Discursul Regelui Mihai I din Parlament a folosit, fara sa citeze autorul, o fraza a ornitologului John James Audubon

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:31 Actualitate | Esenţial


Un citat celebru al ornitologului John James Audubon, preluat dintr-un proverb amerindian, a fost mentionat marti, in discursul Regelui Mihai I din Parlament, fara insa ca fostul suveran sa precizeze acest lucru, afirma Bleen pe blogul blogary.ro. "Nu vad Romania ca pe o mosternire de la parintii nostri, ci ca pe o tara pe care am luat-o cu imprumut de la copiii nostri", si-a incheiat Regele Mihai primul discurs sustinut in Parlamentul Romaniei dupa 64 de ani. Potrivit lui Bleen, citatul original este "A true conservationist is a man who knows that the world is not given by his fathers, but borrowed from his children" (sursa aici).

"Sa astepti 60 de ani ca sa vorbesti din nou in Parlament (ultima oara a validat guvernul rezultat din alegerile fraudate de comunisti in 1946, intr-un Parlament nu foarte diferit ideologic si uman de cel de astazi) si sa nu poti veni decit cu un citat luat din strafundul wikiquotes e penibil. De fapt, penibil ar fi pentru un rege britanic sau pentru un rege german. Pentru regele Mihai nu e penibil, e definitoriu. E definitoriu pentru un om care nu a avut curajul si personalitatea sa iasa vreodata din tiparele si scenariile impuse de altii, atita timp cit i s-a oferit la schimb siguranta si confort, fizic, psihic sau material", scrie Bleen, adaugand ca a fost vorba despre "un discurs epocal in Parlament (asa-l descriu Iliescu, Nastase, Sergiu Andon, Ponta, Zgonea, restul USL-ului si Antena 3) a carui fraza cheie e luata de pe Famous Quotes. Astia sintem, asta ne e demnitatea, asta ne e autenticitatea. Astea ne sint simbolurile, astia ne sint barbatii de stat, astea ne sint marile figuri istorice. Niste facaturi" (citeste mai multe despre John James Audubon).

Blogerul afirma ca "nici John James Audubon nu a fost prea original. Citatul lui parafrazeaza un proverb amerindian: Treat the earth well: it was not given to you by your parents, it was loaned to you by your children. We do not inherit the Earth from our Ancestors, we borrow it from our Children" (vezi mai multe proverbe amerindiene aici).

Citeste mai multe despre acest subiect pe blogary.ro.


Citeste mai multe despre   


















6767 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    eh si voi (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:36)

    -Myth- [utilizator]

    ceva asemanator a rostit si Stefan cel Mare.
    • +15 (15 voturi)    
      Pro memoria (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:04)

      Justy [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      De fapt, era Barbu Stefanescu Delavrancea...
      • +1 (11 voturi)    
        Usierul regatului si ornitologia de Hohenzollern (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:42)

        zexe [anonim] i-a raspuns lui Justy

        De unde se vede ca Hohenzollernul este si el un impatimit ornitolog.
      • +2 (4 voturi)    
        DELAVRANCEA E PROBLEMA PRINCIPALA (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:20)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Justy

        Dupa ce s-a buricat cu Stefan cel Mare si Moldova nepotilor si stranepotilor cerea vehement sa ne aliem cu rusii in Primul Razboi Mondial. Atunci a fost rugat să enumere binefacerile pe care le-ar fi primit România de la ruşi. Aluzia la răpirea provinciilor de dincolo de Prut a fost bine observată de scriitor, care a înlăturat foarte simplu capitolul incomod, cu cuvintele: „Trebuie să uităm că ruşii ne-au răpit Basarabia !”

        Halal stranepot "din Vrancea".
        • +3 (5 voturi)    
          Ce-i apropie pe ilici si rege e istoria ruseasca (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:27)

          neo facelift [anonim] i-a raspuns lui pointless man

          Dar ipocrizie ca n Romania mai rar,cand ii vezi pe unii care urlau si fluierau la condamnarea si detasarea oficiala de comunism, acum ovationand pe fostul rege cu mare avant.Miza in final e de a prelua puterea,restul nemaicontand.Va conta in schimb sa nu avem un fsn reloaded si mai europenizat,fara opozitie adevarata ci doar vrajeala camarilei,de orice fel.In rest nimic nu se schimba cu adevarat in politica autohtona,ci doar se cosmetizeaza .Acest ex rege a ramas o dezamagire ca si atunci cand a plecat in Elvetia cum a plecat ...
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:04)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui Justy

        Ideea este aceeasi, insa-i spusa sub o alta forma...

        citat din discurs Regelui Mihai I:

        "Nu vad Romania ca pe o mosternire de la parintii nostri, ci ca pe o tara pe care am luat-o cu imprumut de la copiii nostri"




        Varianta lui Barbu Delavrancea din piesa "Apus de soare":

        ,, ... Tineti minte cuvintele lui Stefan, care v-a fost baci pana la adanci batranete... ca Moldova n-a fost a stramosilor mei, n-a fost a mea si nu este a noastra, ci a urmasilor urmasilor nostri in veacul vecilor !..."

        Sincer, mai bine-l cita pe Delavrancea.
      • 0 (0 voturi)    
        Si altii (Duminică, 10 februarie 2013, 17:17)

        Florian999 [utilizator] i-a raspuns lui Justy

        A spus-o si Eminescu. Si Truman. Parca si Churchill.
    • +1 (1 vot)    
      de fapt... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:48)

      Monarhist [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      este motto-ul de baza al conceptului de dezvoltare durabila.... "sustainable development" este intens aplicat in statele avansate, in special scandinave insa nu face parte din prioritatile Guvernului Boc : a se vedea cazul Rosia Montana - resursele acestei tari nu apartin inaintasilor nostri, nici noua ci urmasilor nostri.... ma rog, mai e chestia investitiilor portocalii inutile - gen sali de sport in comune fara electricitate, stadion national de 400 milioane dolari vs. crestere TVA firme si alte enormitati ale tandemului Basescu -Boc.... din pacate nu platim numai noi daunele politicii paguboase PDL ci vor plati mai mult generatiile viitoare... iar pe partenerii de guvernare - UDMR ii doare in spitz atata timp cat Romania se saboteaza singura, ei chiar se bucura....
  • -2 (22 voturi)    
    rusinos (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:38)

    popas [anonim]

    Nu ma mira gestul "regelui"... Cuvinte frumoase, insa nespuse din inima.
  • +9 (19 voturi)    
    da (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:39)

    lmc [utilizator]

    hai sa ne punem cenusa-n cap. Si cine e bleen sa conteze asa de mult o opinie de genul "Astia sintem, asta ne e demnitatea, asta ne e autenticitatea. Astea ne sint simbolurile, astia ne sint barbatii de stat, astea ne sint marile figuri istorice. Niste facaturi" pe un site de stiri respectabil?
    • 0 (8 voturi)    
      nu (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:17)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui lmc

      madame blogerul nou drept a gresit: marele nostru barbat de stat este idolul dansului. Noi nu prea avem treaba cu Mihai I.
  • -1 (9 voturi)    
    Citat (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:40)

    Crosby [utilizator]

    Probabil ca Tu si limba engleza sunteti doua linii paralele. Mai era un proverb pe care nu ma pot abtine sa nu ti-l reamintesc: "daca taceai, filozof ramaneai!"
  • 0 (32 voturi)    
    Bine si care este problema? Nod in papura ! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:41)

    Wizard of Oz [utilizator]

    In multe discursuri se folosesc citate intelepte care le sustin, asta tine de oratorie.
    Nu se pomeneste de cele mai multe ori sursa, sunt discursuri menite sa inspire,nu studii academice la o sesiune de comunicari.
    Un om citit retine multe lucruri bune din lecturile sale, idei valoroase pe care le adopta personal si devin repere pentru el.
    Mi-ash fi dorit ENORM sa am un fruntea tarii mele un om care sa spuna si sa simta asa:
    prin tot ceea ce facem azi, afectam viitorul copiilor nostrii.
    Din pacate citatul preferat de actualii guvernani si , mai ales de presedintele basescu, este:
    DUPA NOI, POTOPUL!!
    Comparand aparitia publica a acestui personaj istoric cu cele cu care ne-a obisnuit actuala putere....
    rezultatul este evident, faceti un sondaj de opinie.
    • +1 (9 voturi)    
      asta se cheama FURT! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:15)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      numai in Ro peste 90% din proiectele de stat se copiaza de la unii la altii, iar citarea si mentionarea sursei este o chestie de optiune. Asta se datoreaza PROFESORILOR, care si ei la randul lor au facut la fel. Si-au copiat cursurile de la altii, diplomele si doctoratele le-au luat tot prin surse de inspiratie, ne-referite.

      BAIETILOR, cine studiaza in afara (cel putin in Marea Britanie), stie de la intrarea pe bancile institutiei de invatamant ca prin citarea/referirea la spusele altuia, fara sa mentionezi sursa, EXAMENUL/PROIECTUL este PICAT si consiliul profesoral analizeaza daca esti exmatriculat sau nu.

      Profesorii de la noi, NU INTELEG, ca aceasta abordare se cheama FURT si ca SURSA TB INAINTE CITATA. Intre a fura un aparat photo si a copia spusele altuia nu e nici o diferenta.

      Asa ca "Wizard of Oz", mai uita-te si dincolo de NADLAC, sa vazi cam care sunt standardele...
  • -2 (16 voturi)    
    nu e un citat, ci pastișă (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:42)

    t [anonim]

    se vede treaba că slabele cunostinte de teorie literara joaca feste interpretilor de duzina din spatiul public. ne-ar putea spune Bleen daca a întîlnit cumva pînă acum vreun autor de texte / discursuri care sa mentioneze acele texte pe baza carora este construită pastișa? daca da, care este acel autor?
    • +3 (11 voturi)    
      conform dexonline.ro (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:04)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui t

      Pastisa= Lucrare literară, muzicală sau plastică, de obicei lipsită de originalitate și de valoare, în care autorul preia servil temele sau mijloacele de expresie ale unui mare creator; imitație, copie. – Din fr. pastiche. (Sursa: DEX '98)
      • -1 (9 voturi)    
        conform lui Gerard Genette... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:10)

        t [anonim] i-a raspuns lui misescu

        pastisa este cu mult mai mult decat ce zice dex online. daca vrei sa afli ce este pastisa, vezi cele peste 500 de pagini ale cartii "Palimpsestes" a lui Genette. cum nici cele 500 de pagini nu vor fi suficiente pentru a-ti clarifica problemele pastisei, te sfatuiesc sa incepi a sapa in lungile bibliografii ale domeniului. primii pasi ii poti face aici:

        http://www.fabula.org/rechercher.php?cx=002521762660777107752%3Abbqtm2ziagc&cof=FORID%3A10&ie=UTF-8&q=pastiche&sa=Rechercher#954

        spor la treaba!
  • +11 (11 voturi)    
    este o premiza in afirmatia dumneavoastra (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:43)

    alin [anonim]

    Dumneavoastra plecati de la premiza ca regele si-a scris singur discursul.
    • +5 (11 voturi)    
      Cine nu are un consilier sa il caute pe bloguri (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:57)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui alin

      Consilierul consilierului a semnalat un lucru de bun simt. Adica nu poti sa citezi din intelepciunea universala si sa ti-o atribui fara sa citezi sursa de inspiratie. Unde mai pui ca, daca cel care a scris discursul Hohenzollernului ar fi dat bac-ul anul acesta, l-ar fi picat din cauza camerelor de luat vederi. Pentru ca nu poti scrii despre demnitate folosindu-te de fituici.
  • -3 (27 voturi)    
    Penibil... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:44)

    catalin_mattei [utilizator]

    autorul blogului ar trebui sa stie ca utilizarea citatelor nu este o ilegalitate si nu exista pe lumea asta obligativitatea celui ce tine discursul sa spuna pe cine citeaza... blogerul se face vinovat de superficialitate dar este si asta definitorie pt un sustinator al regimului actual. Penibil pt oameni care nu au nici macar tupeul sa publice sub adevaratul nume
  • 0 (16 voturi)    
    Nimicnicie (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:53)

    Teo [anonim]

    ma intreb daca dl. Audubon a specificat de fiecare data imprumutul facut din folclorul amerindienilor...
  • -2 (20 voturi)    
    cata vehementa (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:55)

    Filip [anonim]

    pentru un simplu proverb amerindian (care, intre noi fie vorba, poti sa-l atribui in egala masura si ornitologului, cat si regelui, nici unul din ei fiind autorul de drept al maximei).

    noroc cu Bleen asta, ca altfel nu gaseam pe nimeni sa se blocheze in detalii meschine.
  • +3 (15 voturi)    
    Ce inseamna sa ai cultura.... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:58)

    Claude [anonim]

    ...ii prinzi repede cu fofirlica pe astia...
  • -3 (13 voturi)    
    s-a spus tot.deja. (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:02)

    hidalgo [anonim]

    "Astia sintem, asta ne e demnitatea, asta ne e autenticitatea. Astea ne sint simbolurile, astia ne sint barbatii de stat, astea ne sint marile figuri istorice. Niste facaturi." - asta a fost spusa deja de milioane de romani, chiar acum pe liniile RATB se spune ceva asemanator, sau asta graire e pardonabila sociologic, un fel de soft Stalin version 2.x, adicatelea un fapt statistic, nu plagiat. De fapt, ne-am nascut atat de autentici incat semanam ingrozitor de mult cu parintii. Nu numai fizic. Curat facaturi, domne ! Chiar si cautatul nodului in papura este de un mimetism patetic!
  • -4 (18 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:03)

    nebv [anonim]

    importante sunt cuvintele si mesajul chiar daca ele provin in parte de altundeva.

    sunteti niste indobitociti inculti daca credeti ca ati rostit in viata voastra macar o singura fraza care sa nu o fi rostit altcineva inainte.

    asta este cu voi prostimea Romaniei trebuie sa defilam, mai bine v-ati autoexporta, probabil insa ca cu un asemenea stil nu va vrea nimeni nicaieri.

    mai multe vorbe goale si prostie decat in politica si mass-media romaneasca nu cred sa mai gasesti in aceeasi concentratie in alta parte a lumii.

    stati si scormoniti in loc sa va indreptati coloana vertebrala vazandu-va intai pe voi insiva decat pe altii.
    Grija fata de ceea ce fac altiii in special a ajuns sport national, vorbiti, vorbiti si iar vorbiti fara sa
    va maturati praful din fata propriei usi, probabil ca daca a-ti face-o cu adevarat nu ati mai avea timp
    de a avea grija altora.
    • 0 (0 voturi)    
      Stii cum se spune ..... (Joi, 27 octombrie 2011, 1:54)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui nebv

      ... "toate cuvintele mele sunt la mana a doua" ... :o)))
  • 0 (18 voturi)    
    absurd (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:13)

    dubon [anonim]

    Ar fi trebuit sa cerem regelui in prealabil sa ne trimita o bibliografie completa. Este un discurs care s-a tinut intr-un parlament si nu o lucrare stiintifica in plenul Academiei!

    De la faptul ca regele mihai nu a mentionat in discursul sau numele tribului indian (sau a ornitologului) care a patentat aceasta zicere, autorul extrapoleaza larg si ataca lipsa de valori in actuala societate romaneasca. E un fel de forma fara fond, doar in ideea de a arunca cu invective.

    Putem fi republicani pana in maduva oaselor si fara a arunca cu noroi pe obrazul regelui. Daca o facem totusi, ne transformam in targoveti!
  • +1 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:13)

    x [anonim]

    mi se pare stupid in a avea pretentia ca cineva sa construiasca un discurs "original" din cap pana-n picioare. avem limbaj, stim sa citim si suntem construiti din idei asimilate de la alti oameni, multe a caror origine nici nu o mai cunoastem.

    faptul ca cineva a gasit citatul pe wikiquotes nu spune decat ca e/esti un bun cautator de citate "pe google" adaptat secolului XXI. nu spune nimic despre sursele altora.

    de unde stii ca regele mihai sau anturajul lui au facut acelasi lucru? daca, prin absurd, sau poate nu chiar absurd, mihai ar fi citit audubon acum 50 de ani si ar fi fost impresionat de aceasta fraza care i-a ramas in cap fara sursa?

    sau daca, prin absurd, cu gandul la discursul atribuit lui stefan cel mare, ar fi venit cu aceasta formulare? e oare chiar imposibil ca trei oameni de pe planeta, un amerindian, un francez si regele mihai (sau duda) sa gandeasca la un moment acelasi lucru?

    e posibil sa fie si preluat citatul, dar asta nu e decat unul dintre scenariile posibile, in timp ce tu prezinti lucrul ca o certitudine si ca o catastrofa: "asta ne e demnitatea", "nu e penibil, e definitoriu" etc.

    daca ai fi facut-o cu moderatie si prezentand si alternativele ar fi fost o informatie utila. asa e un fel de scuipat seminte pe jos.

    (si nu, nu sunt regalist. doar cu o mica lehamite fata de "luatul de sus" al celorlalti cu orice pret)
    • +1 (7 voturi)    
      bravo (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:29)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui x

      comentariu pertinent!
  • +4 (10 voturi)    
    iarasi rusinea (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:15)

    gf [anonim]

    Tocmai comentam in grup formula nefericita folosita de Mihai I si ziceam ca mai bine a zis-o Stefan cel Mare. iaca vad acuma ca de fapt este o copiutza din wiki, ceea ce arata inca o data cat de apropiat este Mihai de tarisoara asta (nea Funeriule, vezi daca n-ai camere de luat vederi si in biroul regal!). Pai bine fratilor, chiar era atat de greu sa dea un mesaj din inima, de la inaltimea si intelepciunea prezumata a anilor sai? sa vii sa vorbesti vorbe, fara nicio legatura cu neamul pe care pretinzi ca-l pretuiesti, inseamna nimic altceva decat politicianism ieftin, adica exact lucrul pe care regii nu-l fac. Sa "astepti" 60 de ani si sa produci asemenea perle, arata ca unora nici o viata luinga nu le aduce intelepciune. E o vorba: "oamenii nu se schimba, ei devin din ce in ce mai mult ceea ce erau deja." ceea ce s-a demonstrat deplin cu ocazia mesajului lui Mihai I din Parlament. inca ma intreb care a fost scopul. mesaje putea sa dea de la televizor, in conferinta de presa. care-i spilul cu parlamentul?
    • -1 (3 voturi)    
      bravo (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:35)

      t [anonim] i-a raspuns lui gf

      vorbele tale sînt o buna proba de intelepciune româneasca. ce mai conteaza ca intelepciunea asta e sînge din sîngele inculturii si vede orizontul atît cît îi permit obloanele din moment ce vine din inima?
      • 0 (0 voturi)    
        t (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:48)

        gf [anonim] i-a raspuns lui t

        daca taceai, filozof ramaneai. nefiind anglo-saxoni imi vine greu sa inteleg apropierea asta suspecta, de-mi vorbiti la persoana a II-a. sau e veche meteahna a comunistilor care se trageau de sireturi cu oricine? l-as cita aici pe nichita "bre,nu tre trage de sireturi cu mine, nu vezi ca ma port descult", poate ca asa intelegeti regulile bunei comunicari. formularile dumitale sunt de un ridicol sublim, parca un adolescent incearca sa epateze, formuland metafore halucinante. sper ca nu folositi etnobotanice...
  • -1 (3 voturi)    
    offf (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:21)

    adonis84 [utilizator]

    Mai baieti dar nu va prindeti deloc... Nu vedeti ca uslasii vor sa ii raspunda lui Basescu invitând regele in sParlament? Curat murdar. Postacii astia pro Basescu nu se prind deloc. Am facut atatea articole, si degeaba, nu se prind ... Vin alegerile, si trebuie sa mancam si noi o paine ca prea a fost calda, cald este si ce avem in spate ca vin alegerile.
  • +4 (8 voturi)    
    Regele (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:22)

    Bita [anonim]

    Nu a spus nimeni ca e ilegal sau imoral sa folosesti fraze spuse de altii inaintea ta. E dezolant totusi ca, alteta sa (sau cine i-a scris discursul) nu a reusit sa fie original intr-un moment atat de important. Noi ceilalti suntem oameni simpli si ne putem permite luxul de a imprumuta vorbele altora, domnia sa se vrea insa alteta. Desigur, nu este o tragedie nefericitul discurs, doar ca eu asteptam mai mult, asa cum, dealtfel, alteta sa asteapta de la poporul roman si conducatorul sau.
  • 0 (8 voturi)    
    ce greseala de dorit... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:26)

    dark [anonim]

    Pana la urma se pare ca de fapt e un proverb amerindian, deci nici macar ornitologul n-a fost original (cel putin asa scrie in sursa).

    O fi gresit ca nu a mentionat autorul, dar cat de bine ar fi in tara asta daca am reprosa celor care vorbesc de la tribuna parlamentului doar astfel de erori...
  • 0 (4 voturi)    
    pun pariu (Miercuri, 26 octombrie 2011, 11:38)

    bogdan [anonim]

    pun pariu ca jumatate din astia care comentati habar n-aveti ce e ala un ornitolog. nu va duceti acum pe google, e prea tarziu!
    asta apropo de cultura
    • +2 (2 voturi)    
      Ei si tu acuma... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:27)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Asa e, nu stiam ce e un ornitolog, dar am cautat pe Google inainte (!!) sa comentez. Imi recunosc lipsa de cultura, esti multumit?
      In orice caz, miezul dezbaterii este cu totul altul decat intelesul cuvantului ornitolog, trebuie sa recunosti. Ca ne iei tu de urechi pe astia mai prosti e pentru ca nu te poti abtine sa nu condamni un fapt absolut corect: cultura a devenit un prea mare disconfort pentru romani.
      Si pana la urma cum se zice corect, ornitolog sau ornitorinc? :)
  • -2 (6 voturi)    
    dumnezeule... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:05)

    bango [anonim]

    asrta e problema acum, ca regele a folosit in discurs un proverb si nu a spus ca e proverb?! mai bine am baga cu totii la scafarlie acest proverb si am incerca sa tinem cont de el.
    • -1 (5 voturi)    
      nu pot sa cred (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:45)

      noemi [anonim] i-a raspuns lui bango

      ...unii oameni cauta greseli si noduri in papura in discursul Regelui (care oricum este cu mult mai multa clasa decat a oricarui politician din conducere), pai in cazul asta, merita leaderii pe care ii avem. noi restul, care se pare ca suntem minoritate, avem o singura sansa: bye bye romania. multumesc anticipat pentru minusuri.
  • +3 (7 voturi)    
    SA FIM CALMI! E SIMPLU! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:11)

    GAVRILACHE [anonim]

    Dragii mosului, sa fim calmi! E simplu! Toate ziarele, toate televiziunile, au prezentat stirea despre discursul regelui sub titlul acestui citat! De ce? Pentru ca, din tot ce a spus regele, am ramas cu aceste superbe cuvinte! Adicatelea, iata ce vorbe intelepte a rostit Majestatea Sa! Da, e adevarat, numai ca, iata, intelepciunea nu este a sa ci a altora! Dupa cum daca cineva reproduce o vorba inteleapta a unui mare filosif nu inseamna ca devine, automat, filosof! Daca regele ar fi precizat ca citeaza cuvintele altcuiva, nimeni nu ar fi preluat aceste cuvinte in titlul unei stiri! E simplu!
    • 0 (0 voturi)    
      pfff (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:01)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      @Gavrilache:
      Tu crezi ca asta a vrut sa para nare filosof ?
      Asta ai inteles tu ?
  • -1 (7 voturi)    
    Asa, si? (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:16)

    aura [anonim]

    Nu stiu ce e mai penibil:
    - folosirea intr-o imprejurare publica a unor vorbe de duh apartinind altora, chiar daca nu se indica bibliografia
    sau
    -condimentarea discursului unui oficial cu lacrimi din nimica toata
  • +2 (2 voturi)    
    nu reusesc sa prind eroarea (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:45)

    garfield [anonim]

    daca sursa primara este un proverb amerindian, inseamna ca e patrimoniu universal si poate fi preluat ca atare de oricine, la liber.

    mi-e si mila de amaratul ala de blogger care incearca el sa fie destept din gaurica lui de pe net. si scarba de toti amaratii care au primit ordin sa gaseasca nod in papura si latra aiurea la comanda.

    in al treilea rand titlul articolului nu reflecta corect ceea ce scrie in articol: scrieti ca regele a preluat ceva spus de audubon - de unde tragi concluzia ca e ceva grav, iar in articol o inmoaie brusc, mda, e dupa audubon, dar ok, totul vine de la un proverb care e patrimoniu universal, etc. jurnalism, ai?
    • +1 (1 vot)    
      Diferenta dintre citat si parafraza... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:15)

      afm [anonim] i-a raspuns lui garfield

      ...nu o intelege oricine, e nevoie de scoala... Din pacate, se pare ca scoala romaneasca scapa printre degete multi sferto- docti cu blog sponsorizat de alti sferto-docti.
  • -1 (3 voturi)    
    Roata (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:50)

    ion [anonim]

    După cum văd eu, toată lumea așteaptă să inventăm zilnic roata sau apa caldă. E adevărat că probabil toată lumea așteaptă o minune, o revelație, dar e foarte de așteptat ca aceasta să nu provină de la casa regală. Alt Rege este cel responsabil cu minunile....
  • -2 (4 voturi)    
    Discursul Regelui Mihai I din Parlament (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:20)

    dan [anonim]

    Gresit !
    Barbu Stefanescu Delavrancea a sugerat ca Stefan cel Mare ar fi afirmat : "Moldova nu este a mea si nici a voastra, este a urmasilor urmasilor nostri!"
    Deci atentie Dl A.N. primul plagiator al numitului John James Audubon, care la randul lui a citat un proverb amerindian... a fost : Barbu Stefanescu Delavrancea.
    Sanatate si virtute!
  • -1 (5 voturi)    
    Bleen e penibil... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 13:51)

    Mihai [anonim]

    Cuvintele folosite de regele Mihai sunt o PARAFRAZA, nu un CITAT din altcineva. Nu are de ce sa mentioneze sursa unei sintagme pe care a adaptat-o la situatia din discursul sau. Nimeni nu mentioneaza sursa unei sintagme parafrazate, decat cei care vor sa se dea foarte cultivati.
    Iar "proverbele amerindiene" sunt si ele o inventie recenta, adica in gura bietilor amerindieni s-au pus foarte multe lucruri - multe de bun simt, care se aplica vremilor noastre, cum ar fi zicerile "lor" ecologice. Foarte bune, numai ca sunt in mare parte inventate de oameni bine intentionati, europeni si americani, din ultimele doua secole. Deci domnule Bleen, de ce nu faci propaganda ta politica folosind altceva, nu ceea ce nu stapanesti?
  • 0 (4 voturi)    
    idei si cuvint (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:23)

    am [anonim]

    Cine-i Bleen asta ? asa destept....
    pai orice cuvant pe care il rostim,orice idee pe care o enuntam va asigur ca nu ne apartine in exclusivitate..........toate sunt preluate pe matricele
    mostenite.Concluzie: subiectul este fals,critica nejustificata.Gasiti altceva !
  • 0 (4 voturi)    
    eu nu vad decat... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 14:40)

    egroeg [anonim]

    un singur PENIBIL. Unul de se crede mare ziarit si semneaza A.N.,dar care nu a fost in stare sa desluseasca esenta spuselor M.S. Regele Mihai.De fapt, articolul "duhneste" de rea-credinta,ca daca tot nu au reusit altii sa strice ceremoniile,macar "o codita" sa mai incerce ceva.Jalnic dle sau dna ziarist!
  • +2 (2 voturi)    
    A zis cineva odată... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:13)

    bors cu miere [utilizator]

    Toate cuvintele sunt prejudecăţi.
  • -1 (7 voturi)    
    sa nu cumva sa va ganditi sa nu publicati mesaje p (Miercuri, 26 octombrie 2011, 15:20)

    elena [anonim]

    asta e tot ce puteati sa scrieti??
    toataq lumea priveste amirativ faptul ca regele, la varsta de 90 de ani, a avut un discrs simplu scurt dar cuprinzator, si pe voi tot ce va duce capul este ca a plagiat ultima fraza? hai sa va zic eu mai desteptilor, nu se citeaza sursa in discursuri decat daca vrei. bun....acuma ca am lamurit mai avti si altceva de ragait??? basescu e jos nici macar nu exita comparatie. nu-l mai pupati in fund atata, ca d-aia ati ajuns pupatori de funduri din cauza dictaturii lui.
  • -1 (1 vot)    
    O scurta concluzie (Miercuri, 26 octombrie 2011, 18:38)

    George [anonim]

    Actualii neomonarhisti seamana pana la identificare absoluta cu bolsevicii de ieri. Gandesc la fel, procedeaza la fel, vorbesc la fel. Numai daca privim la reactiile lor stupide si agresive de pe forumurile de discutii. Iata, cineva a descoperit plagierea unui citat din discursul fostului rege si, cum reactioneaza ei, neomonarhistii bolsevici? Injura, jignesc si bagatelizeaza. Daca cel pe care-l urasc ei visceral, presedintele Basescu, ar fi comis aceeasi grava eroare, aceeasi neomonarhisti bolsevici fi fost in delir. L-ar fi infierat cu manie proletara. Dubla masura, ipocrizia si fatarnicia sunt considerate virtuti de catre acesti indivizi care si-au descoperit, intre timp, vai!, desi n-au habar de ce-i aia monarhie si ce rau a facut fostul rege Mihai acestei tari, sentimente monarhice profunde. In ce tara caricaturala traim... Cat de fracturata este societatea romaneasca in care traim? Cine profita? Pai clica promoscovita din Romania. Si, desigur, stapanii lor de la Moscova.

    Felicitari lui Bleen!!!