A fost castigat marele premiu de 7,2 milioane de euro la Loto 6/49. Biletul a fost jucat pe 13 noiembrie la ora 13,13

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2011, 21:50 Actualitate | Esenţial


Marele premiu la Loto 6/49, in valoare de 31.510.612,49 lei (peste 7,2 milioane euro), a fost castigat, duminica, a anuntat Loteria Romana, potrivit Agerpres. Numerele castigatoare la 6/49 sunt: 34, 20,12, 45, 9, 1.

Posesorul biletului norocos a castigat cu doar 19,3 lei, biletul fiind jucat in Bucuresti, la agentia 72-091. Pe bilet s-au jucat trei variante simple la Loto 6/49 si doua variante la Noroc, pretul biletului fiind de 19,3 lei. Prima varianta dintre cele trei s-a dovedit cea castigatoare.

Numarul 13 i-a purtat noroc posesorului biletului, intrucat acesta a jucat biletul duminica, 13 noiembrie, la ora 13,13, precizeaza sursa citata.

Ultima data, premiul de categoria I la Loto 6/49 s-a castigat in 24 aprilie a.c. si a fost in valoare de 41,9 milioane lei. La categoria a II-a s-au inregistrat 20 de castiguri a cate 20.893,85 lei, iar la categoria a III-a -1.183 castiguri a cate 353,23 lei. De asemenea, la categoria a IV-a s-au inregistrat 21.012 castiguri a cate 30 lei.

In conformitate cu Regulamentul privind organizarea si administrarea jocurilor loto, castigatorii la jocurile de tip loto organizate si administrate de Loteria Romana au la dispozitie 90 de zile, de la data efectuarii tragerii, pentru a-si ridica castigul, se mai arata in comunicat


Citeste mai multe despre   
















6661 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    De unde informatiile astea? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:02)

    Andrei [anonim]

    Pe site-ul loteriei: 7, 1, 35, 25, 18, 5. Nici un numar de 13. De ce dezinformati ?
    N.R. Cititi cu atentie: "Numarul 13 i-a purtat noroc posesorului biletului, intrucat acesta a jucat biletul duminica, 13 noiembrie, la ora 13,13"
  • +2 (2 voturi)    
    care numere? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:04)

    Mircea [anonim]

    Adica voi realizati ca discutati despre castigarea premiului la loto si nu spuneti numerele castigatoare? Fir-ar mama ei de treaba de mantuiala care devine din ce in ce mai frecvent brand romanesc indiferent cat incerci sa te amagesti ca "astia sunt mai profesionisti ca ceilalri".
    N.R. Informatia este de pe fluxul Agerpres la care suntem abonati. Pana in acest moment Loteria nu a publicat nimic pe prorpiul site legat de extragere. Vom updata stirea cand vom avea toate datele.
  • +3 (3 voturi)    
    si ce numere au iesit castigatoare? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:05)

    radu [anonim]

    si ce numere au iesit castigatoare?
    of... ce informatie de ... bani. :(
    • +3 (3 voturi)    
      Ai putina rabdare (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:36)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Site-ul loteriei merge foarte greu la ora asta dar cu putina rabdare vei afla numerele. Am inteles mesajul tau si sunt la fel de trist pentru lipsa informatiei esentiale. E cam ca la rubrica de sport de la TV, stirile se numesc sportive dar ele ne vorbesc mai mult despre nazbatiile patronilor din sport.
  • +12 (12 voturi)    
    Cifra (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:29)

    Corneliu [anonim]

    "13" nu este cifra, este numar. Cifrele sunt acelea de la 0 la 9, din care se compun numerele...
  • +3 (5 voturi)    
    nu stiu de ce... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:42)

    john [anonim]

    ...dar eu nu cred. E prea gogonata...scuze.
  • 0 (6 voturi)    
    ??? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:49)

    john [anonim]

    Inca mai astept sa-mi fie publicat comentariul anterior in care scriam ca nu cred ca aceasta stire este adevarata. Nu pot sa cred ca cei de la loterie au ratat supervanzarile care le-ar fi avut de sarbatori daca se reporta premiul. Deasemenea nu cred nici in scenariul cu numarul 13 jucat pe bilet la ora 13:13. Chiar asa am ajuns sa ne incredem in superstitii ? Suntem cumva in evul mediu ?
  • 0 (2 voturi)    
    Super! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 23:07)

    Ioana [anonim]

    Ciubucul lui! :)
  • +7 (7 voturi)    
    farsa = extragerile Loteriei Romane (Duminică, 13 noiembrie 2011, 23:38)

    baubau [anonim]

    As crede ca Loteria Romana a dorit sa atribuie premiul acelui jucator care a jucat pe data de 13, ora 13:13.
    Loteriai Romana este foarte netransparenta, din pacate. Nimeni nu poate justifica faptul ca aceste numere au fost extrase :(
    Nimeni, nici macar un ziar nu poate cere detalii in privinta acestui fapt; nimeni din Romania nu poate cere loteriei sa organizeze extragerile in public, pentru a certifica faptul ca sunt extrageri autentice...
    Intrucat Loteria Romana contribuie substantial la bugetul tarii, se doreste ca aceste fonduri sa fie reportate dupa bunul lor plac, si din pacate nimeni nu poate stopa aceasta farsa.
  • +3 (3 voturi)    
    loterie nationala (Luni, 14 noiembrie 2011, 0:29)

    Ari3s [anonim]

    Atata timp cat biletele de joc eliberate sunt inregistrate in baza de date a agentiei, nu este un sistem de joc corect. Face posibila frauda, iar aceasta nu intarzie sa apara niciodata. Cei ce se hranesc cu sperantele oamenilor se numesc ,,sperantofagi", iar ca specie, sunt inruditi cu hienele. Probabil, banii pierduti de jucatori se vor transforma in biletele electorale.
  • +2 (2 voturi)    
    fun (Luni, 14 noiembrie 2011, 0:34)

    johnmibb [utilizator]

    am dat click pe linkul "plata castigurilor" de pe site-ul loteriei. Rezultatul: eroare 404, pagina nu a fost gasita. :))
  • +3 (3 voturi)    
    he he, (Luni, 14 noiembrie 2011, 1:07)

    Coroner [anonim]

    a mai dat si Smecheria,pardon, Loteria drumul la un castig ca prea batea la ochi...acum pana de craciun v-ati lins pe bot,nu mai castiga nimeni.Chiar nu vedeti ca sunt smenuite?E atat de simplu...si nu doar la noi.Stiti cum se spune,Bursa a fost facuta sa ia banii celor ce se cred destepti iar loteria pentru prosti.
  • +1 (3 voturi)    
    A castigat vreun securist .. (Luni, 14 noiembrie 2011, 1:26)

    cip [anonim]

    vreun securist infect a castigat si acum imparte banii cu alti securisti spagari, loteria Rromana e infecta
  • -1 (3 voturi)    
    Sforarii de la loto... (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:13)

    adrian [anonim]

    Pentru premiile foarte mari loteria decide cand sa dea drumul castigului si cand nu. De ce spun asta? Pai e simplu. La 6/49 sunt un total de fix
    13983816 variante (combinari de 49 luate cate 6). Intr-o saptamana (joi+duminica) sunt jucate circa 1,5 milioane variante; asta inseamna ca
    premiul cel mare ar trebui sa se castige in medie odata la 14mil. / 1.5 mil ~= 9-10 sapt. Adica concret, se joaca in 2 luni mai multe variante decat poate genera jocul. Acum intrebarea perspicace este in cate luni se castiga DE OBICEI la loteria romana?
    Acum veniti cu contra argumente statistice daca aveti!
    • 0 (0 voturi)    
      Statistica asta (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:38)

      Florin Daniel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Te-ai gandit ca in fiecare saptamana in care sunt jucate cele 10% din variante, iese o varianta din celelalte 90%?
      deci problema de statistica este una mai adanca decat la prima vedere. adica pe langa ideea ta, mai sunt si niste aranjamente, permutari si combinari.

      Oricum, tot furaciuni se fac...
      • 0 (0 voturi)    
        Statistica... (Luni, 14 noiembrie 2011, 20:46)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Florin Daniel

        Da, statistica spune ca daca ai trei mere: unul verde, unul galben, unul rosu si organizezi 5 extrageri aleatoare ale unui mar, e foarte probabil sa nimeresti cel putin odata unul rosu. Extinzand foarte larg acest exemplu, obtinem situatia pe care ar trebui sa o gasim in cazul 6/49.
        Intradevar, intr-un orizont de timp scurt (o saptamana) probabilitatea e mica (10% dupa cum spuneai), insa extinzand intervalul in asa fel incat sa putem cuprinde toata populatia eligibila de variante, vom avea o probabilitate mult mai mare (insa evident niciodata 100%).
        Cate variante s-au jucat de la ultimul castig din Aprilie? (7 luni x 4sapt/luna~56 extrageri adica aprox. 40-45 milioane variante jucate la un total de 14 mil. variante posibile).
        E ca si cum pentru exemplul anterior cu merele, ar trebui sa faci 9 extrageri ca sa nimeresti un mar rosu dintr-o populatie de 3 mere.
  • +1 (1 vot)    
    argumente (Luni, 14 noiembrie 2011, 12:57)

    adiboss [anonim]

    pai e simplu> sa se calculeze cati din aia 1.5 mil joaca aceeasi varianta, cati pun in mod constant acelasi numere, cati pun doar date de nastere (ceea ce face sa se repete numerele de la 1 la 31) cred ca probabilitatea castigarii marelui premiu est mult mai mica. plus ca nu imparti nr de variante la nr de jucatori ca sa vezi la cate saptamani se castiga...
    • 0 (0 voturi)    
      explicatii (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:11)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui adiboss

      Chair nu are importanta daca variantele se repeta sau nu. Presupunand ca jocul ar avea un singur jucator (adiboss de ex.) care joaca saptamanal 1,5 mil. variante (o parte repetate, o parte nu, chiar nu conteaza ponderea). Statistic sau probabilistic daca vrei, este o anomalie ca dupa 10 saptamani (adica 20 de extrageri) lui adiboss sa nu ii iasa niciodata toate cele 6 numere. Cumulat a jucat 15mil variante comparativ cu cele 14 milioane total combinatii posibile.
      Singura explicatie e ca cineva manipuleaza extragerea in asa fel incat cele 6 numere sa nu iasa din multimea variantelor jucate.
  • 0 (0 voturi)    
    PACAT (Luni, 14 noiembrie 2011, 15:44)

    Ana [anonim]

    ca nu se lasa jocul fara manevre electronice, masinarie....daca mai toata lumea spune ca extragerea numerelor este o facatura...linii jucate...” adica valide” si linii nejucate...Propunere ...extragerea sa se faca manual de catre 6 copii saraci din scolile din Bucuresti...pentru deranjaz sa li se dea rechizite pentru un an scolar sa li se puna o bandana pe ochi si o MANUSA din aceea de BUCaTARIE - care scoti TAVA incinsa din cuptor, acea manusa pentru a nu selecta o bila calda sau rece si gata s-a terminat cu comentariile aiurea...lumea castiga incredere si cine va castiga?

    pai sa vedem

    - Statul datorita impozitului mar epe jocuri de NOROC =80%
    - apoi cine va mai castiga TOT STATUL 25% impozit pe castiguri
    - cine va mai castiga STATUL datorit anumarului mai mare de numar castigatori REALI - se vor crea NO locuri de munca ( taxe si impozite pe acele locuri de munca si NU SOMAJ)
    - apoi cine va mai castiga ....pai salariatii din LOTERII, firmulitele...acum nimani nu va mai dorii sa bage banii, banutii....deoarce s-a dat POTUL si atunci schimbati strategia EXTRAGERII! sa fie la 20 minute de la inchidere caselor de JUCAT si apoi sa se se faca tragerea in DIRECT ! si toata lumea va avea de castigat ....numai ca nu va mai lua un smecher 7 mil de euro ....ci mai multi cate 50.000 de euro...si astfel mai iesim un pic din CRIZA...cand jocul a fost creat a fost creat pentru oameni si de ce nu oamenii sa nu DECIDA MODALITATEA DE EXTRAGERE A BILELOR? de ce acum cand mii de firme au DAT faliment sa NU FIM SOLIDARI? de ce sa nu se faca totul TRANSPARENT si televizat in direct...ca doar platiti lunat pentru TVR1. Va doresc intelepciune...va spun nimeni NU pierde daca se schimba modalitatea de extragere a bilelor !!!! Mult succes....asta daca doriti sa vedem mai multi ROMANI FERICITI!...cu drag.
  • 0 (0 voturi)    
    AICI vedem (Luni, 14 noiembrie 2011, 16:04)

    Ana [anonim]

    de romani NU vor mai avea incredere in sistem si in masinarie...acestuia cred ca i-a fost lene sa mai schimbe softul....sau?

    cum comentati incidentul?

    http://www.ziare.com/magazin/miracol/miracol-in-bulgaria-aceleasi-numere-extrase-la-loto-de-doua-ori-la-rand-887674

    asa ca haideti sa acceptam schimbarea si cu toata lumea va avea de castigat...oamenii NU vor mai face credite ca sa manance...oamenii isi vor achita datoriile la banci...oamenii vor fi mai ferciti si vor lucra mai cu spor...si de ce NU rotirea mai raoida a fluxurilor de capital va aduce plusvaloare!!

    le multumesc anticipat celor care v-or accepta schimbarea modalitatii de extragere a BILELOR si banii vor raman in ROMANIA...se vor cumpara masini noi......vedeti si dvs ca vor fi numai lucruri bune! Incercati pe 6/49 in prima faza si veti vedea cum vor creste incasarile exponentiala de la saptamana la saptamana!!! si apoi faceti si pe 5/40 si NU va pierde nimeni....
  • 0 (0 voturi)    
    fantastic... (Luni, 14 noiembrie 2011, 17:17)

    pamfletaru [utilizator]

    Ce coincidenta.... of of mai mai... :D