Fostul suveran al Romaniei implineste marti 90 de ani. Ce capete incoronate vor participa la ceremoniile organizate in cinstea regelui Mihai

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2011, 7:24 Actualitate | Esenţial


Regele Mihai al Romaniei
Foto: Agerpres
Regele Mihai implineste marti, varsta de 90 de ani. Mai multe capete incoronate si membri ai familiilor regale din Europa sunt asteptati marti in Romania pentru a participa la ceremoniile care marcheaza 90 de ani de la nasterea fostului rege Mihai. Cu ocazia acestui eveniment Regele Mihai va sustine, marti dimineata, un discurs in Parlamentul Romaniei, un eveniment fara precedent pentru tara noastra.

Regina Sofia a Spaniei, Regele Carl XVI Gustaf al Suediei, Marele Duce Henri de Luxemburg, Printesa de Alexandra a Belgiei, Printesa Muna a Iordaniei, fostul rege bulgar Simeon si reprezentanti ai familiilor regale din Grecia, Italia, Germania, Serbia, Rusia, Muntenegru si Portugalia sunt printre oaspetii, potrivit listei de invitati facuta publica de Casa Regala.

Invitatii vor participa, marti seara, la un concert la Opera romana din Bucuresti, apoi la o cina privata.

Spectacolul de gala va putea fi urmarit gratuit de bucuresteni, in parcul din fata Operei Nationale, unde Primaria Municipiului Bucuresti va instala ecrane si sistem de amplificare pentru ca spectacolul de pe scena sa poata fi urmarit in aer liber de 5.000 de persoane. Seara va fi onorata de prezenta solistilor Nelly Miricioiu, Teodor Ilincai, Vlad Mirita, a Orchestrei Operei Nationale si a Muzicii Reprezentative a Ministerului Apararii Nationale.

Marti dimineata, incepand cu ora 10:00, fostul suveran al Romaniei se va adresa celor doua Camere ale Parlamentului, un eveniment fara precedent pentru fosta tara comunista, scrie AFP.

Presedintele Traian Basescu si premierul Emil Boc nu vor participa la discursul din Parlament al fostului rege, desi au fost invitati. Seful statului a avut in ultima perioada mai multe declaratii critice la adresa fostului suveran. El a sustinut ca decizia regelui Mihai de a abdica a fost "un act de tradare", ca acesta a fost "sluga la rusi" si ca "bietul ex-rege" a fost atras intr-un joc politic cu Dan Voiculescu si PNL.

In ceea ce priveste un eventual mesaj al sefului statului cu aceasta ocazie, replica sa a fost fara echivoc: "Un mesaj care sa spuna ce?", scrie Mediafax.

Si Patriarhul Daniel va absenta de la Parlament, invocand sarbatoarea Cuviosului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucurestilor, si sedinta Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, care impun participarea sa. Prin urmare, seful BOR va fi inlocuit de episcop-vicarul patriarhal Ciprian Campineanul, reprezentantul oficial al Patriarhiei Romane in relatia cu Parlamentul.

Singurul supravietuitor al sefilor de stat din Al doilea razboi mondial, regele Mihai al Romaniei a fost fortat sa abdice de catre comunisti in decembrie 1947.

Nascut 25 octombrie 1921 la Sinaia, in dinastia Hohenzollern, regele Mihai a fost fiul regelui Carol al II-lea si al printesei Elena si nepot al regelui Ferdinand I.

A domnit de doua ori, intre 1927-1930, apoi intre 1940 -1947. A avut interdictie de a reveni in tara sa natala in timpul regimului comunist si la inceputul anilor 1990. Regele Mihai s-a mutat definitiv la Bucuresti in 2002, impreuna cu sotia lui Ana de Bourbon-Parma.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7262 vizualizari

  • +9 (35 voturi)    
    La multi ani! (Marţi, 25 octombrie 2011, 7:54)

    prompt [utilizator]

    Am preferat imediat dupa revolutie restabilirea monarhiei in Romania, asa cum era normal dupa cele petrecute in dec.'47. Motivul? Se evita ,,circul" presedintilor, se restabileau rapid legaturile cu occidentul, aveam o institutie care sa ne reprezinte fara contestatii pe toti. Si mai cred ca ne-ar fi fost mult mai bine tuturor. Pacat ca romanii au fost orbiti de ideea de republica, sa-si aleaga singuri periodic presedintele-rege!!! Nu ma refer aici la calitatile personale ale regelui(desi sunt destule), ci la institutia numita monarhie, care nu e deloc depasita din M Britanie pana in Suedia. Am fi putut urma exemplul Spaniei daca....nu ne-ar fi mutilat constiintele perioada comunista. Daca....
    • 0 (22 voturi)    
      REGE? (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:17)

      Minime [anonim] i-a raspuns lui prompt

      Cum mai e asta regele nostru cand a dat tara din pix pe mana comunistilor? Si sa nu-mi spuneti ca nu avea de ales cand oameni simpli, barbati si femei au continuat sa lupte cu comunistii inca 10 ani prin munti.

      Si apoi timp de 40 si ceva de ani a stat bine mersi la caldurica prin europa fara sa faca nimic pe cand iar alti oameni simpli fugiti clandestin au luptat macar prin lobby mediatic impotriva comunistilor.

      Si dupa revolutie noi trebuia sa-i punem tara pe tava? Cei dinaintea lui au fost REGI, nu el.
      • -3 (7 voturi)    
        cei din munti trebuiau sa ocupe universul :)) (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:38)

        ghinea [anonim] i-a raspuns lui Minime

        cei care au luptat in munti erau o mana de oameni nu mai crede in basme.
        ia o harta a europei vezi care au fost statele satelit ale urss-ului si gandeste-te un pic logic putea romania sa ramana in afara sferei sovietice?
      • +1 (1 vot)    
        Pacat (Marţi, 25 octombrie 2011, 20:00)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui Minime

        Dumneata nu meriti decat soarta pe care o avem acum... nu meriti mai mult... pt. ca esti ingust la minte...
        Din pacate nu poti fi pastor la o haita de lupi!
        Lucrurile cu greu vor ajunge acolo unde trebuie sa fie, iar din cauza unora ca dumneata suntem unde suntem acum...
        Imi pare sincer rau.
        P.S. La multi ani Majestate! Multa Sanatate!
  • -2 (30 voturi)    
    Traiasca Regele! (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:03)

    Victor 44 [anonim]

    Traiasca Regele !
    Monarhia reprezinta singura speranta a noastra de a scapa de neo-comunisti.
    • +4 (10 voturi)    
      Neocomunistii PSD si PNL (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:43)

      Regele Asfaltului al II lea [anonim] i-a raspuns lui Victor 44

      s-au facut regalisti.Tariceanu cel bagat in afecri imobiliare cu fostul rege a devenit subit foarte monarhist.Totul este o mascarada anti Basescu.Va dati seama baronii PSD sau baronii PNL viseaza sa devina baroni cu acte in regula.Se umple Romania de baroni ,marchize,holuri de trecere ,conti si duci cu vorba.Fauna politica romaneasca ,fostii tarani la prima generatie la oras se viseaza nobili cu singe albastru.Se poate Are butic fostul rege si vinde titluri cate vrei.Are si la aia cu facturile false ,are titluri.
    • +7 (7 voturi)    
      Regele!? (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:06)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui Victor 44

      Din cate stiu eu, pentru a putea fi numit cineva Rege, e necesar ca acea persoana sa treaca printr-un ritual de numire (ungerea si inscaunarea lui ca atare) ceea ce i-ar conferi recunoasterea in fata poprului al carui rege va fi. Din nou din cate stiu, acest ritual nu s-a ideplinit niciodata asupra persoanei principelui Mihai I al Romaniei. Sau ma insel?
      • +1 (1 vot)    
        mica precizare (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:57)

        gheo [anonim] i-a raspuns lui kalinix

        Cred Regele Mihai est penultimul monarh european care a fost incoronat/uns (pt cei care prefera) dupa toate formalitatile sacrului, la 6 septembrie de catre patriarhul Romaniei, Nicolae Munteanu, in catedrala patriarhala. Ultimul suveran fiind regina Elisabeta a II-a a Regatului Unit, incoronata in 1953, de catre arhiepiscopul de Canterburry.
        • 0 (0 voturi)    
          Gresesti (Marţi, 25 octombrie 2011, 20:21)

          roberto [anonim] i-a raspuns lui gheo

          Ultimul a fost Cioaba Intaiul.
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Victor 44

  • +1 (25 voturi)    
    . (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:25)

    sep [utilizator]

    Pai ori e rege ori e fostul rege?

    Din cate se stie plecarea lui a insemnat abdicarea ceea ce inseamna ca nu mai are titlul de rege.

    Punct.
    • -4 (16 voturi)    
      titlul (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:48)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui sep

      nu mai are functia.
      ex marinarul vostru mai este capitan, ca nu mai comanda nicio nava ?
      i'a luat cineva titlul, daca nu mai are functia ?!
      rege este un titlu, functia este de suveran.

      marlania nu ajuta romania, din nefericire...
      sa traiti bine, mai draga !
      • +2 (10 voturi)    
        Unde a dat examenul de rege ? (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:06)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui panfilica

        Asa cum a fost numit asa a si plecat. Un personaj cel putin sters al istoriei Romaniei. marlania se pare ca este dominanta printre regalistii ce cer respect si bun-simt - a scrie numele tarii cu litera mica este MARLANIE. Titlurile sa castiga prin examene si concursuri, functiile se capata. Se pare ca si casele regale din Europa se cam abtin in a mai sustine un inexistent rege al Romaniei. Nici o casa regala aflata la carma unui stat nu este prezenta. Numai fosti monarhi - unii nici nu au voie sa se mai intoarca in tarile lor.
        • -2 (6 voturi)    
          si astia se abtin??? (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:49)

          toto [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Regina Sofia a Spaniei, Regele Carl XVI Gustaf al Suediei, Marele Duce Henri de Luxemburg, Printesa de Alexandra a Belgiei, Printesa Muna a Iordaniei. Voi, astia, sustinuatorii lui Basescu, care stati toata ziua pe forumuri si postati pt bani putini, sunteti penibili. Cred ca majoritatea sunteti din tineretul PDL. V-am vazut pe o parte din voi la meciul Romania-Bulgaria de la Constanta de acum cativa ani. Erati la scoala de vara si ati venit la meci ca niste penibili, imbracati in tricouri portocalii, adica in tricourile Olandei care era in grupa cu noi. Cred ca telespectatorii olandezi au ramas uimiti sa vada o peluza intreaga pe care a crezut-o plina de suporterii sai la un meci Romania-Bulgaria. Atat aveti in cap, asa actionati. Nu uitati ca astfel de lingai, cum sunteti voi, a adus tara in situatii critice in diverse randuri, in 1940, in timpul stalinizarii si apoi in timpul lui Ceausescu. Fara lingaii de langa ei dicatorii nu ar fi castigat atata putere, asa ca lasati-o mai moale cu Basescu. Deja treaba seamana rau de tot cu 2003-2004 cand multa lume ii canta osanale lui Nastase si asta credea ca Romania este mosia lui.
          • +7 (7 voturi)    
            . (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:02)

            sep [utilizator] i-a raspuns lui toto

            Ce legatura are Base cu titlul acestui domn? Romania este republica, nu regat precum tarile enumaret de tine.
          • +1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:27)

            [anonim] i-a raspuns lui toto

          • +3 (3 voturi)    
            te rugam (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:27)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui toto

            poate ne spui si ce actiuni anti comuniste a facut regele in timpul comunismului, de acolo, din Elvetia.
          • +2 (2 voturi)    
            Cea mai tare e printesa muna (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:29)

            tyty [anonim] i-a raspuns lui toto

            Nu Muma ? Sustinatori tot unul si unul. Cu asa monarh - nici familia lui nu-l mai recunoaste - asa print consort. Duda securistul sta perfect la brat cu monarhia. poate iti mai aduci aminte de un meci cu dude. Tare e chestia cu postatul pe bani (putini ?).
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:23)

      [anonim] i-a raspuns lui sep

  • -4 (24 voturi)    
    Sarbatoare, (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:25)

    gs [anonim]

    comparabila doar cu venirea papie Ioan Paul al II, la Bucuresti,
    La multi ani! Majestate.
  • -1 (15 voturi)    
    base (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:26)

    sache [anonim]

    da-mi voie sa-ti spun ca aici ai gresit. ar fi fost un gest frumos sa fii prezent acolo. indiferent cine se piteste in spatele regelui
  • +4 (22 voturi)    
    Rusine (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:28)

    anonim [anonim]

    Sa vina si un invitat din partea lui Stalin. Sa-i mai dea o medalie cu cea mai inalta distinctie! pentru a celebra aceasta memorabila varsta. Prea mult sange a manjit medalia aia, ce-o porti cu mandrie.

    Nu confundati Monarhia (ex: Regina Maria) cu Mihai I

    Se spune ca Dumnezeu ii ia de tineri pe cei ce-i sunt dragi. Sa-ti dea Dumnezeu Sanatate Mihai, sa ai viata lunga si tihnita!
  • -4 (8 voturi)    
    Alteta sa regala? :) (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:32)

    rcb [anonim]

    Regelui ii spui maiestate sau sire. Alteta sa regala e printul sau printesa. Corectati, va rog.
    • +5 (9 voturi)    
      Sau mai bine ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:12)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui rcb

      ... i-ar fi spus "Tovaras", si cred ca stii la ce ma refer cand spun asta. Mai bine un glont in cap decat abdicarea in favoarea comunistilor. Asa ar fi facut un rege patriot, si cred ca azi l-am fi cinstit fiecare dintre noi ca pe un erou, si nu ne-am fi indoit de caracterul sau. De ce nu a facut jocuri politice in 90 ? Pt ca nu l-a lasat Iliescu sa intre in tara, nu ? Iliescu, ala cu care azi "se pupa pe gingii" si isi trimit scrisori la zile de nastere. A asteptat sa plece Iliescu de la putere ca sa-si recupereze averile, si abia dupaia sa faca jocuri politice. Pentru cine ? Pentru Duda si frumoasa lui sotie care abia vorbeste romaneste ?
      Nu ma intelegeti gresit, eu sunt pentru monarhie, dar cu asemenea rege, prefer republica, altfel ne trezim iar cu rusii peste noi.
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:28)

      [anonim] i-a raspuns lui rcb

  • -5 (19 voturi)    
    TRAIASCA REGELE!!! (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:34)

    irina [anonim]

    LA MULTI ANI!! DUMNEZEU SA VA OCROTEASCA.
    • +2 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:30)

      [anonim] i-a raspuns lui irina

  • -6 (18 voturi)    
    Traiasca Regele (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:35)

    Maria [anonim]

    La multi ani Majestate! Sa va dea Dumnezeu sanatate, sa fiti fericit!
  • +2 (18 voturi)    
    LA MULTI ANI MAIESTATE ! (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:43)

    Dudushache [utilizator]

    Odata, de demult...eram bucurosi cu totii ca taranistii luasera puterea minerului kgb-ist, Iliescu.
    Emil Constantinescu a avut sansa sa ramana in istorie prin fortarea unui referendum national si readucerea monarhiei in Romania.
    Nu a facut-o si a ramas ca o bula care si acum mai fasaie prin colturi uitate de vremuri...
    Oare se va trezi odata si odata poporasul acesta al nost' ?!
  • -6 (18 voturi)    
    LA MULTI ANI, MAJESTATE ! (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:44)

    panfilie [anonim]

    si multa sanatate !
    TRAIASCA REGELE !
  • -4 (16 voturi)    
    Traiasca Regele ! (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:46)

    the rocker [anonim]

    La o aniversare un Rege aduna zeci de caperte incoronate , personaje cu mare influenta in lume .Sunt de parere ca Regele nostru , daca ar fi domnit ar fi fost un factor de stabilitate si ar fidat stralucire reprezentarii tarii. Am avut trei presedinti fosti comunisti care si-au demonstrat incapacitatea de a conduce si de a reprezenta asa cum se cuvine tara , ba mai mult doi dintre ei au fost paravan pentru afacerile partidelor din care proveneau iar al treile s-a declarat invins de ... Securitate. Iata de ce monarhiile aduc stralucire si prosperitate , pentru ca monarhii domnesc pentru propasirea tarii lor si nu pentru interese de partid.Traiasca Regele !
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:54)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui the rocker

      corect...3 presedinti ex-comunisti. asta stii pt ca e istorie contemporana.
      Dar priveste mai in urma...si afla cum au venit comunistii la putere (scuze tradarie este ca oricum venea peste noi comunistii...se pare ca asta e suficient pt tradare...frumos...)
    • +7 (7 voturi)    
      Vrei sa spui ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:16)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui the rocker

      ... daca n-ar fi tradat in favoarea rusilor. Si o sa spui ca n-am dreptate, ca el nu a tradat. Atunci te intreb, daca era asa un bun roman si patriot, de ce n-a ales moartea in tara ca un erou, decat sa fuga si sa paseze tara rusilor ? A preferat sa plece, sa nu scoata un cuvant timp de zeci de ani, si apoi sa revina in tara si primul lucru pe care sa-l faca, sa-si recupereze averea. Corect ? Asta da rege!
  • +1 (13 voturi)    
    Gigi (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:55)

    miki [anonim]

    Ce vrea sa spuna Prlamentului dar noua,ce vrea sa ne spuna?Face 90 ani foarte bine La multi ani.Punct.In rest doar timpenii nostalgice.
  • -2 (12 voturi)    
    ce pacat... (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:58)

    egroeg [anonim]

    ca mai marii nostri nu au inteles insemnatatea istorica a acestui eveniment si nu au gasit de cuviinta sa aiba macar o atitudine eleganta fata de el mai ales ca vor participa atatea capete incoronate ale Europei si nu numai.
  • +4 (20 voturi)    
    lasaneeeee...... (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:05)

    pandele [anonim]

    Cand a venit in Romania, imediat dupa revolutie, surprins ca nu este lasat sa intre in tara, se jelea de mama focului: vreau doar sa-mi vad poprul. Nu vreau averi.....pana la urma asta a vrut. Nu vreau monarhie, vreau doar sa le vorbesc romanilor....pana gasesc o masa critica sa-mi instalez pupezele pe tron. lasa-ne tataie! Ai abdicat. Ti-ai dat demisia renuntand la statutul de rege, doar ca sa-ti salvezi pielea si banii, abandonandu-ne in bratele Moscovei. Vii dupa 50 de ani cu aceleasi minciuni, profitand de conflictul dintre taberele pro si contra presedinte. Sa-ti fie rusine, bosorogule!
  • 0 (14 voturi)    
    NU INTELEG (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:19)

    banateanul. [utilizator]

    Pozitia presedintelui ! Nici pe cei cel sfatuiesc,sau chiar atat de incapatinat si plin de SINE ESTE !
    Majestatea sa este parte a istoriei tarii,(si nici decum un personaj negativ)
    Iar preafericitul , ori cum nu avea ce cauta fostul securist la acest EVENIMENT !
  • -7 (13 voturi)    
    mda (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:19)

    accidutzzu [anonim]

    Se pare ca noi romanii nu mai stim sa pretuim adevaratele valori ... regele MIhai a fost fortat sa abdice nu pentru ca i-au pus pistolul la tampla ci pentru ca nemernicii de comunisti au arestat studenti si au amenintat ca vor fi executati!
    Cu povestile cu aurul scos cu trenul si alte abureli va rog sa va ganditi un pic la cine controla statul in acel moment! Voi chiar sunteti atat de naivi sa credeti ca rusii si comunistii adusi de ei pe tancuri il lasau sa scoata ceva de o valoare semnificativa din tara?
    Singura problema ar fi ca a fost de acord cu arestarea maresalului Ion Antonescu care a dovedit o naivitate specifica varstei si care s-a dovedit tragica pentru maresal...
    Oricum,in acel moment, chiar daca rusii erau intarziati cu cateva luni, deznodamantul razboiului era acelasi...Ca atare destinul regelui a fost legat de cel al Romaniei - intre ciocan si nicovala - pribeag si rapit de o parte a sufletului ....
    La Multi Ani! Si un mesaj pentru cei care il aplauda pe Base' - voi chiar nu vedeti ce se intampla in jurul vostru poate pentru ca inca mai aveti serviciu dar nu va doresc sa intrati in cercul somerilor de lunga durata ....
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:56)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui accidutzzu

      cateva luni mai tarziu... exact aici omiti ceva important. Cateva luni mai tarziu ar fi insemnat cortina de fier sa fie mai la EST! Occidentul ar fi fost mai aproape si rusii mai departe...
      • -4 (6 voturi)    
        cortina de fier (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:14)

        Lache [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Cortina de fier s-a trasat la Yalta intre stalin, Churchil si Roosvelt, indiferent ce facea Mihai atunci eram dati sovieticilor, el a ales sa traiasca , ar fi fost o baie de sange si un nou razboi in care eram victime sigure daca nu abdica si se impotrivea rusilor. Asadar mai cititi istorie si nu mai plecati urechea la interpretarile Basiste
        • +4 (4 voturi)    
          De-a lungul istoriei ... (Marţi, 25 octombrie 2011, 14:09)

          HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui Lache

          .... romanii au purtat foarte multe razboaie si au murit cu milioanele ca sa apere integritatea tarii. Ce mai conta un razboi, fie el si inuti ? Mai bine muream demni decat sa ne chinuim secole de acum incolo sa scapam de coruptia comunista. El a preferat sa FUGA si sa-si salveze viata, in loc sa moara sau sa infunde puscariile comuniste asa cum au facut-o multi altii (de exemplu taranistii de marca, precum raposatul Diaconescu si multi altii). Problema nu e asta. Ce-a fost a fost. Dar cum e posibil sa revina dupa 50 de ani cu gandul sa-si revendice averile, iar apoi sa intre in jocuri politice cu USL (adica cei care au prelungit suferinta poporului cu inca cel putin 20-30 de ani), iar apoi sa ne vorbeasca de modestie si insemnatatea coroanei in fata parlamentului ? Ti se pare moral ? Este doar un profitor si nu va calca niciodata in urma lui Carol sau Ferdinand care au luptat pentru tara indiferent de numarul de victime din randul soldatilor romani si indiferent de consecinte. Aia au fost regi, nu bosorogul asta las!
  • -5 (13 voturi)    
    La Multi Ani (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:19)

    Agartha [anonim]

    LA MULTI ANI! Astazi este o zi cu totul speciala, o zi de sarbatoare pe care cu totii o simtim, indiferent de simpatiile sau antipatiile noastre politice.
  • -7 (15 voturi)    
    La multi ani, Majestate! (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:25)

    Stepi [anonim]

    Mare pacat ca unii romani nici in zi aniversara nu se pot abtine in a lansa diverse injurii si cuvinte fara sens la adresa unei personalitati a secolului XX. Lasati istoria sa judece ce si cum.
    Ii doresc in continuare multi ani cu sanatate celui care a avut curajul sa-l infrunte pe Hitler si celui care a suferit din pricina jocurilor de culise al marilor puteri. Ce bine ne-ar fi fost tuturor romanilor daca monarhia si-ar fi urmat cursul in tara asta. Ce uriase probleme ne-au cauzat 45 de ani de comunism si inca 20 de ani tulburi dupa aceea.
    Inca o data, multi ani cu sanatate, Majestate!
    • +3 (3 voturi)    
      aniversare ? (Marţi, 25 octombrie 2011, 14:12)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui Stepi

      Hai sa-l aniversam si pe Ceausescu atunci! De ce sa-l injuram de ziua lui ? Hai sa uitam, macar in zi aniversara! Mai lasati prostiile astea....
  • -6 (12 voturi)    
    LA MULTI ANI, MAJESTATE (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:29)

    grig [anonim]

    Traiasca Regele Romanilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:34)

      [anonim] i-a raspuns lui grig

  • +6 (16 voturi)    
    Ce bine era in Elvetia (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:35)

    paul90210 [utilizator]

    Cand noi faceam foamea in tara...Ce a facut "regele" nostru acolo in Elvetia pentru noi? S-a zbatut cumva pe langa vreo cancelarie europeana, sa-l faca pe Ceausescu sa ne trateze mai bine? A venit fuga, cand totul era rezolvat sa puna mana pe ceva averi...sa cam terminase malaiul in Elvetia, viata e scumpa acolo. Romania are nevoie de monarhie, ca de o gaura in cap...locuiesc in State, sa vezi ce se mai sparg in figuri printii si printesele Arabiei Saudite prin Beverly Hills...si cine credeti ca platesc? Fraieri ca astia care vor monarhia...
    • -4 (6 voturi)    
      Mda (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:42)

      X [anonim] i-a raspuns lui paul90210

      Habar nu ai pe ce lume traiesti, casa nu mai vorbescde intelegerea unui context istoric. Compari lucruri de acum 60 de ani cu printi arabi din ziua de azi, mere cu pere. Ti-ar trebui o revenire la realitate
    • -3 (5 voturi)    
      stimate Paul, (Marţi, 25 octombrie 2011, 9:48)

      deux [anonim] i-a raspuns lui paul90210

      ... ai exact gandirea neocomunistilor din anii '90 care reprosau lui Ratiu si lui Campeanu ca nu au mancat, ca ei, salam cu soia, si l-au votat pe Ilici. La mai mare, stimate domn/ tovaras Paul, la mai mare...
      • +2 (4 voturi)    
        Dar.. (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:05)

        HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui deux

        ... de ce nu a ramas regele in puscariile comuniste asemenea raposatului Diaconescu (si alte victime ale inchisorilor comuniste) ? Pentru ca se traia mai bine in Elvetia! Asta e raspunsul. Mai apuca el sa isi ia averile inapoi ? Daca murea impuscat sau in inchisori ? Mai era el astazi "slavitul rege" ? Din pacate nu a ales varianta corecta, pentru ca daca o facea, azi era elogiat de tot poporul ca fiind un erou (fie el si mort). in schimb, ramane in istorie ca regele care plecat cu coada intre picioare si si-a lasat poporul pe mana rusilor. Indiferent din ce motiv a facut-o, nu trebuia s-o faca. Nici macar fortat!
  • +2 (8 voturi)    
    ex., (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:10)

    salvador [anonim]

    cum nu a luptat sa obtina acest nume de "rege", nu a luptat sa il pastreze,a renuntat ,prefer sa nu mai aud de el,subiectiv dar asta e..fantoma
  • +6 (6 voturi)    
    in 2011 (Marţi, 25 octombrie 2011, 10:25)

    Filip [anonim]

    monarhia a devenit o moda, nimic mai mult. pe cine pupa moastele lui iliescu in '90 acum l-a pocnit regalismul. e doar un moft, ultima fiță.
    terminati cu discutiile despre legitimitate si istorie, ca nu intereseaza pe absolut nimeni, in special pe cei ce l-au invitat in Parlament.
  • -5 (5 voturi)    
    Traiasca Regele! (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:00)

    dan [anonim]

    La multi ani cu sanatate.
    Este o zi in care cine nu poate sa spuna ceva politicos sa se abtina.
  • -1 (1 vot)    
    LA MULTI ANI, MAJESTATE ! (Marţi, 25 octombrie 2011, 14:41)

    eva [anonim]

    Va dorim multa sanatate si fericire dumneavoastra si familiei ! La multi ani!
  • +2 (2 voturi)    
    La aniversare? (Marţi, 25 octombrie 2011, 14:59)

    drona [utilizator]

    Astazi se cuvine sa-i spunem la multi ani, varsta greu de atins pentru romanul de rand.Da' pentru maine il intreb,cat ne costa pe noi,romanii,parangheliile acestea?Poate gresesc,dar din ce stim,la revenirea in tara si-a adus doar mostenitoarele,fara a ne spune cu ce bani au venit.Poate ne lamureste cineva.Care sunt veniturile casei regale si care este contributia statului la intretinerea ei?Sper sa nu supar multa lume.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:38)

      [anonim] i-a raspuns lui drona

  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca sunteti pierduti in spatiu (Marţi, 25 octombrie 2011, 17:43)

    Mihai [anonim]

    Habar nu aveti de istorie dar vorbiti ca e rege ba ca e ex rege ba ca nu stiu ce e...pe Carol I sau pe Ferdinand ii recunoasteti? Ca au murit si na...sunt ex regi....o data obtinuta titulatura poate fi luata doar de catre cineva mai mare si nu a fost asa sau de abdicare...si sa ne aducem aminte in ce conditii a abdicat...sau mergeti dupa parerea chiorului care zice ca a fost tradator....ganditi-va cum a fost crescut si apoi ziceti de tradator ;)...o seara faina :)
  • 0 (0 voturi)    
    aniversare (Vineri, 28 octombrie 2011, 18:35)

    peter kecskemeti [anonim]

    la multi ani ! as fi fost foarte fericit daca ati fi aparut in dec 89 la bucuresti . n-a fost sa fie . era chestie de mare curaj. cu toate astea totusi va iubim mult. inca odata sanatate si fericire din partea familiei princiare dadian a mingreliei pk ottawa