VIDEO Imagini din avion. Cum arata autostrada Arad-Timisoara cu o luna inainte de termenul de finalizare anuntat de autoritati

de V. Cozmei     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2011, 16:40 Actualitate | Esenţial


Autostrada Arad-Timisoara, 7 noiembrie
Foto: Hotnews
Ministerul Transportului a dat publicitatii noi imagini filmate din avion cu viitoarea autostrada Arad - Timisoara. In inregistrarea realizata pe 7 noiembrie  se vede care este stadiul actual al lucrarilor la acest tronson de autostrada care, toretic, ar trebui sa fie finalizata si data spre folosire la sfarsitul acestui an, in jurul datei de 15 decembrie.

Costul estimat al autostrazii este de 483 milioane lei. Lucrarile au inceput in ianuarie 2009 si termenul de finalizare a fost fixat pentru finalul anului 2011.

Tronsonul Arad-Timisoara (32,2 km), care face parte din Coridorul IV Pan-european, este planificat sa fie deschis traficului in 2011, insa finalizarea tuturor lucrarilor va avea loc abia in vara lui 2012. De asemenea, din centura Aradului care este construita in regim de autostrada, vor fi finalizati 10 km din 12,25 km. De  curand, premierul Emil Boc s-a declarat profund nemultumit de modul in care decurg lucrarile la autostrada Arad-Timisoara si a amenintat cu penalitati. Constructorii tronsonului Arad-Timisoara sunt FCC Construccion si Astaldi.



Datele tehnice ale autostrazii Arad-Timisoara:

Lungime (km): 32.25 km
Finanţare: Banca Europeană de Investiţii, Guvernul României, Fond de coeziune
Valoarea estimată a proiectului: 482.920.350,22 Lei (faraTVA) echivalentul a 135.43 M Euro (Rata de schimb: 3.5656 lei / Euro)
Proiectant: JV EGIS ROUTE SCETAUROUTE / EGIS BCEOM International
Consultant: JV EGIS ROUTE SCETAUROUTE / EGIS BCEOM International
Constructor: JV FCC Construccion / ASTALDI SpA
Lucrări de artă: 11 poduri si pasaje ale autostrazii, 14 pasaje peste autostrada, 1 nod rutier, 1 spatiu de serviciii, 1 centru de intretinere si coordonare
Termen începere: 26 ianuarie 2009
Termen estimat: finalizare 2011
Perioadă garanţie: 24 luni de la termenul de finalizare a lucrarilor
Stadiul actual: Poduri si pasaje in curs de executie infrastructura si suprastructura - 30 de poduri finalizate si 3 podete in executie, 13 situri arheologice descarcate de sarcini si 1 sit arheologic in curs de descarcare de sarcini
(sursa Compania Nationala de Autostrazi)


Citeste mai multe despre   


















16689 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Bagati viteza (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:46)

    hot news [utilizator]

    Macar pana la alegeri sa mearga ca uns. Dupa o sa avem o pauza de vreo 2-3 ani dar pana atunci macar sa putem face Arad-Constanta pe autostrada.
    • 0 (12 voturi)    
      Mai este (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:54)

      madriano [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Dupa cum arata autostrada, mai au cel putin 6 luni pana o termina. Restul tronsoanelor se vor face doar pentru alegerile din 2016.
      • +2 (14 voturi)    
        sa iti fie rushine ca dezinformezi (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:20)

        El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui madriano

        cea ce nu sti tu este ca in film ultima parte este centura aradului care probabil va fi deschisa mai tarziu dar nici nu a fost promisa pentru decembrie.
        • -3 (13 voturi)    
          cine dezinformeaza? (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:37)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui El_Dudeinio

          Cum adica nu a fost "promisa"? Adica trebuie sa iasa cineva la teve si sa "promita" ca la clasa a IV-a? Exista un contract care are ca termen aprilie 2011. Deci, la noi, e pe baza, "nu promit sa fie gata lucrarile care, conform contractului ar fi trebuit sa fie gata acum 8 luni"??!! Si sa nu intram in detalii cand s-a semnat acel contract care nu a fost niciodata aplicat...
          • +3 (9 voturi)    
            dezinformezi in continoare (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:18)

            El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

            nu! nu exista un contract pe decembrie 2011! inclusiv Arad-Timisoara trebuie sa fie gata pana in mai 2012 dupa contract. ei au promis ca dau drumul la trafic pe 15 decembrie dar nu sunt obligati sa o faca. daca dadeai un google inainte sa iti dai cu parerea pe forumuri si sa arunci cu noroi era treaba oabla.
    • +7 (9 voturi)    
      :) (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:22)

      vasilika [anonim] i-a raspuns lui hot news

      eu le-as mai da un mandat daca de frica alegerilor urmatoare mai fac o "arad-constanta" :)
    • -8 (18 voturi)    
      basist nenorocit (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:34)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui hot news

      "macar sa putem face Arad-Constanta pe autostrada"

      nu ti-e rusine?
      • +8 (12 voturi)    
        Lary (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:01)

        shuly [utilizator] i-a raspuns lui jiji

        n perioada de criza si dezastru economic propavaduit de latrine iata ca mai deschid o autostrada portocalii.Sunt la activ pana acuma cateva centuri in regim de autostrada si vreo 4 tronsoane de autostrada.Urmeaza Bucuresti-Ploiesti care este aproape gata (desi cu intarziere mare),Orastie-Deva care este inceput deja ca sa nu mai vorbim de cateva drumuri nationale reabilitate.
        La capitolul asta stau binisor desi cred ca se putea mult mai mult daca se fortau un pic si mai renuntau si ei la spagari.
        Una peste alta in 20 de ani de PSD nu s-a construit cat in 4 de PDL.
        • +1 (1 vot)    
          de toata coma (Duminică, 13 noiembrie 2011, 3:48)

          micutzu [anonim] i-a raspuns lui shuly

          cam cate vile si pensiuni credeti voi ca se scoate dintr-un km de centura "in regim de autostrada"? trezirea! suntem in condusi de hoti cu diploma, ce ne asteptam?
    • -3 (11 voturi)    
      intrebare (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:42)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Cum puteti da plus unui om care are impresia ca face Constanta - Arad pe autostrada? Simpatii politice avem toti dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne suspendam ratiunea. Putem sa spunem ca nu sunt ai nostri de vina, etc, etc dar mi se pare incredibil ca se sustin aberatii. Ca sa restabilim adevarul: nici macar Constanta - Bucuresti nu se poate face integral pe autostrada dar, ma rog, hai sa zicem. Pe urma, poti merge pana la Pitesti pe autostrada (desi legatura pe centura Bucurestiului nu e integral in regim de autostrada... ). Si de aici? De aici s-a inchis. Iei in piept dealul negru, pe urma valea oltului si ajungi pe autostrada cand? La Arad? Mai mult de jumatate din drum este facut fara autostrazi si asta presupunand ca tot ce au promis se indeplineste. Sau vrei sa mergi pe imaginara autostrada Bucuresti - Brasov? Hai sa zicem ca se face pana la anul (desi inseamna sa fii de un optimism nebun). Si de la Brasov pana la Arad? Sunt sute de kilometri...
      • +6 (6 voturi)    
        offf, tati... (Joi, 10 noiembrie 2011, 19:11)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        Vezi daca vorbesti fara sa te informezi?
        Pai de la Sibiu la Nadlac o sa fie autostrada (A1 - Coridorul IV, cum vrei sa-i spui) in aprilie 2013.
    • +8 (8 voturi)    
      hmmm (Joi, 10 noiembrie 2011, 19:31)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Din experienţa noastră, eu consider că nu e important să vedem cum arată cu o lună înainte de finalizare, ci la o lună după inaugurare.
  • -5 (5 voturi)    
    Mda (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:57)

    don [anonim]

    Eu sper sa fie imagini din elicopter..
  • -6 (8 voturi)    
    mda (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:57)

    eu [anonim]

    frumoasa şuşa dar nu pot sa observ lipsa spatiului de 3-4 despartitor dintre benzi

    sa ma corecteze cineva, dar majoritatea autostrazilor din vest au un spatiu mare verde + parapeti intre cele 2 benzi, a noastra probabil va avea un simplu gardut de fier care va fi incalecat usor de soferii de tir care adorm la volan, si intra pe contrasens de fac carnagii

    (vezi recentul accident din ungaria)
    • +6 (6 voturi)    
      corectare (Joi, 10 noiembrie 2011, 19:33)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui eu

      Te corectez eu : este la mintea cocosului ca va avea zona mediana de separare a celor doua sensuri. De asemenea va avea si parapet care trebuie sa corespunda standardelor europene de siguranta (pentru ca si tronsonul asta este finantat din bani europeni).
  • 0 (0 voturi)    
    dragut... (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:02)

    dan [anonim]

    mai ales melodia de pe fundal....stie cineva cine o canta? multumesc anticipat
    • +3 (3 voturi)    
      melodia (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:21)

      Sexter Morgan [anonim] i-a raspuns lui dan

      http://www.youtube.com/watch?v=2wiIO7ItCQU
      Extrem de potrivita unei perezentari de autostrada. :))
    • 0 (0 voturi)    
      una din melodii ... (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:29)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui dan

      este Enigma - Gravity of Love
      pe celelalte nu le cunosc.
    • 0 (0 voturi)    
      melodia (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:36)

      valim [anonim] i-a raspuns lui dan

      Melodia de la inceput este Achillea-Desnudame:
      http://www.youtube.com/watch?v=7ICnDRT1bbk
  • -8 (10 voturi)    
    Cu ce a fost filmat? (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:28)

    a_claudiu [utilizator]

    Cu telefonul mobil? Dupa curbura orizontului pamantul are maxim 100 km diametru. Inteleg eu ca pamantul o fi rotund dar nici chiar asa.
    • +7 (7 voturi)    
      rq-1 (Joi, 10 noiembrie 2011, 19:04)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

      a fost filmat cu un RQ-1,Predator
      • 0 (0 voturi)    
        instalat (Vineri, 11 noiembrie 2011, 12:16)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui masteryodda

        pe coada maturii unei vrajitoare :))
    • +4 (4 voturi)    
      Nu te grabi sa dai cu bota (Vineri, 11 noiembrie 2011, 8:39)

      Cipri [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

      E filmat cu lentile "wide angle". In principiu, lentilele care permit un unghi mai mare de (aprox.) 45 de grade, introduc astfel de distorsiuni, de tip butoi. Succes la cautatul pe net a "Distorsiuni perna si butoi"
      • 0 (0 voturi)    
        Distorsiuni (Sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 17:41)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Cipri

        Stiu de astfel de distorsiuni, dar personal as alege alt obiectiv. Si daca vrei neaparat distorsiunea asta tot o poti corecta tinand cont ca nu ai obiecte la distante focale diferite ;)
  • -6 (10 voturi)    
    discovery channel (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:31)

    Mircea [anonim]

    Tin minte emisiunile despre mari proiecte de inginerie de la discovery sau nat geo. Si tin minte cat de disperati erau constructorii sa termine la timp pentru a nu plati penalitati. Daca intarziau mai serios ajungeau sa construiasca practic pe gratis sau chiar sa puna de la ei.
    La noi exista amenintari.

    Sunt curios ce pregatire au cei care negociaza aceste contracte in numele statului roman.
    • +5 (5 voturi)    
      au fost deja amendati constructorii (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:25)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      din pacate ii o boala romaneasca... sa aruncam cu vorbe in sapetele carora nu se afla nimic..daca dadeai un google dupa "autostrada arad timisoara penalitati" vei vedea ca Anca Boagiu lea tras constructorilor o amenda de 6,1 milioane de euro pentru ca trageau de timp...si de atunci a mers ca uns lucrarea.
  • +14 (14 voturi)    
    autotrada (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:35)

    titi [anonim]

    ma bucur ca actualul guvern a gasit finantare pentru autostrada arad timisoara in conditii de austeritate.de ce nu s-aconstruit si atunci cand duduia economia?
  • -9 (13 voturi)    
    la 15 decembrie ii taie panglica Dl Boc !!!! (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:15)

    costica [anonim]

    Ce daca vor mai lucra constructorii la ea inca vreo 1/2 de an sau chiar 1 an ??!!
    Cam asa a fost la toate, Dl Boc taie panglica portocalie, pe urma mai taie inca una la final si inca una si inca una.....
    Fara numar, fara numar.....
    • +4 (4 voturi)    
      asa este si programat (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:31)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui costica

      io cred ca voi numa comentati da articolul nu il cititi... in articol scrie clar: "Tronsonul Arad-Timisoara (32,2 km), care face parte din Coridorul IV Pan-european, este planificat sa fie deschis traficului in 2011, insa finalizarea tuturor lucrarilor va avea loc abia in vara lui 2012. "
  • -11 (11 voturi)    
    hahaha (Vineri, 11 noiembrie 2011, 4:07)

    yankee [anonim]

    Aia e o tentativa de autostrada, ce se mai bate atat toaca? E un fel de drum rapid mai evoluat, un E85 upgradat. Dati un search pe youtube sa vedeti cum e in North America. Prin comparatie ce se face la noi pare a fi mai mult o pista de biciclete.
    PS: Nu mai mentionez ca deocamdata autostrazile Romaniei arata ca niste rame rupte in bucati.
    • +3 (7 voturi)    
      hahahaha (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:29)

      El_Dudeinio [utilizator] i-a raspuns lui yankee

      pacaliciule..autostrada aia este finantata de EU si este construita la standarde EU. da tu esti destept ca stai in america! daa vrei sa sti traficul nici macar nu justifica o autostrada pe acolo, dar e facuta ca ne da EU bani. daca ai avea un IQ un pic peste media de 0 a Americanilor tiai da seama ca nu are rost sa faci autostrada cu 3-4-5-100 de benzi la un trafic care deocamdata nu justifica nici 2.

      stai jos 2!
      • -5 (5 voturi)    
        =)) (Vineri, 11 noiembrie 2011, 11:22)

        alfie [anonim] i-a raspuns lui El_Dudeinio

        Dupa cum scrii am dubii despre IQ-ul tau iar dupa agresivitate am dubii in privinta educatiei.
        Omule, mergi in Europa dar nu la unguri, ca sa vezi standardele europene. Omul cred ca se referea la un median adevarat si la niste benzi mai largi.
        E coridor european? E. Inseamna ca o sa fie circulata, mai ales daca intram in Schengen.
        Dar e tipic pentru romani, sa nu faca totul cum trebuie de la inceput. La fel s-au construit si orasele, fara parcari, ca vezi doamne nu se justificau pentru 3 Dacii.
      • 0 (2 voturi)    
        Median in loc de parapet (Vineri, 11 noiembrie 2011, 11:43)

        george [anonim] i-a raspuns lui El_Dudeinio

        Faptul ca nu e un median adevarat e un minus. Doar fa un calcul din priviri, scade benzile de urgenta de o parte si de alta si vezi ce mai ramane pt alea doua benzi normale. Daca iei in considerare parapetul, autostrada se transforma in drum rapid. Asa-s drumurile rapide prin Canada in orase si totusi de multe ori au chiar median de 10-20m.
        Cand o sa inceapa tir-urile din Europa sa treaca pe la noi catre Turcia o sa realizezi utilitatea unei autostrazi putin mai largi totusi.
      • +1 (3 voturi)    
        Prietene (Vineri, 11 noiembrie 2011, 14:14)

        SKB [anonim] i-a raspuns lui El_Dudeinio

        De cate ori te-ai dat pe Arad-Timisoara? Stii vreo statistica? De exemplu numar de accidente, raniti, morti pe an? Ai access la datele stranse de camerele de supraveghere de la Vinga si Ortisoara? Stii macar unde se afla Arad? Serios, nu va mai puneti sa vorbiti aiurea. Nadlac-Arad-Sibiu-Bucuresti trebuia sa fie gata acum 15 ani. Arad-Timisoara de acum 20 de ani. Devierea culoarului IV prin Timisoara s-a facut din 2 considerente: cost(se pare ca e mai ieftin sa ocolesti valea Muresului) si includerea Timisoarei (a doua putere economica a Romaniei) pe culoarul IV.

        De asemenea autostrazile ce se construiesc la noi sunt depasite moral inca de la deschidere. Exact cum sunt si ale ungurilor. SE LASA SPATIU INTRE SENSURILE DE MERS, tocmai ca sa nu patesti ce s-a intamplat aproape de Mako cand a intrat un TIR pe contrasens.
        • +2 (2 voturi)    
          alt motiv pentru spatiul intre sensuri (Duminică, 13 noiembrie 2011, 13:26)

          turistul [anonim] i-a raspuns lui SKB

          trebuie luata in calcul de la bun inceput eventuala largire a autostrazii de la doua la trei benzi pe sens !!!

          de asta se lasa un spatiu intre ... sa nu trebuiasca sa darami pe urma ceva ce s a construit langa autostrada cand vrei sa o largesti pentru ca nu mai face fatza traficului !!
  • -1 (3 voturi)    
    ? (Vineri, 11 noiembrie 2011, 8:21)

    ionut [anonim]

    Eu sunt convins ca nu o sa o termine intr-o luna, la cum arata acum....
  • -6 (6 voturi)    
    reluare (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:09)

    El Condor [anonim]

    Propaganda pd-l nu a facut decat sa dea in reluare un filmulet mai vechi, in care apar exact aceleasi imagini. Morala : o sa fie gata, poate chiar toate tronsoanele si centurile, ODATA si ODATA... ( Cand e Pastele Cailor ? ).
  • -1 (3 voturi)    
    Delasare cronica (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:25)

    marcos [anonim]

    Cum naiba sa mearga cand e pustiu!! Unde sunt muncitorii, utilajele...? Ca pe toate santierele, incep sa sape si apoi dispar. Priviti santierele din Bucuresti (ex . pasajul Vacaresti) si va lamuriti. Parca suntem blestemati!!