Traian Basescu i-a spus lui Barroso ca este nevoie ca UE sa se indrepte catre Statele Unite ale Europei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2011, 16:36 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a declarat, in discutiile purtate marti la Bruxelles cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, ca pentru Romania este esentiala o Europa unita si o Uniune Europeana care "sa se indrepte catre Statele Unite ale Europei", relateaza Agerpres.

"Am discutat un lucru care pentru Romania este fundamental: noi nu am vrea o Europa cu cercuri centrifuge, cu idei centrifuge. Pentru Romania este esentiala o Europa unita, tot mai integrata si cred ca nu avem niciun motiv ca suveranitatea europeana sa nu o exercitam impreuna. Avem institutii puternice pe care trebuie sa le facem mai puternice, avem nevoie de o Uniune Europeana care sa ne indrepte catre Statele Unite ale Europei. Sigur, acest concept poate fi criticat si nu am eu pretentia ca Romania o sa si impuna, dar nu vom conteni sa sustinem acest concept al Statelor Unite ale Europei", a declarat seful statului, la finalul intrevederii de la Bruxelles cu presedintele Comisiei Europene.

Presedintele Traian Basescu i-a prezentat totodata presedintelui CE implicatiile care pot sa apara in Romania din cauza intarzierilor deciziilor privind Grecia si Zona Euro.

"In discutiile cu presedintele Barroso am subliniat nevoia ca maine sa se ia decizii. Sigur, nu ne putem substitui statelor din Zona Euro. Am discutat si am aratat domnului presedinte Barroso implicatiile intarzierilor in decizii pentru Romania. (...) Respectam efortul urias pe care il fac statele contributoare, dar avem nevoie de decizie rapida si cred ca avem nevoie mai mult ca oricand de integrare economica care sa ne indrepte catre crearea unei Europe unite", a spus seful statului, la finalul intrevederii cu presedintele Comisiei Europene.

El a reafirmat faptul ca CDS-ul Romaniei a crescut in ultima perioada ca un efect al "contaminarii" regiunii in urma situatiei din Grecia si din Zona Euro.

Presedintele Basescu a precizat ca i-a vorbit lui Barroso despre ingrijorarea Bucurestiului cu privire la necesitatea mentinerii expunerii bancilor europene pe piata bancara din Romania in urma procesului de recapitalizare.

"Am avut o intalnire extrem de necesara pentru mine si pentru Romania cu domnul presedinte Barroso. Am facut o analiza impreuna legata de modalitatile in care putem accelera absorbtia fondurilor europene si vreau sa multumesc Comisiei Europene atat pentru ghidul pe care ni l-a pus la dispozitie, cat si pentru asistenta tehnica ce ne va fi asigurata in perioada urmatoare", a mai spus Basescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1154 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Basescu si Europa... (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:59)

    hot news [utilizator]

    Observ ca in ultima vreme pe Basescu "il mananca" foarte mult tema asta cu "Statele Unite ale Europei".

    Trecand peste faptul ca e imposibil sa faci o singura natiune din mixul popoarelor de pe acest continent, ma intreb....

    ce oficiali importanti de la Bruxelles sunt interesati de ce spune Basescu, atata timp cat nici macar nu dau mana cu el la reuniunile importante?

    Vad ca in ultima vreme Basescu da impresia ca se lupta asiduu pentru binele tarii si incearca sa lase impresia ca este un lider.

    Ca de obicei insa, nimeni nu este interesat de ce spune el.

    Pentru ca la nivel de presedinti, nu conteaza atat de mult ceea ce spui, cat conteaza relatiile, networkingul.

    Ori, cand singura ta preocupare este sa te certi cu toti din jur... sa avem pardon!
    • +1 (7 voturi)    
      Sunt de acord cu faptul ca, (Marţi, 25 octombrie 2011, 22:13)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui hot news

      amicul soso a avut o atitudine jalnica. Mai mult tind sa cred ca foloseste aceasta tehnica, pentru ca sa te provoace impotriva lui Basescu si pentru a scoate mai multe de la tine.
      Nu vad ce te deranjeaza faptul ca Basescu are niste idei, pentru a fortifica puterea Uniunii Europene?
      De unde ai dedus faptul ca aceasta idee nu este rumegata deja de mai marii UE? Faptul ca nu gasesti declaratii din partea acestora, nu inseamna ca nu sunt interesati.
      Alta intrebare este. Cum tragi atat de ieftin concluzia, ca Basescu doreste o singura natiune? Si de unde sti ca dorinta aceasta este doar a dumnealui?
      Pana la accelerarea procesului de criza in Europa si apoi extinderea sa in Lume, Uniunea Europeana, s-a bazat doar pe relatii strict economice financiare, pierzand din vedere, necesitate unei colaborari stranse si sincere intre statele UE si in alte domenii de activitate, precum Justitia, Politica si fiscalitatea. Pana nu s-a intamplat ceea ce a meritat, cu Grecia.
      Basescu, nu lupta in ultima vreme pentru binele tarii, ci a facut-o dintotdeauna si nu lasa impresia ca este un lider, ci chiar este.
      De certat, poate ca se cearta, dar nu cu cei din jur, ci doar cu un anumit soi de oameni. Daca nu ar fi existat aceasta atitudine, Romania nu ar fi fost nici in NATO si mai putin in UE. Acum 4 ani, se vorbea foarte putin despre Romania in UE, si ce se vorbea, erau doar laturile negative. Prin Politica dusa de Presedintele Basescu, Romania a luat o alta fata si structura in mintile europene. Este dureros ca, dupa atatia ani de truda, si nu numai din parte dumnealui, sa apara azi un rege care abdicat de buna voie si sa se declare regele tuturor romanilor, fara ca macar romanii sa aiba habar.
  • +2 (8 voturi)    
    extern (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:33)

    soso [anonim]

    Cosminel, iar nu ti-ai luat pastilele? Mai nou vad ca toti romanii, in frunte cu Mickey Mouse (aka Ponta), sunt experti in politica externa.
    • -2 (6 voturi)    
      tu vorbesti de mine, insa... (Marţi, 25 octombrie 2011, 19:15)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui soso

      ... oricine citeste modul in care am comentat eu si cel in care ai comentat tu, isi da seama care dintre noi este de neam prost (a.k.a. postac)

      In plus, daca ai urmari comentariile mele la alte articole ai observa ca desi am o parere critica la adresa lui Basescu, nu exagerez si ma feresc de echichetari.

      In rest, iti doresc o seara frumoasa :)
      • +1 (3 voturi)    
        argumentele tale ... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:28)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        ...sunt de fapt ironii si nu sunt deloc concrete.
        Mix de popoare intr-o singura natiune.... nu este imposibil. Vezi istoria SUA. Stiai ca era f f aproape ca limba oficiala sa fie germnana si n u engleza?
        Mai mult SUA a adunat nu doar popoare diferite dar si culturi total diferite... si MIX-ul final este SUA de azi....nu e rau as indrazni sa spun...
        Tu chiar crezi ca presedintele discuta cu Bruxells doar ca sa isi faca o imagine in tara, esti rau voitor sau naiv. Se numeste politica externa si este poate cea mai bine facuta dintre toti presedintii de pana acum (90 - prezent).
        Si un ultim aspect nu esti formator de opinie ci doar primul postac pe faza sa pui un comentariu. Asa ca nu esti in masura sa vorbesti la plural.... pt ce spui tu nu reprezinta decat punctul tau de vedere individual si nimic mai mult.
        O zi frumoasa de asemenea...
  • -5 (7 voturi)    
    Un decalaj de 30 de ani (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:53)

    Tryggvasson [anonim]

    Eu nu doresc Statele Unite ale Europei. Pe langa dezavantajele vizibile din start ale notiunii, pentru Romania asta ar insemna, nici mai mult, nici mai putin, decat sa isi instraineze centrul de comanda, in timp ce pentru altii ar insemna sa si-l extinda.
    Cred ca Basescu traieste dupa niste mentalitati de acum 30 de ani, in ce priveste economia politica si centrele de putere, iar asta nu ne avantajeaza.
    • +2 (6 voturi)    
      sincer (Marţi, 25 octombrie 2011, 22:15)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Tryggvasson

      Cand vad cine vrea la comanda... si eu as vrea sa instrainez centrul de comanda. Mi-ar fi mult mai bine sub comanda Comisiei Europene decat sub comanda lui Poanta&Crinut
    • +1 (1 vot)    
      Si... (Marţi, 25 octombrie 2011, 22:16)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui Tryggvasson

      pe cine nu avantajeaza aceasta mentalitate de 30 de ani, dom'le? Eu o prefer celei de acum 100 de ani, practicata de statele UE. Unele, nu toate.
    • 0 (2 voturi)    
      gresit... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 12:33)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Tryggvasson

      Nu se instraineaza nimic. In PE Romania are mai multi reprezentanti decat Ungaria, Olanda, Belgia etc...
      Deci nu se instraineaza dimpotriva... politica o sa fie unitara in interesul comun al Europei ca intreg,
      Spui ca o Europa Unita este demn de politica de acum 30 de ani... acum fix 30 de ani Europa era despartita de cortina de fier... deci vorbesti in metafore fara acoperire.
      Pana acum vreo jumatate de secol Europa avea razboiaie cam la ordinea zilei... Politica se facea cu forte armate!
      Acum politica se face prin sedinta / cearta in Parlamentul European. Fara tineri morti pe camp si fara orase pustiite!
      Asta ne e viitorul nostru... al europenilor.
      Plus ca in fata noilor competitori mondiali statele europene sunt slabe in fata unor colosi ca SUA Rusia China.... dar Statele Unite ale Europei... este o idee a naibii de buna!
  • -2 (6 voturi)    
    Basescu nu stie despre ce vorbeste! (Miercuri, 26 octombrie 2011, 8:01)

    .... [utilizator]

    Statele Unite ale Europei ar putea cuprinde doar statele dezvoltate (si civilizate) ale Europei, adica cele vestice, centrale si nordice ale Europei. Daca acest lucru se va realiza, va fi doar o invitatie mai eleganta de a-i da afara din actualul UE pe cei mai nespalati si cu bube-n cap cum ar fi statele din sudul si estul Europei.
    In concluzie, probabil ca pana la urma noi vom ramane ce suntem si ce am fost dintotdeauna: o natiune de mana a treia (ar fi frumos sa fim macar a doua dar nu suntem) aflata la periferia lumii civilizate si care e bagata in seama doar atunci cand se mai fac experimente economice sau cand au de rezolvat treburile murdare ale celor mari.Iar pentru a accede la acest statut, cine e cel mai recomandat sa ne reprezinte? Basescu! de aceea acesta o tine langa cu Statele Unite ale Europei (alta explicatie logica nu gasesc).
    • -1 (5 voturi)    
      bine (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:19)

      bine [anonim] i-a raspuns lui ....

      bine ca stii tu. inainte sa il critici atata, daca esti atat de bun, de ce nu ai fost tu in stare sa ajungi presedinte? esti jalnic...
      • +2 (2 voturi)    
        Adica... (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:56)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui bine

        ...numai presedintii se pot critica intre ei ?

        Esti la gradinita ?
  • -2 (6 voturi)    
    Contradictie (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:41)

    Ducu [anonim]

    Gresesc cumva sau Basescu a depus un juramant prin care, printre altele, s-a angajat sa apele "suveranitatea, integritatea teritoriala,......?