VIDEO Traian Basescu, dupa intalnirea cu Angela Merkel: Romania sustine un proces european de integrare accelerat. Germania are un singur obiectiv: stabilizarea Zonei Euro in forma sa actuala - cancelarul german

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2011, 15:07 Actualitate | Esenţial


Angela Merkel si Traian Basescu
Foto: Reuters
Romania sustine fara rezerve un proces european de integrare accelerat, a declarat joi, la Berlin, presedintele Traian Basescu, intr-o conferinta comuna de presa cu cancelarul german Angela Merkel.

Germania are "un singur obiectiv" de la inceputul crizei, respectiv "stabilizarea Zonei Euro in forma sa actuala", a subliniat Angela Merkel.

"Germania are de luni de zile, de cand avem aceasta criza, un singur obiectiv, care este stabilizarea Zonei Euro in forma sa actuala", a spus cancelarul german, citat de AFP, dezmintind implicit zvonurile legate de o sciziune a Zonei Euro, care au circulat in cursul diminetii.

Cancelarul a cerut Italiei, devnita acum epicentrul crizei, sa clarifice cat mai repede chestiunea succesiunii premierului Silvio Berlusconi, deoarece "timpul preseaza".

"Este foarte important ca problema guvernarii (in Italia) sa fie clarificata" pentru a "restabili credibilitatea" tarii, a insistat ea, subliniind ca Roma este "pe calea cea buna".

"Romania sustine fara rezerve un proces de integrare accelerat ca solutie de a ne afla la pupitrul de comanda al procesului de globalizare", a afirmat seful statului roman, care efectueaza o vizita in Germania.

El a precizat ca Romania nu crede intr-o "Europa fragmentata si in sansele noastre separat".

Intr-un astfel de scenariu, de fragmentare a Europei, "poate ar reusi Germania, dar probabil ca niciun stat al UE nu va reusi sa culeaga efectele globalizarii daca Europa nu va fi unita in fata procesului de globalizare, pentru a se afla la pupitrul de comanda", a adaugat Traian Basescu.

Pe de alta parte, Angela Merkel considera ca aderarea in etape a Romaniei la spatiul Schengen este o posibilitate, chiar daca nu toate statele membre UE vor sa dea curs acestui plan.

"In ceea ce priveste Schengen, Germania si Franta au propus un plan in mai multe etape care e acceptat si de Romania. Nu toate statele membre vor sa dea curs acestui plan, dar noi credem ca aceasta abordare etapizata in privinta spatiului Schengen e o posibilitate si putem sa avem un spatiu comun", a declarat Angela Merkel, citata de Agerpres.


Iata mai jos cele mai importante declaratii facute de Traian Basescu si Angela Merkel:

Despre recapitalizarea bancilor si teama de fuga de capital din Romania
  • Angela Merkel: Recapitalizarea nu trebuie sa conduca la retragerea capitalului european din bancile din Romania. Trebuie sa fim atenti. E foarte necesar pentru o tara precum Romania sa poata beneficia in continuare de aportul bancilor straine.
  • Traian Basescu: Ii multumesc doamnei Merkel pentru sustinerea acordata Romaniei in Consiliul European pe aceasta tema. Subiectul a fost si in discutia bilaterala de azi cu doamna Merkel. Am certitudinea ca Europa va fi solidara si nu ne vom crea surprize unii altora.
Traian Basescu despre acordul cu FMI-BM-CE:
  • Romania nu trage bani de la FMI. Dar, din cauza riscurilor regionale si uneori credibilitatii scazute a Romaniei, aveam nevoie de acces la aceste fonduri de 5 mld euro
Criza datoriilor suverane
  • Angela Merkel: Cred ca e foarte important si acesta e drumul: ca Italia sa-si recistige respectabilitatea si in primul rind conducerea Italiei sa fie clarificata cit mai curind. De la inceputul crizei euro, Germania a avut un singur scop: stabilizarea euro, cresterea competitivitatii. De aceea, solidaritatea noastra cu orice alt stat membru e in legatura strinsa cu o observare foarte clara a bugetului
Relatiile economice bilaterale si investitiile germane:
  • Traian Basescu: Nu este un secret pentru nimeni: Romania a decis sa intre intr-un program de privatizare cu Turceni, Rovinari si Craiova. Vrem sa privatizam CFR Marfa si multe altele. Este de interes major o implicare a investitorilor germani intr-un spatiu majoritar, avind in vedere experienta si tehnologiile germane in sectorul energetic si cel feroviar. Ramine sa vedem daca vom reusi sa fim convingatori
  • Angela Merkel: Cred ca exista multe posibilitati in privinta energiei regenerabile.
Angela Merkel despre noul premier grec:
  • Nu ma voi referi la nici un nume, trebuie sa am confirmata informatia. Noi ne dorim ca Grecia sa ajunga pe drumul ce bun cit mai curind si vrem ca eforturile serioase de reforma sa aiba loc pe o baza politica puternica si de aceea urez mult succes noului premier al Greciei
Traian Basescu, despre relatiile bilaterale:

  • Germania e al treilea mare investitor in Romania. La sfasitul anului 2010 existau peste 14.000 firme cu investitii de 4,4 mld euro, contribuind esential, alaturi de investitorii din Olanda si din Franta, la modificarea si modernizarea economiei romanesti
  • Minoritatea germana este pentru noi considerata o punte de legatura solida intre Romania si Germania
  • Avem tot ce ne trebuie. Romani traiesc in Germania, germani traiesc in Romania, avem un comert dezvoltat si vointa de a dezvolta relatiile bilateral



Citeste mai multe despre   


















10060 vizualizari

  • -46 (54 voturi)    
    baba si mitraliera (Joi, 10 noiembrie 2011, 15:29)

    numaieu [anonim]

    acu cind iuropa e pe cale sa se restringa, ne-am gasit noi sa acceleram procesu de integrare. In ce? ca miine cind ne-om trezi nici n-o sa mai existe UE...Masonu naibii s-a dus sa pupe papucii la Stapina sa...
    • +24 (26 voturi)    
      Cine... (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:09)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui numaieu

      ...ti-a povestit despre masoni, Nastase, nepotu' lu' Tamara?
  • +13 (25 voturi)    
    Schengen (Joi, 10 noiembrie 2011, 15:38)

    Rasmus [utilizator]

    numai nemtalaii mai pot face ceva cu olandezii extremisti
    • -8 (20 voturi)    
      olandezii extremisti? (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:06)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Olandezii sunt extremisti? I-auzi, de cand?
      • +10 (14 voturi)    
        De când sunt şantajaţi de extremişti (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:26)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        De când guvernul Rutte, minoritar, este şantajat de extremiştii de la Partij voor de Vrijheid. Poate vi se pare că „extremişti” e un cuvânt tare, pentru că lor lor le place să se numească „eurosceptici”. Ăsta e doar un eufemism.

        Îl ţineţi pe Wilders care făcea campanie împotriva Constituţiei UE? Ăsta e partidul lui, care are guvernul olandez la mână.
        • -1 (9 voturi)    
          aia nu-s extremisti (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:11)

          Denoro [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

          Aia nu-s extremisti. Aia sustin doar sa se opreasca emigratia - in special cea islamica - in Olanda, ca si asa au o groaza de musulmani cetateni olandezi si sustin ca musulmanii care sunt cetateni olandezi sa adopte valorile europene, nu cele care sustin genocidul impotriva tuturor celor care nu-s islamisti.
          Legat de noi, ei sustin ca vamesii nostri sunt corupti si ca atare nu pot reprezenta o garantie pentru securizarea granitelor UE. Acuma daca sunt sau nu corupti vamesii nostri, las la aprecierea ta.
          Unde vezi tu extremism in toate astea? Sigur, asa zisa "stanga" europeana corecta politic duce o politica (de succes pana acum) de denigrare agresiva a oricaruia nu este de acord cu ea. A numi pe cineva "extremist" sau "rasist" e ceva deja banal, chiar daca nu are nici o sustinere practica eticheta asta.
    • +4 (4 voturi)    
      NU stiu daca stii... (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:20)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      ... dar la nivel de populatii germanii si olandezii nu se inghit deloc. De aia daca Merkel sugereaza ceva Olandei, s-ar putea ca partidul anti-euro mai rau sa se intareasca.
    • -3 (9 voturi)    
      ce chestie! (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:15)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Vezi, ce chestie? De peste 50 de ani, pana recent, Olanda a fost tara cea mai deschisa din Europa, tara care a primit milioane de dezmosteniti ai sortii, in special din lumea islamica si i-a facut proprii ei cetateni.
      In paralel, au avut si inca au un comportamentr ireprosabil fata de drepturile omului si ale minoritatilor.
      Si acum vin niste mucosi de romani, care nu-i suporta pe tigani, asa, in corpore, doar fiindca sunt tigani, niste nespalati (la propriu, daca ne uitam dupa consumul de detergenti si sapun din statistici), niste sarantoci frustrati si mai ales extrem, extrem de corupti (80% din romani comit acte de coruptie) si ii numesc extremisti!
  • +31 (39 voturi)    
    Noroc cu Basescu (Joi, 10 noiembrie 2011, 15:43)

    dan [anonim]

    In isteria generala creata de mafiotii astia din USL, felicitari lui Basescu ca are destula minte sa-si faca treaba cinstit si profesionist.
    • -19 (29 voturi)    
      Care Basescu? Traian sau Elena? (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:06)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui dan

      Ca amandoi sunt politicieni.
    • -12 (14 voturi)    
      Dane... (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:27)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui dan

      ... iti multumesc ca existi. Avusesem o stare destul de nasoala ( poate si din cauza vremii de afara ) insa cand ti-am citit postarea m-a bufnit rasul si parca am iesit putin din pasa proasta. Dane, you made my day ! :)))
    • -7 (9 voturi)    
      ma faci sa rad dane (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:28)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui dan

      daca tu vezi profesionalism in tara, nu stiu ce sa zic. oricum, fata de maimutoii ceilalti (antoana si poanta), basescu este undeva mai sus....dar sunt cu totii in regiunea "negativa", sa nu risipim laudele
    • -4 (4 voturi)    
      iar (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:49)

      gheorghe ion [anonim] i-a raspuns lui dan

      ai tras prea mult la masea si vezi lucrurile ca si piratul?
  • +20 (26 voturi)    
    lauda (Joi, 10 noiembrie 2011, 15:58)

    dorel [anonim]

    ne-au laudat nemtii pentru masurile de austeritate si stabilizarea macroeconomica, altii, din interior ne injura si ne critica
  • +21 (29 voturi)    
    "Izolare" (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:05)

    Mih. [utilizator]

    Na, ca iar s-a izolat Basescu! :)))
    Ba, ca sa puna sare pe rana, Merkel a mai si avut cuvinte de lauda pt Romania (ranitii sunt uslasii)
    • -8 (12 voturi)    
      tu ai citit articolul (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:22)

      gugu [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      deci tot ce a zis Basescu Merkel invers--- Romania sustine integrarea europeana accelerata - Basescu / Germania are un singur obiectiv stabilizarea Euro - Merkel -- adica telul dumitale sa ti-l tii eu am treaba cu stabilizare
    • +12 (12 voturi)    
      Si in plus (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:49)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

      Germanii au fost cei care l-au invitat
      • 0 (0 voturi)    
        si grupul de copii rromani (Vineri, 11 noiembrie 2011, 15:16)

        ION I [anonim] i-a raspuns lui hot news

        si ei l-au invitat ca sa vada ca traieste bine ei de 10 luni acolo.. este la scoala, parintii sunt ok.. ja ja
  • -3 (9 voturi)    
    integrare nu inseamna globalizare (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:24)

    adi [anonim]

    Multi sustin ca presedintele are dreptul sa-si exprime liber toate opiniile personale. Parerea mea este ca poate sa-si exprime, in media, doar acele opinii care nu au nici un fel de legatura cu politica externa si interna a Romaniei. Din pacate nu numai ca i-si exprima ideile personale dar ajunge sa le atribuie tuturor romanilor.
    In ultimul timp Basescu si-a tot exprimat acordul referitor la crearea unui "stat european" fiind adeptul globalizarii. Opinia poate fi, in ultima instanta, acceptata pe plan intern, desi media nu mai este demult doar interna.
    Dar acum o afirma si in discutii oficiale ca fiind dorinta romanilor. Oare? S-a organizat cumva vre-un referendum pe aceasta tema si nu am aflat noi?
    Integrarea in UE si adoptarea euro nu inseamna ca se accepta aprioric si globalizarea.
    • +9 (9 voturi)    
      zi-i lui Mazare (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:35)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Zi-i lui Mazare, poate "o pune" iar de-un referendum, de data asta daca suntem de acord cu globalizarea sau nu. Si o sa formuleze foarte platic: "suteti de acord ca Romania sa dispara sau nu?". Ar fi un referendum minunat, nimeni n-ar putea banui rezultatul, toti am sta cu sufletul la gura! Asa cum a fost recent in Constanta.
  • +12 (12 voturi)    
    Succes (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:32)

    cir [anonim]

    Presedintele vede o oportunitate de integrare accelerata in panica generala. Se pare ca acest om a invatat de minune sa navigheze in ape tulburi. In acesta chestiune succesul lui este si succesul Romaniai.
  • -11 (13 voturi)    
    o fi zis si de... (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:32)

    banalist [anonim]

    ...de aia cu renuntarea la independenta pentru o Europa mai buna si mai trainica?
    I-o fi zis Angelei ca are de gand sa candideze la presidentia Europei?
    O fi zis la sfarsit, gatuit de emotie "Sa-ti fie rusine Andreas Papandreu"
  • +8 (10 voturi)    
    avem presedinte! (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:14)

    un roman [anonim]

    Bravo Basescu, romanii iti vor multumi ptr. ceea ce ai facut si faci ptr. tara! Unii iti multumesc acum, altii probabil peste vreo 20 de ani, dar oricum, ne-ai dovedit ca stii sa te bati ptr. Romania! Esti un adevarat roman (sa moara Filipinezul si Crinuta de ciuda, ca ei nu vor pupa in veci asa ceva. Oricum, le-a tras-o Geoana cu vizita lui in America. Le-a dejucat maretul plan, prin care puierilii doreau sa arate lumii, ca nu doar Basescu se intalneste cu Obama, si ei pot sa faca ceva asemanator, ca doar sunt capabili!!)
  • +9 (9 voturi)    
    Fiecare vorbea sa priceapa celalalt (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:35)

    calin [anonim]

    Merkel: Romania chiar daca etapizat, trebuie sa intre in Schengen, avem nevoie de un spatiu comun

    Basescu: nu e un secret ptr nimeni, vom privatiza Ro inari, Turceni, etc, invitam germanii cu tehnologia lor.

    Mai adaugati si ca intalnirea a fost ceruta de nemti. Adica ba romani, ce ne dati sa va rezolvam cu schengenu-ul...si Base le-a raspuns super public.
    • +5 (5 voturi)    
      Decat sa privatizeze nasty si cu felix iar ... (Joi, 10 noiembrie 2011, 20:01)

      mag num [anonim] i-a raspuns lui calin

      Cu austriecii sau rusnacii ... mai bine cu germanii,da acu ma intreb,bulgarii ce or sa le dea,ca si vecinii se chinuie cu intrarea in schengen ...nisipurile de "aur" :))
      • +1 (1 vot)    
        fashion (Vineri, 11 noiembrie 2011, 2:59)

        Ivan cel Groaznic [anonim] i-a raspuns lui mag num

        Austriecii nostri poarta rubasca !
  • -2 (6 voturi)    
    da (Joi, 10 noiembrie 2011, 19:44)

    Babilou [utilizator]

    Pentru cei care stiu engleza, un articol de azi din presa canadiana: http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/top-business-stories/please-dont-laugh-but-romania-wants-into-euro/article2231947/
    In traducere:"Va rog sa nu radeti, dar Romania vrea in zona Euro"
    Gasesc articolul interesant si echlibrat.
    • +1 (1 vot)    
      Nu stiu multi engleza (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:51)

      red deer-ul [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      Aia care ati dat minus stiti ceva engleza? Basescu spus sa nu se rada, in spirit de gluma.
      Bun articolul, cifrele arata bine, putini stiu inca ca cifrele alea se datoreaza si datorita scufundarii unui important procent din populatie sub "poverty line".
  • -1 (1 vot)    
    banal (Vineri, 11 noiembrie 2011, 10:42)

    schwartz [anonim]

    Basescu a fost chemat la ordine, a bagat la cap, si-a negociat bucatica lui, care era deja stabilita oricum, a pupat mana si a plecat.
    Nu-l mai laudati ca face nush ce minuni, ca inoata prin ape tulburi, e doar o unealta.
    In 20 de ani nu s-a bagat la cap inca mare lucru. Ne vindem ieftin. Terenurile agricole pe cativa lei, vezi cazul Petrom, si tot asa inainte.