PDL Bucuresti sustine ca ONG-urile nu sunt interesate sa rezolve problema cainilor fara stapan

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:20 Actualitate | Esenţial


Cainii comunitari
Foto: Agerpres
ONG-urile care militeaza impotriva legii PDL privind rezolvarea problemei maidanezilor dezinformeaza de o maniera extrem de grava opinia publica atunci cand vorbesc despre o lege care ar urma sa impuna eutanasierea ca singura solutie, declara PDL Bucuresti intr-un comunicat citat de Agerpres. PDL sustine ca exista doua motive pentru aceasta atitudine a ONG-urilor: fie nu au citit legea si nu cunosc ce prevede ea, fie nu sunt interesate sa rezolve problema cainilor fara stapan.

PDL Bucuresti precizeaza ca modificarea legislativa presupune doar crearea unui cadru pentru ca administratia locala, dupa consultarea comunitatii, sa poata decide ce solutie aplica: "Legea obliga administratiile locale sa ia o decizie asupra felului in care va rezolva problema cainilor maidanezi: sterilizarea acestora si intoarcerea lor in strada, sterilizarea si plasarea lor in adaposturi ale municipalitatii sau eutanasierea. Nu exista niciun element legislativ care sa incurajeze aplicarea ultimei variante in detrimentul celorlalte".

Potrivit PDL Bucuresti, practic se creeaza doar posibilitatea ca administratia locala sa ia o decizie pentru rezolvarea acestei probleme, tergiversarea ei avand ca rezultat inrautatirea situatiei.

"PDL isi exprima inca o data determinarea de a sustine pana la capat acest proiect legislativ. Romanii, in general, si cetatenii Capitalei, in special, trebuie sa stie ca exista suficienta vointa politica pentru a duce la capat un demers pe care PDL il considera pozitiv in procesul de crestere a nivelului calitatii vietii si sigurantei locuitorilor, mai ales a celor din orase", se afirma in comunicatul citat de Agerpres.

La 2 noiembrie, votul la proiectul de lege care permite eutanasierea cainilor fara stapan a fost amanat din nou in Camera Deputatilor, unde era programat votul final. Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a declarat atunci ca proiectul de lege nu a fost supus votului final deoarece liderii de grup au stabilit sa fie votate doar propunerile asupra carora exista rapoarte de respingere din partea comisiilor de specialitate.

Camera Deputatilor este for decizional in cazul acestui proiect de lege, care a fost adoptat de Senat in 2007.   


Citeste mai multe despre   


















2190 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Propunerea mea (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:26)

    Mr. P [anonim]

    Eu as propune o lege ca toate animalele fara stapan sa fie luate de catre ong-urile pentru protectia animalelor, fiecare animal sa poate un numar de identificare astfel incat sa se stie carui ong ii apartie si de fiecare data cand un exemplar este gasit liber ong-ul de care apartine sa fie amendat, iar daca animalul respectiv mai provoaca si victime ong-ul sa suporte toate cheltuielile plus un fel de pensie alimentara pesoanei in cauza sau familiei acesteia.
    • +4 (12 voturi)    
      Propunere (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:31)

      bgm79 [anonim] i-a raspuns lui Mr. P

      este perfect ce ai spus, cu o singura compl. Animalul ce a muscat sa fie eutanasiat.
    • +3 (5 voturi)    
      Cu toata mila lichidatii si am terminat (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:53)

      Liberty NOII GOLANI [utilizator] i-a raspuns lui Mr. P

      ce atata labareala cu ce zice unul si altul. luatii pe toti fara stapan si cu tot respectul fata de animale puneti-le final chinuielii pe care o au in libertate fara stapan. si mai inainte de toate viata omului este mai presus de viata unui sau unor animale ce parere aveti? cand vad si aud ca oameni sunt mutilati si ucisi de o haita de patrupezi imi vine sa imi iau campii. lichidatii si terminam odata pt. tot deauna cu aceasta problema. cui nu ii convine sai adopte pe toti.
    • 0 (0 voturi)    
      ONG-urile freaca menta (Vineri, 11 noiembrie 2011, 0:05)

      aleca [anonim] i-a raspuns lui Mr. P

      Au avut atata timp la dispozitie sa faca ceva ca si cei care acum zic :as prefera sa dau bani pt ingrijirea lor in adaposturi...Pana acum ce au facut?Asta ma intreb eu ..Le-a convenit situatia pt ca aveau obiectul muncii ,daca ar disparea cainii d epe strazi ce ar mai face? Pt ce ar mai latra ei? Una peste alta locul cainilor nu este pe strada si daca aceste asociatii de protectie a animalelor si-ar fi facut treaba nu s-ar fi ajuns aici si ar fi existat o cultura a adoptiei cainilor maidanezi si la noi in tara , dar din pacate nu exista!
  • +11 (15 voturi)    
    Referendum (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:29)

    Nasty [anonim]

    Ce tot sint atatea discutii, ca m-am saturat de vorbe iar maidanezii sint tot mai multi? Cainii trebuie, mai devreme sau mai tarziu, sa dispara de pe strazi, sint doar o sursa de mizerie si de sifonat bani! Sa se faca in fiecare localitate referendum, oamenii sa voteze daca vor eutanasiere/sterilizare, iar primarii sa-si faca treaba si sa respecte rezultatul referendumului.
  • +15 (19 voturi)    
    VREAU o noua lege (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:32)

    blackbird [utilizator]

    pentru ca cea actuala ofera cainelui mai multe drepturi decat am eu ca OM.

    Si de fiecare data omul este scos vinovat... NU, nu sunt vinovat ca merg pe strada, NU, nu sunt vinovat ca merg pe bicicleta.
    • +1 (7 voturi)    
      Au si oamenii vina (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:58)

      galaxyranger [utilizator] i-a raspuns lui blackbird

      Locuitorii urbei sunt cei care au aduc cainii fara sa-i sterilizeze, ii lasa sa se inmulteasca, ba ii hranesc si pe cei care isi duc existenta pe langa blocuri, iar apoi este usor de pasat responsabilitatea totala altora, respectiv ONG-urilor, care sunt totusi niste organizatii cu puteri si resurse limitate.
  • +9 (15 voturi)    
    logic (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:38)

    Lupu3 [utilizator]

    E logic si normal ca multe asociatii sa-si protejeze obiectul activitatii, respectiv apararea cainilor fara stapan. Pentru ca odata rezolvata problema, impreuna cu disparitia cainilor vagabonzi de pe strazi vor disparea si fondurilor alocate catre aceste minunate asociatii. deci e normal sa se zbata ca problema sa nu fie rezolvata si cainii sa se inmulteasca pe strazi.
  • +13 (21 voturi)    
    Bravo PDL Bucuresti (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:41)

    Dan [anonim]

    In sfarsit cineva spune adevarul ... wow ... minune mare s-a intamplat azi ...
    Daca mai si aprobati legea aia care o sa ne scape de javre o sa va votez in continuare. Si ca mine mai sunt multi(care vor ordine si curatenie pe strazi, adica).
    P.S. Sper ca un "informator" de-al vostru sa citeasca postul asta si o sa reactionati in sensul normal...
    • +2 (10 voturi)    
      OK (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:35)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Votează-i dacă doreşti, este dreptul tău, dar PDL este într-o coaliţie care are majoritate: De ce nu trec legea şi maidanezii care nu sunt adoptaţi să fie eutanaiaţi? Locuiesc în capitală, nu mergi 50 de metri şi dai de o haită de câini, crezi că poţi trăi aşa?! Ce să facem, să ne închidem copiii în casă şi să lăsăm maidanezii în parc?
      Am fost sâmbăta trecută cu fiica mea la Balş, şi am nimerit la primire adulţi. Coada la muşcaţi de câini era mult mai mare ca cea de la medicină generală.
      Acuma vede PDL că ONG-urile nu sunt interesate de rezolvarea câinilor fără stăpân?! Păi asta e pâinea lor, la ce să te aştepţi de la ei?
      • +7 (9 voturi)    
        Dragutza ... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:40)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca

        Probabil nu ai citit bine ce am scris ...
        Si eu stau in Buc, si eu vreau sa scapam de javre. Toata lumea stie ce interese aveau ONG-urile; doar ma bucuram ca in sfarsit se spune pe fata.
        Si sper ca o sa se schimbe si legea si o sa avem in sfarsit ordine si curatenie pe strazi.
        Si daca o sa dea astia de la PDL legea si o sa curete strazile de javre o sa-i mai votez, doar pentru motivul asta simplu ...
  • +14 (22 voturi)    
    Pai ONG-urile ar ramane fara obiectul muncii.. (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:43)

    Orasele sunt pentru oameni, nu pentru caini [anonim]

    Daca maidanezii sunt stransi de pe strada in padocuri sau eutanasiati, ce rost mai are o asociatie precum Cutu-Cutu? Pe cine mai intereseaza?
    Mai ales ca la padoc nu se angajeaza babatii, ci veterinari si supraveghetori mai tineri..

    ONG-urile nu vor referendumuri locale pt ca stiu ca majoritatea romanilor vor sa nu mai vada strazile pline de haite de animale fara stapan, e absolut normal daca vrem ca orasele noastre sa fie considerate europene.

    Franta lui Brigitte Bardot eutanasiaza in fiecare an circa 40.000 de caini si animale domestice. Si nu mai zbiara nimeni pe strada ca e 'genocid' si ca 'e un pacat'.

    Sa lasam putin ipocrizia, sa admitem ca oamenii nu vor caini pe strada (in afara de cativa cu mari dificultati psiho-emotionale), sa acceptam ca locuitorii unui oras au dreptul sa decida asupra acestor animale fara stapan si apoi sa facem fiecare ce credem de cuviinta.

    Dupa ce trece legea, ONG-urile vor putea sa inceapa sa convinga oamenii sa puna cainii in padocuri, in loc sa-i eutanasieze. Sau culmea, cine stie, poate locuitorii Bucurestiului vor vota sa lase cainii pe strada..
  • +13 (19 voturi)    
    Interes material (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:54)

    gdans [utilizator]

    Este evident ca interesul material al ONG-urilor este sa nu se rezolve niciodata problema cainilor vagabonzi.
    Daca o rezolva definitiv, dispar si ONG-urile si nu pot sa mai sifoneze banii publici.
    Poanta are alta parere.

    Iata ce pot sa latre :
    "
    Asociatia Cuțu, cuțu: Uciderea cainilor este o crima in masa. Si cand musca un caine e vina omului .
    "
  • +12 (20 voturi)    
    Realitatea (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:55)

    dum_i [utilizator]

    Realitatea este ca joaca de-a "prinsul si sterilizatul" este muult mai profitabila decat eutanasierea lor.

    Daca ii eutanasiaza, isi taie sursa de profit din impozitele noastre, zeci de firmulite de apartament.

    Restul, sunt minciuni pentru mass-media.
    • -7 (11 voturi)    
      Esti prost informat (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:26)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Euthansirea se face cu o injectie care costa 200 de roni ... crezi ca jmecherii de romania or sa de-a 200 de roni cand o ranga in cap produce acelasi rezultat din pct lui de om de caverna ?

      Asta inseamana euthanisere: ranga in cap.


      V-as invita pe toti astia tare in gura sa va duceti si sa asistati la "euthanasierea" cainilor maidanezi! Dupa ce o sa va vomitati si ficatii va astept aici sa va mai aud tipand "Omorati maidanezii".

      Si va bateti cu pumnii in piept ca sunteti oameni si aveti drepturi ! Dar OBLIGATIA voastra de a fii om o aveti ?
      • +5 (7 voturi)    
        cu dragă inimă! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 19:01)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Ba, dacă-mi arată javra care s-a strecurat pe sub o mașină și m-a mușcat fără s-o văd astă iarnă (am și acum vînătaia), îi și ajut. Și pe cea care a mușcat-o pe maică-mea acum ceva timp.
        Obligația mea de a fi om? Ce vorbe mari.. obligația de a-ți ști familia în siguranță e mai puțin importantă pentru tine decît bunăstarea unor animale cvasi-sălbatice? Ai o problemă!
        PS. Mai pune mîna pe carte. Te las să descoperi singur(ă) de ce.
    • 0 (2 voturi)    
      ONG-definitia (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 22:00)

      mda [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      ONG=organizatii non-profit CU FINANTARE DIN DONATII si COTIZATII NU DIN IMPOZITE SAU BANI PUBLICI!!
      sunt organizatii mici cu posibilitati limitate care insa dupa reactia presei aservite si a postacilor se pare ca deranjeaza .
      da sunt multe minciuni in mass media
  • +6 (14 voturi)    
    bine inteles (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:56)

    un oarecare [utilizator]

    ONG-urile care trateaza problema cainilor vagabonzi sunt interesate de proiecte pe bani publici care sa trateze problema.
    Spun "sa trateze" pentru ca o rezolvare a acestei probleme ar duce la disparitia cauzei cauzei ce mentine existenta acestor ONG-uri.
    Daca nu ar mai exista aceasta problema, asociatia cutu-cutu de exemplu si-ar pierde obiectul muncii deci inevitabil ar disparea.
    Orice entitate, in cazul de fata institutie, are ca prim obiectiv firesc protejarea proiei existente. Si rezolvarea problemei ar duce la dizolvarea scopului existentei a acestor institutii.
  • +5 (13 voturi)    
    Hai cu legea, hai cu referendumul ! (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 16:58)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Poate scapam odata de cainii de pe strazi, in orice fel, dar sa scapam...
  • +5 (13 voturi)    
    Atunci putem intreba ceva ? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:02)

    ultimul_mohican [utilizator]

    Ce mai cauta ONG-urile in Parlament atunci cind se dezbate legea ? Afara cu ele de acolo ! Miile de bucuresteni muscati anual nu vin in Parlament sa asiste la dezbatere . ONG-urile in sala sunt un factor de presiune psihologica de care deputatii n-au nevoie fiindca se stie pentru ce militeaza ele . In Bucuresti singura perioada cind maidanezii s-au mai imputinat a fost cind era Basescu primarul Capitalei . Nu doar fiindca eutanasia la potăi mai ceva ca la Auschwitz ci si fiindca nu statea de vorba cu ONG-urile. Le dadea afara pe usa si chiar si pe madam Brigitte Bardot a ironizat-o . Asadar iata singura abordare productiva in relatia cu ONG-urile : AFARA CU ELE din Parlament !
  • +5 (13 voturi)    
    ONG-urile sunt de partea problemei, nu a solutiei (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:03)

    Maria Monica Matache [anonim]

    Disparitia haitelor agresive de caini de pe starzi dauneaza grav intereselor acestor ONG-uri.ONG-urile
    sunt si mai agresive decat cainii asa ca va fi foarte greu sa ajungem la o situatie normala in care oamenii
    sa nu fie amenintati de specia de carnivore care le este
    mai apropiata ONG-urilot si unor zoofili perversi deact propria specie. Poilticienii au alte probleme asa ca
    problema se va agrava continuu.
  • +5 (13 voturi)    
    Semnaturi (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:13)

    Bogdan [anonim]

    Am inteles ca se strang semnaturi de sustinere a legii care permite eutanasierea cainilor fara stapan. Unde semnez?
    • +4 (8 voturi)    
      Unde sa semnezi (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:46)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Eu am vazut ca era un loc la intrarea de pe Splaiul Unirii in centrul vechi, unde este bariera si taxiurile care incurca circulatia.
      O sa semnez si eu, cand trec pe acolo.
    • 0 (2 voturi)    
      Vreau si eu sa semnez (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 22:01)

      catarinder2010 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Dar nu sunt din Bucuresti, sunt din Braila. Electronic imi pot trimite semnatura?
  • -4 (10 voturi)    
    madamele cocos si placinta... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:26)

    Radu 2 [anonim]

    ...au gasit, in sfarsit, un subiect "prioritar", pe care pot sa-l rezolve.
    au trasat sarcini in organizatia pdl-buc ca fiecare membru sa adune un anumit nr. de semnaturi.
    cine nu aduna, este exclus.
    doua tzoape.
  • +1 (7 voturi)    
    interese (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:30)

    ada [anonim]

    ONG-urile castiga bani de pe urma acestor caini si de aceea se opun.Cati politicieni si membri ai ONG-urlor marg pe jos,nu cu masina personala si calca in murdariile lasate de caini pe strada? Cati dintre dumnealor au de a face cu acesti caini in direct ?Cine ne apara de bolile pe care le transmit si noua si cainlor de familie?
    In afara de demagogie {vin alegerile!!!!} si interese materiale nimic concret nu este.
    Cei multi care sufera de pe urma muscaturilor NU COTEAZA!!!
    Ei sunt masa electorala prostita cu sacosa!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Parerea ONG-urilor (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:45)

    Stefan [anonim]

    "Rep: Ce se intampla cu celelalte cazuri, in care cainii care nu sunt agresati agreseaza?
    Doina Paun: Nu exista asa ceva. Astea sunt povesti. "
  • +3 (7 voturi)    
    de unde vin cainii de pe strada? (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 17:46)

    geta [anonim]

    daca ne-am pune intrebarea asta ne-ar fi mai usor sa rezolvam problema.

    cainii de pe strada vin din 2 surse: din curtile oamenilor care nu-si castreaza animalele si de la cainii aflati deja pe strada.

    va propun un exercitiu de imaginatie: daca maine ar disparea ca prin minune TOTI cainii de pe strada, in cat timp ar aparea altii la loc?

    <strong>vorbim de cativa ani pana cand cainii vor impanzi iar strazile, daca nu obligam prin lege pe oamenii care au animale in curte sa le castreze. </strong>

    de altfel cand basescu a facut curatenie pe strada, cat timp a trebuit ca situatia sa revina la cum era inainte? cativa ani, nu?

    se pot face legi care se pot aplica. daca de exemplu trebuie sa platesti o taxa ca sa NU-ti castrezi catelul, cred ca majoritatea romanilor o vor face.

    vad ca mai multa lume acuza ong-urile ca nu vor sa rezolve problema pentru ca din asta traiesc. eu cred ca ong-urile vor sa rezlolve problema mai tare ca autoritatile locale care construiesc pe bani multi niste adaposturi insalubre si deconteaza bani pentru tratamente si hrana care nu ajunge niciodata la catei.
    • +2 (4 voturi)    
      depinde care-i "problema" (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:23)

      elena [anonim] i-a raspuns lui geta

      Pentru cetăţeni problema e să iasă pe stradă fără să se teamă că sare vreun câine să-i muşte.

      Pentru ONG-uri problema e să trăiască toţi câinii cât de mult şi dacă se poate şi în bune condiţii. Mai probabil, să-şi păstreze serviciile.

      Binenînţeles că vor ajunge şi alţi câini pe stradă - asta ţine de gradul de educaţie / responsabilitate al populaţiei. Şi-i vor strânge hingherii şi pe ăia. Aşa se practică în toate ţările normale, inclusiv în Franţa lui tanti Bardot.
  • -2 (4 voturi)    
    lege (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:06)

    am [anonim]

    Nu stiu ce si cum dar pdl-ul are intotdeauna dreptate.........o dovedesc rezultatele exceptionale obtinute in ultimii ani in toate domeniile...URA !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    cineva castiga multi bani... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:09)

    schiwie [utilizator]

    ONG-uri, firme de ecarisaj etc.
    Si inca o chestie importanta: degeaba strangi toti cainii ii omori/castrezi daca nu ii iei in evidenta si pe cei cu stapan. Trebuie neaparat sterilizati si cainii cu stapan sau stapanul sa plateasca o taxa daca vrea sa tina animalul pt reproducere. Daca eu acasa am o catea care face cate 5 pui de 2 ori pe an, pui pe care ii las pe strada, in 3 ani fac o haita impresionanta in fata blocului. Daca nu se leaga nimeni si de cainii cu stapan atunci degeaba...
    • +1 (3 voturi)    
      Sigur (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:21)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui schiwie

      Ca de tiganii care vand banane/telefoane/tigari de contrabanda etc in mijlocul zilei si al strazilor se leaga politia de ei !

      De melteanu care parcheaza unde il taie capul tot politia se leaga de ei!

      De taranul care face gratar in fata blocului de impute tot cartierul, nu poti sa deschizi un geam de duhoare lui tot politia se ia de el ?

      Si ontopic, de alt meltean care are caine de rasa, caine care se caca in mijlocul trotuarului si stapanul nu stange dupa el tot de el cine se mai ia ? Oh , am uitat .. politia !


      Aberezi amice, Politia e inexistenta in Romania !


      Problema cainilor maidanezi ? Vezi cum au rezolvat cei din Oradea ! Fara a masacra animale care nu au alta vina decat ca s-au nascut in Romania ... unde postacii hotnews sar cu furci si topoare tipand "SA LE OMORAM" !

      Mi-e sila ca respir acelasi aer cu voi
  • +2 (2 voturi)    
    bine, PDL (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:10)

    NewLevel [anonim]

    In sfirsit o atitudine transanta in privinta asta, nu o chestie scaldata, nici calda, nici rece.
    Intr-adevar, ONG-istii nu au citit propunerea de lege. Pentru ca se PARE ca multe chestii pe care ei le reclama sint deja trecute acolo (nu sint foarte sigur pentru ca proiectul nu l-am gasit nicaieri pe net iar pe site-ul camerei deputatilor e misiune imposibila sa cauti si sa gasesti ceva). Deci: puneti si voi pe net proiectul, sa-l citim si noi?
  • -4 (10 voturi)    
    impotriva eutanasierii (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:13)

    zoom [utilizator]

    Cainii nu s-au teleportat acolo. Tot din cauza mandrilor si civilizatilor locuitori ai Romaniei exista. Dupa ce i-am dat pe strazi ne hotaram sa ii omoram.
    Sunt total impotriva eutanasierii lor. Mi se pare inuman.
    Insa sunt pentru sterilizare, deoarece sunt o problema.
    Pdl-ul are un fix cu omorarea cainilor, de cand era Basescu primar. Insista sa imi aduca aminte ca atunci cand votezi, alegi doar intre doua rele.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo PDL (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 18:50)

    Jelu [anonim]

    Daca va tineti de cuvant si ne scapati de javrele maidaneze de pe strazi, va vor vota foarte multi oameni. Pontanacu sa se duca dracului cu maidanezii lui cu tot.
  • +2 (2 voturi)    
    Cainele, cel mai sincer prieten al omului... (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 19:27)

    Lucky [anonim]

    Mark Twain a fost un mare iubitor al cainilor si multe din observatiile sale cu privire la acest minunat animal au devenit faimoase, intre care citez:

    "Cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat imi place mai mult cainele meu..."

    Si, totusi, cainii vagabonzi pot deveni un pericol social si am sa va relatez o intamplare traita destul de recent.

    Plimbandu-ma pe un teren viran langa un lac, m-am trezit inconjurat de poate 20 de caini intre care unii chiar dulai cu colti fiorosi ranjiti amenintator la mine. Eram singur, nu aveam cu mine nimic si nici pe jos nu am vazut ceva de aparat. Daca fugeam, eram prea departe pentru a ma socoti scapat iar cainii, cu siguranta infometati, m-ar fi atacat daca le intorceam spatele. In cateva fractiuni de secunda am cantarit toate sansele si riscurile si ca singura solutie am intins dosul mainilor catre doi din cainii aflati imediat langa mine, spre a fi mirosit. Cei doi m-au mirosit si apoi au inceput sa dea din coada, prietenosi, iar ceilalti, imediat, s-au oprit din latrat si au inceput sa se indeparteze... Imaginatiti-va ca in acele momente de teroare cati oameni isi pot pastra cumpatul, cate femei, copii, sau batrani pot reactiona astfel??? Poate multe persoane au sfarsit sfasiate sau ucise in astfel de conditii....
    De aceea, se impune reglementarea de catre autoritati a acestei probleme.

    In SUA, Constitutia iti garanteaza proprietatea animalului dar este obligatoriu sa-l inregistrezi si sa poarte la gat o placuta de identificare, numele si nr. de telefon al proprietarului. In caz contrar, cu exceptia ca nu a agresat pe cineva sau nu a fost adoptat de altcineva, acest animal este distrus...
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 21:12)

    gigel [anonim]

    Toti cei care intretin starea asta nenorocita cu caini pe strada sa fie bagati la puscarie pentru atentat la viata oamenilor: asociatiile gen cutu, parlamentarii care nu rezolva mai repede legile, autoritatile care nu protejeaza oamenii in cazul atacurilor. Chiar asa, unde apelam in cazul unui atac?! Am mai vazut stiri in presa cand unii au asteptat 3h si nu si-a miscat nici un orgat posterioru' de pe scan, dar daca o javra e lovita, imediat apar unii si il baga la parnaie pe agresor! Este inadmisibil sa aparati javrele in detrimentul oamenilor, sunteti co-autori la crimele cainilor impotriva oamenilor!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 22:11)

    catarinder2010 [utilizator]

    PDL face un lucru bun. Sper sa faca odata miscarea asta si sa scapam de cainii vagabonzi. Eu as merge si mai departe chiar cu legile. Toti stapanii de caini din tara asta trebuie sa se prezinte - pe cheltuiala lor - la cabinetele veterinare unde cainii vor fi luati in evidenta si vor primi cate un buletin al lor cu cnp cu tot. Daca javra face vreun pocinog si raneste pe cineva sau omoara eutanasia pe loc, fara discutie. Daca scapa din lesa sau din curte din vina proprietarului iarasi eutanasia si stapanul sa plateasca toate cheltuielile aferente.
    In alte tari nu se joaca nimeni cu chestiuni de genul asta, numai la noi // astia din ONG-uri sunt in stare sa iti dea in cap daca indraznesti sa le zici ceva despre caini.(editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    maidanezii si linistea (Miercuri, 9 noiembrie 2011, 23:15)

    ciinemuscatu [anonim]

    Nu ne putem odihni , tota noaptea latra.
    Sunt haite printre blocuri si te mananca de viu .
    Mai rau ca-n padure .
    Trebuiesc eutanasiati
  • +1 (1 vot)    
    bravo PDL BUCURESTI (Joi, 10 noiembrie 2011, 0:03)

    ALEXANDRA [anonim]

    Ma bucur sa vad oameni aici care gandesc ca si mine. Iubim animalele dar consideram ca toate au o limita si nu poti pune mai presus viata unui caine, care s-sa traieste chinuit pe strada, decat viata unui om , care poate fi muscat oricand de un caine pe strada doar pentru ca traverseaza pe teritouriul nepotrivit. Sa fim seriosi ca nu se poate asa si ma bucur mult de demersul initiat de PDL Bucuresti. Ordine si curatenie ne dorim cu totii! O lege pentru cetateni , nu pentru interese!
  • +1 (1 vot)    
    ONG (Joi, 10 noiembrie 2011, 8:52)

    Bogdan Avramescu [anonim]

    Mafia ONG-urilor face bani din maidanezii de pe stradă
  • 0 (0 voturi)    
    PRO lege (Joi, 10 noiembrie 2011, 20:52)

    mruxandra [anonim]

    Ma bucur ca se ia atitudine in privinta cainilor maidanezi! Se pare ca din pacate lumea nu intelege ca legea propusa de pdl nu se refera la eutanasierea propriu-zisa a cainilor ci la strangerea lor de pe strazi..eutanasierea intervine abia dupa 30 de zile in cazul in care nu adopta nimeni cainii respectivi..intr-un fel sau altul trebuie sa golim strazile de acesti caini..nu este normal pentru o capitala europeana sa gasesti 100 de caini pe km patrat..in nicio alta tara nu se intampla asa ceva. Toate au legi in privinta acestului lucru..de ce sa ramanem noi ultimii primitivi care nu sunt in stare sa gestioneze problema cainilor maidanezi? Sustin legea propusa de pdl!!