Seful INS a fost chemat la Guvern si amenintat de Boc cu demiterea pentru recensamant

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2011, 22:54 Actualitate | Esenţial


Presedintele Institutului National de Statistica, Vergiliu Voineagu, a fost chemat la Guvern pentru a prezenta ministrilor, in sedinta de miercuri, explicatii privind problemele aparute in derularea recensamantului si a fost amenintat de premierul Emil Boc cu demiterea daca situatia nu e remediata.

"A fost o discutie tensionata in Guvern, seful INS fiind chemat sa prezinte o informare membrilor Executivului privind situatia la zi a desfasurarii recensamantului", au declarat agentiei Mediafax surse oficiale.

Potrivit acestora, premierul a transmis ca este extrem de nemultumit de modul in care recensamantul a fost organizat si desfasurat pana in prezent si l-a amenintat pe presedintele INS ca va fi demis daca problemele nu vor fi remediate.

"Ceea ce s-a intamplat este forma suprema a incompetentei", i-a spus Boc lui Voineagu, cerandu-i ca problema CNP-urilor sa fie remediata cu "minim de disconfort", au relatat sursele prezente la discutie.

Presedintele INS a sustinut ca baza legala pentru preluarea Codului Numeric Personal in procesul de recenzare a populatiei este articolul 12 din OU 36/2007.

Sursele citate au mai aratat ca membrii Guvernului au discutat si despre faptul ca mii de persoane inscrise ca recenzori s-au retras saptamana trecuta, invocand diverse motive, intre care si acela ca somerii care participa la aceasta activitate ar trebui sa renunte la indemnizatia de somaj in perioada respectiva.

Premierului Emil Boc i s-a prezentat insa o informare din care rezulta ca in aceasta situatie s-ar afla doar 605 persoane, concluzia fiind ca in aceste conditii nu se justifica emiterea unui act normativ care sa modifice aceasta regula.

Seful INS, Vergiliu Voineagu, a precizat, miercuri, ca declararea CNP-ului la recensamant este obligatorie, sustinand ca discutiile privind lipsa sanctiunilor daca aceasta informatie nu este furnizata au fost generate de purtatorul de cuvant al INS, "pregatit insuficient", care a fost destituit.

Voineagu a spus ca, in acest context, institutia a revenit si subliniat ca declararea CNP-ului este obligatorie.

Potrivit acestuia, persoanele care refuza sa-si declare CNP la recensamant vor fi amendate conform legii, iar cei care nu l-au declarat ca urmare a balbei purtatorului de cuvant al INS vor trebui sa-l declare la o doua vizita a recenzorilor.

Intrebat daca persoanele care nu au dat CNP-ul nu vor mai fi gasite acasa la domiciliu, Voineagu a raspuns ca si acestea vor fi amendate.

Sambata, intr-o conferinta de presa, purtatorul de cuvant al Institului National de Statistica, Vladimir Alexandrescu, declarase ca persoanele care refuza sa-si declare Codul Numeric Personal (CNP) la recensamant pot fi inregistrate si fara acesta si nu risca absolut nicio sanctiune.

Ministerul Administraţiei şi Internelor a precizat, marţi, că, în cadrul procesului de recenzare, colectarea codului numeric personal este stipulată prin Legea 170/2011 privind aprobarea OUG 34/2011 pentru modificarea şi completarea OG 36/2007 privind efectuarea Recensământului Populaţiei şi al Locuinţelor din România în anul 2011.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3344 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    „DISCOMFORTUL PROVOCAT“... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:14)

    Leonardo [anonim]

    E greu cu „DISCOMFORTUL“ asta provocat de aceşti vajnici statisticieni plini de „succesuri“. Credeam ca şeful INS a mers la guvern să-şi prezinte demisia pt batjocorirea atâtor oameni, dar se pare ca ruşinea nu stă cu dl. Voineagu la masă.
    N.R. Multumim pentru corectura.
  • +2 (6 voturi)    
    Bocule, probleme mah? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:15)

    INSu [anonim]

    Se pare ca nu numai seful INS are probleme mari dar chiar recensamantul e pus la incercare...ma rog, ordonantele de guvern si aspectele legate de confidentialitatea datelor personale (cele medicale, in special, din cate citim).

    http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Un_iesean_cere_suspendarea_recensamantului_0_578942671.html

    Poate e timpul sa avem totusi o guvenare normala nu una bazata pe OUG-uri trase la foc automat.
  • +6 (8 voturi)    
    ce este aia putator de cuvant? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:16)

    FL [anonim]

    voineagu sta nu e secretar de stat? ia o caciula mare de bani si nu e in stare sa comunice cu populatia?
    toti de la boc in jos inclusiv el administreaza dezastruos tara.
    intrebarea e pana cand si cine vine in loc?
  • +3 (3 voturi)    
    Nereguli .... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:18)

    anonim [anonim]

    Corbeanca, nu a venit nici un recenzor pana acum. Sunt curios cand o sa vina .... si daca o sa vina !!
    daca nu vine, primim amenda ? tare sunt curios ce se va intampla cu acest recensamant in conditiile in care este organizat extrem de prost.
  • +3 (7 voturi)    
    E plin de incompetenti printre bugetari (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:19)

    N-avem nevoie de 1,2 milioane bugetari [anonim]

    O gloata de indivizi care fac osanza cu fundul bine proptit in fotolii, incapabili sa organizeze un recensamant chiar daca au 10 ani la dispozitie !

    Acesti bugetari din administratie ne fac de rusine, sunt pleava salariatilor din Romania, vai de capul lor de balbaiti frustrati..O zi trebuie CNP, o zi nu mai trebuie, apoi trebuie din nou..

    Dovada ca cei de la INS habar nu aveau ce prevede legislatia si totusi au lasat oamenii sa plece asa pe teren, sa fie luati de prosti..

    Acest Voineag merita demis, si-a batut joc de acest proiect, la o companie privata era demult dat afara. Dar asa e cand muncesti la stat, iei bani indiferent cum merge treaba.

    Numai ca acest guvern parca incearca ceva, sa vedem ce va reusi in privinta celor 400.000 de bugetari in plus (pe vremea lui Nastase erau doar 800.000, acum sunt 1,2 milioane..).

    Mai ales ca recensamantul va constata ca suntem mai putini locuitori in tara, inca un motiv sa fie degresat aparatul administrativ.
  • +3 (7 voturi)    
    De ce cu CNP? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:29)

    Vali [anonim]

    Mi se pare corecta atitudinea premierului de a-l mustrului zdravan pe seful INS. Purtatorul de cuvant al INS nu putea gresi, intrucat ceea ce a spus sambata nu era o declaratie personala ci una emisa de INS, iar daca ar fi fost totusi greseala lui proprie, ea ar fi trebuit corectata imediat de oficialii INS si nu dupa 4 zile. Oricum, insistenta cu care INS revine asupra obligativitatii CNP-ului la acest recensamant, ridica serioase semne de intrebare privind scopurile finale reale urmarite de Guvern si institutiile sale.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu sunt de acord. (Joi, 27 octombrie 2011, 11:54)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      Cele cateva zile trecute pana seful INS si-a dat seama de eroarea purtatorului de cuvant arata totalul dezinteres fata de recensamant. Nu trebuie mustruluit trebuia dat afara. De vineri pana luni dupa-amiaza recenzorii au muncit degeaba.
      Purtatorul de cuvant este persoana imputernicita oficial sa prezinte un punct de vedere. Daca o da de gard el, institutia pe care o reprezinta trebuie sa reactioneze in cateva ore nu in cateva zile.
      Chiar nimeni nu vede a seful INS a fost plecat in weekend si nu l-a interesat deloc, desi vedea pe toate canalele media declaratia OFICIALA a institutiei pe care o patroneaza?
  • +2 (4 voturi)    
    e clar (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:36)

    ion [anonim]

    Facand diferenta dintre Baza de Date CNP (detinuta de politie) - BD (CNP recensamant) = CNP-urile celor plecati din tara care vor "vota" la alegeri !!!
  • +3 (5 voturi)    
    "amenintare"?? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:46)

    You're fired ! [anonim]

    citez:
    "Ceea ce s-a intamplat este forma suprema a incompetentei"
    Carevrazica nu mai e loc de amenintari.
    Oriunde in lumea asta normala (aia cu apa calda, sapun si pasta de dinti) dupa asemenea cuvinte ale lu' shefu' , in secunda 2 un incompetent se ducea frumusel inapoi in biro' si-ncepea să-si stringa-n cutiute de carton inventaru' propriu si personal.
    La noi, mai va!
    E pe baza de "decît" ntz, ntz, ntz....si agitat aratatoru'
  • +1 (1 vot)    
    Si eu cu cine votez? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 23:53)

    DenisBv [utilizator]

    Si daca la mine a fost deja , si mi-a luat datele? Acum trebuie sa il caut pe respectivul?
  • +2 (4 voturi)    
    Doamne, dar balbait mai este acest Presedinte INS (Joi, 27 octombrie 2011, 0:01)

    Dudu [anonim]

    L-am urmarit astazi-dimineata pe acest Voineagu: un balabait, un nepregatit. L-au intrebat ziaristii de sase ori "cei care nu si-au dat CNP-ul, risca sau nu amenda?" si el o tot dadea cotita, ca aceasta chestie este scrisa pe site-ul INS. Dar el, de ce nu spunea, in direct, "da sau nu"? "Vai, dar ce mai insistati, dlor ziaristi, cu intrebarea asta..." Acuma ziaristii erau vinovati! Va spun eu de ce nu raspundea transant: pentru ca, in aroganta lui nesfarsita, odata ajuns la INS, pe scaunul lui de Zeus al Statisticii, stia precis ca va da ordin cumplit ca recenzorii, tot ei, vai mama lor, sa mai treaca OBLIGATORIU, inca o data, si inca o dat, si inca o data, pe la domiciliile celor care nu si-au dat din prima CNP-ul si sa-l noteze. Ca altfel ii mananca gaia!, Pai ce, ii pun in pericol, ei, niste amarati de recenzori, angajati cu ziua, catamai Recensamantul? Cum era sa spuna ca tot "acarii Paun" vor trage ponoasele proastei lui organizari? In Bucuresti, 20% din recenzori se duc pe teren fara legitimatii, ca pentru 100 recenzori s-au dat 80 de legitimatii. Verificati la Sector 3!
  • +2 (2 voturi)    
    .... ce e cu atatea amenintari? (Joi, 27 octombrie 2011, 0:27)

    ... [anonim]

    vad ca, mai nou, toata lumea care are o cat de mica calitate oficiala, ameninta! de la adm fiscala vin somatii in care iti aduc la cunostinta ce impozit trebuie sa platesti, de la politia animalelor vin somatii sa iti declari animalele de companie... de la individul asta amenintari ca te amendeaza daca nu stiu ce... nu stiu voi cum va simtiti, dar eu categoric nu ma simt prea bine in aceasta postura. poate oficialii astia ar trebui sa adopte un cu totul alt ton... doar sunt platiti din taxele si impozitele astea, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    Mare adevar (Joi, 27 octombrie 2011, 0:30)

    evoque [utilizator]

    "Ceea ce s-a intamplat este forma suprema a incompetentei" sau gura pacatosului adevar graieste.
    Micul boc are dreptate insa nu poate face nimic el nu este decat o marioneta si atat.
  • +2 (4 voturi)    
    alternativ (Joi, 27 octombrie 2011, 1:57)

    monica L [anonim]

    Cetateni, stati linistiti la locurilii voastre, in uichend iar nu mai e cenepeul obligatoriu...
  • +1 (5 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 27 octombrie 2011, 2:03)

    banateanul. [utilizator]

    pe cei care refuza ,declararea CNP-ului! Cand se stie ca CNP-ul unei persoane se stie la mai multe institutii.de exemplu;la pensionari ,este prezent pe cuponul de pensie,de pe cuponul de pensie ajunge si la medicul de familie,(trebuie la consultatie copia ) si asa il dam in multe locuri fara sa bagam de seama,
  • -1 (3 voturi)    
    Confuzie =manie (Joi, 27 octombrie 2011, 8:42)

    Apostu [anonim]

    Fratilor, astia is patetici, suntem in perioada de CRIZA, peste tot se vorbeste de strans cureaua si ei ce fac cheltuie pentru acest recensamant , atentie 50 milioane de euro.Asta este suma care am vazut ca au anuntat-o astia la tv.,si mai exact se cheltuie 1,4 milioane pe zi.Am ramas mut cand am auzit de suma asta.Nu imi mai vin cuvinte sa exprim contradictia intre stariile emotionale care le traiesc cand ma gandesc la aceasta ,nu stiu ce sa mai cred despre realitatea prezenta.Inseamna ca nu e criza fratilor, daca sunt acesti bani.
  • +1 (1 vot)    
    Tare (Joi, 27 octombrie 2011, 10:29)

    David [anonim]

    Am observat ca pe televiziune si radio au aparut din senin o gramada de mesaje de informare publica despre recensamant....cam tarziu zic eu. Mai mult ca sigur ca aici trebuie luate in considerare si achizitiile cu cantec facute in urma cu ceva timp pentru publicitate si formulare. Cred ca baiatul e prins la mijloc...
  • +2 (2 voturi)    
    afara! (Joi, 27 octombrie 2011, 10:31)

    corneliu buzelan [anonim]

    Ar trebui ca Primul Ministru sa-i destituie si sa-i mpuna sa achite toate costurile suplimentare pe toti cei responsabili de haosul creat .Functionarii publici pretind salarii mai mari dar ei nu sant capabili sa-si indeplineasca minimum din obligatiile de sreviciu.Inca un motiv pentru reducerea si eficientizarea aparatului de stat.Daca nu ,cu ocazia alegerilor va vom reduce pe voi actualii politicieni.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru ce e necesar CNP-ul? (Joi, 27 octombrie 2011, 10:56)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Toate argumentele in favoarea divulgarii CNP-ului aduse de guvern sunt puerile.
    Am vazut documentele recensamantului din alte tari: nu se cere nici numele persoanei, nici CNP-ul.
    Atunci la noi de ce se cer aceste informatii????