postului national de radio de la Sofia, potrivit Agerpres. Declaratia vine la o zi dupa ce Finlanda a anuntat ca este de acord cu o propunere de compromis care sa prevada aderarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen in doua etape.

Intrebat daca Olanda ar putea urma exemplul Finlandei, oficialul a admis ca exista rezultate pozitive si ireversibile ale celor doua tari in lupta impotriva crimei organizate si coruptiei, insa, in conditiile in care rapoartele pe justitie ale Comisiei Europene din aceasta vara nu sunt foarte pozitive, in Parlamentul olandez exista un acord larg ca in aceasta etapa aderarea Romaniei si Bulgariei nu va fi sprijinita.

Oficialul olandez a mai spus ca Sofia si Bucurestiul au indeplinit criteriile tehnice pentru aderarea la Schengen, dar sunt necesare eforturi suplimentare in lupta impotriva coruptiei si crimei organizate.

Ministrul finlandez al afacerilor europene, Alexander Stubb, a declarat luni, la Helsinki, ca Finlanda a renuntat partial la opozitia sa fata de aderarea Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen. El a precizat ca tara sa si-a relaxat pozitia si doreste un plan de compromis. "Este o abordare in doua etape. Mai intai ar fi deschise spatiul aerian si granitele maritime, urmand ca ulterior sa se ia o decizie si cu privire la frontierele terestre", a explicat el.

Propunerea de compromis prezentata de Van Rompuy la Consiliul European din 23 octombrie vizeaza aderarea Romaniei si Bulgariei cu granitele aeriene si maritime in luna martie 2012, urmand ca o decizie privind granitele terestre sa se ia in luna iulie a anului viitor.

"Incercam sa ne asiguram de etanseitatea sistemului Schengen si de rezolvarea problemelor legate de masuri impotriva crimei internationale, pentru respectarea domniei legii si pentru combaterea coruptiei", a adaugat Stubb.


Citeste mai multe despre   
















2027 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    lol... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:11)

    me [anonim]

    deci pentru 1 vot impotriva din 27 parca nu se ia o decizie...
    si se mai mira lumea d c e in deriva UE...

    inafara de parade gay, lalele, prostituate si droguri mai stie ceva olanda?!
    • +7 (9 voturi)    
      da (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:37)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui me

      Ceva fotbal.
      • +2 (4 voturi)    
        Olanda vrea ceva monopol (Marţi, 15 noiembrie 2011, 20:55)

        Laleaua corupta [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Olanda vrea monopolul de produse petroliere in portul Constanta.Asta vrea Olanda ca pret de intrare in Schengen.
  • +2 (10 voturi)    
    bravo , avem nevoie de atitudini d'astea (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:11)

    georget [anonim]

    sunteti buni olandezilor , la orice .
    O spun fara nici un sarcasm ci doar cu respect si simpatie .
    Ca doar noi mincam puii, rosii, lalele si ce mai mincam de la voi . Nici nu stiu unde aveti loc sa le cresteti, dar le cresteti . Toata stima si pentru ajutorul dat noua romanilor de rind , lovind in boierii nostri locali care vor respectul vostru, asa neconditionat.
    • +1 (5 voturi)    
      mai gandeste-te... (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:16)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui georget

      Crezi ca loveste-n Basescu sau Boc care nu se vor mai bate pe burta ca ne-au bagat in Schengen?
      Mai degraba loveste in tine si-n mine.
      In primul rand nu ne arata acelasi "respect si simpatie" pe care li-l arati tu.
      In al doilea rand, in loc sa producem noi si sa le vindem lor, TIR-urile noastre vor sta in vami, iar companiile romanesti vor pierde bani.
      Asa ca mai gandeste-te...
      • +1 (3 voturi)    
        sunt simpatizant basescu si boc (Marţi, 15 noiembrie 2011, 22:14)

        georget [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        pretene , sunt simpatizant si votant Basescu si Boc dar asta nu inseamna ca nu aplaud orice mijloc de lupta (cam mult zis lupta..) impotriva coruptiei si a coruptilor . Daca se cheama FMI sau Olanda nu m-a deranjeaza , mai mult ii sprijin , moral ca altfel nu am cum.
        • +1 (1 vot)    
          bravo tie (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:12)

          Ionut [anonim] i-a raspuns lui georget

          Poti fi simpatizant si-al lui Vanghelie, treaba ta (btw... "ma deranjeaza" fara cratima).

          Problema e ca Olanda nu lupta impotriva coruptiei (apropo vezi scandalul cu fraudele academice din Olanda) sau a coruptilor din Romania.
          Ei isi vad un interes economic si lovesc in romanii de rand, nu in vamesii romani.

          Daca s-ar desfiinta granitele cu Ungaria si Bulgaria, asta inseamna mai putini vamesi - cheltuieli mai mici pentru bugetul de stat. Asta mai inseamna ca se pot concentra controalele pe celelalte granite, si se pot mari si salariile (ca sa diminuezi tentatia spagii).

          Daca s-ar desfiinta granitele, TIR-urile cu produse romanesti (perisabile si nu numai), n-ar mai sta in vama (cum au stat lalelele lor).

          Daca Olanda tot se bate cu caramida-n piept ca ne vrea binele (noua, ca romani de rand), de ce nu liberalizeaza piata muncii?

          Dar de ipocrizia vesticilor sunt satul. Sunt civilizati si moralisti pana le ajunge cutitul la os, pana descopera ca romanul e mai harnic si se multumeste cu mai putin, ca romanul e dispus sa faca muncile care lor le put.

          Dixit!
          • 0 (0 voturi)    
            romanul e mai harnic ? (Miercuri, 16 noiembrie 2011, 13:17)

            georget [anonim] i-a raspuns lui Ionut

            mereu gresesc cu cratitele sau cum le zice , iarta-ma pt asta
            --
            De unde ai scos-o ca romanul e mai harnic.
            Cred ca asta este o boala la est-europeni , toti ne credem mai harnici decit vesticii si mai harnici decit toti ceilalti. Cred ca se aplica de la caz la caz .
            Eu de exemplu, nu sunt harnic ca alfel nu scriam acest email...
  • +5 (11 voturi)    
    PS: (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:13)

    me [anonim]

    eu nu pricep ceva: "Oficialul olandez a mai spus ca Sofia si Bucurestiul au indeplinit criteriile tehnice pentru aderarea la Schengen, dar sunt necesare eforturi suplimentare in lupta impotriva coruptiei si crimei organizate." -> pai daca am indeplinit criteriile care e problema?! voi ati facut criteriile astea nu noi!!! daca le-ati facut prost este problema voastra...
    ce incredere da UE cand nu-si respecta propriile reguli si cand pentru 1 vot negativ nu se ia nici o decizie?!?!?!
    • +4 (6 voturi)    
      Sa zicem (Marţi, 15 noiembrie 2011, 18:30)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui me

      Absolut nimeni nu se poate gandi la ingeniozitatea balcanica. Ei au impus regulile cu securizarea frontierelor si au impus niste reguli tehnice. Noi le-am implementat. Dar ele sunt exact ca un sistem ultra-performant de alarma in casa, pe care proprietarul il inchide ca sa poata intra hotii.

      Ca sa fie si mai clar: tehnic indeplinim, practic nu, intrucat tehnica poate fi oprita la cerere de oameni care se prostitueaza pe o mana de bani. Uitati-va cum politia de frontiera colaboreaza cu contrabandistii (nu toata politia, insa suficient ca sa treaca contrabandistii).

      Iar la final: cu cat presiunea va fi mai mare si noi ne vom face si mai bine lectiile, cu atat va fi mai bine pt noi. Si vom intra si in Schengen, asta daca va mai exista cand vom fi noi pregatiti. Pana atunci hai la munca.
      • 0 (0 voturi)    
        asa e (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:39)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui moucha

        Din pacate, e foarte posibil ca, asa cum zici, sa intram candva in Schengen si sa fim singuri si cu bulgarii in el :)) La fel si cu euro.
  • 0 (8 voturi)    
    si ce daca ? (Marţi, 15 noiembrie 2011, 16:32)

    anonim [anonim]

    Sa fie sanatosi , sa se bucure ei de privilegiul unei monede unice fara viitor. Daca nu e Schengen va fi liberalizarea pietei muncii , care , evident si aceea va depinde de cu totul alti parametrii decat cei stabiliti .

    Poate ca pare ciudat , dar eu incep sa cred ca UE devine asa incet incet o noua forma de dominatie , fara razboi , doar economic , dar e foarte grav si periculos .
    Uite ca ajungem sa discutam despre renuntarea partiala la suveranitate.

    Eu spun sa o lasam mai moale, ceva de genul : suntem interesati , dar mai incolo . Intre timo ei se pot ocupa de lupta lor contra drogurilor si prostitutiei.
  • +4 (6 voturi)    
    motiv (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:14)

    nik [anonim]

    Vedeti motivul pentru care Olanda nu ne vrea in Schengen?
    Urmariti evenimentele de la Galati! Cel cu tigarile introduse pe la frontiera !!!
    Mai credeti ca olandezii sunt vinovati? aveti impresia ca occidentalii stiu doar ce vor sa le spuna ai noistri? Credeti ca ei nu vad ce avem noi "sub pres"?
  • -3 (3 voturi)    
    sub pres (Marţi, 15 noiembrie 2011, 17:50)

    luci30 [anonim]

    chestia a devenit delicata ptr.ca vedem si noi romanii ce au ei sub pres.... gogorita occidentala benestanta nu mai fct,-----
  • +2 (2 voturi)    
    curios (Marţi, 15 noiembrie 2011, 19:37)

    Paleopterix [utilizator]

    Era undeva intr-un articol, zilele trecute, o chestie: cum ca, pentru a adera la Schengen, Romania se obliga sa ofere REZIDENTA si eventual drept la munca oricarui GOLAN care trece granita ilegal si apare pe teritoriul tarii. Atunci despre ce etanseitate e vorba, daca prin insesi cerintele Schengen, lasam liber spre Europa la orice turc, marocan, african sau draq mai stie ce, care ajunge intr-un fel sau altul, ilegal, pe teritoriul Romaniei? Chiar sunt singurul caruia i se pare super aberant? Luati exemplul Italiei, tzara Schengen, care a primit "vizita" la cateva zeci sau sute de mii de libieni (si numai) ilegali si conform statutului Schengen, le-a dat drumul sa zburde liberi oriunde in Europa. Etanseitate???
  • +1 (1 vot)    
    sic. (Marţi, 15 noiembrie 2011, 23:02)

    radub [anonim]

    Astia din Bruxelles nu mai sunt teferi la cap. Cand Grecia a etanseizat granita cu Turcia ca sa opreasca invazia de afgani, pakistanezi, irakieni etc. spre Europa de west, EU a sarit ca arsa spunand ca astea sunt masuri exagerate si depasite ,politic absolut incorecte. Bulgaria si Romania care au facut si ele la fel (romania cheltuind pe asta 1,4 miliarde) sunt tratate complect diferit, dupa principiul cautarii nodului in papura, hodoronc-tronc coruptie este brusc de vina. Ca aceasta coruptie este si in west omni-prezenta, nu conteaza pentruca aici se numeste "Lobbyism". E cu totul altceva, este ceva nobil....