Boagiu: Toate statiile de metrou vor fi dotate cu lifturi pentru persoanele cu dizabilitati, pana la mijlocul lui 2012

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2011, 14:33 Actualitate | Esenţial


Intreaga retea de metrou, care cuprinde 49 de statii, va avea pana la mijlocul anului viitor lifturi pentru persoanele cu dizabilitati, pana in prezent fiind montate ascensoare in 12 statii, a declarat vineri ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, potrivit Mediafax.

"La sfarsitul anului trecut am dat in folosinta toate scarile rulante, iar anul acesta am continuat investitia de 27,3 milioane euro pentru a monta lifturi. Astazi avem 12 statii cu lifturi, la care se vor adauga 11 pana la finele anului. Restul vor fi montate anul viitor", a mentionat Boagiu.

Ministrul Transporturilor si directorul general al Metrorex, Gheorghe Udriste, au vizitat vineri santierul Magistralei V de metrou Drumul Taberei-Eroilor, care va fi deschis circulatiei in prima parte a anului 2015.

Metrorex are in executie investitii de 1,3 miliarde euro si pregateste un proiect-pilot pentru Autoritatea Metropolitana de Transport, prin care sa se dea in folosinta centura feroviara a Capitalei.


Citeste mai multe despre   


















717 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    a (Vineri, 4 noiembrie 2011, 14:46)

    Daniel [anonim]

    Lifturi, lifturi, dar sa fie si personal care sa stie sa le functioneze. Nu de alta, dar o singura data am vazut un om in carucior cu rotile incercand sa foloseasca dispozitivele actuale si nu exista om care sa opereze masinaria, iar restul se uitau ca matele in calendar.
    • +3 (3 voturi)    
      lifturi.. ascensoare.. (Vineri, 4 noiembrie 2011, 15:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      simplu. sa instaleze lifturi normale. oricum alea sunt bune si pentru batranii care abia se misca pe scari, si pentru cei care au de carat bagaje grele.
    • 0 (0 voturi)    
      cum se functioneaza lifturile (Vineri, 4 noiembrie 2011, 20:45)

      liftierul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      noi numai le deservim. unii mai zic ca le operam. noi, oricum, stim sa le folosim. :-)

      interesant cum aia din new york sunt asa de inapoiati ! in majoritatea statiilor nu sunt nici macar scari rulante...
  • +5 (5 voturi)    
    Tichie de margaritar (Vineri, 4 noiembrie 2011, 14:50)

    Gamma [anonim]

    Aberatii . Nici alea care sunt montate deja nu au fost folosite vreodata , orasul asta nu e nici pentru intregi d-apai pentru oameni cu dizabilitati ,ca ii mananca cainii la propriu pana ajung la metrou . Mai bine vedeti de rusinea aia de parcare de la Otopeni care pute a coruptie si furt de la cativa km distanta .
    • +3 (3 voturi)    
      interesul poarta fesul (sau tichia) (Vineri, 4 noiembrie 2011, 15:55)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

      nu au fost folosite pentru nu toate statiile erau echipate corespunzator. Daca cobori caruciorul rulant cu liftul la Gara de Nord, la destinatie, spre exemplu la Dristor, cum reusesti sa urci la suprafata?? Prin teleportare?

      Daca toate statiile ar fi echipate corespunzator, mai multi oameni ar utiliza transportul in comun. Se pare ca tu utilizezi doar masina personala, de vreme ce esti un client al aeroportului Otopeni, si nu al metroului, de unde deduc un oarecare dezinteres pentru transportul public. Si mie imi pare exorbitant pretul parcarii la aeroport, dar pentru asta sunt destui musterii. Inseamna ca este totusi un pret corect, nu?

      Mai putine masini personale in trafic ar putea insemna si pentru tine un aer ceva mai respirabil.
      • 0 (0 voturi)    
        Interpretare gresita (Vineri, 4 noiembrie 2011, 21:36)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui misescu

        Eram sub influenta proaspata a unei intalniri cu cainii pe drum spre metrou dimineata devreme si a descoperirii faptului ca la Otopeni situatia e socant de proasta acum fata de trecut .
  • +2 (2 voturi)    
    MERITA? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 15:33)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    De cand s-a facut Magistrala Gara de Nord - Bucurestii Noi s-au montat lifturi care POT duce calatorii din subteran chiar in fata garii de nord

    DAR

    nu le-am vazut niciodata functionale!!!

    DE CE?

    La ce bun altele (care sa se rugineasca nefolosite)?
  • +2 (2 voturi)    
    Doar lifturi ? (Vineri, 4 noiembrie 2011, 15:33)

    nick1 [utilizator]

    Toalete publice, mai pe sleau WC-uri, pe cand si in statiile de metrou? In toate tarile cat de cat civilizate sunt toalete in statiile de metrou.
  • +1 (1 vot)    
    In sfarsit (Vineri, 4 noiembrie 2011, 16:15)

    Alina [anonim]

    ... o masura in sfarsit benefica pentru functionalitatea "urbana" mai ales pentru cei care au familii si care vor sa mearga in orasul asta aglomerat cu transportul in comun insotit de un bebe cu carut. Asteptam sa vedem si altele in sensul asta (transport in comun pe toate rutele cu trapa joasa, macar 1,5 m de trotuar liber etc. ) pentru functionalitatea unei familii in general.
  • +1 (1 vot)    
    Animalele de companie (Vineri, 4 noiembrie 2011, 20:02)

    ValT [utilizator]

    Felicitari doamnei Boagiu! Pare a fi unul din cei mai buni ministri de dupa "revolutie". As avea si eu o sugestie. Nu credeti ca ar trebui permis si accesul cu animalul de companie in metrou? Fireste, in cazul cainilor - care ma intereseaza pe mine - cu obligativitatea de a fi tinut in lesa si de a purta botnita, pentru a nu-i deranja pe ceilalti calatori. Eu unul as renunta mult mai des la masina personala in favoarea transportului in comun, daca mi s-ar permite accesul cu cainele. Si cred ca sunt destui altii in situatia mea.
  • -1 (1 vot)    
    mi (Vineri, 4 noiembrie 2011, 20:33)

    sabo [utilizator]

    sa pare exagerat
    scarile rulante nu ajuta oamenii care se deplaseaza mai greu?