Jeffrey Franks: Mergand pe strazile Bucurestiului, am sentimentul ca hopul a fost trecut

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2011, 15:23 Actualitate | Esenţial


Jeffrey Franks
Foto: Hotnews
Seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks, a declarat duminica, in cadrul emisiunii "Dupa 20 de ani", de la postul PRO TV, ca observa, comparand cu un an sau doi in urma, o ameliorare a activitatii economice in Romania, transmite Mediafax. Franks a adaugat ca are sentimentul ca "hopul" a fost trecut.

"Mergand pe strazile Bucurestiului si facand comparatia cu un an, doi in urma, observ o ameliorare a activitatii economice. In loc sa vad magazine care se inchid, vad magazine care se deschid. Cred ca exista sentimentul ca am trecut hopul", a spus Franks.

Seful misiunii FMI a adaugat insa ca recunoaste ca perceptia este una superficiala.


Citeste mai multe despre   


















3996 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Pe langa groapa fara sot (Duminică, 13 noiembrie 2011, 16:14)

    Ioan [anonim]

    Probabil, Domnia sa. a facut turul orasului travestit in fantoma! Nu a remarcat hopurile si gropurile!
    • +2 (10 voturi)    
      a observat numai succesurile! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 16:45)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Ce sa zica si el...?
      doar ne este dirijor.
    • 0 (4 voturi)    
      mai du-te si prin alte parti (Duminică, 13 noiembrie 2011, 21:01)

      pics [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      in masina lui de teren gropile nu se simt. sa mearga si prin berceni sau militari. in piata victoriei sau la hilton, pe unde statea o vreme, nu traiesc 20 de milioane de romani.
  • +4 (14 voturi)    
    la ochiul lui de profesionist!!!! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 16:14)

    costica [anonim]

    ma intreb ce-ar fi spus mergand pe strazile din Smardioasa, o comuna amarata din Teleorman, de exemplu ??!!
    Sau pe strazile din Dobolii de Jos, din jud Covasna, uitate de lume ?!
    P-acolo ce-ar mai fi zis ca vede Dl Franks, probabil ceva cum arata Europa de Vest pe la inceputul secolului trecut !!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +4 (10 voturi)    
      Si ce vina are Franks? (Duminică, 13 noiembrie 2011, 17:35)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Ca bucurestenii nu stiu sa-si aleaga primarul,ca cei din Smardioasa sunt amarati si dorm in papuci sau cei din Dobolii de Jos au iesit din lume,iar tu nu intelegi despre ce-i vorba?Mai citeste odata articolul,pentru-ca,asa cum spui,esti singurul mai citit si priceput decat bucurestenii,.........,......si poate o sa intelegi ca nu Franks o sa-ti astupe gropile sau o sa-ti aleaga primarii si consilierii.
      • -1 (7 voturi)    
        te-as crede daca ai fi de acord ca... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 20:29)

        costica [anonim] i-a raspuns lui mircea

        asa cum vorbesti despre responsabilitatea alegerii primarilor in modul cum arata satele si comunele patriei dragi, la fel este valabil si ca Romania este azi in rahatul in care este datorita incompetentei lui Boc si a lui Basescu.
        Altfel, pe vorbariile lui Franks nu mai dau 2 bani inca din 2009 cand ne-a aburit cu niste cresteri uluitoare ale Romaniei in conditiile in care criza bantuia in lume si statele lumii cadeau pe rand in fata crizei, numai Franks le tinea isonul la i nostri ca Romania e bine mersi ca sa castige Traian Basescu prezidentiallele in 2009.... lasa-ma cu aburelile lui Franks, nu e departe de aburelile lui Boc si Basescu.
        Cat (nu)stie Franks despre Romania a recunoscut chiar el....
        • +2 (2 voturi)    
          pe langa (Luni, 14 noiembrie 2011, 7:03)

          tatanka [anonim] i-a raspuns lui costica

          Vorba lu' nenea Iancu: "Amice, esti idiot'
  • +5 (7 voturi)    
    intr-o oarecare masura... (Duminică, 13 noiembrie 2011, 17:23)

    mary [anonim]

    Da, am inceput sa devenim mai normali in cereri, in atitudini, in lipsa unor masinile "bengoase" care umbla pe strazile capitalei....

    Poate a mai disparut si aceea aroganta a functionarului public, aceea stare de atot cunoscator/cunoscatoare in mirabolandele mistere economice, a suficientei prea indestulatoare afisate odata cu non-salanta, si acum surpriza serii...

    Dialogul cu PSD care odinoara refuza orice intalnire cu representantul FMI-ului si recent se spovedea ca il vede pe Jeffrey Franks ca pe un PM al Romaniei...

    Nu am reactia PNL-ului, dar cred ca nu imi lipseste..

    Uite asa se invarte roata istoriei....

    P.S. Ce se va intampla in urmatoarele6 luni? S-ar putea sa treaca starea de normalitate si revina "bazdacul", ca asa este romanul un pic mai latin...Jeffrey Franks care a lucrat si in America LAtina poate intelege asemenea stari si situatii
  • 0 (6 voturi)    
    unu (Duminică, 13 noiembrie 2011, 17:26)

    unu [anonim]

    de cand are pantofi noi nu mai simte hopurile
  • +1 (3 voturi)    
    !!! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 17:57)

    cris [anonim]

    Cred ca era vorba de limitatoarele de viteza montate in asfalt. Cred ca le-am confundat cu limitatoare de credite cu buletinul :)
  • -2 (8 voturi)    
    SANCHI (Duminică, 13 noiembrie 2011, 18:47)

    STAN PATITU [anonim]

    Iluzii domnule! Ne-ai facut praf si acum te iluzionezi ca si Boc. Pupati-va!
  • -2 (2 voturi)    
    cum asa? (Luni, 14 noiembrie 2011, 8:29)

    zitu [anonim]

    mergand pe strazile Bucurestiului, ti s-a astupat gaura din talpa apantofilor
  • -2 (2 voturi)    
    oare in ce oras s-a plimbat, (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:33)

    Gigi [anonim]

    pe ce strazi o fi umblat, pe la ce curve l-au dus demnitarii nostri? Domnu Jeffrey, mai aveti gaura in pantof, sau ati astupat-o cum astupa ai nostri gropile din asfalt? Cred ca asta era hopul de care vorbeste...i l-or fi facut cu denivelare si acum s-a mai tocit.
  • -2 (2 voturi)    
    pe Lipscani in Bucuresti, pe unde umbla Franks... (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:50)

    lili [anonim]

    poate asa s-o vedea, dar pe la marginea Bucurestiului, de exemplu prin cartierul Ferentari, cum se vede Romania, dle Franks ?!!!
    A trecut hopul saraciei ?
    Afirmatiile Dlui Franks sunt hilare si jignitoare a adresa majoritatii romanilor, peste jumate din populatia Romaniei nu are bani sa-si acopere cheltuielile lunare curente.........oare, astia ce-or zice despre afirmatiile lui Franks ?!
  • -1 (1 vot)    
    pfft (Luni, 14 noiembrie 2011, 11:03)

    dragos [anonim]

    Pai in Bucuresti ce mai sunt bani, ca in rest suntem praf. Daca dai un tur de tara iti cam schimbi parerea .. dar asta e si farmecul,. sa nu vezi padurea de copaci.