Cezar Preda: PDL este afectat foarte mult de cazul Apostu si "cu atat mai mult premierul"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2011, 11:55 Actualitate | Esenţial


Deputatul PDL Cezar Preda a declarat, joi, pentru Mediafax, ca organizatia clujeana a partidului este una dintre cele mai puternice organizatii ale formatiunii si ca PDL este afectat "foarte mult" de dosarul de coruptie in care este invinuit primarul Sorin Apostu, si "cu atat mai mult premierul".

"Bineinteles ca ne afecteaza foarte mult, organizatia PDL Cluj este una dintre organizatiile noastre etalon, este una dintre cele mai puternice si intreg partidul este afectat de asa ceva, cu atat mai mult premierul", a precizat Cezar Preda.

El a spus ca PDL nu se pune "paravan" impotriva functionarii corecte a justitiei.

"Nimeni nu e mai presus de lege, justitia sa-si faca treaba. Asa cum a spus primul-ministru si presedintele partidului, PDL nu comenteaza si nu se pune paravan impotriva functionarii corecte a justitiei", a precizat Cezar Preda, presedintele PDL Buzau.

Sorin Apostu a fost retinut pentru 24 de ore de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul Teritorial Cluj, care il acuza de luare de mita in forma continuata. El va fi prezentat, joi, la Curtea de Apel Cluj cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile, se arata intr-un comunicat de presa al DNA.

Cine este Sorin Apostu


Primarul Sorin Apostu este presedinte al organizatiei Cluj-Napoca a PDL si vicepresedinte al filialei judetene a partidului, el intrand in politica in 1999 si ajungand primar in 2009, dupa ce Emil Boc a demisionat din aceasta functie, fiind desemnat premier.

Sorin Apostu a intrat in politica in 1999, devenind membru al Partidului Democrat.

Intre 1998 si 2001, Apostu a fost director adjunct al Directiei Sanitar-Veterinare (DSV) Cluj, iar intre anii 2004 si 2008 a ocupat functia de director tehnic al Primariei Cluj-Napoca.

La alegerile locale din 2004, Apostu a fost ales consilier local al municipiului Cluj-Napoca pe listele Partidului Democrat. A demisionat la scurt timp din functia de consilier local si a preluat functia de director al Directiei Tehnice din cadrul Primariei Cluj-Napoca.

In 2008, a candidat din nou pe listele de consilieri locali ai Partidului Democrat-Liberal, fiind ales consilier local al municipiului Cluj-Napoca si apoi viceprimar, in iunie 2008.

El a fost ales ca primar interimar dupa demisia primarului Emil Boc in ianuarie 2009, iar Partidul Democrat Liberal l-a desemnat drept candidat la functia de primar pentru alegerile interimare din 15 februarie 2009, pe care le-a castigat din primul tur.

Sorin Apostu a fost vicepresedinte al filialei Cluj-Napoca a PDL, iar in 2 aprilie 2011 a fost ales presedinte al filialei, fiind singurul candidat la aceasta functie. El este si vicepresedinte al organizatiei judetene Cluj a PDL.


Citeste mai multe despre   


















1572 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    PDL va pierde daca nu scapa de corupti (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:10)

    Romania, handicapata de clasa politica corupta [anonim]

    Exista multa nemultumire la reformatorii din partid, desi s-a realizat un prim succes prin eliminarea tripletei mafiote Blaga-Berceanu-Videanu.

    PDL este inca cangrenat de baroni locali corupti, toti au luat mita si au cotizat la partid pentru ca asta e sistemul tuturor partidelor de guvernamant din Romania.

    De ce credeti, de ex. ca UDMR il pune sistematic pe liste, de 20 de ani, pe un Verestoy Attila? Nu pentru ca ar fi vreun geniu al politicii, al managementului sau pentru ca UDMR ar avea nevoie si de candidati cu par pe cap, nu..
    Pentru ca a taiat paduri in Harghita, a vandut cherestea si a sustinut financiar aceasta organizatie etnica. A dat spaga UDMR-ului, iar UDMR-ul l-a pus deputat, apoi senator.

    Toate partidele au facut la fel, pentru posturile de parlamentari sau primari, pentru functiile din administratie de la deconcentrate, etc.

    De aceea proiectul lui Basescu de reorganizare e atat de hulit, pt ca inseamna reducerea cu mii de posturi a deconcentratelor (de la 41 la doar 8-10 in fiecare domeniu), pt ca inseamna mai putine posibilitati de spaga pentru presedintii de CJ (de la 41 la 8-10), adica per total inseamna o diminuare a fondurilor partidelor provenite din cotizatiile mafiilor locale.

    PDL va avea soarta PSD-ului si va fi expulzat de la guvernare de catre electorat, tinand cont si de eroziunea inevitabila dupa 4 ani, daca alegatorii observa ca cei care striga 'jos coruptia' sunt si ei corupti..

    E adevarat, Boc nu e Nastase, e integru, dar nu e popular si daca mai apare si impresia ca protejeaza vreun corupt atunci s-a terminat jocul.

    Basescu e cel mai multumit, el e deja on conflict cu PDL, partid care nu vrea sa se reformeze, acum ii poate arata inca o data cu degetul pe cei care fac obstructie in partid.
    • -4 (6 voturi)    
      Disperare Mare (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:23)

      Desperados [anonim] i-a raspuns lui Romania, handicapata de clasa politica corupta

      Disperare mare in oranjada! Vestul s-a prins in sfarsit ca sub acoperirea unei asa zise lupte impotriva coruptiei salasluia nestingherita adevarata marea coruptie.. cu apucaturi de politie politica.... iar acuma repede.. au trecut la sacrificii din randuri proprii... poate... poate mai pacalesc vestul inca o tura... patetic....
      • +1 (3 voturi)    
        zau (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:51)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui Desperados

        poate te crede pe tine, ponta, nastase si USL, aduceti-l inapoi pe amariei, ca acela face treaba
      • -2 (2 voturi)    
        Mania Grandorii (Joi, 10 noiembrie 2011, 13:17)

        Dr.Hanibal Lector Universitar [anonim] i-a raspuns lui Desperados

        PDListi sunt cam prostovani.Nu au rafinamentul si scoala PSD. Ii prinde foarte repede cand fura.Si sau gasit sa fure si sa fie prinsi tocmai acum cand tara geme de frig si foame.pai nene BOC unde crezi tu ca merge partidul asta ?Unde crezi tu ca te duci ? Te-ai transformat in Tariceanu nene Boc .Ai inceput sa ai paranoia liderului care nu se da dus .Crede ca el este Alesul si crede ca totul e bine si ca va merge bine.Asa zice si Ceausescu,Gadafii inainte sa crape .Totul merge bine si nici nu isi imaginau ca ei vor cadea vreodata.Asa si tu nene Boc si asa si cu Apostul al tau .Mentalitate de ospatar si onoare de taximetrist . Pacat Pacat ca Boc nu se trezeste .Este momentu sa isi dea demisia si sa lase o sansa partidului .Da el ca orice mic tiran mic si de statura sufera de acelasi sindrom.Sindromul de a nu te da dus cu orice pret chiar al distrugerii.Paranoia se defineste ca delir cronic, bine structurat si organizat, in care bolnavul manifesta un orgoliu excesiv determinat de hipervalorizare, de exces de autoapreciere.
    • 0 (0 voturi)    
      pai toti sunt corupti (Joi, 10 noiembrie 2011, 17:30)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Romania, handicapata de clasa politica corupta

      in romania, daca sistemul politic ar scapa de corupti, ar trebui sa plece toti politicienii acasa, poate ar ramane un 1% sa stinga lumina. o spui de parca pdl, fundamental, nu este corupt, sunt doar cativa corupti pe acolo. ma faci sa rad....
  • +4 (4 voturi)    
    dle prim-ministru (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:26)

    cezar preda sau ioan oltean [anonim]

    cine l-a pus pe Morar acolo - noi, nu? pai ce face baiatu asta, chiar isi bate joc de noi? dupa ce i-am dat o paine alba, el musca mana ce l-a hranit? ce dumnezeu, nu mai exista respect pe lumea asta, chiar nu-si da seama ca ne lasa fara finante acum, in prag de alegeri? va rog, daca aveti ocazia, poate vorbiti cu el, sa-si vada domnule de treaba, ca sanatatea-i mai presus de toate, el e tanar, pacat de asa baiat...
  • +1 (5 voturi)    
    luati lectie (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:29)

    flo [anonim]

    Vedeti diferenta de atitudine: uslasii sar ca arsi cand e anchetat unul de la ei...

    Si chiar daca PDL tace doar de gura lumii, ca sa nu se spuna ca isi protejeaza coruptii, in cele din urma nu asta e si idee, sa iti tii gura cand nu ai dreptul sa vorbesti?
  • 0 (4 voturi)    
    Nihil sine spaga (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:32)

    Relu [anonim]

    Vorba lui Vanghelie astia nici nu stiu sa fure .....
  • -1 (5 voturi)    
    "organizatia etalon" a PDL !!!!..... (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:36)

    costica [anonim]

    Vai de "etalonul" vostru !!!!!!!!!!
    Daca la Cluj unde aveti "etalonul" este asa coruptie, atunci inteb si ei cum este la celelalte organizatii PDL sub etalonul de Cluj ???!!
    Lasati-ne cu PDLul, azi PDL=PSD.
    Nici o deosebire, sper ca Dl Boc sa nu aiba ipocrizia sa mai apara si sa atace PSD pe tema coruptiei.
    Azi, PDL=PSD.
    Scapam de voi din 2012, nu cred ca mai aveti curajul sa va ganditi la castigarea alegerilor.
    La Cluj s-a demonstrat din plin ce este PDLul asta, desi la nivel local fiecare dintre noi vede si aude si citeste in presa locala de muuuuulta vreme despre matrapazlacurile celor din PDL aflati in fruntea tuturor institutiilor statului.
    Da Doamne sa scapam mai repede de PDL!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu inseamna nimic!!! (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:42)

    catalin_mattei [utilizator]

    Romania este satula de discrepanta dintre mediatizarea excesiva a unor astfel de arestari si lipsa de rezultate practice ( condamnari)... Dincolo de cativa care inca mai viseaza la o Romanie ALTFEL si de altii care reprezinta "vocalii forumurilor" pt partidele politice exista o lipsa totala de interes pt aceste lucruri.. pur si simplu oamenii nu mai au speranta unei indreptari a situatiei.. ne-am obisnuit sa traim cu coruptia la masa... asa ca arestarea lui Aposta este o alta stire care va mai fierbe doar pe masa moderatorilor TV sau pe forumuri 9 cum este si acesta)... in rest, pe Ion si pe Maria ii intereseaza ce pun in strachina... atat
  • +4 (4 voturi)    
    Nene Cezare (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:44)

    Che Guravarea [anonim]

    Trebuia sa le spuneti dedinainte .Sa nu mai puna mana .Daca nu-i cap vai de PDL. Cu oamenii astia nu defilati.PSD are hoti mai rafinati si nu-i prindeti .Uite la Constanta cum se joaca Fasole cu voi .Samba face cu voi .Acolo si sriul lucreaza pentru Fasole sa-i tina spatele.A stiut fasole impartirea .A dat la toti cei in pozitii cheie .Asta e cheia sucesului . Sa-i murdaresti pe toti ca sa nu mai vorbeasca nimeni .Alde voi stiti numai adunarea si inmultirea ...
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate... (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:53)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Che Guravarea

      in vechile guvernari ( administratii locale) de regula PSD-istii lasau sa se scurga catre toti astfel incat se crea la nivelul institutiei o anume multumire generala.. PDL-istii se dovedesc mult mai flamanzi asa ca nu mai lasa nimic ceea ce a condus si la sporirea nemultumirii in randul celorlalti.. si acesti ceilalti, cu cat se apropie alegerile cu atat dau mai mult din casa de apare orice mizerie marca PDL in presa...ce este uimitor este ca si edilul Clujului dar si al Constantei sunt dintre cei pe care populatia i-a votat din prima ( deci iubiti)
    • 0 (0 voturi)    
      deci (Joi, 10 noiembrie 2011, 12:54)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Che Guravarea

      deci sa furam in continuare, dar mai subtil, multumesc de pont
    • 0 (0 voturi)    
      Stiri pentru DNA (Joi, 10 noiembrie 2011, 13:36)

      Eliot Nesscafe [anonim] i-a raspuns lui Che Guravarea

      Primăria Constanţa a publicat câştigătorul selecţiei de oferte pentru atribuirea contractului de finanţare din fonduri nerambursabile necesare organizării şi desfăşurării spectacolelor necesare realizării evenimentului „Sărbătorile de iarnă - Orăşelul copiilor în intervalul 6 - 30 decembrie a.c."

      Oferta câştigătoare aparţine societăţii SOTI Cable Neptun.

      În SC SOTI Cable Neptun sunt implicaţi Mihail Cârciog (decedat), Gabriel Sorin Strutinsky, Iliuţă Naghi, SC Ring Star SRL şi Conpress Holding. În cea din urmă societate îi regăsim pe Sanda Ciocoiu, PSD-istă de-a lui Mazăre şi fina lui Nicuşor, pe Sorin Gabriel Strutinsky şi pe Mihail Cârciog. Până în 2002, în societate au fost implicaţi şi Radu Preda, Radu Mazăre şi Nicuşor Daniel Constantinescu. Primarul şi şeful CJC au mai deţinut, tot până în 2002, părţi sociale în Conpress Advertising, unde acum îi regăsim pe Cârciog şi pe Strutinsky.
      Ai vazut nea cezare cum se face ??????Artisti PSd ei astia .Nu poti sa-i prinzi cu nimic.Lucreaza acoperit cu finii .
  • 0 (0 voturi)    
    multi,domnule,multi... (Joi, 10 noiembrie 2011, 14:16)

    silvia [anonim]

    Zace tara de corupti,este imbacsita ! Au functii,au venituri frumusele,dar nu se multumesc cu atat,vor mai mult, si mai mult.In toate partidele ii gasesti,doar ca nu sunt inca prinsi cu ocaua mica.Daca ar fi o munca asidua ,ar fi scosi la lumina toti,dar "plasa" are gaurile cam mari.Trebuie spus ca nu sunt pedelisti , pesedisti,udemeristi,peremisti,conservatori etc,ci sunt corupti ,indiferent de partidul in care s-au strecurat. Nu partidul este vinovat,ci elementul uman necinstit ,cel care si-a ascuns adevarata fata pentru a-si crea un loc caldut de unde sa iasa "banutul".Ne grabim sa blamam partidul( element de lupta politica specific romanului) pentru hotiile unor membri,ca si cum poti blama fiul ca tatal este hot sau viceversa.Important este ca pardidele sa-si curete gunoaiele,nu sa le acopere.Sunt atatea cazuri de parlamentari prinsi cu mismasuri,dar care sunt bine-mersi in partid.A se vedea cazul Voicu,Nastase etc .Acestia au "ciugulit",dar sunt tantosi prin parlament,nici usturoi nu au mancat,nici gura nu le miroase. Si nu sunt singurii,si nu numai in parlament,ci peste tot.Pentru toti coruptii partidul a fost pista de lansare in afaceri si legatura benefica pentru construirea averilor fabuloase.