Curtea de Apel judeca recursul lui Sorin Ovidiu Vintu si Liviu Luca impotriva deciziei de arest preventiv. Vintu: Daca raman in arest, voi lua justitia in mainile mele

de Attila Biro     HotNews.ro
Luni, 14 noiembrie 2011, 12:54 Actualitate | Esenţial


Curtea de Apel Bucuresti judeca luni, 14 noiembrie, recursul lui Sorin Ovidiu Vintu si Liviu Luca si ceilalti opt invinuiti din dosarul fraudarii companiei Petrom Service (denumita acum PSV Company). Procesul a inceput la ora 11,00, iar in jurul orei 13,00 avocatii isi sustineau pledoariile in fata judecatorilor.

UPDATE, Ora 15,00 Vintu: Daca voi pleca in arest, voi lua justitia in mainile mele

Sorin Ovidiu Vintu a declarat, in fata judecatorilor, ca toti cei zece acuzati se afla "la aceasta adunare din cauza mea": "Eu sunt cel vanat, dar miza a crescut putintel la 10 miliarde de euro, adica valoarea zacamantului de la Budureasa".

"Dupa ce au jefuit bugetul statului, acum vor probabil sa jefuiasca si particularii. Stim de ce sunt aici, stiu ca la arestarea mea la Tribunalul Bucuresti ofiteri ai SRI au vorbit cu colegii acoperiti si practic, cand am intrat eu in sala, sentinta era deja scrisa. La Curtea de Apel, din cate stiu eu, ofiterii sunt din doi in doi, asa ca s-ar putea sa plec acasa sau s-ar putea sa plec in arest.

Daca voi pleca in arest, voi lua justitia in mainile mele".

Vintu a sustinut ca nu a incasat niciun ban de la Petrom Service, care ar fi fost falimentata, spune el, de salariati.

Omul de afaceri a afirmat ca toate afirmatiile procurorilor sunt false si ca tranzactiile prin firmele off-shore nu reprezinta decat operatiuni legale. In acest context, el i-a acuzat pe procurori ca sunt "rau intentionati sau idioti" atunci cand spun ca Petrom Service a cumparat actiuni supraevaluate.

Liviu Luca a declarat, in ultimul cuvant sustinut in fata instantei, ca daca afirmatiile procurorilor ar fi adevarte, atunci el ar trebui sa-si faca un consult psihiatric, pentru ca nu ar fi avut niciun motiv sa trimita bani prin off-shore-rui catre Vintu sau altii, avand in vedere ca putea sa astepte dividendele de la sfarsit de an.

Si el s-a declarat nevinovat: "Nu le-am cerut avocatilor sa invoce, dar statutul meu de membru al Consiliul Economic si Social imi confera o imunitate consfintita prin Tratatul de Lisabona".

De altfel, toti acuzatii s-au declarat nevinovati si au cerut instantei sa fie eliberati

In cursul diminetii, avocatul lui Liviu Luca a declarat in fata instantei ca acesta nu poate fi vinovat de acuzatiile formulate de procurori deoarece Luca detine un pachet foarte mic de actiuni in cadrul PSV Company si nu era in interesul ca societatea sa intre in insolventa.

Mai multi avocati au sustinut in apararea celor 10 clienti ca, in realitate, procurorii au incadrat gresit faptele acestora. De asemenea, ei au afirmat ca nici Liviu Luca, nici SOV si nici restul invinuitilor nu au fraudat PSV Company. Ca proba, acestia au mentionat un raport al lichidatorului RVA Insolvency, care spune ca PSV Company, fosta Petrom Service, ar fi intrat in insolventa datorita numeroaselor litigii de munca intentate de salariatii companiei.

Avocatii au sustinut ca nu tranzactiile financiare prin companiile offshore din Cipru au dus la insolventa companiei si la fraudarea ei, ci aceste litigii de munca intentate de catre salariati.

Audierile sunt in desfasurare. Pana acum, si-au expus pledoaria avocatii a cinci invinuiti urmand ca, in continuare, sa-si sustina cauza si avocatii lui Sorin Ovidiu Vintu.

Magistratii Tribunalului Bucuresti au decis, marti, 8 noiembrie, arestarea preventiva pentru 29 de zile a omului de afaceri Sorin Ovidiu Vintu, a liderului de sindicat Liviu Luca si a altor opt persoane, in dosarul in care sunt acuzati de procurorii Parchetului General ca au falimentat controlat compania Petrom Service.

Celelalte persoane arestate sunt: Octavian Turcan, Gheorghe Supeala, Sorin Mihai, Mihai Viorel Ramboaca, Razvan Florin Ramboaca, Zizi Anagnostopol, Daniela Brasoveanu si Ioan Bohalteanu.

Judecatorul care a decis arestarea preventiva a lui Sorin Ovidiu Vintu, Liviu Luca si a celorlalti opt invinuiti in dosarul fraudarii companiei Petrom Service (denumita acum PSV Company) a sustinut, in motivare, ca SOV trebuie sa fie privat de libertate pentru ca este un pericol pentru ordinea publica.

Magistratul sustine ca, lasat in libertate, Vintu ar putea sterge urmele banilor din companiile offshore prin care ar fi fraudat Petrom Service. De asemenea, in motivare se mentioneaza ca procurorii au prezentat probe consistente ca Vintu se pregatea sa fraudeze, inca o data, Petrom Service in interiorul procedurii de insolventa.


Citeste mai multe despre   
















7386 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    functionar public (Luni, 14 noiembrie 2011, 14:28)

    Marian [anonim]

    Numai judecatorii sunt magistrati; procurorii sunt functionare publici.
    • +4 (4 voturi)    
      nu (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:15)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Marian

      NU. Judecatorii si procurori sunt magistrati
    • +5 (5 voturi)    
      what?? (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:21)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Marian

      MAGISTRÁT, magistrați, s. m. 2. Membru al corpului judiciar (judecător, procuror).
      • +1 (1 vot)    
        esti in eroare! (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:27)

        Misa [anonim] i-a raspuns lui Geo

        Lasa definitia din dictionar. In Romania procurorii au statut de magistrati. Cat e de normala aceasta situatie e de discutat dar asta e realitatea!
    • +3 (3 voturi)    
      Arestatii pe magistrati (Luni, 14 noiembrie 2011, 19:34)

      Liberty NOII GOLANI [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      acesti magistrati sunt un pericol mult mai mare pt. ordinea publica si pt. cetatenii acestei tari. ei protejeaja mafia din romania. avem un super dna cu care eu unul ma mandresc deocamdata dar avem niste gunoaie de magistrati de ma ia cu frica. pai daca infractorul numarul 1 din romania nu merita sa stea inchis cine palaria mea sa stea inchis acela care fura un sac de porumb sau gaina eceea de care toti vorbim. da intradevar aceia sunt adevaratii infractori si nu vantuletu. vai de noi oameni buni imi vine sa urlu de durere cand vad ce specimene de magistrati ne judeca. dna , armata , obama , va rog scapatine de acesti infractori ( magistratii )
  • +25 (25 voturi)    
    Justitia (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:02)

    Close [utilizator]

    Smecherii ca Vantu mereu au luat justitia in propriile maini. Asa au scapat de feneii si alte afaceri dubioase. Nu-i executa nimei?
  • +26 (26 voturi)    
    "... voi lua justitia in mainile mele" (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:12)

    D@N [utilizator]

    Oare ce a vrut sa spuna SOV? Ameninta cu lovitura de stat? Ce mai coace penalul asta?
    • +16 (16 voturi)    
      ...mai intai cu dreapta, apoi cu stanga (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:26)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui D@N

      Singura sansa a numitului Vantu este sa inceapa sa dea din casa. Altfel, in arest, poate sa ia in mana ce vrea el,
      • +4 (4 voturi)    
        Asta mi-a placut... (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:59)

        Observatot [anonim] i-a raspuns lui zexe

        ..."in arest, poate sa ia in mana ce vrea el"... chiar ma intrebam 'ce-o fi vrut sa spuna dansul?' (sic!)
    • +2 (4 voturi)    
      nope, si mai simplu (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:51)

      dan [anonim] i-a raspuns lui D@N

      probabil omu" stie foarte multe secrete, despre toti politicenii din Romania si daca va ramane in inchisoare, ii va da pe toti in vileag....
      eu zic ca nu ramane in inchisoare...:)
    • +6 (6 voturi)    
      Incredibil (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:25)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      Cum poti sa mai declari nevinovat sau sa eliberezi un om care face o asemenea afirmatie???
    • +5 (5 voturi)    
      ...nu cred ca a spus-o la intamplare (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:24)

      Lexus [anonim] i-a raspuns lui D@N

      ...de-a lungul "carierei" lui a cumparat nenumarati procurori si judecatori, iar acum, daca nu-i mai poate cumpara, ii ameninta...cred ca este o amenintare la adresa judecatorilor.
    • +2 (2 voturi)    
      poate ii are la mana pe multi din judecatori (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:35)

      rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      si daca nu-i dau drumul se-apuca sa ciripeasca si va fi deranj mare.
  • +18 (18 voturi)    
    vreau precizari (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:13)

    naiv [anonim]

    Cand SOV ia justitia in mana ce inseamna? inteleg ce i-ar putea face dlui Costiniu, dar nu inteleg cum vrea sa procedeze cu dna Pivniceru? sau sa-i faca dlui Danilet si dnei Barbulescu?
    • +13 (13 voturi)    
      in mana (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:23)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui naiv

      dar justitia cand ia in mana legea lui tata glontu ?
  • +12 (12 voturi)    
    mda (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:26)

    alex [anonim]

    "Dupa ce au jefuit bugetul statului, acum vor probabil sa jefuiasca si particularii"

    auzi nenea Vantu, dar de unde pana unde esti tu mosier, si ai drept la resursele minerale ale tarii ??

    cica "noi astia cinstiti particularii" care facem fraude, facem smenueli pentru returnari de TVA ilegale.. etc... adica astia noi particularii ca Vantu, Voiculescu, care sunt particulari dar cu afaceri pe spinarea tarii, si nu ar fi o problema, dar cand jecmanesti si primesti la pret de nimic proprietati, resurse minerale si beneficii, unde se mai incadreaza aceasta fapta ???

    va zic eu, se incadreaza la "tradare" o fapta care in trecut era pedepsita cu executarea in piata centrala de catre un calau
  • +8 (8 voturi)    
    Si? (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:30)

    Mih. [utilizator]

    Justitia ce spune despre asemenea declaratii?
    • +2 (2 voturi)    
      justitia tremura de frica (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:32)

      rocitizen [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      judecatorilor li-i frica de vantu
  • +9 (9 voturi)    
    Frica! (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:31)

    ikke [anonim]

    Interesant!
    Să vedem care va fi deznodământul: Vîntu ameninţă nevoalat şi ambiguu, Luca minte de stinge, merge la cacialma totală! Auzi, cică ,,statutul meu de membru al Consiliul Economic si Social imi confera o imunitate consfintita prin Tratatul de Lisabona,,. Nici măcar nu ştie cum se numeşte exact chestia aia la care a fost numit membru!
    Pt cine a fost făcut Tratatul de la Lisabona şi nu ştiam ...
  • +9 (9 voturi)    
    Antologica (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:50)

    cipnpopa [utilizator]

    Fraza asta cu luatul justitiei in propriile maini va deveni antologica. Va dati seama? Mainile care l-au relaxat pe Geoana, mainile care au tinut hidrantul, batista...Parca si vad pe burtiera la Realitatea: Breaking News: Vantu a luat-o, in sfarsit, in mana!
  • +13 (13 voturi)    
    Vantu si-a dat seama ca e terminat. (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:00)

    Cataleya [utilizator]

    Altfel nu se explica aceste iesiri absurde!
    Adica judecatorul care l-a bagat in arest si-a motivat decizia tocmai pe faptul ca Vantu ar putea "lua justitia in mana" iar tantalaul de Vantu nu face altceva decat sa-i dea dreptate judecatorului!
    Bravo Vantule!
    Cine te-a crezut, pana acum inteligent s-a lamurit in sfarsit ca, de fapt, esti prost ca napu' )))))
    Sa declari in fata judecatorilor ca daca nu te lasa liber o sa iei tu justitia in mana, numai dovada de inteligenta nu e ))))
  • +6 (6 voturi)    
    Parodia nebunului? (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:23)

    Pasty [anonim]

    Cu siguranta vrea sa arata ca de fapt este nebun si un nebun nu poate sa faca astfel de smecherii. Alooo ginecologuleeeee? Un certificat ce nebun urgent prin DHL!
  • -9 (9 voturi)    
    Incep sa cred... (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:26)

    Mirobo [utilizator]

    ... ca Romania ,ca si Rusia, este un stat ce nu poate fi guvernat in mod democratic.Vezi cazul Hodorkovskihttp://www.hotnews.ro/stiri-international-10655130-mihail-hodorkovski-rusia-este-foarte-aproape-sinucidere-nationala.htm
    • +2 (2 voturi)    
      tu ai dreptate intr-un fel (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:57)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Noi avem legile copiate/inspirate din tarile civilizate, tari care au taiat multe capate in piata publica inaite de imblinzirea legii.
      Asa ca n-ar strica sa mai taiem o mana sa mai taiam un cap, civilizatia se aduce si cu forta uneori
  • +2 (2 voturi)    
    vantu (Luni, 14 noiembrie 2011, 18:08)

    ia cucu [utilizator]

    Sentinta era data de cand ai jefuit tara cu FNIul.
    Ce justitie iei tu in maini? Hai spune-ne pe cine ai platit!!
  • +2 (2 voturi)    
    re (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:21)

    mihai [anonim]

    daca jioana nu poate sa il scoata ia el justitia in mana