Teodor Baconschi: Romania nu are pretentii teritoriale fata de Ucraina

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2011, 13:49 Actualitate | Esenţial


Ministrul roman de Externe, Teodor Baconschi, a declarat joi la Kiev ca Romania nu are pretentii teritoriale fata de Ucraina, relateaza Interfax Ucraina, citeaza Mediafax.

"Vreau sa ofer un raspuns clar la aceasta intrebare. Romania este un sustinator al principiului inviolabilitatii granitelor. Noi nu avem nicio pretentie fata de integritatea teritoriala a altor tari", a declarat el, raspunzand intrebarii unui reporter al agentiei Interfax Ucraina.

Baconschi se afla, de miercuri, intr-o vizita oficiala la Kiev, la invitatia omologului ucrainean Konstantin Griscenko.

Conform MAE roman, seful diplomatiei romane va fi primit de catre presedintele Viktor Ianukovici, premierul Mikola Azarov si va avea convorbiri cu presedintele Radei Supreme, Volodimir Litvin.

Cu prilejul vizitei, ministrul roman de Externe se va intalni cu reprezentanti ai comunitatii romanesti din Ucraina.

Convorbirile vor aborda perspectivele cooperarii bilaterale si regionale, teme europene de interes comun, in special perspectiva europeana a Ucrainei, subiecte precum problematica de securitate, inclusiv cea energetica, precum si aspecte care tin de protectia minoritatilor nationale.

De asemenea, vor fi semnate Acordul de cooperare intre Ministerul Justitiei al Romaniei si Ministerul Justitiei al Ucrainei si Protocolul de colaborare dintre MAE al Romaniei si MAE al Ucrainei in domeniul integrarii europene.


Citeste mai multe despre   


















1592 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Corect, Romania nu, doar Moldova ! (Joi, 10 noiembrie 2011, 14:12)

    vamaiot [anonim]

    Felicitari domnule ministru, suntem mandri de Diplomatia romaneasca !

    Fara diplomatie, ar ramane doar oamenii gata sa lupte cu pieptul deschis pentru dreptatea lor, dar se poate si din negociere fratilor... !!!
  • +1 (3 voturi)    
    nu, pe dracu'! (Joi, 10 noiembrie 2011, 14:19)

    Lucian* [utilizator]

    nu mai avem din cauza capitularii neconditionate (astept parerea monarhistilor care mai au putin si declama un Mesia in Mihai).
    Dar, domnule Baconschi, am putea avea pretentii referitoare la tratamentul aplicat minoritatii romane din Ucraina si la mostenirea culturala de acolo.
    Macar atat s-ar putea sa spunem si sa ne asiguram ca se face.
  • +6 (10 voturi)    
    Avem interes sa ancoram Ucraina la UE (Joi, 10 noiembrie 2011, 14:23)

    Hoholia Mica [anonim]

    E util sa fim aproape de ucrainieni in drumul lor sovaielnic spre UE, pentru ca informatia noastra sa fie de prima mana si pentru ca sfatul nostru sa se faca auzit si la Kiev.

    Nu rezolvam nimic cu declaratii provocatoare, trebuie sa tacem si sa facem.
    O Ucraina care incepe sa isi schimbe legislatia dupa modelul UE va fi o Ucraina obligata sa respecte mai mult minoritatile, sa asculte mai mult de ce spune Bruxelles-ul si Bucurestiul.

    Evident ca Ucraina se teme, cei de la Kiev stiu foarte bine in ce conditii au obtinut niste teritorii care nu fusesera niciodata ucrainiene, nici ca populatie, nici ca apartenenta statala.

    Ucraina s-a trezit cu niste cadouri gratis de la fosta URSS: Crimeea rusofona, Bucovina si sudul Basarabiei romanofone, Transcarpatia romanofona si maghiarofona.
    Si se teme sa nu le piarda intr-o Europa unita fara frontiere..

    Etnicii ucrainieni (circa 25 de milioane) impart tara cu etnici rusi (14 milioane), polonezi (2 milioane), romani (1,5 milioane), maghiari (0,5 milioane), tatari, etc.

    Problema n-ar fi doar ca etnicii ucrainieni nu reprezinta mai mult de 60% dintre locuitorii Ucrainei, problema reala geostrategica pt Kiev este ca toate teritoriile cu minoritati se afla la frontierele cu state nationale ale acelor minoritati, semn ca cineva (fosta URSS) a intrat peste acei etnici si a rupt bucati din alte state vecine.

    De altfel, Putin, la intalnirea NATO de la Bucuresti, declara ca Ucraina este 'o tara facuta din bucati luate de la vecini' !!

    Daca Ucraina ar permite mai multa libertate minoritatilor romana, maghiara, poloneza, ar avea numai de castigat in relatiile cu UE. Ca minoritatea rusa deja are autonomie in Crimeea si asculta doar de Rusia..

    Teritoriile contestate nu reprezinta decat 4% din toata suprafata Ucrainei, e un pret ridicol de mic pt a renunta la bunuri furate si a ameliora strategic relatiile cu vecinii.

    Deocamdata, Ucraina ultranationalista n-are nici un vecin aliat, nici macar unul singur..Dimpotriva..
  • +1 (1 vot)    
    Pacat (Joi, 10 noiembrie 2011, 14:31)

    Berzelius [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Pretentii (Joi, 10 noiembrie 2011, 14:40)

    Dan [anonim]

    Romania nu are, desi ar trebui sa aiba... Atunci sa aiba Moldova, ca altfel pierdem aiurea si definitiv niste teritorii romanesti.
  • +1 (1 vot)    
    Noi vrem pamant (Joi, 10 noiembrie 2011, 16:12)

    Medina [anonim]

    Regii si presedintii au pretentii teritoriale dupa cum sufla vantul .Acum sufla vantul dinspre Rusia incat Romania nu mai doreste nici propriul ei teritoriu si nici propria-i identitate .Cand vantul va bate dinspe Occident vom urla ca turbati : Unde este Romania Mare ? Rusii ne-au furat-o , mama lor de hoti, mama lor la toti !La arme fratii lor la arme !
    • 0 (0 voturi)    
      tempereaza-ti euforia... se poate si fara arme... (Joi, 10 noiembrie 2011, 18:20)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Medina

      Si pana la urma ce sa facem noi cu pamantul... sa aibe ce cumpara si munci strainii ?

      Probleme sunt in tara nu afara, dupa ce ne rezolvam nevoile primare... o putem da si in cultura sau in istorie ...poftim !