Tronsonul Suplacu de Barcau-Bors din Autostrada Transilvania va fi deschis circulatiei in noiembrie 2012

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 6 noiembrie 2011, 13:32 Actualitate | Esenţial


Circulatia auto pe tronsonul de autostrada Suplacu de Barcau-Bors, in lungime de 64 kilometri, va fi deschisa in noiembrie anul viitor, insa receptia totala a lucrarilor este programata pentru 30 august 2013, potrivit unui document guvernamental, transmite Mediafax.

In document se arata ca, pana la sfarsitul anului, vor fi reactualizate proiectele pentru alte tronsoane din Autostrada Transilvania, respectiv Gilau-Nadaselu si Campia Turzii-Iernut, urmand ca in prima parte a anului viitor sa fie lansata licitatia pentru sectiunea Iernut-Targu Mures.

Proiectul Autostrada Transilvania a inceput in 2004, in baza unui contract de 2,2 miliarde euro, incheiat cu compania americana Becthel pentru constructia unui traseu de 415 kilometri. Dupa sapte ani de la lansarea proiectului, au fost finalizati doar 52 de kilometri.

Contractul cu Bechtel a fost renegociat in acest an, compania americana urmand sa finalizeze doar doua tronsoane din cele opt ale autostrazii. Guvernul a avizat noul contract, care prevede reducerea costului aferent lucrarii cu 50%, la 6,9 milioane euro/km, si permite scoaterea la licitatie a tronsoanelor inca neincepute.

Bechtel va continua lucrarile la tronsoanele Campia Turzii-Gilau si Suplacu de Barcau-Bors, reprezentand 118 kilometri din cei 415 kilometri ai autostrazii. Traseul autostrazii mai cuprinde sase sectiuni insumand 297 km, respectiv Brasov-Fagaras (53 km), Fagaras-Sighisoara (52 km), Sighisoara-Ogra (56 km), Ogra-Campia Turzii (36 km), Cluj Vest-Mihailesti (24 km) si Mihailesti-Suplacu de Barcau (76 km).

Lucrarile la sectorul Suplacu de Barcau-Bors au inceput in 2007. In acelasi an, Bechtel a inceput sa construiasca peste raul Aries cel mai mare viaduct al proiectului, in lungime de aproape un kilometru si o inaltime de 23 de metri.

In prezent, Romania are 313 kilometri de autostrada si alti 276 km in executie. Potrivit ministrului Transporturilor, Anca Boagiu, reteaua de autostrazi va ajunge la 845 de kilometri in cativa ani.


Citeste mai multe despre   


















6282 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Nedumirire. (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:22)

    sase sase [anonim]

    La inceput s-a dat in circulatie tronsonul dintre metroplola Gilau si megalopolisul Campia Turzii.Astazi vad ca se intentioneaza sa se dea in circulatie a tronsonului Suplacu de Barcau - Bors.Iar pe urma in loc sa se faca o legatura intre primele 2 tronsoane date in folosinta ,ne ocupam de Campia Turzii - Iernut si Iernut- Tg.Mures in loc sa facem o legatura directa intre cel mai mare oras din Transilvania ,Cluj Napoca si granita de vest.Probabil se gandesc sa uneasca Clujul cu Tg.Mures dar nu vor fi satisfacuti nici clujenii nici cei din TG.Mures.Inchipuitiva sa mergi de la Tg.Mures in Ungaria.Pana la Cluj pe autostrada,apoi pana la Nadasel,tot pe autostarda.Apoi pana la Zalau pe drum national,de la Zalau la Suplacu de Barcau pe drum judetean si iar pe autostrada pana la granita.Sau renunti la asemenea autostrada si o iei de la Cluj spre Oradea pe vechiul DN 1 prin Huedin,Ciucea,Oradea Bors.Nu vi se pare ca este o treaba perfect romaneasca?
    • +4 (6 voturi)    
      Perfect romaneasca (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:35)

      Jean [anonim] i-a raspuns lui sase sase

      Intr-o tara din Europa, cam cat trei sferturi din Transilvania sunt vreo 1700 Km de autostrada, dar s-au apucat prin '940. Noi in '90 aveam 100 de Km si o sleahta de neocomunisti ca guvern.
      Asa ca te linistesti sau emigrezi.
    • +11 (11 voturi)    
      Aceeasi confuzie... (Duminică, 6 noiembrie 2011, 18:17)

      zet [anonim] i-a raspuns lui sase sase

      ... ca mi s-a tocit tastatura de cate ori am raspuns la ea.
      1. tronsonul gilau - campia turzii nu face o legatura, ci ocoleste. Ce ocoleste? Cel mai mare ambuteiaj, cred, care exista in circulatia romaneasca, inainte de deschiderea autostrazii: tronsonul de cosmar Campia Turzii, Turda, Cluj, Gilau, care iti lua cel putin 2 ore sa il strabati, mai realist 2 ore si 30 min. Acum dureaza 30 de minute. Deci va rog sa nu mai repetati la infinit prostia asta, ca tronsonul gilau campia turzii e facut pentru giloieni care merg la cumparaturi in campia turzii. Nu. E pentru 30.000 de masini pe zi care vin din sud (bucuresti) sau din est (Iasi) si merg spre occident, si care au bifat o economie de 90 de minute.
      2. Tronsonul Suplacu de Barcau Bors este facut fix din aceleasi considerente. Si nu are nicio legatura cu Clujul, este facut pentru cei din nord care vor merge spre occident, si care la fel vor bifa o economie de timp de 90 de minute.
      3. Pana este gata autostrada integral, clujenii vor merge in germania prin oradea, deci pe vechiul traseu prin huedin, nu are niciun rost sa mergi prin Nadasel. Asa ca si tronsonul Targu Mures - Campia Turzii este de fapt ales perfect, din exact acelasi motiv: ocoleste ambuscada Targu mures - Iernut. Si foloseste exact romanilor care merg in Germania, nu altcuiva.
      Treaba este romaneasca pentru ca s-a inceput in 2004 si nu e gata, dar tronsoanele au fost alese cu harta cu valorile de trafic in fata. Chestia asta cu autostrada care pleaca de nicaieri si ajunge niciunde a fost lansata de mircea badea, si este incredibil ce succes are, tocmai printre romanii care SE FOLOSESC de autostrada (daca ar fi asa inutila, traficul ar fi zero pe ea, dar traficul este foarte intens la orice ora, mult mai intens decat se prognoza).
  • -3 (5 voturi)    
    raspunsul meu la aceasta inaugurare este (Duminică, 6 noiembrie 2011, 15:26)

    gigi [anonim]

    asa...si?! ce sa facem cu tronsonul vietii?! eu vreau si am nevoie de nadlag-arad-sebes-sibiu-pitesti!!!!!!!!!!!nu pot decat sa sper ca ungurii vor adormi in timp ce asfalteaza si se trezesc pe la arad!
    • +1 (1 vot)    
      fii sincer... (Luni, 7 noiembrie 2011, 12:00)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ... si recunoaste ca ori n-ai iesit din tara niciodata.
      Altfel ai fi stiut ca Nădlac se scrie cu "C" nu cu "G".
      Pentru alte informatii utile, deschide manualul de geografie. Succesuri! (sic!)
  • -2 (4 voturi)    
    Rrcomandare pt. Ancuta (Duminică, 6 noiembrie 2011, 20:03)

    zalauanu [anonim]

    Super, dar acest tronson se termina in cimp,
    ca sa il folosesti, sa ajungi de la Suplacu de Barcau la Zalau trebuie sa treci peste 4 traversari la nivel cu calea ferata, doua orase, Simleul Silvaniei si Zalau. ca apoi sa poti merge omeneste oarecum pe un drum national pina la Nadasel.
    iar din 2005 se tot discuta de o varianta de centura pentru Zalau, s-a facut doar jumatate, aia care nu va putea fi utilizata ca si legatura Suplac-Zalau-Cluj
    Ancuta draga incepe dintrun capat si temina , nu face numa pe undei mai usor.
    Pa
    • 0 (0 voturi)    
      o nuantare : (Luni, 7 noiembrie 2011, 20:20)

      Cioaby [anonim] i-a raspuns lui zalauanu

      -"zalauanu" inseamna cetatean al orasului Zalau.
      -Judetul Salaj, a carui resedinta e Zalau-l, este singurul de culoare rosu purpuriu din Ardeal, cea ce explica d ela sine lipsa proiectului pe acest tronson(l-a ros sobolanii)
      -varianta de centura era de fapt un drum utilitar pentru contructia autostrazii, si de cuplare cu E81 spre Satu-Mare
      Restul e un discurs politic ajustat. Nu ca ar strica;, insa mai e nevoie si de stramutarea unui poligon militar, pentru care doar Gigi si Babiuc stiu da cu subsemnatu.
      Apropo's: la cit de prost e proiectata nici macar tunning nu poti face pe ea. La capatul ei se afla statuia magarului beat care a iscalit harta topo.