Jandarmii francezi au retinut 13 romani suspectati de trafic de ciuperci

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2011, 7:54 Actualitate | Esenţial


Jandarmii francezi din localitatea Nozeroy au retinut marti 13 romani, majoritatea barbati, suspectati de trafic de ciuperci, relateaza Le Progres, in editia electronica de miercuri, scrie Mediafax.

Barbatii inchiriasera de doua saptamani o locuinta la Faviere, un sat situat la cativa kilometri de Nozeroy. In acest sat cu numai 28 de locuitori, prezenta subita a celor 13 romani nu a putut trece neobservata. Jandarmii au descoperit aproximativ zece ladite cu sute de kilograme de ciuperci comestibile.

In Franta, cantitatea de ciuperci culese in padure nu poate depasi cinci kilograme de persoana pe zi, iar acestea trebuie sa fie destinate exclusiv consumului personal.

















2937 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 8:02)

    ... [anonim]

    dupa furaciosii de gume de mestecat, "the vicious romanians" lovesc din nou :)). Mai au putin si vor incepe sa faca slujbe sa-i apere de romani.
    • 0 (0 voturi)    
      ori e crima organizata ,ori nu e! (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 16:45)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ...

      bine ca nu furau piese de rezerva Airbus,ca ce ne faceam bulibaselor?! faceau si ei un ban,sa manince si gura lor, adunau ciuperci in locul puturosilor de francezi ,dar sa vezi vigilenta pe jandarmi ,cred ca au folosit elicoptere in actiune plus ca ii filau de cateva luni .....
  • +3 (5 voturi)    
    Penibil ... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 8:20)

    Dnaiel [anonim]

    Mari infractori, mari infractiuni, inteligenta lege!

    Vive la France!
    • +2 (4 voturi)    
      dar nu este de gluma (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:35)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Dnaiel

      probabil ca din cauza unor astfel de legi apare in statistici ca "unul din zece infractori adusi in fata procurorilor francezi este roman"!
      Nu este nevoie sa furi si nici macar sa cersesti, este de ajuns sa fi cules intr-o zi 5,1 Kg de ciuperci (deci trebuie saiei cu tine in afara de cosulet, si un cantar digital, pentru a fi sigur ca nu incalci legea!).
    • 0 (0 voturi)    
      traiesc in Franta (Joi, 3 noiembrie 2011, 20:32)

      zelda [utilizator] i-a raspuns lui Dnaiel

      da, au dat si aici la stiri ca au fost gasite cateva lazi cu ciuperci (24 cred) intr-o furgoneta, fara acte!
      Crima organizata la nivel inalt, nu alta.
      Daca furi miloane esti lasat deoparte, judecat dupa 20 ani!
      daca culegi ciuperci, ai pus-o! Ohlala, comert cu ciuperci e grav, lumea internationala trebuie sa stie!!!
  • +2 (2 voturi)    
    dar schimbati oameni buni legile (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 8:49)

    rov [utilizator]

    prima data cand este prins pedeapsa obisnuita plus scolarizare
    a 2-a oara munca silnica plus puscarie grea

    toti nenorocitii s-a pliat exact pe blandetea si pe carentele legii, care este facuta pentru oameni "normali"
  • +2 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:01)

    ion voicu [anonim]

    ...si cam cite sute de kilograme de ciuperci erau intr-o ladita?
    ...cumplita si odioasa crima intr-adevar!
    :)
  • 0 (2 voturi)    
    Pen'ca sint romani (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:13)

    Vasileos [utilizator]

    Au si farntujii militienii lor si jurnalistii lor. Trafic de ciuperci....zece ladite....pai la cit e de timpita si justitia franceza,nu m-ar mira sa ia vreo 20 de ani de puscarie
  • +2 (4 voturi)    
    sute de kg? (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:16)

    Ciprian [anonim]

    Unde au incaput sutele de kg in 10 ladite? La cat de usoare sunt ciupercile, o ladita poate avea 2-3 kg maxim!!!
    • +2 (4 voturi)    
      ai dreptate! (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:40)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      dar asta este doar un detaliu, ce mai conteaza fata de fondul problemei: notiunea de TRAFIC presupune transportul, vainzarea, nu doar detinerea!
      Cite "sute" de Kg de ciuperci erau?
      Au putut doedi ca cie 13 romani nu le foloseau pentru maincare?
      I-au prins in timp ce incercau sa le vinda?
      Almiteri mi se pare sinistra ideea ca in Franta jandarmul te ia in primire cand iesi din padure cu cosuletul de ciuperci, si daca are 5,1 Kg ai devenit infracto ...
      "Liberte, Egalite, Fraternite" -dar pina la ciuperci!
    • 0 (0 voturi)    
      ladite speciale (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 9:49)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      laditele erau putin mai speciale, in alte tari se numesc containere transatlantice hehehehe
    • +2 (2 voturi)    
      cu pamint cu tot (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 11:26)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      pai erau cu pamint cu tot, ca sa poata ciumpercile sa creasca fruomos :o)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e de gluma! :-) (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:44)

    Baba Ana [anonim]

    Peste cateva luni, o sa mai vedem cateva "palate" cu turnulete. Cu ce bani? Pai, traficul cu ciuperci, desigur. :-)

    Vivat Franta!
  • 0 (0 voturi)    
    Va place in Occident, dragi romani?! (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 17:14)

    Rezident roman [anonim]

    Un exemplu bun de "cat de bine este in Vest, fata de Romania". Doar un caz de idiotenie legislativa aplicata cu sfintenie, desi exista cu miile... Macar la noi, daca exista asemenea legi stupide, nu le aplica nimeni si scapam de neplaceri. Hotarat lucru, eu ma simt in continuare mai liber in Romania, decat in orice tara din Europa de Vest! Si nu sunt infractor...