Traian Basescu: Armata suporta privatiunile pe care le suporta intregul popor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2011, 11:36 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a declarat marti ca stie ca Armata suporta privatiunile pe care le suporta intregul popor, mentionand ca acestea sunt generate de o criza economica pe care nu a dorit-o nimeni si care nu isi are originile in Romania, transmite Mediafax.

Seful statului a spus ca ziua de 25 octombrie, Ziua Armatei, are semnificatia soliditatii acestei tari, o soliditate care se bazeaza in mod deosebit pe armata.

"Este semnul capacitatii noastre de a trece prin momente extrem de dificile, momente pe care in istoria ei Armata le-a marcat si le-a consolidat. 25 octombrie marcheaza momentul in care o singura institutie a statului roman a putut sa-i redea statului demnitatea. A fost momentul in care Armata, ca intotdeauna in istorie, si-a facut datoria fata de tara - a eliberat ultima palma de pamant romanesc. Aceasta zi este nu numai o zi a recunostiintei, este si o zi a demnitatii noastre. O zi a demnitatii pe care militarii romani au stropit-o cu sange, au marcat-o cu vitejie, au sustinut-o prin vointa lor", a declarat Traian Basescu, la un eveniment desfasurat la Monumentul eroilor cazuti la datorie, ocazionat de Ziua Armatei Romane.

El a mai spus ca niciodata, probabil, vreo institutie a statului roman nu va ajunge la nivelul de recunostinta de care romanii il au fata de Armata, care i-a facut din nou liberi pe romani dupa cel de-al doilea Razboi Mondial, care prin implicarea ei la revolutie a facut-o sa reuseasca, care, prin capacitatea ei de a-si indeplini misiunile in afara frontierelor tarii a dovedit ca Romania e un partener de nadejde, un partener in care se poate avea incredere oricand si oriunde.

"Azi avem o Armata instruita, o Armata care prin participarea la misiuni in Africa, Balcanii de Vest, Irak, Afganistan a devenit o armata capabila sa-si faca oricand datoria fata de tara si fata de aliati. Trebuie sa va spun ca stiu foarte bine ca si Armata suporta privatiunile pe care le suporta intregul popor, privatiuni generate de o criza economica pe care nu a dorit-o nimeni si care nu isi are originile in Romania. Pentru demnitatea cu care treceti prin aceste momente dificile, dar si pentru eroismul cu care va indepliniti misiunile in afara frontierelor tarii tin sa va multumesc astazi, de ziua voastra. Permiteti-mi sa ma indrept cu un gand de recunostinta catre cei care s-au jertfit pentru eliberarea tarii, pentru cei care isi indeplinesc misiuni si s-au jertfit in afara frontierelor in timp de pace. La multi ani, militari ai Armatei Romane", a mai spus seful statului.

La eveniment au mai participat, printre altii, ministrul Apararii, Gabriel Oprea, Cristian Diaconescu, ministrul de Externe, Teodor Baconschi si primarul sectorul 4 al Capitalei, Cristian Popescu Piedone.

25 octombrie 1944, Ziua Armatei Romane, semnifica data eliberarii totale a nord-vestului Transilvaniei de sub ocupatie si administratie straine.

Acesta a fost singurul obiectiv strategic national, realizat efectiv de Armata Romana pe campul de lupta, recunoscut juridic in art. 2 al Tratatului de Pace dintre Romania si Puterile Aliate si Asociate, incheiat la 10 februarie 1947.

Eliberarea intregului teritoriu national s-a obtinut prin lupta eroica a peste 525.000 de militari angajati nemijlocit in lupta, intre 23 august si 25 octombrie 1944. Dintre acestia au fost ucisi sau raniti circa 58.000. Pierderile provocate inamicului s-au ridicat la 89.934 militari, dintre care 76.275 prizonieri.

Eliberarea partii de nord-vest a Romaniei nu a insemnat si incetarea luptelor duse de Armata Romana, care a continuat razboiul antifascist alaturi de puterile Natiunilor Unite pentru eliberarea Ungariei, Cehoslovaciei si Austriei, pana la victoria finala. 'Ajunse la frontiera din 1940, diviziile noastre - mentiona comunicatul Marelui Stat Major din 25 octombrie 1944 - sunt gata de un nou efort si de noi lupte alaturi de marii nostri aliati, pana la infrangerea totala a fortelor germano-maghiare'.

Ziua Armatei Romane a fost instituita prin Decretul nr. 381 din 1 octombrie 1959, cand Ziua Fortelor Armate a fost mutata din 2 octombrie (Decretul nr. 125/20 iulie 1951, care instituia Ziua Fortelor Armate ale R.P.R.), in data de 25 octombrie. In Decret nu se face nicio referire explicita la motivul acestei decizii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2655 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    cultul armatei (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:55)

    hot news [utilizator]

    Basescu are obsesia asta cu armata...

    Armata romana este reformata in special datorita intrarii in NATO si UE, care fac ca azi nimeni sa nu mai fie obigat sa faca armata, iar ea sa devina o meserie profesionista.

    Base nu e un presedinte rau, insa are anumite fixuri aiurea.
    • +6 (10 voturi)    
      Pregatire (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:45)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Toti presedintii sint obsedati de siguranta si securitatea tarii. Razboaiele si violenta tin de natura umana.

      Se zice ca daca-ti doresti pacea, pregateste-te de razboi.
      • 0 (0 voturi)    
        Draga Daniel (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:02)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        NATO si UE au fost create la nivel macro tocmai pentru a reforma armatele pe plan european si mondial, deoarece daca vei citi o carte de istorie vei vedea ca cele mai mari cheltuieli intr-un stat sunt cele cu intretinerea armatei.

        Nu ma crezi? Daca doresti, iti dau titlul unei carti "Ascensiunea si decaderea marilor puteri"'.

        Te asigur ca nu e o carte de genul "teoria conspiratiei" ;)
  • -6 (10 voturi)    
    stai linistit ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:04)

    stere [anonim]

    Nu-i nici un fix, sunt vorbe goale ....
  • -5 (7 voturi)    
    poporul suporta privatiunile (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:44)

    costica [anonim]

    Generate de o guvernare INCOMPETENTA.
    Restul sunt povesti portocalii de care ne-am saturat si pe care poporul roman le taxeaza simplu: MINCINOSII.
    • -1 (1 vot)    
      Nemultumitului i se ia darul. (Marţi, 25 octombrie 2011, 18:03)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Cred ca asa ar trebui sa se faca cu tine si cu cei ca tine.Oricum,nu sunt printre cei care sa le fie frica ca ar veni Ponta primministru.Chestia este ca nu merita.Daca Nastase si-ar fi rezolvat problema juridica,era mai bun.Mai ales in situatia de criza.Ponta-i un saltimbanc,copilot care trage prea mult spre stanga.Adica are directia defecta.
  • -1 (7 voturi)    
    Cam multa (Marţi, 25 octombrie 2011, 13:03)

    Rali [utilizator]

    O gramada de armata, cam multa. De ce ne mai trebuie aceasta institutie a statului???
  • 0 (6 voturi)    
    Respectul... (Marţi, 25 octombrie 2011, 14:06)

    catalin_mattei [utilizator]

    respectul fata de o armata se reflecta cel ami bine prin actiunile intreprinse... este la fel ca iubirea fata de copil: nu este de ajuns sa o afirmi ci trebuie sa o si demonstrezi...
  • -3 (5 voturi)    
    sarbatoare dubioasa (Marţi, 25 octombrie 2011, 15:10)

    toma necredinciosul [anonim]

    oare cum naiba se face ca ziua armatei, sarbatoare mostenita de la comunisti, de altfel, se celebreaza exact de ziua de nastere a ms. ma'ntreb de ce oare mari istorici de genul cristoiu dar si voi, hotznews care le stiti pe toate, inca nu au dezvaluit acest mister pentru ca presedintele nostru cel neinfricat sa faca modificarea necesara. prin eliminarea din istoria 'noastra' nationala a oricarei aluzii, oricarei conexiuni cu ms, bolsevicul comunst. JOS Komunismul!
    • -3 (5 voturi)    
      Basescu (Marţi, 25 octombrie 2011, 15:38)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui toma necredinciosul

      o fi fost vreun dizident cand avea ditamai functiile in statul comunist.
      Eu cred ca el este un democrat autentic.SOTO!
    • +2 (2 voturi)    
      De ce nu citesti? (Marţi, 25 octombrie 2011, 18:12)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui toma necredinciosul

      Nu trebuie sa-ti spuna Carstoiu sau altcineva.Pe 25 octombrie,de ziua regelui a fost eliberat ultimul petec de pamant romanesc.Pentru-ca atunci,regele era stimat si iubit de popor,sa amanat realizarea acestui act cu cateva zile,tocmai pentru a-i face o bucurie regelui.Drept multumire ,Regele Mihai I a abdicat(abandonat )lasand poporul in bratele comunistilor.Poate ca era bine ca regele sa se fi dus azi la Carei si nu in parlament la brat cu comunistii si securistii.Sa stii ca am invatat carte in perioada comunista si aceste informatii,daca erai interesat ,le gaseai prin biblioteci.Si prin arhiva bunicilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Domnule Presedinte (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:55)

    codrin [anonim]

    Eu personal..inca mai cred in dvs.
    • -1 (3 voturi)    
      cati crezi ca mai sunteti??!!!!!!!!!!!!! (Marţi, 25 octombrie 2011, 18:26)

      vio [anonim] i-a raspuns lui codrin

      Sincer, ai vreo idee?!
      Daca maine ar fi alegeri prezidentiale, tu cat crezi ca ar obtine Basescu???!!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Cati mai suntem? (Marţi, 25 octombrie 2011, 21:11)

        ValT [utilizator] i-a raspuns lui vio

        Nu stiu. Ce stiu sigur este ca ar obtine patru voturi de la familia mea.
        • -1 (3 voturi)    
          cred ca are voturile clientelei portocalii (Marţi, 25 octombrie 2011, 22:25)

          costica [anonim] i-a raspuns lui ValT

          ca astia nici nu au simtit ce-i aia criza..
          cred ca ii vor da voturile ...
          Dar aia muuuulti, romanii care au dus greul crizei generate de incompetenta portocalie si nu de criza cum ne spune noua TB, aia nu vor vota TB !!!
          Vezi ce spune Dl Ionut Dumitru azi pe online despre evaziunea fiscala din Romania, iar TB nici nu o vede, el vede ce pierderi aduce Roamniei situatia din Grecia !!!!!!!!!!!!!!!!!!
          • 0 (0 voturi)    
            Nu suntem clientela portocalie. (Miercuri, 26 octombrie 2011, 10:12)

            ValT [utilizator] i-a raspuns lui costica

            Si simtim criza. Doar ca nu credem in teoriile conform carora ea a fost generata de incompetenta portocalie. Dimpotriva, ne bucuram ca am votat "portocaliu", fiindca suntem convinsi ca altminteri am fi fost acum in situatia Greciei. TB, adica presedintele Traian Basescu, a vorbit despre evaziunea fiscala. Deci o vede. Dar: eradicarea evaziunii fiscale nu se numara printre atributiile presedintelui. In schimb, se numara printre atributiile sale sa vorbeasca despre felul cum situatia internationala se rasfrange asupra Romaniei.