AUDIO Directorul INS: Purtatorul de cuvant al institutiei a fost destituit. Declararea CNP-ului este obligatorie. Cine nu-l declara va fi amendat

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:15 Actualitate | Esenţial


Vergil Voineagu, presedinte INS
Foto: AGERPRES
"Purtatorul de cuvant al INS, dupa ce a precizat ca nu orice recenzor acorda sau da sanctiuni pentru nedeclararea unei variabile obligatorii, ci persoane specializate, a mers putin mai departe si si-a exprimat, probabil din graba sau dintr-o pregatire insuficienta, ideea ca o persoana nu ar lua o sanctiune daca nu ar declara CNP-ul. De aici a creat foarte multe dificultati si interpretari. Pentru aceasta balba, purtatorul de cuvant al INS a fost destituit", a declarat directorul INS, Vergiliu Voineagu.

"Facem apel la mass-media sa explice populatiei sa colaboreze. Nu putem sa cunoastem niciodata populatia stabila a tarii, a unor localitati, fara acest element (n.r. - CNP). Nu putem sa dezvoltam statistci si apoi programe sociale fara sa apelam la formarea nucleelor familiale. Nu putem cunoaste migrantii romani in strainatate fara aceasta variabila. Toate acestea coroborate cu celelalte informatii din celelalte formulare. Nu putem perfectiona registrele, iar Romania nu are registre puse la punct precum tarile nordice. Sunt niste elemente obiective care necesita acest element. Este obligatoriu", a mai spus directorul INS.
  • Asculta mai jos Declaratiile presedintelui INS despre obligativitatea declararii CNP-ului la recensamant
Voineagu a mai precizat ca la nivelul comisiilor centrale si locale ce se ocupa de recensamantul populatiei si al locuintelor, se incearca identificarea unor masuri de intensificare a ritmului. "Pe data de 31 noi trebuie sa recenzam 100%. Nu vorbim de marja de eroare", a spus Voineagu.

"Declararea CNP-ului este obligatorie. Recenzorii isi vor continua in ritm sustinut recenzarea in teren. Prin intensificarea lucrurilor, recenzorii vor obtine anumite rezerve de timp si vor putea in final sa revina la gospodariile care nu au declarat CNP-ul.", a mai spus directorul INS.

Voineagu a precizat clar ca persoanele care refuza sa-si declare CNP-ul la recensamant vor fi amendate si a explicat ca cei care nu l-au declarat ca urmare a balbei purtatorului de cuvant al INS vor putea sa-l declare atunci cand vor fi vizitati din nou de catre recenzori.

Presedintele INS a tinut sa sublinieze ca toate persoanele care de acum inainte vor refuza sa declare CNP-ul la recensamant vor fi amendate conform legii.

Intrebat de mai multe ori de catre jurnalistii prezenti la conferinta de presa ce se va intampla cu persoanele care nu au dat CNP-ul din cauza balbei purtatorului de cuvant al INS si care nu vor fi gasite la domiciliu de catre recenzorii care vor reveni pentru CNP, Voineagu a evitat in repetate randuri sa dea un raspuns clar, precizand insa ca, potrivit legii, dosarele fara CNP vor fi amendate.

Institutul National de Statistica (INS) a subliniat din nou marti, 25 octombrie, ca exista o baza legala pentru colectarea Codului Numeric Personal (CNP-ul) la recensamant si ca romanii au obligatia de a prezenta aceste date catre recenzori. Conform legii, sustine INS, CNP-ul este o informatie obligatorie in programul de inregistrare si 'refuzul furnizarii personalului de recensamant a informatiilor prevazute in programul de inregistrare sau furnizarea de date eronate sau incomplete' este contraventie, care se sanctioneaza cu amenda intre 1.500 lei si 4.500 lei.

Precizarile INS au venit dupa ce sambata, 22 octombrie, Vladimir Alexandrescu, purtatorul de cuvant al institutului a fost citat de catre Mediafax cu urmatoarea declaratie:
  • "Nimeni nu este obligat sa-si spuna codul numeric personal la recensamant daca dintr-un motiv sau altul nu doreste sa o faca. Oricine poate si va fi recenzat chiar si in absenta acestui CNP, iar cei care refuza sa-l divulge recenzorului nu risca absolut nicio sanctiune", a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa, Vladimir Alexandrescu.
Contactati marti, 25 octombrie, de catre HotNews.ro in legatura cu aceste declaratii, oficiali ai INS au precizat ca "declaratia de mai sus a fost gresit interpretata si ca prezentarea CNP este obligatorie".

"Exista obligativitatea prezentarii CNP, insa intelegem ca pot exista situatii in care posesorul actului de identitate l-a pierdut sau pot face dovada faptului ca nu dispun de acest act, caz in care recenzorii nu vor aplica amenzi, au precizat pentru HotNews.ro oficiali ai INS.

Mai mult, pe teren situatia pare sa fie alta. Mai multi cititori ne-au semnalat faptul ca exista recenzori care dau asigurari cetatenilor recenzati ca nu e neaparata nevoie sa isi precizeze CNP-ul. Acest comportament a fost confirmat si de un redactor HotNews.ro, care a primit vizita recenzorilor la data de 22.10.2011.

Adrian Nastase: "INS joaca alba-neagra cu CNP-ul"

Intr-o postare pe blogul personal, intitulata "INS joaca alba-neagra cu CNP-ul", fostul premier Adrian Nastase a declarat ca discutiile pe langa declararea CNP-ului la recensamant ar fi "desprinse parca din romanele lui Kafka. Nu stiu daca ati aflat, dar INS a facut-o lata din nou. Dupa ce declararea CNP-ului la Referendum a fost obligatorie, apoi, la presiunea PSD, a devenit facultativa, acum a devenit din nou obligatorie. Nu radeti! Este de plans".

"Nici nu stiu care abuz e mai mare, acela de a solicita in mod excesiv si nenecesar pentru demersul statistic date cu caracter personal sau acela de a schimba legea de pe o zi pe alta?", scrie Nastase.

"Intrebarea in acest moment este: Cine raspunde? In conditiile in care o parte a populatiei a comunicat recenzorului CNP-ul, iar o parte nu a facut acest lucru, ce relavanta mai are acest item? Cand astazi legea se aplica, iar maine nu se mai aplica, la ce ne mai trebuie lege? Cand facem o baza nationala cu CNP-uri la mai putin de un an pana la alegeri, de ce mai facem alegeri, ca sa simulam competitia, ca sa-i legitimam pe cei care fraudeaza votul? Iata unde poate duce aceasta alba-neagra cu legea, cu statul de drept si cu democratia! ", a scris fostul premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7089 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Dar, totusi, de ce vrei CNP-ul meu? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:40)

    Wizard of Oz [utilizator]

    strangi date statistice doar.....
    • +8 (12 voturi)    
      bravo (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:19)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      inspirat de raspunsul tau (inteleg datele statistice pentru cati romani au aer conditionat sau termopan...), am sunat la INS la nr 0219201 si toate liniile sunt ocupate...
      mai mult ca sigur ca operatorii canta acum:" ard in flacari":)))
      • +7 (11 voturi)    
        uni cu CNP altii fara . Ce recensamant e asta? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:25)

        marianos [utilizator] i-a raspuns lui dan

        daca nu sunt acasa si datele sunt colectate de la vecini , de unde stiu vecinii CNP-ul membrilor familiei mele?
        asta se poate intampla in teorie cu 1/5 din populatia tarii. si atunci ce le trebuie CNP-ul restului populatiei ?
        Am facut statistica la viata mea -CNP nu are valoare statistica
    • +8 (14 voturi)    
      aha (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:20)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Si de ce sa primesc eu (cetatean) amenda din cauza ca un reprezentant INS a gresit?
      • +9 (11 voturi)    
        Exact! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:30)

        adrianmm [anonim] i-a raspuns lui calin

        De ce sa primesc eu amenda din cauza ca a gresit INS? De parca purtatorul de cuvant nu ar reprezenta exact INS?

        Eu zic sa fiti rau tov. Voineagu: dati afara si secretara care i-a aranjat comunicatul. Fiti dur, Dvs. n-aveti nicio vina, dar chiar nicio vina. :))

        PS: ce penibilo-patetic sa te ascunzi in spatele purtatorului de cuvant...
      • +1 (1 vot)    
        ?? (Joi, 27 octombrie 2011, 10:20)

        elis [anonim] i-a raspuns lui calin

        l am vazut (auzit pt ca era la telefon) intr o emisiune tv cum dadea indicatii dar era putin turmentat dupa voce si dupa ce scotea pe gura dl sef de la statistica.Ma intreb cum sa mai stii ce e bine si ce nu daca este asa brambureala.Nu o sa dau CNP mai ales ca au la indemana de la interne CNP-ul tuturor.Dece sa l mai scrie pe niste hartii care pot lua alte cai. Oamenii de azi sunt in stare de orice pt bani.
    • +4 (4 voturi)    
      vom contesta amenzile (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:17)

      marianos [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Numai asa o sa aiba sute de mii -milioane de contestatii la PV de amenda
      asa ca sa nu stam degeaba, poate ne plictisim ca nu lucram destul
    • +5 (9 voturi)    
      suspiciuni indreptatite (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:12)

      badea Cartan [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      CNP-ul este un element de IDENTIFICARE, neavand nicio importanta pentru statistica.
      Doar daca se preconizeaza reinstaurarea statului politienesc de inainte de revolutie.
      Nu am nimic de ascuns, dar sincer, incep sa devin si eu cam suspicios dupa ultimele evenimente de la INS.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai (Joi, 27 octombrie 2011, 12:55)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui badea Cartan

        Pai vin alegerile. Aceste date stranse la comanda la care vor avea acces doar unii vor fi o arma buna la alegerile urmatoare. Comunistii stiu de ce. Pe la mine a trecut Recenzila si nu mi-a cerut niciun CNP. In viitorul apropiat nici nu voi fi acasa. Deci "dosarul meu" nu va avea CNP-ul specificat. Ma vor amenda, eu nu voi plati, dupa care ma vor baga in puscarie. Asa sa ne ajute Dumnezeu !
    • +6 (6 voturi)    
      De ce le trebuie CNP-ul .... (Joi, 27 octombrie 2011, 3:04)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      ... pai a zis-o omu' in clar (e in text): "Nu putem perfectiona registrele, iar Romania nu are registre puse la punct precum tarile nordice."

      Sau poate n-am inteles eu bine care-i treaba.

      Ce sunt "registrele" respective, ce contin ele si in ce scop (statistic)?
      • +1 (3 voturi)    
        vezi adresa (Joi, 27 octombrie 2011, 8:05)

        radu [anonim] i-a raspuns lui MLZ

        trebuie dusă la îndeplinire directiva: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32011D0061:RO:HTML
    • +1 (1 vot)    
      CNP (Joi, 27 octombrie 2011, 12:28)

      Calota Mircea [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Cred ca, daca se inscrie obligatoriu CNP-ul, sistemul informatic poate depista daca formularele pt persoane sunt completate din "burta" (exemplu: persoane inventate, persoane decedate, mai multe fise la aceiasi persoana, etc).
  • +7 (9 voturi)    
    lol (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:41)

    simplex [utilizator]

    impusca mesagerul, hahaha :)
  • +2 (14 voturi)    
    cu ocazia acestui balci pe care ni-l ofera INS, (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:44)

    elena [anonim]

    ni se confirma cu claritate si scopul acestui recensamant sa prost gust: constituirea unor liste de alegatori, astfel incat dl Baconschi sa aduca cele 1 milion de voturi din afara tarii. Altfel, nu inteleg ce relevanta are CNPul ! Iar in ceea ce priveste destituirea purtatorului de cuvant, au gasit un tap ispasitor ca sa ascunda astfel managementul deficitar de la nivelul conducerii INS.
  • +8 (12 voturi)    
    este obligatoriu! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:45)

    airamerica [utilizator]

    Singurul lucru obligatoriu in romanica e sa nu stiestanga ce face dreapta! Ce bine ma distrez in tara asta.....
  • +10 (12 voturi)    
    ca în România (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:50)

    lea [anonim]

    Suntem de toată jena. La mine recenzorul a fost a doua zi de la începerea recensământului şi a spus clar că nu este obligatoriu cnp-ul în concluzie nu l-am dat, acum chiar îmi pare rău pentru el că trebuie să-mi mai facă o vizită. Dar asta e România ,unde anormalul e normal unde nimic nu se poate face ca lumea de la început ,unde albul e alb lunea, marţi e deja gri iar vineri e negru în toată regula.
    • -3 (7 voturi)    
      interesant (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:39)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui lea

      la mine recenzorul a zis clar ca este obligatoriu CNP si asta era duminica... deci mai sunt si unii care s-au interesat in lege si au facut bine.

      bravo lor ca au capul pe umeri, daca altii sunt roboti si nu gandesc pt ei, sa faca doua drumuri.
  • +13 (15 voturi)    
    haha (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:51)

    I [utilizator]

    ma indoiesc ca purtatorul de cuvant a vorbit de capul lui. Eu cred ca balba apartine chiar directorului. Doar ca pe el cine sa-l demita?
  • +10 (14 voturi)    
    Clar!!! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:56)

    catalin_mattei [utilizator]

    ma uit la domnul acesta care conduce INS-ul si mi-am dat seama de ce se cere CNP-ul
    • +3 (13 voturi)    
      tara de comunisti (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:24)

      Refuz sa fiu comunis [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      nenea ala de la INS este un comunist.Asa a trait el toata viata si ii este greu sa mai distinga.
      Nasol este ca si 90% din populatia Romaniei este comunista.
      • +6 (10 voturi)    
        emiteti judecati de valoare, fara (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:58)

        elena [anonim] i-a raspuns lui Refuz sa fiu comunis

        vreo baza. Aveti dovezi, argumente stiintifice conform carora 90% din populatia Romaniei este comunista? Dv considerati ca faceti parte din acesti 90%? Concluzia dv ar fi urmatoarea: ni se cere CNPul la un recensamant efectuat la sfarsitul anului 2011, la 22 ani de la caderea comunismului, datorita faptului ca 90% suntem comunisti. Mai departe, presupun ca asta nu are nici o legatura cu faptul ca de aproape 7 ani este acelasi Presedinte, si de 3 ani PDL este la guvernare, in diverse combinatii. Si inca o intrebare: Basescu si PDL fac parte din cei 10% necomunisti, conform studiilor pe care le-ati intreprins?
    • -2 (2 voturi)    
      sigur (Joi, 27 octombrie 2011, 8:11)

      jean [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      seful asta de la INS, dupa mutra si uitatura e din aceiasi specie cu Duta de la CNAS.
  • +7 (17 voturi)    
    mai multe informatii si mai putine amenintari (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:01)

    anonimul [anonim]

    Nu cred ca e normal sa declaram CNP, cu atat mai mult cu cat nu se explica clar la ce foloseste acesta intr-o statistica. Declaratiile din articol sunt penibile: "Nu putem sa dezvoltam statistci si apoi programe sociale fara sa apelam la formarea nucleelor familiale". Adica concret ?

    "Nu putem sa cunoastem niciodata populatia stabila a tarii, a unor localitati, fara acest element " - dar evidenta populatiei de la MAI la ce foloseste ?

    "Nu putem cunoaste migrantii romani in strainatate fara aceasta variabila" - si cum o sa faceti exact ? Acum dau CNP la recensamant si maine plec in Spania - nu ma mai inregistreaza nimemi la granita ca am plecat.

    Cred ca mai multa transparenta ar fi mai utila decat amenintarea cu amenda.
    • +3 (5 voturi)    
      vezi un pic (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:13)

      radu [anonim] i-a raspuns lui anonimul

      adresa asta: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32011D0061:RO:HTML
  • +16 (20 voturi)    
    Sefuuu... Nu merge asa (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:02)

    denvarel [utilizator]

    Degeaba il destituiti astazi pe purtatorul de cuvant. Ce a spus el sambata reprezinta punctul de vedere al institutiei pe care o conduceti.
    Nu va ascundeti dupa vina unui om. Nu este posibil ca o persoana oficial imputernicita de catre dumneavoastra ca institutie sa spuna un lucru si sa veniti la la o asemena distanta de timp cu afirmatia inversa, dand vina exclusiv pe acea persoana.
    In nici una, repet, nici una singura, dintre tarile civilizate asa ceva nu se intampla. Timpii de reactie la o astfel de eroare sunt de marimea zecilor de minute! Nu de pe o saptamana pe alta!
    Incompetenta de a nu lua pozitie de sambata, data la care a facut afirmatia purtatorul de cuvant, pana luni seara este inacceptabila, mai ales ca procesul de recensamant este in plina desfasurare si tine din 20 pana in 31 ale lunii. 2 zile reprezinta 20% din timpul total al procedurii. Timp in care tu ai fost in weekend!
    Demisia ta trebuie pusa pe masa! Esti de o incompetenta crasa! Nu te poti ascunde dupa acarul Paun. Sa-ti priasca un weekend prelungit!
    • +4 (10 voturi)    
      Stai draga linistit... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:34)

      vova [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      ... ca nu e vina lui ca l-au pus director acolo.

      Dupa declaratia purtatorului de cuvant al INS, au sarit in sus beneficiarii recoltarii de CNP-uri ca le strica biznisu' si l-au "sapunit" bine pe directorul INS ca sa "dreaga busuiocul".
  • +2 (14 voturi)    
    Numai el ? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:02)

    B.F. [anonim]

    Declaraţia lui Ponta: „Din opoziţie avem mijloace reduse, dar uneori mai reuşim să facem lucruri bune, cum este, de pildă, faptul că am obţinut de la INS dreptul ca la acest recensământ oamenii să nu mai fie obligaţi să-şi divulge CNP-ul"
    Imbecilul se mai laudă cu faptul că împreună cu ciracii au reuşit să îmbrobodească lumea că puterea va fura la recensământ CNP oamenilor pentru a frauda alegerile. Nu au putut să precizeze cum poate cineva fura ceva ce posedă, puterea având acces la toate CNP-urile populaţiei sau cum se poate frauda în alegeri dacă cunoşti CNP-ul. Pentru sistemul informatic CNP-ului reprezintă numele unic a unei persoane din România şi permite ca un cetăţean să nu fie numărat de mai multe ori. Va plătii şi Ponta faptul că s-au irosit bani pe un recensământ aruncat în aer.
    • +3 (11 voturi)    
      De ce ai nevoie de o data cu caracter unic (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:12)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui B.F.

      Intr-un process statistic.INS e institutul de statistica, CNP nu ajuta la nici o statistica asta e clar. Da-mi un exemplu concret unde colectarea cnp ajuta la statistica.

      Nu politiza, nici nu ma intereseaza ca Ponta zice ca e meritul lui. Au fost obiectii de la inceput in leg cu CNP.
      • +9 (9 voturi)    
        mi-am luat o amenda de la un politist deunazi (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:43)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui The Special One

        si dupa 3 minute de vb prin statie stie ce lucrez eu si nevasta, unde lucram etc si cand a glumit ca imi stie si numarul de la pantof mai ca mi-a venit sa il cred.


        ideea e ca politia stie cam tot, daca "puterea" ar vrea cnpurile si multe alte date le-ar lua direct de pe serverele lor, n-au nevoie de ins.
      • +1 (5 voturi)    
        uite exemplul meu concret (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:35)

        Vlad C [anonim] i-a raspuns lui The Special One

        Eu nu locuiesc la adresa din buletin, acolo locuiesc parintii mei, care e posibil sa completeze formular si pentru mine, desi sunt absent.

        De asemenea, cand vor veni la mine, voi completa si eu un al doilea formular.

        Daca CNP-ul nu este completat pe ambele formulare, este posibil sa fiu inregistrat in statistica ca doua persoane.

        Pe baza CNP-ului se poate constata situatia de duplicat, si elimina unul dintre formulare.
        • +2 (4 voturi)    
          care formular se elimina ? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:44)

          asus [utilizator] i-a raspuns lui Vlad C

          Si eu o sa imi declar CNP-ul la intamplare si sa presupunem ca il nimeresc pe al tau . Apari deci de 3 ori . Cu ce ii ajuta CNP-ul sa decida care din cele 3 inregistrari e cea buna si care sunt cele gresite ?
          • 0 (2 voturi)    
            ce conteaza? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:11)

            Vlad C [anonim] i-a raspuns lui asus

            Diferenta este ca ce vrei sa faci tu, declararea unui CNP la intamplare, este ilegal: "refuzul furnizarii personalului de recensamant a informatiilor prevazute in programul de inregistrare sau furnizarea de date eronate sau incomplete' este contraventie".

            Nu este vorba neaparat despre inregistrari bune sau gresite. Poti fi si 3 inregistrari corecte, dar duplicat.

            Referitor la ce inregistrare se pastreaza, este simplu. Formularele sunt de mai multe tipuri, si se completeaza un anumit tip de formular cand esti prezent, si alt tip cand esti absent.

            Tipurile sunt, pentru prezenti:

            •P – Persoane
            •TP – Persoane temporar prezente

            si pentru absenti:

            •M – Persoane plecate în străinătate
            •PPI – Persoane plecate pentru o perioadă îndelungată

            Un formular completat cand esti prezent ar trebui sa fie luat in calcul in locul altor formulare completate in absenta ta.

            Chiar si daca se alege un formular la intamplare pentru a fi pastrat, tot este mai bine decat sa existe duplicate.
        • +1 (1 vot)    
          Nu e chiar asa (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:04)

          TheEye [anonim] i-a raspuns lui Vlad C

          Daca tot vrem corectitudine ... In formular esti intrebat de situatia persoanei la recensamant: prezenta/temporar absenta (si de cat timp), respectiv unde locuiesti in prezent.
          Altfel, poti fi prezent in 2 locuri chiar si daca-ti dai CNP-ul.
          • +3 (3 voturi)    
            exact (Joi, 27 octombrie 2011, 1:32)

            Vlad C [anonim] i-a raspuns lui TheEye

            Asa este, numai ca avand CNP-ul se poate vedea ca cele doua inregistrari corespund unei singure persoane.

            Altfel cum legi intre ele cele doua inregistrari? Pe baza de ghicit si de noroc?
    • +6 (8 voturi)    
      Tocmai m-am recenzat (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:32)

      marius [anonim] i-a raspuns lui B.F.

      Si m-a tot framantat intrebarea "cum naiba fura puterea cu ajutorul unei informatii pe care o are deja???!!"

      Si recenzorul mi-a dat raspunsul (naiv baiatul): odata cu CNP-ul se strange si informatia legata de absenta persoanei (daca este cazul). Sunt familii care isi declara tatal sau mama, desi persoanele sunt plecate in strainatate.

      si atunci mi-am dat seama: puterea nu are nevoie de CNP-urile oamenilor! puterea are nevoie de CNP-urile oamenilor plecati in strainatate!!!!

      PS: "va plati" se scrie cu trei de "i"...
      • +6 (6 voturi)    
        Ce stie statul? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:22)

        B.F. [anonim] i-a raspuns lui marius

        Din cauza unor conducători analfabeţi în ale informaticii nu avem un sistem informatic naţional unic pentru administraţia statului. Fiecare instituţie şi-a creat sisteme informatice proprii care nu pot comunica între ele pentru schimbul de date. Schimbul de date se realizează prin intermediul adeverinţelor, copiilor xerox, declaraţii pe proprie răspundere, adrese, etc. La ora asta statul nu ştie cu exactitate nici măcar domiciliul unui cetăţean, căci la evidenţa populaţiei există înregistrat numai domiciliul din momentul eliberării sau preschimbării documentului de identitate. Compătimesc pe cei ce cred că acum statul ştie tot despre un cetăţean ca într-un un stat civilizat.
        Dacă am avea un sistem informatic unic bine structurat personalul din administraţie ar putea fi redus la 25%
  • -1 (9 voturi)    
    Aberant. Boicotati recensamantul. (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:05)

    patrunjel [utilizator]

    Trebuie CNP-Nu trebuie CNP-Trebuie CNP-Nu trebuie CNP etc etc

    M-ati ajutat sa ma decid : nu o sa primesc recenzorul in casa . Si implicit nu ii dau nici o data. O sa fac pe plecatul de acasa.

    CNP oricum nu i-as fi dat orice ar fi . Asa ca daca tot ma expun la amenda ca nu ii dau CNP pot linistit sa nu ii dau nici datele de recenzie.
    • +4 (14 voturi)    
      Patrunjel nu-si da CNP-ul (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:11)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

      Nu-l da Patrunjel, Il are toata lumea dar nu stii tu;
      Il are primaria ca ti-a dat buletin, Il are Ministerul Muncii ca-ti ia impozite, Ministerul sanatatii de la CAS, Politia il are sigur, la fel si armata, pana si scoala la care iti duci copilul il are.
      Dar tu tine-l secret ca daca-l ia si recenzorul e bai mare. A zis si Ponta.
      • +3 (11 voturi)    
        În final (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:50)

        Ionut P. [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        Un răspuns de om normal. Mai toţi românii au devenit paranoici, nişte Vasilache spărieţi de bombe şi întărâtaţi de dobitocii de la PSD, în frunte cu Năstache.

        Toată lumea behăie disperată că "de ce să dau CNP-ul" de parcă l-au produs ei, e un bun "de casă". Tare comunismului nu au dispărut, e "al meu! şi nu îl DAUU!!!!"

        Pe viitor, paranoicilor, reţineţi: CNP-ul înseamnă Cod Numeric Personal şi NU e cifrul personal de intrare la poarta raiului. E un număr care ajută la identificare, localizare, numărare, asociere, inclusiv statistic - pentru a se ASIGURA INTEGRITATEA DATELOOOOOR!
        • +1 (3 voturi)    
          mama este plecata in italia, tata in spania (Joi, 27 octombrie 2011, 4:39)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Ionut P.

          eu dau doua cnp-uri de persoane plecate in alte tari, iar onor don baconschi trimite fiecare din aceste cnp-uri "pe care le are toata lumea" la ambasada italiei, respectiv spaniei.

          de acolo la primele alegeri se vor intoarce pe niste liste de votanti din strainatate.

          asta desi mama si tata s-au jurat ca nu mai voteaza in viata lor si in special cu hotii de la putere care i-au facut sa isi paraseasca familia si sa isi caute norocul aiurea.

          parca la ultimele alegeri, voturile din strainatate au schimbat numele viitorului presedintelui, daca nu ma insel....
          • 0 (2 voturi)    
            Cam exagerat.. (Joi, 27 octombrie 2011, 9:16)

            ion [anonim] i-a raspuns lui marius

            Marius, orice lista de acest gen se face intr-o sectie de votare. In orice sectie de votare mare din afara exista reprezentanti ai tuturor partidelor. Listele pe care se semneaza si se inregistreaza sunt puse in fata tuturor, nu se ascund. La final se verifica numarul de pe liste cu numarul de voturi in urna.

            Gandeste cat de complicat e ca reprezentatul PDL sa bage pe furis oameni pe o lista (sau sa vina cu ea de acasa), plus sa bage in urna N buletine de vot stampilate cum trebuie, fara ca nimeni sa vada.

            Procesele verbale sunt aduse in tara semnate de toti membri comisiei si doar acelea se contorizeaza.

            Pur si simplu scenariile astea sunt fantasmagorice. Ca sa contezi cat de cat in economia votului ai nevoie de minim 50.000-100.000 de voturi fraudate. E nevoie de un mecanims urias de frauda, care e imposibil sa nu lase urme, dovezi, declaratii, poze, etc, asta daca incepi sa bagi CNP-uri false pe liste, sa bagi voturi false in urne, etc

            Fara suparare, dar asta cu CNP-ul este cam paranoica.

            Voturile se fura pur si simplu prin turism electoral: Dai sarcina unui primar de al tau sa stranga un grup de indivizi de ai lui, ii urci intr-o masina si ii spui sa treaca prin N comune pe un traseu: sunt in excursie, voteaza toti si isi deslipesc in masina nenorocirile alea de timbre.

            Oricum fraudele de genul asta nu pot sa treaca in niciun fel de cateva procente din total (2-3-4%). Daca prezenta la vot e mare, apoi e si mai greu. Plus ca si puterea actuala si opozitia (PSD-ul a inventat mecanismul in 2004) sunt deja hrasnite in asa ceva si se cam anuleaza reciproc (parerea asta nici macar nu e a mea, ci a directorul CCSB, institul de sondare ce apartine Cameliei Voiculescu)
      • +2 (12 voturi)    
        Il are da nu insotit de date personale (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:52)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        L-or avea si altii , inclusiv pe tichetele de masa , dar nu il au sub forma de semnatura pusa pe hartia care are toate datele alea personale declarate de tine . La supermarket nu le atasez CNP-ului informatii strict personale.

        In momentul ala nu mai e vorba de nici o statistica anonima ci totul devine baza de date stil dosar securitate.
        • +3 (9 voturi)    
          Mai arunca un ochi pe tichetul de masa (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:29)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

          Si o sa observi cu uimire ca acolo este scris numele tau impreuna cu CNP-ul. L-ai semnat sau nu? Daca da tocmai ai dat unei firme private reprezentate de casier datele de care iti era asa frica.
          O sa ia un credit in numele tau si o sa e bage in faliment. Te pup, pa!
          • +1 (3 voturi)    
            sa nu voteze in locul meu si sunt linistit (Joi, 27 octombrie 2011, 4:40)

            marius [anonim] i-a raspuns lui denvarel

            poate sa ia credite pe numele meu cate vrea!
          • 0 (2 voturi)    
            ... (Joi, 27 octombrie 2011, 11:18)

            ... [anonim] i-a raspuns lui denvarel

            va faceti ca nu observati...da, ia numele si CNP. Dar la bonul de masa sau la hypermarket nu scrie ce religie/etnie am, nici daca am termopane sau cine e seful in casa, daca sunt casatorit sau nu, etc.
      • +4 (4 voturi)    
        pai (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:52)

        adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        l'or mai vrea si altii sa mai vanda si ei date banuiesc.
  • +4 (6 voturi)    
    statistici 2006 ???? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:08)

    prodan [anonim]

    Este incredibil in ce fel se face acest recensamant. Sotia care este Economista si are contractul suspendat fiind in CIC este trecuta de recenzor ca fiind casnica. Copilul de 1 an si 6 luni nu este luat in calcul deoarece se ia in calcul doar copii nascuti pana in 2006 !!!!??? Practic in statistica nu intra copiii nascuti intre 2006-2011 !? Prostie totala si balbaieli ca la noi la romani. Cand o sa putem sa facem ceva nemteste ?
    • 0 (4 voturi)    
      greseala (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:30)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui prodan

      trebuie sa fie o greseala. Pe copilul meu l-a inregistrat, nascut fiind in 2010, iar pe mine fiind in concediu de crestere copil m-a inregistrat ca fiind intretinuta de stat, desi peste putina vreme acest lucru nu va mai fi valabil.
    • +4 (6 voturi)    
      din manualul recenzorului citire... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:17)

      Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui prodan

      Se inregistreaza copiii nascuti pina la data de 20 octombrie (adica momentul in care a inceput recensamintul). Probabil recenzorul a citit aiurea...
  • +5 (5 voturi)    
    super! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:09)

    dan [anonim]

    hai sa vedem in continuare ce decizii se vor lua in aceasta mascarada foarte scumpa platita tot din banii contribuabililor, adica din banii mei si nu al unora care nu platesc impozit...
    luni ,24 octombrie a venit recenzorul la mine si (stiind din presa ca nu este obligatoriu) nu am declarat CNP ul.
    acum citesc acest articol si vad ca sunt sanse sa ma trezesc peste 2 ani cu amenda ca nu am dat CNP ul.; il sun pe recenzor sa il intreb care este decizia oficiala si el, balbaindu-se, ma intreaba daca nu pot sa ii spun CNP ul la telefon.:)))
    ce tara bai baiatule...
    • +7 (9 voturi)    
      Este vina exclusiva a Directorului INS (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:19)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Nu este acceptabil sa pierzi 2 zile, adica 20% din perioada alocata recensamantului, ca sa vii cu o dezmintire la afirmatiile purtatorului oficial de cuvant. Practic eu cred ca era omu' in weekend si l-a durut in basca de acest lucru ce aduce poate prejudicii grave recensamantului in sine. In zece zile de foc, acest inconstient pleaca in weekend cu o incredibila lipsa de responsabilitate. Nici macar nu are scuze privind zilele libere. Unde era el nu existau televizoare?
      Tipic functionarului roman care vineri la ora 12 rupe usa institutiei. Te asteptai la directori sa fie mai responsabili. Uite ca nu sunt.
      Afaraaaaa!
  • +4 (6 voturi)    
    neseriosilor (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:12)

    moshu [anonim]

    Veti cunoaste populatie stabila si datele care va intereseaza atunci cand veti inceta sa intrati cu bocancul in intimitatea noastra si veti dovedi respect fata de cetatean. Pana atunci mucles si descurcati-va cu ce culegeti pe ici pe colo.
  • +4 (6 voturi)    
    hihihih (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:19)

    hahahaha [anonim]

    hai sa-l dam afara pe purtatorul de cuvant :)))) ce penibil
  • +4 (8 voturi)    
    nu (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:20)

    D [anonim]

    Vor CNP? Sa-l ceara la Evidenta Populatiei. Dar, normal, de acolo nu le da nimeni aceste date
  • -1 (9 voturi)    
    Si demisia lui Vergil (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:22)

    Mihai [anonim]

    cand o vedem, e cam mare bataia asta cu cnp pentru o simpla statistica care si aia e cam incompleta si cu intrebari culese de prin cartile de statistica comuniste.
    S-au facut cam maronii chilotii pe astia de la INS dupa ce unul a scapat porumbelul despre cum sta treaba cu adevarat in acest recensamant. Mi se pare din ce in ce mai plauzibila varianta cu furatul voturilor testata de toarsu' Baconski la Paris iar acum vor sa o desavarseasca ca sa nu mai fie nevoie sa invie mortii la voturi.
    • -1 (5 voturi)    
      Să vezi cum se leagă (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:34)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Citeşte doar titlul directivei UE, să te cruceşti, iar dacă vrei să rămâi uimit de-a dreptul, citeşte toată directiva:
      http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32011D0061:RO:HTML
      • +1 (3 voturi)    
        sau poate tu... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:26)

        Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui radu

        Hai ca ne'ai plictisit deja. Daca ai fi citit'o chiar tu, poate ti'ai fi dat seama ca se refera la situatiile in care, sa zicem, o firma-filiala din UE are nevoie sa transfere date despre clientii ei [cu caracter personal, evident] catre firma-mama din Israel. Directiva ii ofera o baza legala, adica se considera ca in Israel se respecta legile privind protectia datelor personale la fel ca intr'un stat UE. Exact ca sa nu puna cineva mina pe o baza de date cu caracter personal si sa nu o mai poti recupera ca a fost transferata cine stie unde. Nu prea ai experienta cu lucrul intr'o multinationala, nu?
        • +2 (2 voturi)    
          n-ai dreptate... (Joi, 27 octombrie 2011, 11:48)

          radu [anonim] i-a raspuns lui Ava_ps

          Oricum directiva ridică multe semne de întrebare... Ce treabă are Israel cu UE, chit că are protecţie ridicată a datelor cu caracter personal? Protecţie faţă de ce, din moment ce ei înşişi nu sunt din UE... În textul directivei apar doar state şi autorităţi competente, nicidecum firme sau persoane juridice, cel puţin...Şi dacă tu mă asiguri că doar ca să nu se piardă le dă lor datele atunci...m-am liniştit...
          Cred că atunci când ai fost recenziat(ă), şi nu ai fost chestionat(ă) despre CNP, te-ai rugat de bună voie să-l noteze totuşi, poate trebe.... Să nu ieşim la un suc?
          • 0 (0 voturi)    
            "dreptate" (Joi, 27 octombrie 2011, 13:27)

            Ava_ps [utilizator] i-a raspuns lui radu

            Normal ca apar state si autoritati, ca doar n'o sa se scrie o aprobare pentru fiecare firmulita care are nevoie. Se desemneaza un nivel de securitate "aprobat" de UE + a unei autoritati (israeliene, in cazul asta) care sa fie trasa la raspundere daca acele date sunt pierdute pe teritoriul lor. Nu zice nicaieri de obligativitatea transferarii vreunei date..... :) De ce e nevoie de asta? Simplu: eu, filiala Romania, primesc de la filiala Israel cerere de proiect. Ce fac, zic - stati citeva luni (in cazul fericit) sa vedem daca imi da statul autorizatie, punctual, pt proiectul asta? Si peste 2 luni mai primesc o cerere, mai stam un pic...? E absurd.
            Cu CNP-ul am o singura problema, anume ca nu intra direct in baza de date INS (pacat ca sintem cam inapoiati pentru recensamint online), caz in care nu ma intereseaza ce se intimpla mai departe, fiindca ei ar fi complet raspunzatori de pierdere! Dar il dau unui tinerel care umbla cu vraful de chestionare dupa el poate si zile la rind.. poate le "vinde" pentru un banut in plus.. totul e posibil, din pacate, iar paranoia se aplica si in cazul meu.
  • +3 (7 voturi)    
    Repet intrebarea... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:28)

    Vova [anonim]

    ca sa se evite tot acest circ, nu ar fi fost mai simplu ca acest recensamant sa se realizeze nu acum, ci dupa alegeri, si fara sa se ceara cnp-ul ???
  • +5 (7 voturi)    
    paradoxul CNP-ului (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:36)

    costica dandanica [anonim]

    Daca nu le dam CNP-ul, cum ne pot amenda? Daca pot sa ne amendeze, inseamna ca stiu CNP-ul, sau ca-l pot afla. Deci daca ne pot amenda, inseamna ca nu au nevoie sa le dam CNP-ul, si daca nu pot sa ne amendeze de ce sa le dam CNP-ul? Deci ori nu le trebuie, ori nu-l dam. Sau viceversa.
  • +7 (9 voturi)    
    cnp - precizari tardive (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:36)

    GM [anonim]

    OK, inteleg - o persoana a gresit, a fost sanctionata, dar de ce naiba apare papagalul asta a treia zi dupa scripturi cu precizari? De ce nu a sarit in clipa doi sa zica: "Alo, ala mananca maro! Tre sa dati cnp-ul!" De ce a asteptat 3 zile pentru precizari? Cine plateste recenzorii sa recenzeze de 2 ori o familie? Cine obliga familia sa stea acasa la cheremul recenzorului inca o data?
  • +1 (5 voturi)    
    explicatii pt. prosti (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:37)

    Bogdan [anonim]

    Ce vrajeala pt prosti. Pai pe mine cand m-a intervievat m-a intrabat recenzorul daca vreau sa-mi dau CNP-ul. Pe recenzor cine l-a pregatit, purtatorul de cuvant? :P Noroc ca-s destui prosti sa puna botul la explicatii d-astea...
  • +5 (5 voturi)    
    baza legala (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:38)

    alin tobosaru [anonim]

    De ce nu fac niste jurnalisti seriosi ca cei de la Hotnews o mica analiza/investigatie in care sa explice care este si ce inseamna baza legala pentru declararea CNP-ului? Asta in caz ca exista asa ceva...
    • +5 (5 voturi)    
      Sunt multe nereguli (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:47)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui alin tobosaru

      1. Pt a obtine CNP-ul cat si alte date, INS-ul trebuia sa fie operator de date cu caracter personal;
      2. Codul atribuit de autoritatea de protectia datelor cu caracter personal, trebuia inscris pe formularele de recensamant;
      3. Formularele de recensamant trebuiau sa aiba inscris/tiparit ca se respecta prevederile Legii 677/2001 cu modificarile si completarile ulterioare.

      Oare cei de la INS sunt in regula?
      Simpla completare a legii 34/2011, privind faptul ca prelucrarea datelor respecta prevederile legii 677/2001, tot nu este conculudenta, fiindca nu se precizeaza in nici un articol obligativitatea CNPului.

      Totusi, INS este o unitate statistica, deci nu are nevoie de un element de identificare punctuala.

      Aveti la indemna si alte elemente de identificare punctuala, aveti numarul de mapa, la care se poate adauga un numar de ordine al fiecarui formular.
      Constat, ca acest CNP se solicita pt a nu se introduce de mai multe ori in sistem.

      Analisti IT unde sunt domnule Voineag?
  • +8 (8 voturi)    
    Baza legala (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:24)

    Baza legala [anonim]

    Baza legala exista. Ce nu inteleg e de ce nimeni nu a reusit sa explice cum trebuie chestia asta. Deci:
    Art. 8 din Legea 677/2001 stabileste ca CNP poate fi prelucrat numai daca persoana vizata si-a dat consimtamantul in mod expres sau prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala. In art. 12 din OG 36/2007 privind recensamantul din 2011 este prevazuta in mod expres prelucrarea CNP la recensamant.
    Asta ar fi trebuit sa fie explicatia, fara balbe etc.
    • -1 (3 voturi)    
      prelucrare in conditiile respectarii legii nr. 677 (Joi, 27 octombrie 2011, 9:33)

      dido [anonim] i-a raspuns lui Baza legala

      “OG 36/2007…..Art. 12
      În vederea asigurării exhaustivităţii înregistrării persoanelor şi a calităţii datelor, la recensământ sunt prelucrate codul numeric personal, precum şi etnia, religia şi limba maternă, cu respectarea prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare.

      Respecta INS legea? Dam si noi CNPul...
      • -1 (3 voturi)    
        si cum se impaca... (Joi, 27 octombrie 2011, 10:11)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui dido

        OG36/2007 cu articolul 27 din Constitutie daca eu NU VREAU SA LE PERMIT RECENZORILOR SA IMI INTRE IN locuinta de domiciliu sau in cea de resedinta? De cand bate o OG Constitutia? Asta e o dilema ce va fi foarte curant obiectul unei dispute in instanta, parol. Adica INS-ul sa mai stea o tura pana se modifica Constitutia ca ei sa poata sa imi intre in casa fara acordul meu.
  • +3 (5 voturi)    
    totul e ok (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:49)

    moshu [anonim]

    Nu va faceti probleme. Recensamantul este deja un fiasco. Oricum banii au ajuns la cine trebuie si asta e cel mai important. Restul e o gluma.
  • +5 (5 voturi)    
    Inteleg ca totusi aveti CNP-ul (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:50)

    Mimi [anonim]

    Cum da INS-ul amenzi daca nu stie CNP-ul ? Pai nici nu ii trebuie deoarece are numele si adresa.Daca au numele si adresa pot afla CNP-ul de la politie
  • +3 (3 voturi)    
    OBLIGATIVITATE ?!? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:18)

    ConstruireaCasei.wordpress.com [utilizator]

    Azi, 26 octombrie 2011, intre 14:30-15:00, un batranel a venit pentru recensamant dar nici macar nu a pomenit ceva despre CNP.
  • +4 (8 voturi)    
    CNP si nu numai (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:24)

    Dan [anonim]

    Nu inteleg de ce INS_ul trebuie sa isi faca o baza de date mai complecta decit a avut securitatea pina in 89. Problema nu este CNP_ul ci toate celelalte date adunate la un loc (nume complect cu initiala tatalui, numele exact al unitatii de invatamint absolvite,data si locul nasteri,etc.)
    Nu inteleg ce relevanta au toate aceste date pentru INS (date care duc la o identificare exacta a orcarei persoane din aceasta tara) desi ei ne aburesc ca aceste date nu vor fi folosite in alte scopuri.
    Din punctul meu de vedere daca au dreptul sa aiba aceste date sa le ceara de la institutiile statului care le detin in mod legal.
    Eu nu doresc sa-l ajut pe Big Brother.
  • +4 (6 voturi)    
    astept (Miercuri, 26 octombrie 2011, 16:29)

    Ghita [anonim]

    sa vi personal la mine la usa sa iti dau CNP-ul. Sau la verificarea dosarelor sa vina cine le verifica. Sau sa revina nenea cu recensamantul asta daca i-a explicat cineva cum se completeaza alea, cat timp nu avea nici o idee de cum se completeaza, si asta pentru ca TU Dle nu te-ai asigurat de intelegerea legii de catre cei ce o aplica sau comenteaza la adresa ei. Ce vina are un student de a venit la usa ca nu intelege legea, cat timp propriul tau purtator de cuvant nu o intelege? Si e PURTATORUL TAU de cuvant, prezum ca a macait ce i-ai zis TU! Asa ca amendeaza-te si da-te afara singur.
  • +2 (4 voturi)    
    INS sunt dobitoci de la un cap la altul (Miercuri, 26 octombrie 2011, 19:12)

    ictin [anonim]

    Si nu este o afirmatie gratuita. Modul cum au organizat acest recensamant demonstreaza in mod logic ca intr-adevar sunt niste dobitoci de la un ca la altul, in frunte cu directorul lor care se pare ca e cel mai mare dobitoc.
    In primul rand e balba cu CNP-ul, care nu e doar o balba ci o gafa grosolana care demonstreaza ca ei nu s-au pregatit deloc pentru recensamant.
    Apoi ei nu au publicat onine nicio informatie oficiala care sa explice clar organizarea acestui recensamant. Da exista un site, dar facut cu picioarele si care practic nu spune nimic. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nici macar nu s-au obosit sa faca niste chestionare relevante.
    Si nu in ultimul rand, daca in tot INS-ul ala era macar un om destept faceau recensamantul si online. Faceau frumos un formular online, in care ar fi fost campuri obligatorii si campuri optionalem iar dupa completare utilizatorul primea pe emai un numar de inregistrare. Cand venea recenzorul, utilizatorul ii prezenta numarul de inregistrare recenzorul il nota si gata. Iar cu maxim 1000 de euro, daca faceau legal treaba, o rezolvau.
    Dar cand ei sunt dobitoci cu totii, normal ca nu sunt in stare sa isi faca treaba
  • +5 (7 voturi)    
    Limba de lemn, part II (Joi, 27 octombrie 2011, 6:31)

    ac [utilizator]

    Deci hai sa "spicuim" din ce declara securistul asta.
    "Recenzorii isi vor continua in ritm sustinut recenzarea in teren. Prin intensificarea lucrurilor, recenzorii vor obtine anumite rezerve de timp si vor putea in final sa revina la gospodariile care nu au declarat CNP-ul."

    Dictionar
    "in ritm sustinut" - felul in care recenzorii continua recenzarea
    "intensificarea lucrurilor" - cum obtin recenzorii rezerve de timp. probabil modalitate de a completa ei in loc sa se mai duca la om acasa.
    "rezerve de timp" - dracu stie ce sint astea, dar se obtin prin intensificarea lucrurilor. folosite la revenirea la gospodariile care nu au declarat CNP-ul
    "gospodarie care nu a declarat CNP" - mister total. CNP-ul gospodariei? CNP-ul aluia care s-a nimerit acasa? media aritmetica a CNP-ul familiei? (MD5, SHA1 etc)

    Rezumatul meu dupa asa ceva e simplu. M**e.
  • +3 (3 voturi)    
    parerea mea... (Joi, 27 octombrie 2011, 9:57)

    oh [utilizator]

    CNP=ul nu il voi furniza niciodata pentru ca pur si simplu o hotarire de guvern nu are cum sa ma oblige sa le dau o informatie personala. Adica cu alte cuvinte se incalca principiul separarii puterilor in stat . O asemenea actiune trebuia sa aiba la baza o lege dezbatuta in parlament. Guvernul nu se poate prevala de argumentul "urgentei" pentru poporul roman ca sa poata justifica legal un asemenea demers. Si daca imi arunc privirea si in articolul 31 punctul 2 referitor la dreptul la informare, iata ce vedem cu stupoare: " (2) Autoritatile publice, potrivit competentelor ce le revin, sunt obligate sa asigure informarea corecta a cetatenilor asupra treburilor publice si asupra problemelor de interes personal."

    Cu alte cuvinte sa vina nenea asta cu cap patrat de la INS sa imi dea o amenda si ma judec cu el pe motive de neconstitutionalitate pentru ca nu au respectat dreptul meu la informare privind utilitatea din punct de vedere statistic a utilizarii CNP-ului meu. Daca vroiau o chestiune unica in baza careia sa facao statistica clara trebuiau sa distribuie inainte de recenzare niste autocolante inseriate( gen bulina) fiecarei persoane la adresa din CI cu confirmare de primire, iar la efectuarea propriu-zisa a recensamantului se vedea clar daca persoana respectiva si-a luat sau nu autocolantul in baza careia sa fie recenzata. Nu ai autocolantul nu esti inregistrat si gata. Daca cititi cu atentie prevederile referitoare la inviolabilitatea domiciliului din Art 27 din Constitutie veti vedea ca e abuziva prevederea din OG care sanctioneaza faptul ca nu iti dai acordul ca recenzorul sa iti intre in locuinta de resedinta sau domiciliu. Vreaus a vad cum capul asta patrat de la INS se va judeca cu mine, el justificand amenda cu hotararea de guvern iar eu cu Art 27 din Constitutie. Mai puneti mana mai pe Constitutie ca ne mananca de vii astia care vor sa fac o baza de date superbeton in baza unor documente semnate de noi ca fraierii.
    • 0 (0 voturi)    
      sau cu alte cuvinte... (Joi, 27 octombrie 2011, 13:45)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui oh

      Deci uite cum sta problema in cauza; eu nu primesc recenzorul in locuinta de resedinta si nici in ce a de domiciliu pentru ca NU VREAU sa il primesc acolo, in baza articolului 27 din Constitutie, pentru ca nu mi-a fost respectat dreptul la o informare corecta din partea statului referitor la modul cum CNP-ul si restul datelor din chestionarele respective sunt utilizate in urma acestui recensamant, drept stipulat de art 31 pct 2 din Constitutia aflata in vigoare. Daca recenzorul imi face o invitatie la un restaurant poate ma decid sa accept, dar atat timp cat nu mi-au fost respectate doua drepturi constitutionale ce nu pot fi incalcate printr-o hotarare de guvern, eu de ce ar trebui sa ii creditez cu buna stiinta pe cei ce se afla in spatele acestui recensamant? Pe timpul si banii mei? Sa ma scuteasca! Atat timp cat inca e valabila Constitutia actuala nu prea vad cum as putea fi obligat sa renunt de buna voie la doua drepturi prevazute in mod express in acest document. PUNCT!
  • +4 (4 voturi)    
    recensamant (Joi, 27 octombrie 2011, 10:13)

    Ricardo [anonim]

    intrebari:
    1.cum dovedeste INS ca eu nu am vrut sa-l primesc pe individul de la recensamant ?(nu-i deschid usa, nu prmeste cnp-ul..logic nu?)
    2.daca eu spun ca am declarat tot ce se poate declara,(cnp,nr.la pantofi etc..desi nu primesc pe nimeni in casa). cum dovedeste INS-ul, ca recenzorul nu a fost primit ,si nu a pierdut actele referitoare la mine?
    pentru ca nu ti se da nimic doveditor ca ai facut recensamantul.(doveditor atat pt mine cat si pentru recenzor)
    exista cineva la INS care sa stie ceva de capul lui? acum 2000 de ani se faceau recensaminte...astia de acum,in 2011...sunt total oligofreni?
    • 0 (2 voturi)    
      nu ai citit art 27 din Constitutie (Joi, 27 octombrie 2011, 10:30)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Ricardo

      Daca eu nu vreau sa il primesc in locuinta pe recenzor nimeni nu ma poate obliga, iar prevederea art in care e trecut cuantumul amenzii este o amenintare de cea mai joasa speta, care se "pipi" cu bolta pe Constitutie. Sa vad eu cum rezista prevederea asta intr-un proces de abuz in serviciu impotriva capatelor luminate ce au gandit ca e posibil sa dea amenda cuiva care cere sa ii fie respectat dreptul prevazut in art 27 din Constitutie.
  • +3 (5 voturi)    
    INS, INS, competenta unde e ? (Joi, 27 octombrie 2011, 10:22)

    Donath bacsi [anonim]

    Cand il vad pe mosu' asta, Voineagu, cu moaca lui de colonel securist scos la reforma imi dau seama de balbele acestei institutii conduse se cadre in rezerva ale vechii Securitati. Motivul ? Reptilele astea sunt depasite de vremuri, nu au prins tehnica noua si se uita la calculatoare ca la dusmanul de moarte. Un exemplu concret in afara de acest dinozaur din imaginea de mai sus este seful Statisticii de la Cluj, celebrul Pop Codrea. Dupa ce ca nici o putere nou venita nu l-a putut clinti din postul ala batut in cuie de 30 de ani individul nu stie nici pana in ziua de azi de unde se porneste calculatorul. Pe bune !
  • 0 (2 voturi)    
    Vinovati (Joi, 27 octombrie 2011, 11:15)

    Recenzat [anonim]

    1. Media a indus in prostime ideea ca daca dai CNP-ul, te cloneaza hackerii si-ti fura conturile!!!
    2. Directorul INS a tacut 4 zile fara sa-l contrazica pe purtatorul de cuvant.
    3. Intrebare (pt. prostime)-cand aratati buletinul pe la portari sau postasi, nu v-a fost frica de clonari si fraude?
  • +3 (5 voturi)    
    Concluzie ! (Joi, 27 octombrie 2011, 12:34)

    Adrian [anonim]

    Dragilor, eu nu am nimic cu ideea de a face aceste statistici. E ok, e necesara, le trebuie sa se spele pe cap cu ea.

    Totusi, pentru ce mama mamii lor ii intereseaza pe cei de la INS unde lucrez? Ii intereseaza in mod special NUMELE firmei. Pentru ce naiba ii intereseaza daca am termopan sau aer conditionat?

    In plus, ma deranjeaza enorm abordarea de tip comunist : " daca nu dai CNP-ul iti dam amenda !"

    Pai mai hotilor, mai lenesilor, mai jegosilor de la INS, cine sunteti mai ? Stat in stat? Militia? Reprezinti vreo autoritate? Esti jandarmerie sau politie? Pentru ce ma ameninti tu cu amenda pe mine, eu, cel care te platesc pe tine sa faci ce? "Statistici" !?

    Imi vine sa urlu cand vad cum colcaie de prostie aparatul bugetar ! Baaaaaa ! Sa va dea pe toti afara, ca imi mancati banii de pomana ! Fir-ati ai......
  • 0 (0 voturi)    
    AUDIO Directorul INS: Purtatorul de cuvant al inst (Vineri, 28 octombrie 2011, 9:02)

    emilian [anonim]

    Dar acest "director" INS nu crede ca ar trebui sa demisioneze si sa se duca dracului cu "competentele" lui castigate,se pare, la Spiru Haret...Ati face bine sa nu incurajati infractorii gen Adrian Nastase publicandu-i orice aberatie.Cugetarile infractorilor mi se par nocive......