Arad: Un motociclist care conducea cu 251 km/h, prins de politisti. Inspectia tehnica a motocicletei era expirata de 4 luni si nu avea RCA

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:04 Actualitate | Esenţial


Un motoclist care conducea cu 251 de km/h a fost depistat in trafic de politistii rutieri din Arad. Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Judetean de Politie Arad, M. Ciprian, de 34 de ani din Vladimirescu, conducea o motocicleta marca Yamaha, pe DN7, intre localitatile Paulis si Sambateni.

Oprit de catre echipajul de politie, s-a constatat ca inspectia tehnica a motocicletei era expirata de 4 luni si ca nu avea RCA.

Conducatorul motocicletei a fost sanctionat contraventional pentru depasirea limitei legale de viteza, dar si pentru celelalte nereguli constatate, cu amenda totala de 4345 lei.

De asemenea, conform legislatiei in vigoare, i-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru 90 de zile si i-a fost retinut certificatul de inmatriculare si placutele de inmatriculare ale motocicletei.

Politistii rutieri au efectuat mai multe actiuni in trafic, aplicand 144 de sanctiuni contraventionale (70 din acestea fiind pentru depasirea limitelor legale de viteza) si 95 de puncte de penalizare.

Sase conducatori auto au ramas fara permise de conducere, iar altor trei le-au fost retinute certificatele de inmatriculare, a informat IPJ Arad.


Citeste mai multe despre   
















2666 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    puscarie (Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:12)

    rsbl [utilizator]

    Atata vreme cat legea nu se aplica decat din joi in Paste si pedepsele sunt blande, sa nu va asteptati la altceva.
  • +7 (13 voturi)    
    ar trebuie sa fie o fapta penala. (Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:48)

    un roman [anonim]

    depasirea vitezei legale cu peste 100km/h ar trebui sa devina fapta penala.
    Hai ca mai depasesti viteza ca nu vezi o limitare, mergi 10-20km/h peste limita, mai faci o depasire...
    Dar cu 120km/h peste limita legala pe autostrada, nu vorbim de drum european, deja vorbim de premeditare, rea intentie.
    Puscarie (vreo 3-6luni minim, fara suspendare si alte fite de astea), ANULAREA nu suspendarea pemrisului cu vreo 2-3 ani interdictie de a redobandi permisul, si o amenda pe masura, cred ca le-ar taia avantul la multi "shumeheri" de astia....

    PS: daca intra pe drum o masina, sau o caruta? sau un copil traversa strada?
    • +4 (4 voturi)    
      pai (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui un roman

      ala care intra era vinovat ca nu i-a acordat prioritate, s-au intamplat N cazuri din-astea. ca asa e in romania. in conditiile astea ar trebui data lege ca, pe linga trusa de prim ajutor, triunghi si alte acareturi, soferii sai aiba in dotare si luneta sau binoclu, sa-i vada pe cretinii astia.
  • +4 (6 voturi)    
    placutze (Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:52)

    yo [anonim]

    CORECT ! ... cred ca i-au suspendat toate cele 4 placute de inmatriculare ! .. sau 5 ?!
    • +4 (4 voturi)    
      Pe vremea mea... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:58)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui yo

      ... motocicletele aveau 2 placute: una in spate, ca acum si a doua pe aripa din fata, care avea numarul inscriptionat pe ambete fete si se putea citi din lateral. A fost eliminata pentru ca in cazul in care motocicleta lovea un om, placuta se comporta ca un cutit !
  • 0 (4 voturi)    
    lol (Marţi, 1 noiembrie 2011, 16:59)

    x [anonim]

    Cum or fi putut sa-l opreasca ? L-o fi urmarit cu loganurile la 250 km /h ?
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:22)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui x

      pur si simplu le-au transmis prin statie altora, aflati mai in fata, sa-l opreasca!
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt 2 (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:23)

      Empire [utilizator] i-a raspuns lui x

      Sunt 2 echipaje de politie, unul cu radarul, si dupa cativa km inca unul care da amenzile si ia cele 5 placute de inmatriculare a motoretei :)
    • +2 (2 voturi)    
      s-a terminat (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:24)

      buha [utilizator] i-a raspuns lui x

      s-a terminat autostrada
    • +1 (1 vot)    
      nu (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:59)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui x

      Nu. Au avut o plasa de aia ca la pescuit, doar ca mult mai mare si au aruncat cu plasa dupa motociclist.
    • +1 (1 vot)    
      Au intins o sarma (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:12)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui x

      Si pe langa certificat, placute, permis i-au luat si capul.
  • +3 (3 voturi)    
    un caz din mii (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:26)

    lola [anonim]

    de cate ori au trecut pe langa noi motociclete cu viteze aiuritoare? - ar fi spulberat orice ar fi intalnit. e foarte bine ca nenea asta primeste 43 de milioane amenda. dar e oribil ca din sutele de astfel de manifestari "motocicliste" dintr-o luna e prins un singur individ.

    or, un singur caz nu va servi nici unui dobitoc de exemplu. e doar o "exceptie", nu?

    ca sa nu mai vorbim de jegurile care fac acelasi lucru cu automobile...
    cel mai adesea politistii prefera sa observe depasiri de 15-20 km ale vitezei legale - ca sa nu aiba probleme cu influenta stabilor :(
  • +2 (4 voturi)    
    la balaceanca (Marţi, 1 noiembrie 2011, 17:39)

    am [anonim]

    O asemenea viteza pa un drum public.....PE DOUA ROTI .......cel putin inconstient daca nu chiar dement.........aprope sinucigas..........o pietricica,ceva pe drum si catapultarea este asigurata. Ar trebui sa-i confiste tot:
    permisUL,motocicleta,libertateA....pentruca este un pericol public , apoi trimis la tratament psihiatric....
    SARACUL............
  • +1 (1 vot)    
    nu i-a iesit (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:29)

    io [anonim]

    apoi amu, omu' o vrut sa se sinucida, mai ave' un pic pana la viteza maxima cand, nenorocu' lui, l-o oprit politaiu' si l-o tras pe dreapta.
    si amu' mai tre' sa se chinuie saracu' fo 3 luni cu viata asta amarata ...
    vai, vai !
  • -7 (7 voturi)    
    imi place... (Marţi, 1 noiembrie 2011, 18:34)

    cristi [anonim]

    imi place ca va dati cu parerea diversi care fie nu ati depasit 60km/h in viata voastra fie va dati lupi moralisti cand defapt voi o ardeti cu ce viteza duce masina voastra.

    ah si mai am ceva de spus: cati motociclisti care mergeau cu viteze mari au omorat alti oameni si mai ales in afara orasului, gen autostrada sau dn? daca nu cunoasteti, mai bine va abtineti. pietricica? glumesti! chiar si denivelarile de pe vestita autostrada a soarelui nu se mai simt la 250km/h asa ca... iar daca ar fi sa loveasca un obstacol, moare doar el, stai linistit.
    • +1 (1 vot)    
      Ha? (Marţi, 1 noiembrie 2011, 19:21)

      Closed [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Ce importanta are ca au sau nu dreptate comentatorii? Respectivul a incalcat legea, grav si din mai multe puncte de vedere (viteza exagerata, ITP lipsa, RCA lipsa). Daca vrei sa se intample ceva bun in tara asta, nu mai tine cu cei ce incalca legile circulatiei, dintr-un spirit de casta prost inteles. Si eu sunt motociclist, dar nu ii sustin deloc pe cei care incalca legea atat de grav. Si nu e vorba ca nu am mers mai repede decat scrie in lege, dar daca am fost prins, am platit.
    • +2 (2 voturi)    
      cum sa-ti zic prietene? (Marţi, 1 noiembrie 2011, 19:25)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Daca e lege, aceasta se aplica pentru toti, indiferent de cate roti are vehiculul cu care te deplasezi. Argumentatia ta este cat se poate de deplasata si de cocalareasca. Un motociclist poate omori pietoni, biciclisti sau chiar alti motociclisti care circula regulamentar.

      Te simt si pe tine un pui de vitezoman care ai merita doar un mic accident de motocicleta si sa stai cu picioarele in ghips vreo doua luni de zile si apoi sa-ti doresti sa-i mai dai in goarna la trotineta ta.

      Am vazut multi motociclisti inconstienti si chiar nu merita ca acest mod de deplasare sa fie confundat cu acesti imbecili (printre care te numeri si tu).
      • 0 (0 voturi)    
        prietene.. (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 11:49)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        am peste 100.000km pe motocicleta dintre care mai mult de jumatate facuti in forja. eu stiu despre ce vorbesc. motociclistii care mor sunt cei ca tine, slabi de inger si care n-au ce cauta pe o motocicleta pe strada, poate doar pe enduro.

        cei ca tine care cred ca motociclismul pe strada este despre noroc, despre atentia altora in loc sa fi tu cel conectat la situatie si multe alte clisee imbecile. d-aia muriti ma, ca nu stiti sa mergeti!

        lupii moralisti vor latra in continuare, in rest noi cei care stim sa mergem tare si bine ne vedem de treaba. pana la primavara poate va mai destupati la minte!
    • +2 (2 voturi)    
      250km/h (Marţi, 1 noiembrie 2011, 19:29)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      si in timp ce moare dobitocul, motorul in cadere e bomba daca intra pe contrasens sau se duce glont spre vreo 4 babaciuni la taifas pe marginea santului
    • +1 (1 vot)    
      mda (Marţi, 1 noiembrie 2011, 21:07)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      la fel a gandit si Huidu si i-a omorat pe altii. Ar fi prins mai mult la ora daca se arunca de pe un munte
  • +1 (1 vot)    
    foarte fain (Marţi, 1 noiembrie 2011, 21:21)

    interesantul [utilizator]

    E nevoie de organe. Asa ca e bine ca există astia. Mai beneficiaza un nenorocos de un rinichi, cornee, etc, asta daca mairamane ceva din idiot
  • +1 (1 vot)    
    comunicat (Marţi, 1 noiembrie 2011, 23:37)

    gogaie [anonim]

    boc si cu basescu sunt de vina!!huuooo!!cetateni veniti in piata cu 251km la ora, se da gulas, mici, galeti cu PSD, bere si bineinteles la sfarsit dansul pinguinului
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai stire... (Miercuri, 2 noiembrie 2011, 1:14)

    asd [anonim]

    ...ceva mai neimportant n-ati gasit?